Zavrieť

Porady

zákazková výroba

Kto mi poradí ako čo najjednoduchšie sa mám vysporiadať so zákazkovou výrobou- výpočet atď. a ako ju účtovať. Prijmem každú radu a pomoc
Usporiadat
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

Môžem poprosiť o radu ohľadom zákazkovej výroby ? Dá sa ešte postupovať aj metódou nulového zisku, alebo toto už zaniklo, a musí sa postupovať len metódou percenta dokončenia zákazky ? Ako mám postupovať, keď sa dielo postupne fakturuje, čiže ako sa stavia (pribúdajú náklady) vyfakturováva sa (pribúdajú výnosy). V tomto smere by sa mi hodila metóda nulového zisku, keďže tým postupným vyfakturovávaním sa to trochu komplikuje. A aké účty použiť na účtovanie nákladov a výnosov s touto stavbou ? Vďaka za odpoveď
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

nikto nevie poradit ?
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

stale nic ? len jednoduche predkontacie...prosim
0 0
papulisko papulisko

papulisko je offline (nepripojený) papulisko

prosim vas
0 0
Debra Debra

Debra je offline (nepripojený) Debra

viete mi prosím Vás poradiť, ako sa popasovať so zákazkovou výrobou pri projektovaní stavieb, kde nie je zostavovaný rozpočet, ale je len zmluva o dielo?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Debra Pozri príspevok
viete mi prosím Vás poradiť, ako sa popasovať so zákazkovou výrobou pri projektovaní stavieb, kde nie je zostavovaný rozpočet, ale je len zmluva o dielo?
Nič v zlom , ale ako sa dá urobit Zmluva o dielo , ked nie je rozpočet ? to si sumu niekto tipol ? , alebo akou metodou došiel k sume za dielo ?
0 0
Debra Debra

Debra je offline (nepripojený) Debra

Netipol. Žiaden projektant, ktorý vstupuje do projektu nám sumu dopredu nepovie, pretože nevie, aký bude skutočný rozsah jeho prác, keďže pri zmluve nie je prvotná štúdia, iba predstava zadávateľa, ako to chce. Na základe skúseností podľa plochy atď. z predošlých projektov vieme, koľko nás to bude zhruba stáť, máme k dispozícii cenníkové ceny vydané komorou. My ale bohužiaľ musíme povedať celú cenu dopredu.
0 0
Debra Debra

Debra je offline (nepripojený) Debra

Opýtam sa ešte inak. Je nutné účtovať o zákazkovej výrobe, pokiaľ podľa zmuvy malo byť dielo dokončené do roka, ale termín sa pod vplyvom okolností nedal dodržať a dokončenie diela prechádza cez rok?
0 0
Katarína Cigánová Katarína Cigánová
Debra Pozri príspevok
Opýtam sa ešte inak. Je nutné účtovať o zákazkovej výrobe, pokiaľ podľa zmuvy malo byť dielo dokončené do roka, ale termín sa pod vplyvom okolností nedal dodržať a dokončenie diela prechádza cez rok?
zákazková výroba nebola celkom presne špecifikovaná ,a mnohí účtovali o zákazkovej výrobe aj vtedy ked nemuseli , resp. naopak. Zrejme riešiš rok 2010 , ale ako pomôcka čo je zákazková výroba by ti mohli pomoct nové postupy účtovania , kde je velmi presne popísaná zákazková výroba - §30 / a možno si odpovieš na danú otázku sama .

Ja o zákazkovej výrobe účtujem , a inak ako porovnaním plánovaných a skutočných nákladov to naozaj neviem prepočítať. Resp. ked nám zák. výroba prechádza rokmi , tak sa prehodnocuje aj plán.
/ Ale neviem všetko , možno sú aj iné spôsoby /
0 0
Debra Debra

Debra je offline (nepripojený) Debra

§ 30
Účtovanie zákazkovej výroby
(1) Na účely účtovania zákazkovej výroby u zhotoviteľa sa rozumie
a) zákazkovou výrobou zákazka vznikajúca na základe zmluvy medzi zhotoviteľom a objednávateľom
osobitne dohodnutá na zhotovenie majetku alebo kombinácie majetkov, ktoré spolu súvisia alebo sú
navzájom závislé vzhľadom na ich dizajn, technológiu, funkciu, účel alebo použitie, pri ktorej
objednávateľ určuje hlavné konštrukčné prvky alebo architektonicko - stavebné riešenie, a preto nejde
o štandardizovanú výrobu; zákazkovou výrobou sa okrem zhotovenia majetku alebo kombinácie
majetkov rozumie aj
1. zmluva na poskytovanie služieb, ktoré priamo súvisia so zhotovením majetku alebo
kombinácie majetkov, napríklad služby manažérov projektu alebo ARCHITEKTOV,

myslím, že som to pochopila správne a týka sa ma zákazková výroba
1 0
mudroš mudroš

mudroš je offline (nepripojený) mudroš

papulisko Pozri príspevok
stale nic ? len jednoduche predkontacie...prosim
Postupy prioritne upravujú účtovanie pri UZ. Ale v reálnej firme sa nedá účtovať iba na konci roka.
Metóda nulového zisku sa dá použiť (§ 30 ods. 10), ale musel by si si obhájiť, že si výsledok zákazkovej výroby "nedokázal spoľahlivo odhadnúť". Má to totiž aj daňové dopady.
A teraz účtovanie počas účtovného obdobia (pre jednoduchosť použijem metódu nulového zisku).
nabehnuté náklady 5xx / rôzne účty
prírastok zákazkovej výroby na úrovni nákladov 316 / 606
faktúra odberateľovi 311 / 606
odúčtovanie zákazkovej výroby 606 / 316

Je to veľmi zjednodušené, iba základný princíp.
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať