Zavrieť

Porady

PN po nastupe z rodicovskej dovolenky,

Dobry den,chcem sa spytat ako je to ked nastupim do prace po rodicovskej dovolenke a hned pojdem na PN,nakolko mam uz pol roka problemy s klbami.Nemarodovala som nakolko som bola na rodicovskej dovolenke uz 7 rokov. Z coho sa mi vypocita vyska PN? NEbolo by lepsie odpracovat aspon nejaky cas? Resp.vybrat si staru dovolenku, nakolko netusim ako by som s bolestami pracovala a potom az nastupit na PN? Dakujem za radu.Vpripade ze je treba nejaky cas odpracovat ci cerpat dovolenku,ako dlho? A tiez ma zaujima ak mi da zamestnavatel vypoved z dovodu ze mi nemoze poskytnut miesto ktore som mala pred nastupom na MD a ja nesuhlasim s ponuknutym nahradnym miestom, mam narok na odstupne? Ak ano,v akej vyske?Zamstnana som tam od 6/2002 , od cca 1/2005 alebo 2/2005 som bola PN na rizikovom tehotenstve a potm od 9/2005 na MD a nasledne na rodicovskej dovolenke a potom hned pri druhom dietati zas MD a rodicovska dovolenka v 2007.teraz budem nastupovat po skonceni predlzenej RD na ktorej som bola z dovodu choroby dietata dojeho 6 rokov. DAkujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak si si počas RD neplatila dobrovolné nem.poistenie, nárok na nemocenské počas RD ti ani nevznikol. Obdobie materskej dovolenky pri prvom aj druhom dieťati sa povauje za výkon práce, preto ti za toto obdobie vznikol nárok na dovolenku, ktorú si môžeš vyčerpať po nástupe do práce.

    Zamestnávatel je povinný zaradiť ťa po nástupe do práce na miesto zodpovedajúce pracovnej zmluve. Ukončenie RD je potrebné oznámiť zamestnávatelovi písomne, mesiac vopred.

    renkav je offline (nepripojený) renkav

    renkav
    A mozem teda vobec nastupit na PN hned od rpveho dna nastupu do prace,alebo muim najskor odpracovat nejaky cas a ako dlho musim odpracovat. Ide o to,ze nevladzem pracovat, kedze som bola doma sdietatom tak som nic neriesila,ale ked budem musiet nastupit teraz do rpace po rodicovskej dovolenke,ci dostanem nemocenske davky ci ako sa to vola ked som bola na rodicovskej dovolenke.dakujem za odpovede na moje otazky.

    renkav je offline (nepripojený) renkav

    renkav
    A mozem teda vobec nastupit na PN hned od rpveho dna nastupu do prace,alebo muim najskor odpracovat nejaky cas a ako dlho musim odpracovat. Ide o to,ze nevladzem pracovat, kedze som bola doma sdietatom tak som nic neriesila,ale ked budem musiet nastupit teraz do rpace po rodicovskej dovolenke,ci dostanem nemocenske davky ci ako sa to vola ked som bola na rodicovskej dovolenke.dakujem za odpovede na moje otazky.A pripadne ked budem par dni cerpat dovolenku,po nej mi vznikne narok na nemocneske ak by som ho teraz nemala? dakujem

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    renkav Pozri príspevok
    A mozem teda vobec nastupit na PN hned od rpveho dna nastupu do prace,alebo muim najskor odpracovat nejaky cas a ako dlho musim odpracovat. Ide o to,ze nevladzem pracovat, kedze som bola doma sdietatom tak som nic neriesila,ale ked budem musiet nastupit teraz do rpace po rodicovskej dovolenke,ci dostanem nemocenske davky ci ako sa to vola ked som bola na rodicovskej dovolenke.dakujem za odpovede na moje otazky.A pripadne ked budem par dni cerpat dovolenku,po nej mi vznikne narok na nemocneske ak by som ho teraz nemala? dakujem
    Chceš PN-kou riešiť aj zákaz výpovede zo strany zamestnávatela ? Ak nie, doporučujem požiadať o čerpanie dovolenky a potom PN.

    renkav je offline (nepripojený) renkav

    renkav
    No v podstate je tam asi moznost tej vypovede pokial nebudem schopna pracovat a pokial nebudem suhlasit s inym ponukanym miestom ako nahrada za predosle miesto.Ako by to bolo najvhodnejsie teda riesit ked by som chcela zabranit aj tej moznosti vypovede. a ako by to bolo v pripade ze by sme sa dohodli na tej vypvedi.mam narok na odstupne ked by som nepracovala a suhlasila rovno s vypovedou? alebo treba tiez odpracovat najskor volaco.co je najlepsie riesenie? dakujem pekne za rady.

    kolja12345 je offline (nepripojený) kolja12345

    kolja12345
    A nebolo by lepsie odpracovat par dni? z coho sa bude ratat dovolenkovy priemer ked sa ide na dovolenku rovno z rodicovskej dovolenky?aky by bol rozdiel vo vyske nemocenskeho keby sa najskor par dni odpracovalo a keby najskor par dni bola dovolenka?

    kolja12345 je offline (nepripojený) kolja12345

    kolja12345
    Vie niekto poradit? Mam narok na PN hned po nastupe do prace z rodicovskej dovolenky? MAm dlhodobo lieceny zdravotny problem a chvilku to bude este trvat,nebudem moct nastupit a neviem ci je mozne ist hend na PN od prvho dna nastupu do prace po RD. Kau budem dostavat PN-Ku? Z coho sa vyrata ked som brala rodicovsky prispevok doteraz? Pripadne ako je to s tou dovolenkou,ked by som cerpala trebars 1-2 tyzdne dovolenku a potom Pn.Je to vyhodnejsie takto? KEdy bude PN vyssia? akujem pekne za odpovede.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    kolja12345 Pozri príspevok
    Vie niekto poradit? Mam narok na PN hned po nastupe do prace z rodicovskej dovolenky? MAm dlhodobo lieceny zdravotny problem a chvilku to bude este trvat,nebudem moct nastupit a neviem ci je mozne ist hend na PN od prvho dna nastupu do prace po RD. Kau budem dostavat PN-Ku? Z coho sa vyrata ked som brala rodicovsky prispevok doteraz? Pripadne ako je to s tou dovolenkou,ked by som cerpala trebars 1-2 tyzdne dovolenku a potom Pn.Je to vyhodnejsie takto? KEdy bude PN vyssia? akujem pekne za odpovede.
    Požiadala si písomne - mesiac vopred - svojho zamestnávatela o ukončenie rodičovskej dovolenky ? Dieťa už má 3 roky ?

    kolja12345 je offline (nepripojený) kolja12345

    kolja12345
    Ahoj,zatial som nepoziadal,az mesiac pred nastupom by som mala pisomne posiadat.A dieta bude mat 6 rokov,nastupit mam po dovrseni 6 rokov veku dietata.som na predlzenej rodicovskej dovolenke dovtedy.ale kedze som sama chora budem musiet asi nastupit na Pn,lne neviem ci je vyhodnejsie si najskor cerpat dovolenku,alebo nejaky ten dnik odpracovat,alebo rovno ist na PN.Z coho sa pocita nemocenska davka,budem mat na nu narok? a v akej vyske? co by bolo pre mna najvyhodnejsie.tiez sa obavam aby som nedostala vyoved koli tomu,co by som nerada,ale nemozem v takom stave pracovat,najskor si musim dat do poriadku zdravotny stav a absolvovat asi aj operaciu.dakujem vopred za rady,nemam mi kto poradit a pomoct.
    a este ma zaujima ci mam narok na pracu ktoru som robila pred rodicovskou dovolenkou,miesto sanezrusilo,len sa presunula pobocka na ine miesto,ale vraj nemaju pre mna miesto,ponukaju mi ine,nizsiu poziciu,cim by som sla dole aj s platom.neviem ci mam suhlasit,alebo trvat na svojom miesto.to nieje zrusene,robi to len iny clovek teraz.a ked ma preradia na inu podobnu pracu,hoci na nizsej urovni,mozu mi znizit plat?neviem co mam urobit.akot o najlepsie vyriesit.a hlavne co stym miestom,ked budem suhlasit s nizim miestom potom tazko dostanem to svoje ked zas budem este aj marodovat najskor.

    Lenka311 je offline (nepripojený) Lenka311

    som sama s dieťaťom, momentálne nezamestnaná. Dcérka má 3roky ...viac Lenka311
    Viete mi poradiť na túto otázku? V závode som pracovala od roku 2004, v marci 2010 som nastúpila na RD, 13.3.2013 mala dcérka narodky a k 14.3. 2013 som bola podpísať výpoveď s tým že mi ostalo ešte 13dní dovolenky, ktorú mi dali na tento deň. 15.3.2013 som sa hlásila na ÚP... Po pôrode mám vážne ochorenie imunitného systému a liečba bude trvať až do konca júla s tým že mám lepšie a horšie dni. Mala by som nastúpiť na PN ešte v ochrannej dobe? A ovplyvní mi to nejako stanovenú výšku podpory? Ak by som počkala dajme tomu mesiac kým mi príde aspoň výmer koľko tej podpory dostanem, mám nárok ešte na PN z ÚP, či sa to vzťahuje len na túto ochrannú dobu tých 7dní? Som samoživiteľka s malou dcérkou a neviem si predstaviť ako by sme vyžili z ničoho... Zároveň viem že s nepriaznivým zdravotným stavom a s malým dieťaťom si prácu tak ľahko nenájdem...
    Naposledy upravil Lenka311 : 17.03.13 at 19:52

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Lenka311 Pozri príspevok
    Viete mi poradiť na túto otázku? V závode som prcovala od roku 2004, v marci 2010 som nastúpila na RD, 13.3.2013 mala dcérka narodky a k 14.3. 2013 som bola podpísať výpoveď s tým že mi ostalo ešte 13dní dovolenky, ktorú mi dali na tento deň. 15.3.2013 som sa hlásila na ÚP... Po pôrode mám vážne ochorenie imunitného systému a liečba bude trvať až do konca júla s tým že mám lepšie a horšie dni. Mala by som nastúpiť na PN ešte v ochrannej dobe? A ovplyvní mi to nejako stanovenú výšku podpory? Ak by som počkala dajme tomu mesiac kým mi príde aspoň výmer koľko tej podpory dostanem, mám nárok ešte na PN z ÚP, či sa to vzťahuje len na túto ochrannú dobu tých 7dní? Som samoživiteľka s malou dcérkou a neviem si predstaviť ako by sme vyžili z ničoho... Zároveň viem že s nepriaznivým zdravotným stavom a s malým dieťaťom si prácu tak ľahko nenájdem...
    PvN bude maximálna, t.j. 786 € / mesačne 6 mesiacov
    inak sa čudujem, prečo si ukončila PPV keď si sama.....ale to ja neriešim
    ak nenastúpiš do 7 dní, PN bude iba minimálna, t.j. iba v prípade, že sa dobrovoľne poistíš, inak dokonca nebude,
    nebudeš mať žiaden problém s PvN ked začneš čerpať PN....
    Lenka311 Dnes mi prišiel papier zo sociálky že na Pn nemám nárok, lebo 7dňová ochranná lehota mi tam neplatila, nakoľko som odrobila len 1deň, takže ochranná lehota bola len deň... a to som sa 15.3. hlásila na ÚP, PN mám od pondelka 18.3.... mám podať odvolanie?

    Lenka311 je offline (nepripojený) Lenka311

    som sama s dieťaťom, momentálne nezamestnaná. Dcérka má 3roky ...viac Lenka311
    TPP som neukončila dobrovoľne, neni už práca, dali mi odstupné a spravili mi to aspoň tak že mi na ten jeden deň dali dovolenku, to som rada... Ďakujem.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lenka311 Pozri príspevok
    Viete mi poradiť na túto otázku? V závode som pracovala od roku 2004, v marci 2010 som nastúpila na RD, 13.3.2013 mala dcérka narodky a k 14.3. 2013 som bola podpísať výpoveď s tým že mi ostalo ešte 13dní dovolenky, ktorú mi dali na tento deň. 15.3.2013 som sa hlásila na ÚP... Po pôrode mám vážne ochorenie imunitného systému a liečba bude trvať až do konca júla s tým že mám lepšie a horšie dni. Mala by som nastúpiť na PN ešte v ochrannej dobe? A ovplyvní mi to nejako stanovenú výšku podpory? Ak by som počkala dajme tomu mesiac kým mi príde aspoň výmer koľko tej podpory dostanem, mám nárok ešte na PN z ÚP, či sa to vzťahuje len na túto ochrannú dobu tých 7dní? Som samoživiteľka s malou dcérkou a neviem si predstaviť ako by sme vyžili z ničoho... Zároveň viem že s nepriaznivým zdravotným stavom a s malým dieťaťom si prácu tak ľahko nenájdem...
    Ako píše Mila123, ochranná lehota, dokedy môžeš mať začiatok PN, je 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru. Počas poberania nemocenského sa ti pozastaví poberanie dávky v nezamestnanosti a obnoví až po skončení PN. PN-ku odovzdávaš v SP, nezabudni si urobiť kopiu, ktorú potrebuješ odovzdať aj na UP. Rovnako aj doklad o výplate nemocenského, ktorý ti vydá sociálna poisťovňa potom, ako ti ho vyplatia. Nemôžeš poberať säčasne nemocenské aj dávku v nezamestnanosti. Ale dávka v nezamestnanosti bude zrejme podstatne vyššia ako nemocenské.

    Lenka311 je offline (nepripojený) Lenka311

    som sama s dieťaťom, momentálne nezamestnaná. Dcérka má 3roky ...viac Lenka311
    Dnes som bola na sociálke odovzdať PN a tam mi tvrdia že nárok na PN mi nevzniká /PN som od včera/, lebo som za posledné tri roky odrobila len deň a ani ochranná lehota tam nie je... Výde mi vôbec tá PN? Bola fakt nepríjemná, nato že mi dopoludnia leptali nosovú sliznicu, kvôli krvácaniu zo silnej nádchy som si prišla veľmi divne.... Mám skutočne nárok na tú PN ku?

    Lenka311 je offline (nepripojený) Lenka311

    som sama s dieťaťom, momentálne nezamestnaná. Dcérka má 3roky ...viac Lenka311
    Dnes mi prišiel papier zo sociálky že na Pn nemám nárok, lebo 7dňová ochranná lehota mi tam neplatila, nakoľko som odrobila len 1deň, takže ochranná lehota bola len deň... a to som sa 15.3. hlásila na ÚP, PN mám od pondelka 18.3.... mám podať odvolanie?

    Lenka311 je offline (nepripojený) Lenka311

    som sama s dieťaťom, momentálne nezamestnaná. Dcérka má 3roky ...viac Lenka311
    § 32
    Ochranná lehota
    Na začiatok

    (1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.


    (2) Ochranná lehota

    a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,

    ???????????????????????????????????????

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Je to tak, u Teba bola OL ten jeden deň.
    Zo stránky SP.
    Ochranná lehota je spravidla 7 dní po zániku nemocenského poistenia. V prípade, ak nemocenské poistenie trvalo menej ako 7 dní, ochranná lehota je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Lenka311 Pozri príspevok
    § 32
    Ochranná lehota
    Na začiatok

    (1) Ochranná lehota je sedem dní po zániku nemocenského poistenia, ak tento zákon neustanovuje inak.


    (2) Ochranná lehota

    a) poistenca, ktorý bol nemocensky poistený menej ako sedem dní, je toľko dní, koľko trvalo nemocenské poistenie,

    ???????????????????????????????????????
    Počas RD si mala prerušené nem.poistenie (čo sme si pri predch.odpovediach neuvedomili). V tvojom prípade je OL naozaj len jeden deň

    Lenka311 je offline (nepripojený) Lenka311

    som sama s dieťaťom, momentálne nezamestnaná. Dcérka má 3roky ...viac Lenka311
    Ďakujem... Nemám nárok aspoň na nejaké soc. dávky za min. mesiac? Lebo potom budem úplne bez príjmu. Do kelu aj s naším štátom..... Pripomínam že som samoživiteľka..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.