Zavrieť

Porady

Daň z MV sa počíta na dni alebo mesiace?

Dobrý den, chcem sa spýtať, či sa dan z MV počíta na dni využívania alebo na mesiace?
Konkrétne ohlásenie na DU bolo 21.6.2012. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak daňovníkovi vznikla alebo zanikla daňová povinnosť v priebehu roka 2012, je povinný
    podať daňové priznanie a zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania
    (do 31.1.2013). Pomerná časť dane sa pri podávaní daňového priznania k dani z motorových
    vozidiel za rok 2012 vypočíta ako súčin jednej dvanástiny ročnej sadzby dane a počtu aj
    začatých kalendárnych mesiacov, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

    Novelou zákona došlo k zmene výpočtu pomernej časti dane za zdaňovacie obdobie.
    Pomerná časť dane za zdaňovacie obdobie r. 2013 sa vypočíta ako súčin jednej
    tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane
    a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie alebo na prepravu
    uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme. Daňovník je povinný pomernú časť dane
    zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    Dobrý deň
    Tato téma ma tiež zaujma,a mam v nejak chaos,a chcem sa uistiť ci som pochopil:Z novelizacie od 1.1.2013 sa platy iba za dni kedy sa vozidlo skutocne pouzivalo na podnikanie ci je to v podstate mesacne ,ale len sa to platy za dni mesiaca ?uvediem pre moje lepsie pochopenie priklad : vozidlo (nakladne vozidlo typu N,nad 12T,3napravy,..) sa zacalo pouzivat na podnikanie dna 3.2.2013,vozidlo sa pouzilo,teda vozilo sa na nom pre dalsie firmy este dňa 10.2 a 22.2 ,a teda v skutocnosti zaplatim dan iba za tie 3 dni (teda 3/365 zo sumy z rocnej sadzby),alebo zaplatim za tieto jazdy v mesiaci februar (28/365 zo sumy z roznej sadzby ?)
    diky za odpoved

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    besttracker Pozri príspevok
    Dobrý deň
    Tato téma ma tiež zaujma,a mam v nejak chaos,a chcem sa uistiť ci som pochopil:Z novelizacie od 1.1.2013 sa platy iba za dni kedy sa vozidlo skutocne pouzivalo na podnikanie ci je to v podstate mesacne ,ale len sa to platy za dni mesiaca ?uvediem pre moje lepsie pochopenie priklad : vozidlo (nakladne vozidlo typu N,nad 12T,3napravy,..) sa zacalo pouzivat na podnikanie dna 3.2.2013,vozidlo sa pouzilo,teda vozilo sa na nom pre dalsie firmy este dňa 10.2 a 22.2 ,a teda v skutocnosti zaplatim dan iba za tie 3 dni (teda 3/365 zo sumy z rocnej sadzby),alebo zaplatim za tieto jazdy v mesiaci februar (28/365 zo sumy z roznej sadzby ?)
    diky za odpoved
    § 89
    Vznik a zánik daňovej povinnosti

    (1) Daňová povinnosť vzniká dňom použitia vozidla na podnikanie, ak odsek 3 neustanovuje inak.
    (2) Daňová povinnosť zaniká dňom, ktorým sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.


    § 90
    Oznamovacia povinnosť, zdaňovacie obdobie a daňové priznanie

    (1) Daňovník, ktorému zanikne daňová povinnosť v priebehu zdaňovacieho obdobia, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému správcovi dane podľa § 99 ods. 5 alebo ods. 6 do 30 dní odo dňa zániku daňovej povinnosti okrem daňovníka podľa § 85 ods. 2 písm. a).

    §91
    (7) Pri vzniku a zániku daňovej povinnosti v priebehu zdaňovacieho obdobia a ak vznikne a zanikne daňová povinnosť v jeden deň, je daňovník povinný zaplatiť pomernú časť dane v lehote na podanie daňového priznania. Pomerná časť dane sa vypočíta ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na podnikanie.

    (8) Pomernú časť dane vypočítanú ako súčin jednej tristošesťdesiatpätiny a v priestupnom roku jednej tristošesťdesiatšestiny ročnej sadzby dane a počtu kalendárnych dní, v ktorých sa vozidlo používalo na prepravu uskutočnenú mimo výkonu vo verejnom záujme, je daňovník povinný zaplatiť v lehote na podanie daňového priznania.



    teda ak sa neoznami zanik danovej povinnosti plati sa za cely rok (ak je auto v pouzivani od 1.1.) ... za rok 2013 odovzdas danove priznanie a zaplatis dan do 31.1.2014

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    1Dara
    Dobrý deň
    precital som si to snat 20 krat aj tak to mi neni jasne... ,
    mne sa vsetko chape dobre na prikladoch,,teda mam par nejastnosti teda priklad: vozidlo je odhlasene z Dz MV ku dnu 1.12.2012 , vozidlo pouzijem na podnikanie iba dna 07.03.2013 a 17.03.2013, oznamim Danovemu uradu do 30 dni,teda trebars 30.03.2013 koniec danovej povinosti,a toto vyuzitie vozidla ma bude stat kolko (teda kolko zaplatim na buduci rok z neho dan v danovom priznany z MV)? platbu za 2 dni teda zaplatim za vozidlo 2/365 zo sadzby dane(ci som fakt naivny..) ale nejak inac sa to vypocitava?tada v skratke otazka znie kolko ma financne bude stat,ked vozidlo sa pouzije na podnikanie len 2 dni v mesiaci,lebo v sucastnosti plati ze ci vozidlo pouzijem na podnikanie 20dni do mesiaca ,alebo 1 krat do mesiaca,tak na to vozidlo zaplatim rovnaku sadzbu,teda 1/12-tinu,teraz sa to riesi 1/365-tinou,ale nedosiel som na to ako prestne sa to berie...
    Dakujem za reakciu

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    besttracker Pozri príspevok
    1Dara
    Dobrý deň
    precital som si to snat 20 krat aj tak to mi neni jasne... ,
    mne sa vsetko chape dobre na prikladoch,,teda mam par nejastnosti teda priklad: vozidlo je odhlasene z Dz MV ku dnu 1.12.2012 , vozidlo pouzijem na podnikanie iba dna 07.03.2013 a 17.03.2013, oznamim Danovemu uradu do 30 dni,teda trebars 30.03.2013 koniec danovej povinosti,a toto vyuzitie vozidla ma bude stat kolko (teda kolko zaplatim na buduci rok z neho dan v danovom priznany z MV)? platbu za 2 dni teda zaplatim za vozidlo 2/365 zo sadzby dane(ci som fakt naivny..) ale nejak inac sa to vypocitava?tada v skratke otazka znie kolko ma financne bude stat,ked vozidlo sa pouzije na podnikanie len 2 dni v mesiaci,lebo v sucastnosti plati ze ci vozidlo pouzijem na podnikanie 20dni do mesiaca ,alebo 1 krat do mesiaca,tak na to vozidlo zaplatim rovnaku sadzbu,teda 1/12-tinu,teraz sa to riesi 1/365-tinou,ale nedosiel som na to ako prestne sa to berie...
    Dakujem za reakciu
    ok ... tak ideme tvoj priklad

    pouzitie 7.3.2013 - den vzniku a zaroven den zaniku danovej povinnosti - do 30 dni posles oznamenie o zaniku ... uvedies datum zaniku danovej povinnosti datum 7.3.2013

    pouzitie 17.3.2013 - den vzniku a zaroven den zaniku danovej povinnosti - do 30 dni posles oznamenie o zaniku ... uvedies datum zaniku danovej povinnosti datum 17.3.2013

    ak pocas roka uz nebudes pouzivat vozidlo na podnikanie, v januari 2014 vyplnis danove priznanie a vypocitas dan:
    rocna sadzba/365 * pocet dni kedy vozidlo podliehalo danovej povinnosti (v tomto pripade 2 dni)
    dan uhradis v januari 2014

    ako dokaz bude v pripade kontroly danovy urad pravdepodobne skumat knihy jazd, cestovne prikazy ...

    besttracker je offline (nepripojený) besttracker

    besttracker
    1Dara -ďakujem za vyjastnenie, uz som to pochopil,sa mi nechcelo verit žeby politici spravili nieco vyhodnejsie pre male firmy ale mylil som sa ...

    Daň z MV sa počíta na dni alebo mesiace?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.