Zavrieť

Porady

Dá sa zistiť existencia testamentu?

Ahojte. Chcela by som sa spýtať či sa dá niekde zistiť či existuje testament (závet). Viem že určite nieje prístup k zneniu, to určite nie, ja by som chcela vedieť či sa nedá zistiť iba jeho existencia/neexistencia.
Ďakujem
Usporiadat
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

Notársky centrálny register závetov

Notársky centrálny register závetov obsahuje evidenciu nevyhlásených závetov, listín o vydedení, odvolania týchto úkonov alebo iných úkonov pre prípad smrti a zoznam vyhlásených závetov, listín o vydedení, odvolania týchto úkonov alebo iných úkonov pre prípad smrti,ktoré boli spísané vo forme notárskej zápisnice alebo ktoré notár prijal do úschovy.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
daduška111 daduška111

daduška111 je offline (nepripojený) daduška111

nemajú do tohto registra prístup iba poverení notári? ja myslím nejaký register prístupný bežnej verejnosti. taký neexistuje?
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

kuk aj tu....http://paragraf.sk/page.php?str=4
3 0
daduška111 daduška111

daduška111 je offline (nepripojený) daduška111

ďakujem. stále mi z toho vychádza že tam zrejme majú prístup iba notári. zrejme takýto register neexistuje. našla by som ho na nete. ale aj tak ďakujem. ak by ste na niečo natrafili dajte vedieť. budem rada
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

ak nie je ulozeny u notara tak sa to zistit neda
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

daduška111 Pozri príspevok
nemajú do tohto registra prístup iba poverení notári? ja myslím nejaký register prístupný bežnej verejnosti. taký neexistuje?
daduška111 Pozri príspevok
ďakujem. stále mi z toho vychádza že tam zrejme majú prístup iba notári. zrejme takýto register neexistuje. našla by som ho na nete. ale aj tak ďakujem. ak by ste na niečo natrafili dajte vedieť. budem rada
Nie zrejme, ale určite neexistuje, nemal by na základe čoho získavať údaje a sprístupňovať ich širokej verejnosti. Aj údaje zo zákonom ustanoveného centrálneho registra závetov poskytuje notárska komora, ktorá tento register vedie, notárovi na základe jeho žiadosti len pre účely dedičského konania a ani notár by nemal mať možnosť získať informáciu o tom, či nejaká osoba má v centrálnom registri zaregistrovaný závet, za života tejto osoby.

§ 73c Notárskeho poriadku
Notársky centrálny register závetov

(1) Komora vedie Notársky centrálny register závetov ...
(2) Komora oznámi súdu alebo notárovi, ktorý bol ako súdny komisár poverený vykonaním úkonov v konaní o dedičstve, na základe ich žiadosti, či registruje závet poručiteľa a u koho je uložený. Žiadosti nevyhovie, ak bola doručená za života závetcu alebo odvolateľa závetu.
3 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

existuju len dve legalne moznosti, ako sa dedicia mozu dozvediet o existencii testamentu.

Prva z nich je, ze im to povie porucitel za zivota (alebo zavetny svedok),
druha, ze im to povie notar po porucitelovej smrti.
1 0
olybaba olybaba

olybaba je offline (nepripojený) olybaba

"Závet je vhodné uložiť na takom mieste, aby v prípade smrti bol objaveny" ... nemusi byt ulozeny u notara ...
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

blavaciko Pozri príspevok
existuju len dve legalne moznosti, ako sa dedicia mozu dozvediet o existencii testamentu.

Prva z nich je, ze im to povie porucitel za zivota (alebo zavetny svedok),
druha, ze im to povie notar po porucitelovej smrti.
- ja ešte doplním ďalšiu možnosť ... ak bude niekto robiť veľké upratovanie - a "čírou náhodou objaví" ten testament niekde v tajnom šuflíku (kde ho poručiteľ odložil)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Katy a R Pozri príspevok
- ja ešte doplním ďalšiu možnosť ... ak bude niekto robiť veľké upratovanie - a "čírou náhodou objaví" ten testament niekde v tajnom šuflíku (kde ho poručiteľ odložil)
Otázka :

Čo sa deje v prípade , ak sa nájde v nejakom šuflíku ten testament ?
....a FAKT IBA NÁHODOU , podotýkam ...

