Zavrieť

Porady

Domáca vodáreň (Darling) - problém

Problém s darlingom, stále spína, bez toho, že by niekde tiekla voda.

Kopaná studňa asi 6-8 metrová
Dĺžka rúry od studne až k darlingu asi 10-12 metrov.
Motor: SIGMA PUMPY HRANICE
Typ motora: 32-5VA 2LM953, rok 03
Zásobník nádrže: ELBI 35L, menený v 6/2008
Tlakový spínač: Typ PT/5, 2-3,5bar, menený v 4/2012

Spína asi každých 10minút nonstop, ale keď spína tak len krátko.
Tlakový spínač bol menení v 4/2012, vtedy mi netiekla voda vôbec. Po vymenení za nový voda tiekla, ale spínal tiež stále.
Vždy som mesačne natlakovala nádrž na 1,5 atmosféry.
Čiže som najprv uvolnila tlak v rozvode vody otvorením najbližšieho kohútika.
Po chvíli manometer vodárne ukazoval nulový tlak v rozvode vody, a dofúkala som predfúkaný protitlak na 1,5-1,8 atmosféry.
Vždy po dofúkaný tak často nespínal, spínal každých asi 20 minút. Ale za týždeň už spínal každých 10 minút. Potom spínal častejšie, tak som musela dofúkať ten protitlak.
V 10/2012 som si tiež chcela dofúkať protitlak, uvoľnila som tlak v rozvode vody a dofúkala, ale voda mi už netiekla vôbec.
Musela som volať vodára – vraj tam nebola napojená rúra až do konca, takže ju napojil, kompresorom natlakoval tlak, vyčistili sme všetky sitká v batériach, aby som mala silnejší tlak.
Povedal, že by to už nemalo spínať.
Po pár dňoch som si všimla, že darling znova spína, každých 13 minút.
Vymenila som lojovú šnúru – potom spínal len každých 20 minút. Ale po mesiaci už spínal každých 8 minút.
Najprv som si myslela, že je asi vo vaku nejaká malá dierka, ale vodár mi povedal, že nádrž je vraj v poriadku, keby tam bola dierka, tak by voda tiekla z ventila.
Vodár mi povedal, že tlaková nádrž by mala byť v poriadku. Motor je tiež v poriadku a sanie je tiež v poriadku.
Že vraj musím každý mesiac dofúkať ten protitlak.
A ten tlakový spínač, bude asi stále spínať, tak ho potom budem musieť vymeniť ale na silnejší na 2,8-3,5bar.
A zrejme to je z toho dôvodu, že mám dlhú rúru od darlingu až k studni (10-12metrov) a nádrž je len 35 litrová?
Len si myslím, že z toho dôvodu by to nemalo byť. Ak je aj tlakový spínač v poriaku, lojová šnúra vymenená, vak je tiež v poriadku, sanie je tiež v poriadku, tak darling nemá čo spínať, keď nikde v dome netečie voda.
Čo myslíte, z akého dôvodu to stále spína?
Za odpovede vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    peterkos2 je offline (nepripojený) peterkos2

    peterkos2
    Žeby z nádrže vytekala voda naspäť
    do studne?Nechýba tam spätná klapka?

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    vlado 33 Pozri príspevok
    V studni je určite sací kôš so spätnou klapkou, ináč by systém nešiel zavodniť. Tak ako hovoria poraďáci, dal by som ešte pred čerpadlo jeden spätný ventil a pred neho kúrenársky filter kvôli tomu, že keď nasaje čerpadlo nejaký jemný piesok aby sa nedostal pod tesniacu gumu spätného ventila a nezavzdušnil systém. Neviem ako vysoko je sací kôš od dna studne.
    myslienka je to dobra, ale netreba improvizovat. Kurenarsky filter nie je spravnym riesenim - plocha jeho sitka je mala, velmi skoro sa zanesie a takto vradeny odpor v sani prudko znizi vykon cerpadla. Na tento ucel sa predavaju orginalne odpieskovacie filtre.

    A co sa tyka spatneho ventilu, cerpadlo SVA ho fakt potrebuje az za cerpadlom pred tlakovou nadobou - tak aby cerpadlo v klude nebolo vystavene tlaku vody. Vtedy je zivotnost aj funkcia najlepsia.

    alltracboy je offline (nepripojený) alltracboy

    alltracboy
    pokial musis stale dofukavat protitlak tak mas zly vak v nadrzi. pokial ti spina ked nieje odber, tak jednina cesta kade to moze tiect je nazad do studne. Ako pisal peterkos, nieco bude so spatnou klapkou. Co to je za voadara co ti vravi ze mas dofukavat kazdy mesiac vak a pritom ze je to v poriadku.. ja som na svojom nedofukoval za dva roky snad ani raz a vsetko ide.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    u rodičov som dofukoval tak, že sa odpustila voda z kohútika, vypustila nádrž, až potom sa tlakovalo o dve desatiny baru menej ako spínací tlak, lebo ak zostala voda vo vaku tak to nerobilo dobrotu a spínalo dalej rovnako husto
    /zostatok vody v nádrži zmenšuje skutočný objem, nafúkaním sa tlak upraví na potrebnú hodnotu, ale pri odpustení vody vzhľadom na zmenšený objem nádrže vytečie aj menej vody, čo sa neustále opakuje a tlakový spínač spína častejšie, postupne sa nádoba celá zaplní vodou a dofúkaný tlak ju nevytlačí/
    niekedy bolo treba vymeniť vnútro ventilu,
    Naposledy upravil viktorviktor : 27.01.13 at 14:26

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Ahoj, vodar sice niesom, ale kedze domace vodarne casto trpia problemami z elektrikou, tak som ich uz par desiatok liecil :-)
    KOnkretne cerpadla rady SVA od Sigmy nemaju velmi v laske tlak vody pocas pokoja, jednak im to neprospieva mechanicky (upchavky, rozbeh atd....) a hlavne z konstrukcie je jasne ze nasledne je cely tlak sustavy "opraty" o saci kos. Saci kos je ale konstruovany na zadrzanie hydrostatickeho tlaku vodneho stlpca max. cca 8m, takze ked sa on opru 2-3 bary, iste cosi prepusti. No a to mas tie starty.
    Ja by som vykonal viacere veci:

    1) medzi cerpadlo a tlakovu nadobu by som dal 100% spatnu klapku
    2) overil by som ci gumena dusa v nadrzi nema defekt - vykrutis dofukovaci ventil a sledujes ci zo vzduchom nepojde aj voda.
    3) overil by som ci ventil dofukovania neprepusta.
    4) pre istotu by som dotiahol skrutky na veku tlakovej nadoby - ak nie su OK, tak aj odtial moze uniknut vzduch z tlakovej nadoby.

    Potom to bude musiet 100% fungovat.

    Jala12 je offline (nepripojený) Jala12

    Jala12
    Ďakujem všetkým za rady veľmi si to cením.
    Dneska ráno prišiel vodár že mi natlakuje nádrž kompresorom, lebo minule si myslel, že si asi zle tlakujem a že mi spína darling iba z tohto dôvodu. Tiež si myslel, že v rozvode vody zostala nejaká voda a preto mi to spína.
    Tak som si to u neho overila aj z môjho manometra, takže tlakujem dobre. Natlakoval na 1,6 atmosféry a povedal, že to už určite nebude spínať. A za 11 minút už aj spínal. Ale len krátko ako vždy.
    Ale žiaľ som si až teraz prečítala všetky odpovede. Prečítala som si len prvú odpoveď od peterkos2 o ten spätnej klapke. A to som hneď aj povedala vodárovi. A ten povedal, že spätnú klapku mám v studni, takže teraz to nechce riešiť ale až na jar, lebo studňu mám teraz zateplenú, je na nej zateplený starý 7-lamelový motor na polievanie.
    Keď som sa pýtala, či to nemôže predsa len byť z toho vaku, povedal, že je škoda vyhadzovať nádrž, keď je dobrá. Ventil skontroloval len pohľadom, že neprepúšťa, nič tam neotváral ani nezaťahoval. Že vraj je možné, že vo vaku sa vytvoril vodný kameň a ten to môže spôsobovať. A že to krátke spínanie to je nič, kvôli tomu motor nezhorí, že vraj aj on to má tiež. Odporučil mi, že zatiaľ nech sa s tým nezaoberám, že to je nič, a že by bolo najlepšie si potom kúpiť ponorné čerpadlo s tým nie sú žiadne problémy.

    Chcem sa ešte spýtať, ak mám spätnú klapku v studni, môže sa namontovať ešte jedna medzi čerpadlo a tlakovú nádobu?

    Je možné, že je v studni deravá rúra, tam kde sa kopala, lebo vraj tá stará rúra je ešte stále v studni a na rúru k darlingu to bolo len napojené.

    Ďakujem vám ešte raz za pomoc.

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    ja mam spetny ventil medzi cerpadlom a nadrzou a nie som sice odbornik vyuceny ale podla mna aj tam sa ma nachadzat....v studni mam koš.... nedavno som mal podobny problem tiez Darling ale mne jednoznacne perpustal ventilcek kde sa nafukuje nadrz,no a preto furt spinalo....spetny ventil je dolezity daj si ho tam namontovat ,to stoji par €..ale najskor by som vymenil toho umelca -vodara co ti to spravuje....

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Jala12 Pozri príspevok
    Keď som sa pýtala, či to nemôže predsa len byť z toho vaku, povedal, že je škoda vyhadzovať nádrž, keď je dobrá. Ventil skontroloval len pohľadom, že neprepúšťa, nič tam neotváral ani nezaťahoval. Že vraj je možné, že vo vaku sa vytvoril vodný kameň a ten to môže spôsobovať. A že to krátke spínanie to je nič, kvôli tomu motor nezhorí, že vraj aj on to má tiež.
    Ktosi Ti to už radil zavolaj si niekoho kto sa tomu naozaj rozumie a hlavne chce.
    Motor naozaj nezhorí, akurát sa znižuje jeho životnosť.
    vulxy a zere to elektrinu zbytocne...

    tienik je offline (nepripojený) tienik

    tienik
    Takze je to jasne, to nie je vodar, to je dalsi fuser. Volaj druheho, tohoto k tomu fakt nepusti.

    Estre raz zopakujem, cerpadlo typu SVA od Sigmy potrebuje spatnu klapku medzi cerpadlom a tlakovou nadobou. V studni mu je fakt na dve veci. Aj tak pochybujem ze tam je, on iste myslel saci kos.

    Martin1310 je offline (nepripojený) Martin1310

    Martin1310
    Ak je gulička v sacom koši funkčná (100%tesní) tak by sa aj tak to čerpadlo nemalo zapínať.Leda že by bola sacia trubka niekde deravá.Spetná klapka medzi čerpadlom a nádobou ale aj tak musí byť ako tu už písali.Tá gulička v sacom koši slúži len na udržanie stlpca vody v sacom potrubí.
    Tá klapka môže byť len vložená medzi prírubu výtlaku čerpadla a prírubu napojenia tlakovej nádoby býva vpodstate pre človeka čo to nepozná neviditelná určite ju tam nemáte?

    Jala12 je offline (nepripojený) Jala12

    Jala12
    Tak to fakt neviem, či mám tú spätnú klapku.
    V pondelok ten vodár čo prišiel, tak to bol už ten vymenený. A keďže do studne ani nešiel, tak asi nemá ani potuchy či tam mám tú spätnú klapku v studni a už vôbec nie pri čerpadle.
    Určite myslel na ten sací kôš.
    Studňu otváral ten predchádzajúci vodár, keď mi nešla voda vôbec.
    A ten nový vodár, tak toho mi poslal šéf predajne s čerpadlami, keď som sa ho minulý týždeň chcela spýtať na to spínanie. Vtedy povedal, že by to nemalo spínať a hneď aj zavolal svojho vodára, vraj je šikovný. Za pár dní aj prišiel a poriešil....

    Len by som vás chcela poprosiť, aby ste sa na ten darling pozreli ( foto v prílohe ), či tam náhodou predsa len nie je aj tá spätná klapka .
    Z darlingu teraz už nič nekvapká, to sú len fľaky po nich....
    Ďakujem

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    a de ta priloha???
    spetny ventil je medzi cerpadlom a nadrzou....ja mam na mokom 20 rocnom cca2-3 mm plech a uprostred je guma ...jedine rozsrobovat priruby a bud tam je alebo neni....a ked aj tam je neznamena ze je OK....moze byt membrana poskodena ci zanesena vodnym kamenom a prepusta.ale ked to uz teraz funguje dobre asi je v poriadku....
    kos v studni je preto aby natiahnutu vodu v potrubi udrzala a nepustila spet do studne.....
    spetny ventil zase aby neunikal tlak z nadrze....
    pokial ti to funguje dobre tak to neries......pravdepodobne to tam mas.....neviem si predstavit ze by aj dvaja vodari si to nevsimly...

    studniar je offline (nepripojený) studniar

    studniar
    Nedavno som riesil tento problem u zakaznika pri cisteni studne. Vymenili sme staru zeleznu rulu za novu plastovu, novu spatnu klapku,novy kos a bolo po probleme. Staci, ze medzi klapkou a nadrzou je dierka ako od spendlika a uz to robi problemy.
    Ak hladas niekoho kto by ti to v studni povymienal, napis mi na martin.margetin@gmail.com

    drady je offline (nepripojený) drady

    drady
    Dobry den, prave som menil cerpadlo Sigma SVA... a tiez mi casto zapina ale ani nenafuka dostatocne, iba kratko a vypne sa. Skontroloval som ventil na Darlinu, a ked som meral tlak tak isla odtial aj voda. Som uplny laik: ak ode odtial voda je to zle? Je deravy vak? musim kupit novy Darling?
    Dakujem
    Taserda Ak vychádza z ventila voda dostala sa doň cez dieru. Ak je vnútro nádoby hladké, nie veľmi hrdzavé stačí nový vak. Poškodená nádoba vak pr deravý, preto by som vymenil nádobu za novú.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    V studni je určite sací kôš so spätnou klapkou, ináč by systém nešiel zavodniť. Tak ako hovoria poraďáci, dal by som ešte pred čerpadlo jeden spätný ventil a pred neho kúrenársky filter kvôli tomu, že keď nasaje čerpadlo nejaký jemný piesok aby sa nedostal pod tesniacu gumu spätného ventila a nezavzdušnil systém. Neviem ako vysoko je sací kôš od dna studne.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Opravujem : máš pravdu, že medzi tlakovú nádrž a čerpadlo. Ja mám spätný ventil pred čerpadlom ale nemám darlingovú nádrž. Používam ho napolievanie záhrady.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.