Zavrieť

Porady

Nový zákon o zdravotnom poistení

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ako už iste viete, v NR SR bol schválený nový zákon o zdravotnom poistení. Ak ho podpíše prezident, máme sa na čo tešiť. Priebežne sa pokúsim na tomto mieste postupne zverejňovať pikošky v súvislosti s týmto zákonom. Je ich dosť, zákon s takým množstvom legislatívno-technických i iných chýb som ešte nevidel.

Písané 30.12.2004:

...novelou zákona 580/2004 Z.z. zákonom č.718/2004 Z.z. sa zákon o zdravotnom poistení dramaticky zmenil - myslím že k lepšiemu - takže tí, čo ste tu prvýkrát, ignorujte prosím príspevky v tejto téme - až do príspevku č.85 - tam začína diskusia, ktorá bude pre Vás osožná.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 30.12.04 at 15:13
Usporiadat
luebchenko luebchenko

luebchenko je offline (nepripojený) luebchenko

žena - čo viac povedať treba :) ...viac
Pre ricij:To by stálo za to, zistiť ako by to v jeho prípade bolo, ak by bol aj zamestnaný v slovenskej PO (zrejme svojej s.r.o.), napíš na tú VZP, popíš čo a ako -tu je adresa: Ing. Andrea Gáliková, vedúca odboru európskej integrácie, Všeob. ZP, riaditeľstvo, Mamateyova 17, P.O.BOX 41, 850 05 Bratislava 55. Prajem veľa úspechov. Len bacha na to, že by to celé potom mal posúdiť dáky nemecký poradca či treuhänder, či to sedí aj na ich zákony, počula som že sú dosť tvrdí a nekompromisní! Ja som pre "môjho" Rakúšana dostala zo ZP aj taký formulár, s ktorým mal ísť do svojej SP (oni to tam majú všetko pod jednou strechou), len pokiaľ viem, tam ešte nebol, nechce sa odhlásiť, nerád by prišiel o rakúsky dôchodok.
Naposledy upravil luebchenko : 14.12.04 at 08:15 Dôvod: doplnenie
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
vladan:
1. Platí ZP ako zamestnanec
2. Z podielov na zisku sa ZP neplatí
3. Ako konateľ sa považuje za SZČO, ale keďže už je zamestnaný, a z konateľstva nemá príjem, nebude ani platiť ZP
4. Ako živnostník zaplatí ZP za rok 2005 z polovice základu dane dosiahnutého zo živnosti za rok 2005, keďže je už zamestnanec, nemusí to byť "aspoň z min.mzdy"

Takže zaplatí zo všetkých príjmov (okrem podielov), ktorá bude mať ako zamestnanec, konateľ a živnostník v roku 2005, v súčte týchto príjmov musí byť VZ za rok 2005 aspoň súčet minimálnych miezd (cca 79500 Sk) a maximálne môže byť 517140 Sk.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.12.04 at 08:31
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ok, Jožko ďakujem :-)
0 0
ivan01 ivan01

ivan01 je offline (nepripojený) ivan01

Konateľ sro mal s sro-očkou uzatvorenú dohodu o pracovnej činnosti. Nebola mu vyplatená odmena za rok 2003 na základe tejto zmluvy a bola vytvorená rezerva na nevyplatené odmeny. Bude povinnosť odviezť ZP pri výplate tejto rezervy v roku 2005 ak tento konateľ bude zamestnancom uvedenej sro-očky? A ako by to bolo keby bol dobrovoľne nezamestnaný?
0 0
Magma Magma

Magma je offline (nepripojený) Magma

Dohody o pracovnej činnosti v roku 2004 neexistujú! Z ktorého roku je vlastne tá dohoda??
Ak je to dohoda o vykonaní práce, z tej nie sú žiadne odvody,samozrejme okrem úrazového poistenia.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ivan01 - skvelé a úžasné, takýto trik to by ma nenapadlo ani keby čo. Skvelé. Námet na zamyslenie pre všetkých kto toto čítate ! Takže ak v budúcnosti budú zrušené aj napr. dohody o vykonaní práce - rýchlo treba nejaké uzavrieť, kým sa dá, a odmenu vyplatiť kedy sa to bude hodiť - o dva-tri roky. Prečo nie.
K veci. Odmena vyplatená v roku 2005 na základe DoPČ z roka 2003 samozrejme nepodlieha zdravotnému poisteniu - nejde o príjem na základe pracovnej zmluvy. Je úplne jedno, či dotyčný je konateľ, či je súčasne zamestnancom alebo či je nezamestnaný.
...trik rozviniem - prečo by som v roku 2005 nedoplatil môjmu bývalému dohodárovi zaslúženú odmenu za prácu na dohodu o PČ, ktorá bola ešte v roku 2003...určite Vás bude viac, ktorí ste buď v minulosti na dohodu o PČ robili, alebo pre Vás niekto takto robil...a po malom spore sa uznalo, že treba doplatiť nejaké peniaze...
...jajaj, pre toto mám túto stránku rád, nevyčerpateľné jest toto žriedlo nápadov chudobného ale zato vynaliezavého slovenského ľudu (príslušníci maďarskej i ďalších menšín prepáčia).
Naposledy upravil Jozef Mihál : 14.12.04 at 19:44
0 0
marcelaStanakova marcelaStanakova

marcelaStanakova je offline (nepripojený) marcelaStanakova

Prosím Vás a kedy to bolo schválené ? Práve včera som bola na zdravotnej poisťovni a zamestnankyňa mi povedala, že ešte nieje.Ďakujem!
0 0
ingi ingi

ingi je offline (nepripojený) ingi

Pán Mihál, viem že dnes školíte v Košiciach, ale aj tak vopred ďakujem za potvrdenie mojej úvahy:
Ak sa vytvorila k 31.12.2003 rezerva na nevyplatené ročné odmeny spoločníkov (dosť veľká suma, nakoľko bolo potrebné znížiť daňový základ), ktorí nemajú so spoločnosťou uzatvorený pracovný pomer, bude táto odmena, ak sa vyplatí v roku 2005 podliehať odvodom na zdravotné poistenie?
Nakoľko tu nejde o plnenie po skončení pracovného pomeru, predpokladám, že áno. Preto si myslím, že kvôli vysokému stropu pri ročnom zúčtovaní by bolo rozumnejšie vyplatiť tieto odmeny ešte v decembri 2004.
0 0
Monika Monika

Monika je offline (nepripojený) Monika

Pekný deň všetkým :-)

Nemáte náhodou niekto linku na zoznam chorôb, za ktoré sa bude od roku 2005 platiť ?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ingi - dobrá to úvaha. V decembri zaplatia len zo základu 32000, po 1.1. to bude až do výšky ročného základu 517140 Sk.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
marcela - tu na Porade o všeličom vieme a radi diskutujeme ešte pred tým ako to vyjde v Zbierke. Konkrétne novela zákona 580/2004 bola schválená v NRSR 2.decembra, prezident ju pokiaľ viem k dnešnému dňu ešte nepodpísal. Takže stať sa môže všeličo - napríklad že novela vyjde v Zbierke 31.12. a na druhý deň bude účinná.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Skúsim zrekapitulovať, ako to je so zdravotným poistením občanov EÚ:

1. Zdravotné poistenie sa platí len v jednom štáte, do jednej zdravotnej poisťovne, ktorú si občan EÚ vybral.
2. O tom, v ktorom štáte občan EÚ platí, sa rozhoduje v tomto poradí:
- kde je zamestnaný,
- ak nie je nikde zamestnaný, kde vykonáva činnosť SZČO,
- ak nie je nikde zamestnaný ani nevykonáva činnosť SZČO, tak rozhoduje miesto trvalého bydliska.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Nový zákon 580/2004 už vyšiel v zbierke.
Nepodarilo sa mi ho priložiť.
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
Jozef Mihál
A opäť Happy Hour do 11.30 (oplatí sa sledovať Poradu !).
Materiál, ktorý dostávajú účastníci školenia, v elektronickej podobe.
Ďakujem p. Mihál..že myslíte aj na nás...mám to...a ešte mám hodinku k dobru...ufff
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Nika, zabudnite na zákon 580/2004, v podobe, v akej vyšiel v Zbierke.
"Malá, rýchla" novela, schválená 2.decembra v NRSR, tento zákon z praktického hľadiska podstatne mení. Aktualizované znenie nájdete v tejto téme vyššie (č.128) alebo:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=3618
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

Ďakujem za upozornenie aj aza materiál. Nejaká som dnes "prispatá" .
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Koniec šťastnej hodinky...

Mám ale nápad, blížia sa Vianoce, chcelo by to nejaké darčeky. Ja už viem, čím Vás, milí Poradcovia obdarujem na Vianoce.
0 0
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Jozef Mihál
Koniec šťastnej hodinky...

Mám ale nápad, blížia sa Vianoce, chcelo by to nejaké darčeky. Ja už viem, čím Vás, milí Poradcovia obdarujem na Vianoce.
Ja sa veľmi teším na darček od p. Mihála.
Len čo pre p. Mihála môžem pripraviť ja ?
0 0
bepo bepo

bepo je offline (nepripojený) bepo

p.Mihál-nestihol som happy hour,robota tlačí,nedalo by sa cez ss?Ďakujem
0 0
Hlinkovx Hlinkovx

Hlinkovx je offline (nepripojený) Hlinkovx

ta som to ja :-)
bepo
p.Mihál-nestihol som happy hour,robota tlačí,nedalo by sa cez ss?Ďakujem
cez SS..to asi pôjde ťažko...bo sa tam nedajú posielať prílohy!
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať