Zavrieť

Porady

Povinný audit?

šťastná babička dvoch vnučiek (od 21.9.2009 už troch) ...viac
Čím viac študujem vaše otázky a odpovede, tým viac zisťujem, čo všetko neviem. Poradíte mi prosím? Mám niekoľko otázok /veľa/:

1. Kedy vzniká povinnosť s.r.o. na povinný audit?

2. Ak som doteraz uvádzala, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným je to zle? Prečítala som si už asi všetky príspevky, ale nikde som nenašla priamu odpoveď: Ak sme kúpili nákl.automobil v 6/2004 a uplatnila som si odpis /1 odpisová skupina - 4 roky/ 25% do nákladov na 551 /za celý prvý rok odpisovania/ a vo výkaze DPPO som uviedla, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným nie je to správne?

Zatiaľ tieto, ostatné v inej téme. Mám už toľko poradcov, zákonov, nariadení....., že ich nestíham ani študovať a potom tie zákony sú napísané tak "MÚDRO!", že ich pochopím vždy po svojom.... Poraďáci, ešte že vás máme. Táto stránka je to najlepšie, čo kto kedy vymyslel.
Usporiadat
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
§19 zák. o účt.

Povinný audit, keď účtovná jednotka, kt.je obchodnou spoločnosťou povinne vytvára ZI, alebo družstvo splnila v predchádzajúcom roku aspoň dve z troch podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20mil.
2. čistý obrat prčesiahol 40mil.
3. priem. počet zamestnancov presiahol 20
Ďalej povinný audit majú :
- a.s.
- ak to ustanovuje osobitný predpis
- kt. zostavuje účt.záv. podľa § 17a(napr. Ex.im.banka)
-právn.osoby, ktorých suma ročného podielu prijatej dane je viac ako 1mil.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

§ 19
Overovanie účtovnej závierky audítorom


(1) Individuálnu účtovnú závierku musí mať overenú audítorom účtovná jednotka,

a) ktorá je obchodnou spoločnosťou, ak povinne vytvára základné imanie, a družstvom, ak v roku predchádzajúcom roku, za ktorý sa táto účtovná závierka overuje, splnila aspoň dve z týchto podmienok:
1. celková suma majetku presiahla 20 000 000 Sk, pričom sumou majetku sa rozumie suma majetku zistená zo súvahy v ocenení neupravenom o položky podľa § 26 ods. 3,
2. čistý obrat presiahol 40 000 000 Sk, pričom čistým obratom na tento účel sú tržby z predaja výrobkov, tovarov a z poskytovania služieb,
3. priemerný prepočítaný počet zamestnancov v jednotlivom účtovnom období presiahol 20,
b) ktorá je akciovou spoločnosťou, 23)
c) ktorej túto povinnosť ustanovuje osobitný predpis, 24)
d) ktorá zostavuje účtovnú závierku podľa § 17a.

(2) Účtovná závierka účtovnej jednotky podľa odseku 1 musí byť audítorom overená do jedného roka od skončenia účtovného obdobia, za ktoré sa zostavuje, ak osobitný predpis neustanovuje inak.25)

(3) Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom majú aj právnické osoby vymedzené v osobitnom predpise, 26) ktorých suma ročného podielu prijatej dane je vyššia ako 1 000 000 Sk.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

K bodu 2.Urcite sa ti tu ozvu skuseni poradaci, ja mam tiez este dost nedostatkov a snazim si si vsetko overovat. Co sa tyka tych odpisov, riesila som to vcera a bolo mi to tiez jednou superporadackou pekne vysvetlene:
uctove odpisy (ja som ich tak pocitala)
obst. cena : pocet mesiacov odpisovania (48) = mesacny odpis
mesač. odpis x pocet mesiacov ( v tvojom prip. x 6) = učtove odpisy r. 2004
to sa uctuje na 551
dan. odpisy za r. 2004 = 25%
rozdiel medzi uctovymi a danovymi je v tomto pripade zapisany v DP na r. 250
Dufam, ze som to vysvetlila spravne a zrozumitelne
0 0
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
K 2. ot.

Nie je to zakázané, aj keď účtovný odpis má zohľadňovať dobu použiteľnosti, ktorá v nejednom prípade môže byť dlhšia, ale to je na rozhodnutí účtovnej jednotky a jej obhajobe dĺžky účt.odpisovania.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Súhlasím s Benkou. Do smernice treba uviesť, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným. V takom prípade neúčtuješ odpisy mesačne, ale iba na konci roka.
Upozorňujem, že podľa postupov účtovania to však nie je správne.
Naposledy upravil Johanka : 02.03.06 at 13:50 Dôvod: Doplnenie upozornenia
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Johanka
Súhlasím s Benkou. Do smernice treba uviesť, že daňové odpisy sa rovnajú účtovným. V takom prípade neúčtuješ odpisy mesačne, ale iba na konci roka.
Skutočne doporučujem vychádzať z platných ustanovení zákona o účtovníctve a postupov účtovania.

Pripnem link ... aj včera som pripínala:

Napr.
http://www.porada.sk/showpost.php?p=194669&postcount=13
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však ja viem, že to nie je celkom v poriadku, ale v podstate ma to život naučil. U auditovaných firiem si to nedovolím .
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Johanka
Však ja viem, že to nie je celkom v poriadku, ale v podstate ma to život naučil. U auditovaných firiem si to nedovolím .
To isté život naučil aj mňa. V neaditovaných firmách máme v smernici natvrdo napísané, že UO=DO a bodka. Konatelia mi už dávno povedali, že ich zaujíma jedine, kedy bude majetok daňovo odpísaný. To je pre nich doba použiteľnosti a neaké účtovnícke výpočty nech si vraj nechám. Už sa s nimi nehádam a rešpektujem aj takéto rozhodnutie. Daňovo je to v poriadku. Účtovne v podstate nakoniec tiež, lebo kým ho neodpíšu, tak sa snažia, aby bol majetok naozaj použiteľný-investujú do údržby, opráv atd. Katija
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Pozrite si výpočet sankcií ...

A potom, či zákon o účtovníctve rozlišuje medzi auditovanou a neauditovanou účtovnou jednotkou.

Nesilím ... ale fakt doporučujem. Nerozumiem, prečo je voči tejto problematike taká silná obrana, keď nemá žiadne opodstatnenie. A od 1.1.2003 máme aj nový zákon o účtovníctve. Zvyk je síce železná košeľa, ale nie je priťažká?
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

AVO
Pozrite si výpočet sankcií ...
A potom, či zákon o účtovníctve rozlišuje medzi auditovanou a neauditovanou účtovnou jednotkou.
Nerozlišuje, ale keď nie je audit, chýba tlak auditora na konateľov.
AVO
Nesilím ... ale fakt doporučujem. Nerozumiem, prečo je voči tejto problematike taká silná obrana, keď nemá žiadne opodstatnenie. A od 1.1.2003 máme aj nový zákon o účtovníctve. Zvyk je síce železná košeľa, ale nie je priťažká?
To nie je odpor účtovníkov, ale majiteľov. Oni chcú vedieť, kedy sa im cez odpisy vrátia peniaze, čo do majetku investovali. Nič iné. A naozaj sa o neodpísaný majetok starajú akosi lepšie. Filozofia je tu jednoduchá. Kým sa peniaze nevrátia, majetok musí fungovať. Je to prekvapujúce, ale je fakt že naozaj stroje vydržia pracovať tých osem rokov, keď musia. Ak musia stroje podľa daňového zákona pracovať štyri roky, tak budú, ale v piatom roku už budú chcieť majitelia stroj nový modernejší a starého, ešte funkčného sa zbavia. Proste sedliacky rozum. Nič nevyhádam, oni z ich hľadiska nič neporušujú. Dane platia, stroje používaju koľko treba. Katija
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Nerozumiem ... účtovná jednotka = zodpovednosť za účtovníctvo = riziká za nesprávnosť = pokuty

A druhý argument ... tiež argument na tvorbu účtovného odpisového plánu, čo však neznamená účtovnú zásadu ÚO = DO
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Katija
Nerozlišuje, ale keď nie je audit, chýba tlak auditora na konateľov.
Audítor nesmie tlačiť. Audítor doporučuje a dáva výstup ... vyjadruje svoj názor.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

AVO
Audítor nesmie tlačiť. Audítor doporučuje a dáva výstup ... vyjadruje svoj názor.
Auditor vypracuje správu, v ktorej práve toto účtovnej jednotke vytkne. A to už je určitý tlak na konateľov, tí sa zamyslia a potom diskutujú s majiteľmi. Obyčajne to všetci vezmú vážne a robí sa to potom podľa zákona. V malej firme sa toto nestane. Katija
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Veľmi by ste sa čudovali ako DU pri kontrolách ide aj pri malých firmách po dodržiavaní zákona o účtovníctve.

PS: nový tip na výber pokút za účtovníctvo.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Kolotoč a chytanie za slovíčka nič nevyrieši. Mohla by som argumentovať ... nakoľko názor audítora sa viaže na rôzne skutočnosti, jednou z nich je významnosť, takže ani nesprávne odpisovanie ešte nemusí byť dôvodom podmienenia názoru audítora.
Ale o to nejde.

Predmet účtovníctva je definovaný v zákone a účtovná závierka je štrukturovaná prezentácia skutočností, ktoré sú jeho predmetom. Má zobrazovať verný a pravdivý obraz o finančnej situácii.

Na uplatnenie daňových odpisov má právo každý daňový subjekt a do daňového základu sa môžu premietnuť podľa priania konateľov. To by mal hovoriť účtovník, resp. ekonóm. Účtovné odpisy neznamenajú, že daňový subjekt stráca právo na daňové. A účtovné môžu byť aj rýchlejšie ako daňové, takže argument o odpísanom majetku je možné obrátiť stále na obraz toho, kto chce čo robiť a čo riešiť ...

Východiskom pre vyčíslenie daňového základu je účtovný hospodársky výsledok. Každá daňová kontrola už sprísňuje pohľad na správne, úplné a preukazné účtovníctvo. Aj to by sa malo hovoriť. Pokuty odvinuté z btto stavu majetku vyčísleného v súvahe sa dajú ľahko vyčísliť.
0 0
Katija Katija

Katija je offline (nepripojený) Katija

Denda
Veľmi by ste sa čudovali ako DU pri kontrolách ide aj pri malých firmách po dodržiavaní zákona o účtovníctve.
PS: nový tip na výber pokút za účtovníctvo.
Prečo nový tip? Ak kontroľujú dodržiavanie účtovníctva o tomto predsa musia už dávno vedieť. V poznámkach k účtovnej závierke sa spôsob zostavenia odpisového plánu predsa uvádza. Katija
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

To bola len taká poznámka k úvahám o veľkej a malej firme, o malých a velkých zásobách, o velkom a malom účtovníctve, o velkých a malých mzdách...........
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Súhlasím s tým, čo píše Katija. To by ste videli, čo so mnou robil môj klient, keď som si "dovolila" prepočítať nakúpené PHM na normovanú spotrebu a iné , z jeho pohľadu , nezmysly. Ja sa snažím pôsobiť aj ako vychovávateľ a vštepovať im zmysel pre účtovníctvo, vedené podľa predpisov, ale musí byť záujem aj z druhej strany. Keď ich postraším s pokutami - odpoveď je - to budeme riešiť , keď sa to stane.
Samozrejme, ja sa snažím o kvalitu účtovníctva, ale keď mi niekto dočmára smernicu a dopíše si tam bludy, čo ja s tým narobím ... Keď mu na to neskočím ja, pôjde inde. Našťastie ide o extrémne prípady, ktoré sa snažím riešiť s .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Dobre. Skúsme to otočiť. Tu sme na diskusnom fóre a máme radiť podľa toho, ako by to malo byť. Naše praktické skúsenosti sú okrajové a za nesprávnosť predpokladám zodpovedajú tí, ktorí nútia účtovníka, alebo osobu, ktorá je zapojená do spracovania dokladov k niečomu, čo nie je v súlade s nejakým predpisom.
Či za to chce niesť zodpovednosť ten, komu radíme, alebo či vôbec vie o tom, že to nie je správne je na osobe "poraďáka". Tu by sme mali radiť čo, kde, prečo a ako. Ako to vyrieši zadávateľ je na ňom. Ale mal by vedieť, ako by to malo byť. Nemusí byť predsa v tej istej pozícii ako osoba, ktorá musí vedome robiť niečo, čo nie je úplne v súlade s "účtovníckou etikou". .-)
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

O.K. Doplnila som svoj pôvodný príspevok o upozornenie.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať