Zavrieť

Porady

dedenie po smrti - dá sa dokázať nezáujem o rodiča až po smrti a vydediť ho?

mám brata, ktorý sa vyše 30 rokov nezaujímal o našich rodičov - nepomáhal, nenavštevoval, nazaujímal sa o nich, dokonca sa ani nikdy neozval. Teraz predpokladám, že pribehne hneď prvý k dedičskému konaniu - keď ho vyzvú, otec mu dať nič nechce, ale mama pokiaľ viem nič nenapísala, takže predpokladám že to nebude vôbec jednoduché. dá sa nejakým spôsobom dosiahnuť aby z dedičstva nič nedostal? pomáhala som aj pri platení domácich výdavkov.
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Nie vydediť ho mohli rodičia za života, ak ho mama nevydedila tak má nárok na podiel na dedičstve. A ak mu otec nič nechce v budúcnosti dať tak môže Ti majetok ten čo bude na neho napísaný darovať alebo spísať závet, no závet sa dá napadnúť a brat by tuším aj uspel.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

problém je v tom, že mu nič nechce dať ani po mame ale s tym asi nepohneme. ja som však prispievala aj na ich rodinné vydavky - najomne... a preco by brat uspel keby napadol zavet? 30 rokov nevidel vlastnych rodicov
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No ale teraz uvidí otca, a už otec nebude môcť operovať tým že ho 30r nevidel.
A otec ti svoj majetok môže darovať tým pádom brat po otcovi nič nedostane. A mamin podiel sa podelí medzi vás troch ... 1/6 tebe , bratovi, a 4/6 z majetku v BSM bude mať otec.
0 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

no to je sice pravda, ale vsetko pre rodicov som robila ja - lekari, obchody, upratovanie... tak zeby bolo rozhodujuce, ze sa uvidia u notara? a ako sa to berie, ked som za nich platila najomne... da sa to nejako zohladnit? predpokladam, ze ak by to spravil otec este pred dedicskym konanim po mame - myslim to darovanie resp. vydedenie, malo by to nejaku vacsiu vahu ako potom. dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

A sú bločky na nájomné s tvojím menom? Ak hej tak si vieš prihlásiť do dedičstva pohľadávku a tým znížiť bratov podiel na dedičstve ... ináč neuspejete, leda brat bude súhlasiť a vzdá sa svojho podielu.
2 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

nie, nie su vsetko je na otcove meno, najomne a aj ostatne seky. nepredpokladala som ze by s tym bol takyto problem, vzhladom k tomu, ze byt bol pisany na nich, aj seky boli na nich. ak by sa to vydedenie spravilo teraz, tykalo by sa to aj majetku ktory by otec dostal po mame ?- vzhladom k tomu, ze dedicske konanie este neprebehlo
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No z maminho majetku brat podiel dostať musí ak sa ho sám nevzdá. Už ho nemá ako mama vydediť kedže je mrtva.

A čo sa týka otca a jeho majetku, môže ti ho darovať alebo spísať závet, alebo listinu o vydedení ale to odporúčam navštíviť notára aby spísal to on.
0 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

čiže to bude tá 1/6? menili sa im aj okná, kupovala pračka.... bločky síce mám, ale ani fa za okná nie je na moje meno. teraz ma to štve, lebo som netušila že s tým bude taký problém(aj s tým nájomným), platil sa aj ústav, ale tým že to tam bol vyplácať otec, je nanho aj potvrdenka.... nepredpokladam, ze by sa toho vzdal - dostane sa k peniazom bez starosti a ak mam byt sprosta tak ani pomaly nevie od koho
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
tak si prihlás pohľadávku do dedičstva, prípadne nech Ti otec podpíše vyhlásenie, že si im požičala tú sumu, o ktorú ide .... brat to buď uzná alebo neuzná ....
4 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

čiže základ je to, že brat to musí uznať - a keď to neuzná tak si asi nepomôžem? pohľadávka sa prihlasuje priamo do dedičského konania, alebo to treba nejako samostatne?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ked brat neuzná tú pohľadávku, tak vám neostane nič iné len sa obrátiť na súd.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
ak neuzná, stále môžeš žiadať na súde, aby Ti to bolo zaplatené a každý z dedičov zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva.
Ak brat nadobudne majetok v hodnote 10 000 a pohľadávka je 15 000, tak na neho pripadá 5 000 (ak ste teda traja, pohľadávka sa neuzná a nevyporiada v rámci BSM). A otcovi môžeš hneď potvrdiť, že Ti peniaze vrátil, nech sa nebojí.
Stačí to oznámiť notárovi, dal by som mu vedieť ešte pred pojednávaním
0 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

doktor23 Pozri príspevok
ak neuzná, stále môžeš žiadať na súde, aby Ti to bolo zaplatené a každý z dedičov zodpovedá do výšky nadobudnutého dedičstva.
Ak brat nadobudne majetok v hodnote 10 000 a pohľadávka je 15 000, tak na neho pripadá 5 000 (ak ste teda traja, pohľadávka sa neuzná a nevyporiada v rámci BSM). A otcovi môžeš hneď potvrdiť, že Ti peniaze vrátil, nech sa nebojí.
Stačí to oznámiť notárovi, dal by som mu vedieť ešte pred pojednávaním
teraz som to celkom nepochopila, čo oznámiť notárovi pred pojednávaním? fakt je že na nájomné som im prispievala, ale ako som vyššie písala, šeky boli na otcove meno - mám ich samozrejme ja doma, ale problem je asi v tom, ze to nie je na mna.nie sme traja, ale iba dvaja.
Naposledy upravil turistka : 22.01.13 at 21:27
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
ak dobre počítam tak si Ty - 1, brat - 2, otec - 3. Takže ste traja dedičia. Notárovi oznámiš, že si uplatňuješ pohľadávku v takej a takej výške. Snažil som sa Ti poradiť, nech Ti túto skutočnosť písomne uzná otec - jednoduché vyhlásenie, kde potvrdí, že spoločne s manželkou od Teba prevzali X EUR (za X si dosaď prislúchajúce číslo)
0 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

poprípade treba to tam aj rozpísať, že tolko a tolko na to..... ak by bola pohladavka napr. 3000 a nadobudol by majetok 10000, tak by sa mu dedicsky podiel znizil o 1000? a bola by cesta, keby otec priamo pri dedicskom konani sa vzdal svojho podielu po mame v prospech mna a rovnako aj svojho terajsieho podielu z majetku?, ze by sa to uviedlo priamo v notarskej zapisnici. dakujem za vsetky rady
Naposledy upravil turistka : 23.01.13 at 12:26
0 0
mafiporada mafiporada

mafiporada je offline (nepripojený) mafiporada

ahojte poradaci,
V pripade umrtia mojho nie biologickeho otca by bola dedicom jeho manzelka a moja matka. Kedze ja nie som jeho biologicka dcera a ani osvojena tak by som nededila. V jeho pripade ale ziju (asi) este traja synovia, o ktorych vieme ze existuju len z evidencie ale fyzicky sme ich nevideli takmer 50-60 rokov. V zaujme chranit matku pred neprijemnostami dedicskeho konania som jej a mojmu nie biologickemu otcovi poradila asi pred 5 rokmi vydedenie tychto synov, kedze nemaju ziaden zaujem onho, neposkytli mu pomoc v chorobe, starobe. Tak otec aj ucinil, spisal vydedenie u notara, ktory potom zapisnicu ulozil v Centralnom registri. Dnes je otec leziacim pacientom uz treti rok, po mozgovej porazke a jeho zdravotny stav je velmi vazny. Zaciname mat obavy, ci zapisnica z pred 5 rokov je v poriadku a vydedenie nemoze byt niecim napadnutelne. Matka by musela predat potom dom, kde zije s otcom uz 25 rokov, aby mohla "podarenych" synonov vyplatit. Ti ani netusia ze otec vobec zije. Mama zo strachu pred tymito neprijemnostami zacala uvazovat aj o darovani domu mne ako dcere, ale v tomto pripade by museli podpisat darovaciu listinu obaja manzelia (aj v pripade kupno-predajnej zmluvy). A to otec nei je uz v stave sa z postele postavit. Mozete mi niekto napisat, ci ta zapisnica z pred 5 rokov bude v poriadku? Akym sposobom je mozne prepisat nehnutelnost na mna ako dceru matky?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mafiporada,
podľa môjho názoru ... je vydedenie notárskou zápisnicou platné. Tam nezáleží kedy bola spísaná, teda predpokladám že za tých 5 rokov sa nezmenili podmienky, a synovia svojho otca nenavštevovali.
Môžu toto vydedenie napadnúť na súde, ale nemajú veľký úspech na výhru. Pretože by museli dokazovať, že otec vedome klamal o nich pri spísaní notárskej zápisnice. A kedže za ním nechodili, nikto ich nevidel zo susedov , nepozná tak to by ťažko dokázali svoj záujem o otca.

Skôr by sa dala napadnúť podla mna darovacia zmluva alebo kúpno predajná, kedže otec je po porážke a predpokladám že už mu to tak nemyslí.
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Treba upresniť, že na vydedenie nestačí len nezáujem syna o otca, bude sa ťažko dokazovať trvalý nezáujem, lebo syn môže tvrdiť, že sa stretli, zatelefonovali si .... Neposkytnutie pomoci v chorobe by bolo dôvodom vtedy, keby mu nemal kto pomoc poskytnúť a syn by bol na to vyzvaný. ...

Matka by ti mohla aj previesť nehnuteľnosť, lebo stačí na to aj otcov ústny súhlas. To býva však tiež napadnuteľné.

Pozri napr. toto rozhodnutie o vydedení:
3 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mária27 Pozri príspevok
Treba upresniť, že na vydedenie nestačí len nezáujem syna o otca, bude sa ťažko dokazovať trvalý nezáujem, lebo syn môže tvrdiť, že sa stretli, zatelefonovali si .... No dobre, ale ked si vezmeme, že keby otec so synmi komunikoval .. ak toto budú tvrdiť , že mu zavolali .. tak určite by im spomenul že je nevládny, že je v nemocnici .. a že mu treba pomôcť ... a pomôcť mu neprídu ... kedže s ním nekomunikujú .... Neposkytnutie pomoci v chorobe by bolo dôvodom vtedy, keby mu nemal kto pomoc poskytnúť a syn by bol na to vyzvaný. ...

Matka by ti mohla aj previesť nehnuteľnosť, lebo stačí na to aj otcov ústny súhlas. To býva však tiež napadnuteľné.

Pozri napr. toto rozhodnutie o vydedení:
v texte taký maličký koment.
2 0
turistka turistka

turistka je offline (nepripojený) turistka

teda ak to dobre chapem, da sa napadnut aj vydedenie, aj darovanie, aj kupnopredajna zmluva? ktory prostriedok je teda najmenej "rizikovy"?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať