Zavrieť

Porady

Materska, DNP 2013

Som nezamestnana- vedena na Urade práce.od 6/2012. Plánujeme bábo. Zaujímalo by ma aku matersku by som dostala, keby sa nam to v blízkej budúcnosti podarilo a tiež ako by som mohla dosiahnúť vyššiu materskú. (mám na mysli či sa mam dať pripoistiť, kolko a ako dlho kam platiť, kolko potom dostanem...?) Moje posledné zamestnanie trvalo od 12/2010 - 6/2012 a zarábala som min. mzdu.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

ak nemáš možnosť zamestnať sa, nárok na materské ti vznikne len z dobrovolného nem.poistenia (v SP sa musíš prihlásiť na celý balík poistenia). Podmienku 270 dní nem.poistenia máš splnenú zo zamestnania.
Ak chceš materskú vyššiu ako z min.vymer.základu, dobrovolné poistenie musí trvať najmenej 26 týždňov
Naposledy upravil veronikasad : 17.01.13 at 15:06
1 0
Ingrid Chudjáková Ingrid Chudjáková
A kolko sa to plati? Kolko vlastne dostanem? A pocas tych 26tich tyzdnov možem otehotniet? Alebo mam radsej pockat?
0 0
Ingrid Chudjáková Ingrid Chudjáková
A tiež by ma zaujímalo ak začnem platit DNP, a zamestnám sa, treba to potom nejako riešiť? DAKUJEM za odpovede.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ingrid Chudjáková Pozri príspevok
Som nezamestnana- vedena na Urade práce.od 6/2012. Plánujeme bábo. Zaujímalo by ma aku matersku by som dostala, keby sa nam to v blízkej budúcnosti podarilo a tiež ako by som mohla dosiahnúť vyššiu materskú. (mám na mysli či sa mam dať pripoistiť, kolko a ako dlho kam platiť, kolko potom dostanem...?) Moje posledné zamestnanie trvalo od 12/2010 - 6/2012 a zarábala som min. mzdu.
No môžeš sa dobrovolne poistiť v SP , na balík poistení . Max. VZ je 1179 eur pre maximálne nemocenské dávky.
Najneskôr môžeš uzatvoriť balík poistení cca 15 mesiacov od skončenia PP.
Ak uzavrieš balík napr. dnes z max. 1179 eur, denné poistné je 13,40 cca a pôjdeš o dva dni na PN, tak PN bude minimálna ale MD ak ti poistenie bude trvať 26 týždňov minimálne bude MD maximálna bajočko 750e .
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Ingrid Chudjáková Pozri príspevok
A tiež by ma zaujímalo ak začnem platit DNP, a zamestnám sa, treba to potom nejako riešiť? DAKUJEM za odpovede.
ak sa zamestnáš - tak tvoje dobrovoľné poistnie bude pokračovať až dovtedy - kým ho nezrušíš. (môžeš a nemusíš)
Poistné sa prednostne odvádza zo poistenia zamestnanca ... až potom z dobrovoľného poistenia. Lenže max hranica je skoro 4000 eur ... a konkrétne nemocenské dávky sa počítajú len - ako Xanti písala ..
2 0
Ingrid Chudjáková Ingrid Chudjáková
Ahoj, dakujem za tvoju odpoved.... Ale ked som to prepocitala, tak to mam mesacne vlozit do SP cca380 eur??? nieje to akosi vela??? Zda sa mi to trochu prehnana suma.... Ved volakedy stacilo cca 50 eur. To uz fakt nemaju boha pri sebe???? Ina moznost asi neexistuje. :-( som sklamana z tohto statu... Normalne ma asi prechadza chut budovat tu nieco...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ingrid Chudjáková Pozri príspevok
Ahoj, dakujem za tvoju odpoved.... Ale ked som to prepocitala, tak to mam mesacne vlozit do SP cca380 eur??? nieje to akosi vela??? Zda sa mi to trochu prehnana suma.... Ved volakedy stacilo cca 50 eur. To uz fakt nemaju boha pri sebe???? Ina moznost asi neexistuje. :-( som sklamana z tohto statu... Normalne ma asi prechadza chut budovat tu nieco...
Čítala si pozorne tento príspevok ?

http://www.porada.sk/t207741-matersk...ml#post2227670

Voľakedy si platila len nemocenské poistenie, teraz je v balíku aj dôchodkové. Môžeš uzatvoriť balík bez poistenia v nezamestnanosti.
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Chcela by som sa spýtať, preruší sa prípadnou OČR (viacej ako 10dní, syn je často chorý) platenie nemocenského a bude sa potom počítať materská z VZ po prerušení?

Keby som sa potom pár dní pred pôrodom prihlásila na DNP z maxima a hneď išla na materskú splňam nárok na maximálnu materskú?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sylvinka08 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, preruší sa prípadnou OČR (viacej ako 10dní, syn je často chorý) platenie nemocenského a bude sa potom počítať materská z VZ po prerušení?

Keby som sa potom pár dní pred pôrodom prihlásila na DNP z maxima a hneď išla na materskú splňam nárok na maximálnu materskú?
Pracovný pomer trvá ? Kedy máš termín pôrodu ?
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Pracovný pomer trvá od roku 2007, termín pôrodu nemám, zatiaľ sa len snažíme o bábätko, len uvažujem dopredu. Platiť celé DNP si nemôžem dovoliť finančne.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Sylvinka08 Pozri príspevok
Chcela by som sa spýtať, preruší sa prípadnou OČR (viacej ako 10dní, syn je často chorý) platenie nemocenského preruší a bude sa potom počítať materská z VZ po prerušení? budú sa hľadať 90 dní poistenia či pred alebo po prerušení ... ak si tehotná tak týmto nič nezískaš možno trošku vyššiu PN ale MD nie.

Keby som sa potom pár dní pred pôrodom prihlásila na DNP z maxima a hneď išla na materskú splňam nárok na maximálnu materskú? NIE, lebo DNP musí trvať 26t aby bolo rátané zo skutočného VZ teda aj PN aj MD ... takým konaním by si sa dopracovala k minimálnej MD z DNP.
v texte modrým
1 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Ďakujem zatiaľ nie som tehotná, snažíme sa o to.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Sylvinka08 Pozri príspevok
Ďakujem zatiaľ nie som tehotná, snažíme sa o to.
Ak si DNP nemôžeš dovoliť, začni nad ním uvažovať až keď budeš tehotná, minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú. (ak budeš počas tehotenstva na PN-ke)
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Ak si DNP nemôžeš dovoliť, začni nad ním uvažovať až keď budeš tehotná, minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú. (ak budeš počas tehotenstva na PN-ke)
Veronika ak si zadávateľka nikdy neplatila DNP , tak toto čo píšeš jej nepomôže. Leda by prišla o prácu ...
1 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

veronikasad Pozri príspevok
Ak si DNP nemôžeš dovoliť, začni nad ním uvažovať až keď budeš tehotná, minimálne 26 týždňov pred nástupom na materskú. (ak budeš počas tehotenstva na PN-ke)

Po pravde nie som najmladšia, predsa len syn má už 8 rokov, tak očakávam, resp. predpokladám, že asi budem aj na rizikovom, skrz toho, že mám aj problémy s kŕčovými žilami.
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

ja sa len pýtam, kedže sa v tejto problematike neviem orientovať, napr. aj teraz je syn chorý, neviem ako dlho bude. Keby bol viacej ako 10 dní, tak viem, že po 10 dňoch sa už nevypláca OČR, tým pádom sa prerušuje platenie nemocenského, po skončení OČR sa obnoví platenie nemocenského, tak to neznamená, že sa pozerá na VZ po skončení OČR?

Fakt neviem, len sa pýtam ako sa to správne chápe.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Xanti Pozri príspevok
Veronika ak si zadávateľka nikdy neplatila DNP , tak toto čo píšeš jej nepomôže. Leda by prišla o prácu ...
Súhlasím, potom by bolo vhodné prihlásiť sa na nejaké 2-3 mesiace teraz, aj keď z min. VZ.
0 0
Sylvinka08 Sylvinka08

Sylvinka08 je offline (nepripojený) Sylvinka08

Prihlásiť sa teraz na 2-3 mesiace a potom po otehotnení, a PN sa preruší platenie a tým pádom by som spĺňala podmienky na max. materskú?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Sylvinka08 Pozri príspevok
ja sa len pýtam, kedže sa v tejto problematike neviem orientovať, napr. aj teraz je syn chorý, neviem ako dlho bude. Keby bol viacej ako 10 dní, tak viem, že po 10 dňoch sa už nevypláca OČR, tým pádom sa prerušuje platenie nemocenského, po skončení OČR sa obnoví platenie nemocenského, tak to neznamená, že sa pozerá na VZ po skončení OČR?

Fakt neviem, len sa pýtam ako sa to správne chápe.
v takomto prípade sa ti poistenie nepreruší.....
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

nemusí ani z min, VZ stačí jej dohoda s prav. príjmom , zopár €/ mesačne.....
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať