Zavrieť

Porady

ukončenie živnosti ale pokračovanie platiteľa DPH z prenájmu

FO končí živnosť k 31.1.2013. V majetku firmy má budovu, ktorú bude ďalej prenajímať, ostáva však naďalej platiteľom DPH ako už vlastne súkromná osoba prenajímateľ, je Q. platiteľom DPH. Ako túto budovu vysporiadam v účtovníctve, kedže ho k 31.1.2013 musím uzavrieť? Čo s DPH zo zostatkovej ceny budovy? A ako s DP k DPH za I.Q - dokopy živnosť i prenájom? A ešte jedna otázka - má zostatkové zásoby tovaru v nákupných cenách 15000 eur a predáva ich za 1000 eur k 31.1.2013 - je to možné? Nemal by DPH odviesť z celých 15000 eur?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ak máš manželku, tak nech to prenajíma ona a ty zruš registráciu platiteľa DPH.

    Ty ten prenájom zdaňuješ podľa §6/3 a nie podľa 6/1? Prečo to potom máš v majetku ?
    Naposledy upravil marjankaj : 29.01.13 at 12:38

    beatar je offline (nepripojený) beatar

    beatar
    Doteraz bola tato nehnutelnost kupena do podnikania a v nej bola vykonava cinnost a prenajom bude az teraz.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    beatar Pozri príspevok
    Doteraz bola tato nehnutelnost kupena do podnikania a v nej bola vykonava cinnost a prenajom bude az teraz.
    Tak nech to teraz prenajíma manželka.

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    keď ponechá nehnuteľnosť v obchodnom majetku, bude pokračovať ako platca dph, podávať DP na DPH podľa zdaňovacieho obdobia, preregistruje sa z § 6/1 na § 6/3, inak by musel v poslednom zdanovacom obdobi odviest dan z majetku zo zostatkovej hodnoty, čo sa týka predaja zásob v hodnote 15000,- eur za 1000,- eur, je to o schopnosti obhájiť si prečo? aký to bol tovar, znehodnotený, nemódny ... ak by zásoby nepredal, musel by odviesť dph z ceny, za ktoru ich nakupil

    beatar je offline (nepripojený) beatar

    beatar
    takže keď sa preregistruje, tak odvediem DPH zo zasob tovaru, ale z budovy nie. V podnikaní ju nedoodpisuje a bude pokračovať v odpisoch už ako osoba-nepodnikateľ-prenajímateľ a len kartu budovy vyradím z majetku? Je to taký zvláštny prípad ešte som sa s niečím takým nestretla ako je ukončenie živnosti a neukončenie platiteľa DPH.

    Liptáčik je teraz online Liptáčik

    Liptáčik
    Chcem sa v problematike zorientovať aj ja. Keďže budova bola v majetku SZČO - ako píše beatar, kto bol uvedený na liste vlastníctva? Bola to SZČO aj s údajmi, ako je IČO a DIČ?

    optimistka je offline (nepripojený) optimistka

    optimistka optimistka
    aj prenajímateľ môže byť platiteľom dph ak uskutočnuje ekonomické činnosti - prenájom
    budova zostane v obchodnom majetku, prenajímateľ bude viesť účtovníctvo ďalej, len už nie ako živnostník ale ako osoba s príjmom podľa § 6/3

    ukončenie živnosti ale pokračovanie platiteľa DPH z prenájmu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.