Zavrieť

Porady

ako je to s kamerou vo výťahu v obytnom dome?

V našom bytovom dome bola odsúhlasená inštalácia kamerového systému. Hlasovanie prebehlo bez toho, aby bola uskutočnená schôdza s týmto bodom programu. Otázka k písomnému hlasovaniu zahrňovala len to, ktorá firma má byť dodávateľom kamerového systému a v akom rozpočte. Nezahrňovala dva základné veci: kde majú byť kamery umiestnené a kto bude prevádzkovateľ systému - teda kto bude niesť zodpovednosť za prípadné zneužitie osobných údajov.

Podľa predstavy domovníčky má byť kamera umiestnená aj vo výťahu, čo považujem za absolútny zásah do súkromia. Prístup ku kamerovým záberom by mal byť sprístupnený tiež podľa jej osobného uváženia (či už prostredníctvom internetu cez prístupové heslo, alebo zavedením kabeláže do troch vybraných bytov, kde si budú môcť pozerať zábery, ako na domácom kine). Pri osobnom rozhovore sa domovníčka nechala počuť, že osobné údaje sú nanajvýš rodné číslo a číslo občianskeho preukazu, rozhodne nie zábery z kamier.
Pri oslovení Bytového družstva som dostal veľmi všeobecné stanovisko a síce, že k týmto kamerám budú mať prístup tri zodpovedné osoby, čím bude zamedzená možnosť zneužitia záznamov a verejného prśtupu ku kamerovým záberom. Tým vraj budú splnené všetky zákonné požiadavky pre aplikáciu kamerového systému.
Na základe týchto informácií, by som Vás chcel požiadať o radu, prípadne Vaše osobné skúsenosti s riešením podobných problémov.
Uvažujeme spolu s ostatnými vlastníkmi, ktorý sú proti nejasným podmienkam zavedenia systému a rovnako proti kamere vo výťahu, že sa obrátime na prokuratúru. Predpokladáme, že Úrad pre ochranu osobných údajov sa zaoberá len sťažnosťami, kde už bol porušený zákon v rámci ochrany osobných údajov.
Aký je Váš názor prípadne rada?
Naposledy upravil Dav : 20.01.13 at 18:05
Usporiadat
Romanoos Romanoos

Romanoos je offline (nepripojený) Romanoos

Niekde na nete som čítal článok ohľadom kamier v aute. Nie je to to isté, ale určite by mali byť miesta, kde sníma kamera označené oznamom, že priestor je monitorovaný. Osobne si myslím, že kamery v paneláku pomôžu pri riešení výčinov vandalov a kadeakých zlodejíčkov.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Ak sa správaš normálne tak Ti to môže byť jedno. Nám namontovali kamery v práci. Sprvu boli reakcie podobné Tvojim. Teraz si tie kamery už nikto nevšíma.
Naopak podarilo sa im zachytiť niekoľko krádeží(veľká firma).
Čumieť na monitor bavilo pracovníkov ochrany tak týždeň. Teraz využívajú záznam, keď sa niečo udeje. Skôr je problém to, že skoro nikdy nevidia(lebo nepozerajú) nekalú činnosť v priamom zábere.
Naposledy upravil Ferdosondo : 18.01.13 at 11:29
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

Za posledný čas druhá téma ohľadom kamerových systémov, neviem či je to nejaka úchylka montovať všade kamery a vykonávať monitoring. V predchádzajúcej téme zadávateľ uvádzal, že v dome majú 10 kamier, čo už považujem za systematický monitoring v Orwellovskom duchu. Nesúhlasím s názorm, že ak konám normálne a slušne má mi byť jedno, či ma niekto monitoruje. Nemôže a ani nie je mi to jedno, naopak moje súkromie je mi viac ako nejaká potenciálna ochrana či už mojho alebo spoločného majetku. Isteže v odvôvodnených prípadoch kamera a záznam aj v bytovom dome má zmysel, ale iba za podmienky, že informačný systém bude dostatočne zabezpečený, tak aby do systému nemal prístup hocikto a hocikedy. Dokonca by som požadoval, aby systém bol vybavený presnou evidenciou, kedy, kto, aké sekvencie a na aký účel boli v systéme prezerané. Som toho názoru, že kamerové systémy vo väčšine prípadov neochránia majetok ľudí, práve naopak dajú ľudom falošný pocit bezpečia. V mnohých prípadoch, najmä tie lacnejšie kamery niesú ani použiteľné ako dôkazný prostriedok pre nekvalitný záznam a tak zostáva otázka, načo je takýto systém? skôr može narobiť viac škody ako osohu. V čechách sa už súd v Brne zaoberal kolíziou osobnostných práva a vlastníckeho práva, v dôsledku použitia kamerového systému v bytovom dome, keď nájomca (ani nie vlastník) namietal záznam bez predchádzajúceho súhlasu. kto by si chcel prečítať viac o tomto rozhodnutí môže tu http://jinepravo.blogspot.sk/2010/01...ovem-dome.html
3 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Systematický monitoring? Súhlasiť, či nesúhlasiť? Vždy to závisí od ľudí a ich skúsenosti. Vchod je zvyčajne jeden, prípadne ešte jeden. Bytov x. Prihrejem si polievočku. Do domu priteká voda tiež len jedným miestom, teda okrem tej dažďovej, ak priteká? Teplá a teplo tiež. Obchodný vzťah, zmluvu má uzavretý dom, správca s dodávateľmi. To že sa vlastníci rozhodnú dať do bytov merania, aby monitorovali , kto sa ako podieľa na spotrebách, nákladoch domu, to nie je monitoring?

Len tak v prvých rokoch vodomeroch bola spotreba domu studenej vody v bytoch 4 400 m3, teplej 2 350 m3. Posledný rok, studená 2 300 m3 a tepla 1 200 m3.

Jeden byt mal dennú spotrebu päť dvesto litrových sudov. Čo mohol robiť, štvrtiť tam ..., pestovať mäsožravé rastliny.

Bytu vyjde podľa PRT, PRVN úhrada sedem krát vyššia ako je priemer na jeho byt, že by sa saunoval?

Dokonca pri teplej je to povinnosť zo zákona, potrebujeme tie vodomery na to, aby sme rozmýšľali kto čo domá robí? Alebo aby sme objektívnejšie rozpočítali náklady za teplú vodu?

Teplo, len ak sa vlastníci nedohodnú inak, zväčša podľa m2 podlahovej plochy bytov.

Studená voda, ani nie je povinnosť, monitorovať v bytoch.

Zrušme to, zrušme!

Nedajme sa monitorovať.
0 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

sito ale toto je trochu o inom, meranie spotreby vody alebo tepla nie je monitoring, odčíta sa celková spotreba resp. namerané hodnoty na konci roka, ak by išlo o monitoring zisťovala by sa spotreba v konkrétnom čase.

Otázka ale znie, čo prinesie inštalácia a prevádzka kamery do výťahu? Akým škodám má zabrániť ? Ocikávaniu výťahu štvornohými miláčikmi ako som yachztil v jednom staršom príspevku k podomnej téme? Ja si neviem predstaviť akým škodám má kamera preventívne zabrániť, aby vyvážila investíciu stoviek eur, dalších nákladov na prevádzku, či servis a aká škoda môže vyvážiť zásah do súkromia. V jednom z príspevkov k článku, kt. som pripojil vyššie zaznela zaujímavá otázka. Dá sa vyčísliť hodnota majetku, dokonca hodnota zdravia či života. Aká je ale hodnota súkromia? Doteraz sa uvádza, že je nevyčísliteľná, znamená to že nemá hodnotu?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Som to len prirovnal. A fakt je to trocha iné. Záznam z kamery sa za určité obdobie dá pozrieť aj spätne. Tie hodnoty na meračoch sa nedajú, ( niektorí stáčajú, prípadne inak ovplyvňuju ) ale tiež sú za určité obdobie od 1.1 do 31.12. teda o konkrétny čas, obdobie, rok. A vlastne sa potom dá zistiť ako sa podieľal, správal za určité obdobie na spotrebe domu, len bez obrazu, ale na základe tých čísel sa dá spraviť, obrazne, obraz o správaní sa každého vlastníka bytu, spoluvlastníka nákladov v dome. Či nie? Tiež tie údaje niekto považuje za osobné, aj správcovia sa tým radi oháňajú, že nemôžu, len načuknúť, a zavrieť, môžu dať.

A teraz si skontroluj, alebo niekto ako môže skontrolovať, či správa domu rozpočítala náklady, tak ako sa vlastníci dohodli.

Tiež, zákon umožňuje vlastníkom sa dohodnúť inak, ale ako na základe čoho, keď mu to, prípadne im správca neumožní, nepredloží potrebné údaje, doklady k tomu.

Prečo vymysleli ľudia, človek peniaze? Kvôli hodnotám! Aj súkromie ju má. A každý by mal poznať tú, toho svojho, ale aj svojho okolia.

Medzi ľudmi je vždy niečo, aj hranice súkromia. Aj ostnatý drát ... Prečo? Kvôli hodnotám?
0 0
xtriadax xtriadax

xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

majkii Pozri príspevok
sito ale toto je trochu o inom, meranie spotreby vody alebo tepla nie je monitoring, odčíta sa celková spotreba resp. namerané hodnoty na konci roka, ak by išlo o monitoring zisťovala by sa spotreba v konkrétnom čase.

Otázka ale znie, čo prinesie inštalácia a prevádzka kamery do výťahu? Akým škodám má zabrániť ? Ocikávaniu výťahu štvornohými miláčikmi ako som yachztil v jednom staršom príspevku k podomnej téme? Ja si neviem predstaviť akým škodám má kamera preventívne zabrániť, aby vyvážila investíciu stoviek eur, dalších nákladov na prevádzku, či servis a aká škoda môže vyvážiť zásah do súkromia. V jednom z príspevkov k článku, kt. som pripojil vyššie zaznela zaujímavá otázka. Dá sa vyčísliť hodnota majetku, dokonca hodnota zdravia či života. Aká je ale hodnota súkromia? Doteraz sa uvádza, že je nevyčísliteľná, znamená to že nemá hodnotu?
Chcel by som vedieť čo robíš na chodbách,vo výťahu a v ostatných spoločných priestoroch, kde by sa mohli tie kamery namontovať, keď ti vadia. Asi pred 3 rokmi sme zatepľovali a asi rok pred tým sa maľovali spoločné priestory. V rovnakom čase to urobili aj v susednom paneláku. Oni však dali aj kamery. Odporúčal by som ti vidieť ten rozdiel, teda v akom stave a čo všetko treba opäť opraviť na našom bytovom dome bez kamier a na ich s kamerami.
Naposledy upravil xtriadax : 20.01.13 at 20:11
1 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Kamery maju aj psychologicky efekt. Uz len samotne namontovanie odradi vacsinu vandalov od poskodzovania majetku. Napr. v nasom okresnom meste kde su namontovane kamery na namesti rapidne ubudlo precinov proti majetku.
Samozrejme pristupove prava k zaznamom treba zverit do ruk zodpovednym osobam.
1 0
marleau marleau

marleau je teraz online marleau

xtriadax Pozri príspevok
Chcel by som vedieť čo robíš na chodbách,vo výťahu a v ostatných spoločných priestoroch, kde by sa mohli tie kamery namontovať, keď ti vadia. Asi pred 3 rokmi sme zatepľovali a asi rok pred tým sa maľovali spoločné priestory. V rovnakom čase to urobili aj v susednom paneláku. Oni však dali aj kamery. Odporúčal by som ti vidieť ten rozdiel, teda v akom stave a čo všetko treba opäť opraviť na našom bytovom dome bez kamier a na ich s kamerami.
Je smutné,že dospelí ľudia v 21.storočí musia byť pod dozorom "Veľkého brata",aby si udržiavali poriadok vo SVOJOM VLASTNOM bývaní,aj keď chodba slúži viac ako jednej rodine.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
My na kamery nemáme, preto si ideme aspoň vylepiť nálepky "Priestor monitorovaný kamerovým systémom". Teda ak sused zoženie nálepky
0 0
betak betak

betak je offline (nepripojený) betak

očakávam , že kamery sa vám osvedčia a ďalší krok bude zavedenie kamier do bytov , však keď nič zlé nerobíte ......
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Letko Pozri príspevok
My na kamery nemáme, preto si ideme aspoň vylepiť nálepky "Priestor monitorovaný kamerovým systémom". Teda ak sused zoženie nálepky
Domáci to budú vedieť, budú to vedieť aj tí cudzí, čo vedia čítať?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Pýta sa mestské, obecné zastupiteľstvo občanov, či môže dať v meste, obci namontovať kamery? Pýta vlastník záložne, herne, obchodu, krčmy, zákazníkov či si môže dať vo svojej prevádzke kamery? Pýta sa zamestnávateľ zamestnancov, či si môže dať vo firme kamery? Nie. Tým neporuší zákon. Teda aj vlastníci bytového domu môžu sa väčšinovým súhlasom rozhodnúť, že v dome na dohodnutých miestach si dajú kamery. Veď sa nejedná o súkromné priestory, o spoločné. Čo je na tom špatné, keď niekto cudzí zazvoní niektorému vlastníkovi, aby mu otvoril. A vlastník si pozrie v byte, kto to je a či mu otvorí.

Každý by mal mať a všade by mala byť ta nálepka, alebo ceduľa, že "Priestor je monitorovaný kamerovým systémom".

Záleží na tom, kto, aká zodpovedná osoba má na starosti ten systém. Ak tá zo záznamu niečo zverejní bez súhlasu toho kto je na zázname poruší jeho súkromie, jeho konanie v spoločných priestoroch domu.

http://jinepravo.blogspot.sk/2010/01...ovem-dome.html

A čo ak v tom dome zabijú nejakého človeka?

To ten nájomník povie " no a čo, mňa sa to netýka, mňa nie".

A čo sudca? " Stalo sa. Nájdite vraha! Já ho potrestám, možno "?

Ako je to o tom mlieku a plači?

My nemáme, ani na nálepku, nie to ešte tak na kamery.
0 0
tom2 tom2

tom2 je offline (nepripojený) tom2

Aby sme sa dostali od emocii k faktom.
Pokiaľ je dom v sukromnom vlastnictve a majitelia su obyvatelia, musi byt takato vec schvalena vacsinou na domovej schodzi. Monitorovanie kamerou bude zrejme aktualne pre spolocne priestory, ktorych je kazdy podielovy spoluvlastnik.
Zrejme aj financovanie ide predsa zo spolocnych penazi.
Pokial je dom najomny, potom si to riesi majitel domu a najomnici su iba informovani.
Zasah do sukromia je to iba pokial je kamera otocena na vase dvere a pod., pokial sa jedna o priestory chodby, vstupu resp. vytahu, musia byt oznacene, ze su snimane.
2 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

tom2 Pozri príspevok
Aby sme sa dostali od emocii k faktom.

Pokiaľ je dom v sukromnom vlastnictve a majitelia su obyvatelia, musi byt takato vec schvalena vacsinou na domovej schodzi. Monitorovanie kamerou bude zrejme aktualne pre spolocne priestory, ktorych je kazdy podielovy spoluvlastnik.
Zrejme aj financovanie ide predsa zo spolocnych penazi.
Pokial je dom najomny, potom si to riesi majitel domu a najomnici su iba informovani.
Zasah do sukromia je to iba pokial je kamera otocena na vase dvere a pod., pokial sa jedna o priestory chodby, vstupu resp. vytahu, musia byt oznacene, ze su snimane.
Nie je to pravda, treba rozlišovať právo vlastnícke a právo osobnostné,
Pokiaľ o inštalácii a financovaní rozhodujú valstníci, pri jeho prvádzke nastávajú dve možnosťi
1) kamerová systém bez záznamu - neide o zhromažďovanie na spracovávanie osobných údajov a teda systém nepodlieha zákonu na ochranu osobných údajov (nie je tým ale dotknuté právo na ochranu osobnosti §12 OZ),
2) kamerový systém so záznamom a teda zhromažďovaním osobných údajov (nezáleží na tom či si vlastník alebo nájomca) podlieha zákonu o ochrane osobných údajov.

http://www.najpravo.sk/clanky/pouziv...ie-otazky.html

Oba tieto práva (vlastnícke a osobnostné) sa môžu dostať do rozporu preto sa používa princíp proporcionality a teda oprávnenosť zásahu do osobnostného práva musí byť dostatočne vyvážený okolnosťami. Pri zavádzaní sledovacieho sytému si treba položiť otázku, či cieľ - ak je ním ochrana majetku sa nedá zabezpečiť iným primeraným spôsobom, ktorý nebude zasahovať do iných práv.

Tiež nie je pravda, že postačí informovaný súhlas, to platí pre kamerové systémy na verejných priestranstvách alebo verejne prístupných miestach. V bytovom dome je predpoklad pohybu určitej a určiteľnej skupiny ľudí (na rozdiel o verejne prístupných miest) preto dochádza k zásahu do súkromia.

V predchádzajúcom príspevku som položil otázku čo bolo aj predmetom tejto témy, načo má byť kamera vo výťahu, aký je účel sledovania ludí vo výťahu?
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

... hm ... Na čo by to mohlo byť dobré? Výťah, teda náklady za elektrinu, ktorá vlastne umožňuje, vyvážanie osobám v dome sa hore - dole. Rozpočítavajú sa podľa nahlásených osobomesiacov. Niekde vraj idú na objektívnejší spôsob, že podľa elektronického kľúča, Tiež je to vlastne monitoring, ale bez obrazu. Ba niekde si na otlačky, alebo dúhovku spravili. Vraj kvôli súkromiu, aby im ho nikto nerušil.

Možno tá domovníčka chce zaviesť nový spôsob, sedí doma pozerá a robí čiarky k jednotlivým bytom, no a potom, ak sa bude niekomu zdať, že moc platí za vyvážanie sa výťahom, premietne mu celý rok a nech si spočíta čiaročky, nech vidí, že nerobí to náročky.



Zaujímavé, dom, tam kde je dvesto bytov, sedemsto ľudí, nie je sa možné dohodnúť na jednej kamere.

A v jednej vile si jej vlastník dá aj 20.

Na čo sú mu? Aby porušoval svoje právo na súkromie?
0 0
xtriadax xtriadax

xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

keď urobíš výmenu starej kabínky za novú a po mesiaci je celá dopísaná, k tomu ešte rozbité zrkadlo asi sa nebudeš pýtať načo tam je.
1 0
majkii majkii

majkii je offline (nepripojený) majkii

xtriadax Pozri príspevok
keď urobíš výmenu starej kabínky za novú a po mesiaci je celá dopísaná, k tomu ešte rozbité zrkadlo asi sa nebudeš pýtať načo tam je.
nerozbitné zrkadlo stojí cca 60 € ak sa rozpočíta cena na počet bytov vo vchode približne 3 € na byt, ak by sa kúpilo obyčajné zrkadlo jeho cena je cca 20 € t.j. pri rozpočítaní na byty cca 1 €. Len pre zaujímavosť za 6 rokov zatiaľ nikto nerozbil zrkadlo v našom výťahu. Pre prípad vandalizmu sa dá uzavrieť poistenie, ktoré zahňa tento druh škody, u nás poistenie máme kôli zateplenej fasáde (od roku 2008 zatiaľ nikto nepopísl ani tú fasádu) ale ani popísanie výťahu - škoda rádovo v desiatkach eur nie je podľa mňa dôvod na osadenie kamery do výťahu, preto stále nerozumiem na čo tá kamera. Neviem ako pre koho, ale pre mňa je súkromie cennejšie ako povedzme tie 3 € za zrkado či pár eur za odstráneie prípadných čarbaníc.

Iná situácia je to čo píše sito, že by vlastníci chceli rozpočítavať náklady za užívanie výťahu. V prípade kamery je to však nereálne, jedine že by predsa len tá domovníčka si tie čiarky robila ))
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

poznám desiatky domov, kde netreba žiadne kamery, sú tam slušní vlastníci a poznám jeden dom, kde nestačia ani štyri kamery...takže ak si to vlastníci rozhodnú je to ich vec a v ich záujme, je to posledná šanca ako si chrániť svoj majetok proti vandalom, ožranom a feťákom....na tom jednom dome to veľmi pomohlo....Vo výťahu je ale kamera dosažiteľná a zraniťeľná a ten kto výťah ničí, kamera bude prvé čo zlikviduje. Obyčajne sa kamery dávajú tak aby jedna strážila druhu /vo výťahu je to ale ťažko použiteľné/...ale takto sme aj odhalili človeka, čo rozbil dvere a tiež zlodeja jednej z kamier v spoloč.priestoroch a teraz to po viacerých takýchto pokusoch inde v meste dostal natvrdo 2 roky. Záznam z kamery bol smerodatný.....odvtedy sa tam nič asi rok nestalo....
Naposledy upravil Halli : 31.01.13 at 15:14 Dôvod: gramatika
5 0
xtriadax xtriadax

xtriadax je offline (nepripojený) xtriadax

majkii Pozri príspevok
nerozbitné zrkadlo stojí cca 60 € ak sa rozpočíta cena na počet bytov vo vchode približne 3 € na byt, ak by sa kúpilo obyčajné zrkadlo jeho cena je cca 20 € t.j. pri rozpočítaní na byty cca 1 €. Len pre zaujímavosť za 6 rokov zatiaľ nikto nerozbil zrkadlo v našom výťahu. Pre prípad vandalizmu sa dá uzavrieť poistenie, ktoré zahňa tento druh škody, u nás poistenie máme kôli zateplenej fasáde (od roku 2008 zatiaľ nikto nepopísl ani tú fasádu) ale ani popísanie výťahu - škoda rádovo v desiatkach eur nie je podľa mňa dôvod na osadenie kamery do výťahu, preto stále nerozumiem na čo tá kamera. Neviem ako pre koho, ale pre mňa je súkromie cennejšie ako povedzme tie 3 € za zrkado či pár eur za odstráneie prípadných čarbaníc.

Iná situácia je to čo píše sito, že by vlastníci chceli rozpočítavať náklady za užívanie výťahu. V prípade kamery je to však nereálne, jedine že by predsa len tá domovníčka si tie čiarky robila ))
pre teba je súkromie chodba paneláku alebo výťah? Pre mňa určite nie. Viem že kamery nevyriešia všetko ale slúžia aj ako prevencia. Už sa mi raz stalo že chlapec z vedľajšieho paneláku robil bordel pred našim a na moje upozornenie nech si to ide robiť pred svoj bola jeho odpoveď že tam nemôže lebo majú kamery. Ťažko vysvetlíš "puberťákom" aby do paneláku nechodili s kamarátmi čo robia bordel a píšu ti po stenách. Oni sa nebudú stretávať tam kde sú tie kamery ale pôjdu radšej tam kde ich nikto nekontroluje. Neviem či by ťa bavilo ich stále upozorňovať keď polovičke paneláku to je jedno. Alebo behať po poisťovni že sa v paneláku niečo stalo. Čo poznám paneláky kde majú zopár kamier tak so tam nevidel neporiadok alebo niečo zničené
0 0
Načítať ďalšie