Dedičské konanie prebehlo podľa zákona ...a povedzme , že nik nenamietal a všetci boli spokojní ...
Náhle však niekto objaví ten testament ( beh rokov , 10 - 20 , nik nezastaví ) a dotyční zistia , že v testamente sú je to trochu inak ...
Ale všetci oprávnení neboli opomenutí , všetko šlo podľa zákona ...
Čo ak niekomu z dedičov predsa len drbne v hlave ...dá sa napadnúť aj takýto závet ?
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

existuje premlčacia lehota (majú smolu )... http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...41524429,d.bGE
3 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Závetný dedič je oprávneným dedičom, ktorý by sa mohol domáhať vydanie dedičstva od nepravého dediča (§ 485 obč.z.) do troch rokov od právoplatnosti rozhodnutia, ktorým sa dedičské konanieskončilo, avšak len za podmienky, že tento oprávnený dedič nebol účastníkom dedičského konania.
8 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

.
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

olybaba Pozri príspevok
"Závet je vhodné uložiť na takom mieste, aby v prípade smrti bol objaveny" ... nemusi byt ulozeny u notara ...
Nemusí. Ale u notára má najväčšiu bezpečnosť. Je zaevidovaný a nik ho nemôže len tak roztrhaním spasiť zo sveta.
1 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

Katy a R Pozri príspevok
existuje premlčacia lehota (majú smolu )... http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...41524429,d.bGE
Súhlasím. Ale je to maximálne nespravodlivé. Ten kto sa nedozvie nič do troch rokov, po nich nemá žiadne právo sa niečoho domáhať pre premlčanie prípadu.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

branislavp Pozri príspevok
Súhlasím. Ale je to maximálne nespravodlivé. Ten kto sa nedozvie nič do troch rokov, po nich nemá žiadne právo sa niečoho domáhať pre premlčanie prípadu.
presne toto sa mi stalo, ked mi umrel stary otec.
moj otec je dlhodobo nezvestny, takze sme miesto neho mali dedit ja a moja sestra.
bohuzial notar, ktory vybavoval dedicske konanie o nas nevedel, ostatni ucastnici boli taki skveli ze nas notarovi zatajili.

to ze je dedicske konanie ukoncene, som sa dozvedel tri roky a dva mesiace po datume jeho ukoncenia. Bol som v tom, ze je to stale otvorene, kedze otcova sestra sa tak stale tvarila, ze sa tam nic neriesi a stoji to...
az teraz, ked umrela aj stara mama, tak sme zistili, ze uz je to aj premlcane...
0 0
Nandrolon Nandrolon

Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

blavaciko: o čom točíš, ak si bol "opomenutý dedič" /súrodencami zatajený/ tak to môžeš podľa mňa otvoriť aj po 30-tich rokoch, dúfam že sa tu niekto vyjadrí...
0 1
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

Nandrolon Pozri príspevok
blavaciko: o čom točíš, ak si bol "opomenutý dedič" /súrodencami zatajený/ tak to môžeš podľa mňa otvoriť aj po 30-tich rokoch, dúfam že sa tu niekto vyjadrí...
vzhladom na to, ze dedicstvo uz bolo medzicasom darovane a povodny dedic uz nie je medzi nami, tak zial
0 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Obnova konania by sa mohla hádam skúsiť, len treba dobre zdokladovať prečo ste sa neprihlásili ako vnuci včas. Kto sa na úkor druhého neoprávnene obohatí, musí dedičstvo vydať
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Nandrolon Pozri príspevok
blavaciko: o čom točíš, ak si bol "opomenutý dedič" /súrodencami zatajený/ tak to môžeš podľa mňa otvoriť aj po 30-tich rokoch, dúfam že sa tu niekto vyjadrí...
Dedičskú žalobu môžu (alebo otec) podľa § 485 občianskeho zákonníka s poukazom na § 175y ods. 2 obč. súdneho poriadku, ale tí čo dedili sa môžu dovolať premlčania podľa § 105.

Keďže bol otec nezvestný, v dedičskom konaní sa použil § 468:

§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
5 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať