Zavrieť

Porady

spolocne byvanie - partneri

S priatelom sme kupili byt, ktory musi byt napisany na neho lebo aj uver je nanho, jeho rodicia nam prispeli na prerabku. Moji rodicia sa obavaju prispiet, kedze nie sme zosobaseni a nemam zarucene, ze ak sa nieco stane medzi nami, peniaze, co investujeme my ( moja rodina a ja) nam nikto nevrati. Prosim, ako sa da poistit tuto situaciu? existuje nejaka zmluva alebo dohoda? dakujem velmi pekne za vsetky rady)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    napriklad zmluva o buducej kupnej zmluve, ze po splateni hypo ti preda 1/2 bytu za euro napriklad...
    alebo tarcha dozivotneho prava na byvanie
    alebo mozete podpisat zmluvu o pozicke, ze mu poziciavas 50.000 €
    moznosti je vela

    kyblik je offline (nepripojený) kyblik

    Robotník telom i dušou kyblik
    Ahoj. Akokolvek sa rozhodnes postupovat, snaz sa to mat na papieri. "Co je psano, to je dáno..." Rovnako je dobre mat všetky doklady na prip. investicie, ktore sa pouzili do bytu dobre uschovane. Poznam z vlastnej skusenosti, ze laska moze casom vyprchat a prachy " v prdeli"... ;-)

    stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

    stormcatcher
    lucinka04 Pozri príspevok
    S priatelom sme kupili byt, ktory musi byt napisany na neho lebo aj uver je nanho, jeho rodicia nam prispeli na prerabku. Moji rodicia sa obavaju prispiet, kedze nie sme zosobaseni a nemam zarucene, ze ak sa nieco stane medzi nami, peniaze, co investujeme my ( moja rodina a ja) nam nikto nevrati. Prosim, ako sa da poistit tuto situaciu? existuje nejaka zmluva alebo dohoda? dakujem velmi pekne za vsetky rady)
    ako kúpili?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Tvoji rodicia uvazuju spravne.Preco by mali investovat do cudzieho bytu?

    Pises, ze ste byt "kupili".Kupoval ho priatel iba za svoje peniaze a hypo bude splacat iba on?

    Alebo si aj ty prispela na kupu a hypo budete splacat spolocne?V tom pripade by si mala od priatela ziadat,aby cast bytu prepisal aj na teba,aby si v pripade rozchodu nezostala s holym zadkom, lebo svojich investicii sa budes velmi tazko a dlho domahat...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    lucinka04 Pozri príspevok
    S priatelom sme kupili byt, ktory musi byt napisany na neho lebo aj uver je nanho, jeho rodicia nam prispeli na prerabku. Moji rodicia sa obavaju prispiet, kedze nie sme zosobaseni a nemam zarucene, ze ak sa nieco stane medzi nami, peniaze, co investujeme my ( moja rodina a ja) nam nikto nevrati. Prosim, ako sa da poistit tuto situaciu? existuje nejaka zmluva alebo dohoda? dakujem velmi pekne za vsetky rady)
    Však sa vezmite a nemusíte nič spisovať...
    To nemáš zaručené nikdy. Láska je bez záruk. Alebo je, alebo nie je... Ak chceš záruky, tak to nie je pravá láska, ale obyčajný obchod a vypočítavosť.
    Nedokázala by som žiť v cudzom byte s vedomím, že každý z nás si nechal otvorené dvierka, kdyby něco... To je čo za dôvera?
    V akom pomere bol/bude byt financovaný oboma stranami, v takom pomere je predsa možné napísať ho na list vlastníctva, či...?
    Naposledy upravil Oliwa : 04.02.13 at 08:33

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    To znie ako keby bol sobáš záruka, že o investície do bytu nepríde. Veď je kúpený pred manželstvom...

    Samozrejme, je možné urobiť refinancovanie hypotéky za manželstva a dať zapísať oboch na list vlastníctva.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Oliwa Pozri príspevok
    Však sa vezmite a nemusíte nič spisovať...
    To nemáš zaručené nikdy. Láska je bez záruk. Alebo je, alebo nie je... Ak chceš záruky, tak to nie je pravá láska, ale obyčajný obchod a vypočítavosť.
    Nedokázala by som žiť v cudzom byte s vedomím, že každý z nás si nechal otvorené dvierka, kdyby něco... To je čo za dôvera?
    V akom pomere bol/bude byt financovaný oboma stranami, v takom pomere je predsa možné napísať ho na list vlastníctva, či...?
    Oliw, ak by sa aj zobrali...on byt kupil za slobodna, je na jeho meno, tak v pripade rozvodu by ona aj tak nemala nan narok.
    Myslim si, ze v tomto pripade si zadne dvierka robi skor partner...mam takeho tusaka, ze on ju presvedcil o tom, ze ten byt "musel" byt napisany iba na neho.
    Aspon tak mi to z toho zadania pripada. Ale mozno sa mylim, nepozname podrobnosti...

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Oliwa Pozri príspevok
    Však sa vezmite a nemusíte nič spisovať...
    To nemáš zaručené nikdy. Láska je bez záruk. Alebo je, alebo nie je... Ak chceš záruky, tak to nie je pravá láska, ale obyčajný obchod a vypočítavosť.
    Nedokázala by som žiť v cudzom byte s vedomím, že každý z nás si nechal otvorené dvierka, kdyby něco... To je čo za dôvera?
    V akom pomere bol/bude byt financovaný oboma stranami, v takom pomere je predsa možné napísať ho na list vlastníctva, či...?
    Nemyslím že to nie je pravá láska alebo vypočítavosť, ak si niečo spíšu na papier. Veď pokiaľ budú spolu až do smrti, ten papier môže ležať v šuplíku kým nespráchnivie. Zmluvy a dohody sa robia vždy pre prípady rozkolov alebo nezhôd aby to bolo pri prípadnom súde jasné a nemuselo sa to prácne dokazovať - a platí to úplne všade nie len v partnerskom živote.
    Je to v podstate len poistka - aj dom alebo auto si poistíš len preto, "kdyby neco" - tiež normálne neuvažuješ, že ti dom vyhorí alebo budeš mať haváriu.
    Ani jeden z partnerov by nemal mať problém takúto dohodu kto čím prispel podpísať - nedôvera vo vzťahu by skôr bola, ak by to jeden z nich nechcel z nejakej vypočítavosti podpísať.
    A ako písal Braňo, byt bol kúpený pred manželstvom, čiže by nespadal do BSM...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    arizona Pozri príspevok
    Oliw, ak by sa aj zobrali...on byt kupil za slobodna, je na jeho meno, tak v pripade rozvodu by ona aj tak nemala nan narok.
    Myslim si, ze v tomto pripade si zadne dvierka robi skor partner...mam takeho tusaka, ze on ju presvedcil o tom, ze ten byt "musel" byt napisany iba na neho.
    Aspon tak mi to z toho zadania pripada. Ale mozno sa mylim, nepozname podrobnosti...
    Ale jasné, ja som len žartovala - teda v tej prvej vete... A stále nie je jasné, ako ho "kupovali" - či aj ona prispela nejakou sumou, alebo ho ona len vybrala a mladý zacáloval... Jasné, že tie kaleráby, čo jej natlačil do hlavy, nie sú pravdivé...
    Tiež sme si brali hypotéku, no to ešte neznamená, že nehnuteľnosť musí byť len na jedného z nás... Je to vec dohody a skúmania podmienok bánk pred braním úveru. Je to už takmer s krížkom po funuse - byt je jeho, LV je jeho a mladá furt nič nevlastní. Ten jej týpek mi pripadá tiež pekne vypočítavý... A ešte majú prísť o peniaze aj jej rodičia?
    Vsetkym Vam dakujem za nazor aj rady, v podstate ho kupil on, ale ja mu mam pomahat so splacanim a financovanim zariadenia. Planujeme svadbu, ale momentalne nie su financie nazvys. Cast bytu je na uver a cast sme setrili spolu, ale nie je presne dane, ze kto kolko. Tvrdil mi, ze ak je uver na neho ze aj naLV je lepsie jedna osoba, neviem. Do rozpoctu uveru bol zapocitany len on, ako samostatna vyzivovacia osoba, lebo ja by som mu s mojim doterajsim prijmom len uskodila a nedostali by sme.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Nuž ak mu máš pomáhať so splácaním a si aj čiastočne byt zaplatila, jednoznačne si na to urobte zmluvu. A túto zmluvu nedržať doma (ale napr. u rodičov), aby sa nemohla v prípade problémov "stratiť" (mnohí na to zabúdajú...)
    A ak ešte budete niečo väčšie dokupovať (nábytok a pod.), spravte si prílohu, kde si budete zapisovať, kto čo kúpil, za koľko, kedy a obidvaja sa pod každú položku vždy podpíšte.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    lucinka04 Pozri príspevok
    Vsetkym Vam dakujem za nazor aj rady, v podstate ho kupil on, ale ja mu mam pomahat so splacanim a financovanim zariadenia. Planujeme svadbu, ale momentalne nie su financie nazvys. Cast bytu je na uver a cast sme setrili spolu, ale nie je presne dane, ze kto kolko. Tvrdil mi, ze ak je uver na neho ze aj naLV je lepsie jedna osoba, neviem. Do rozpoctu uveru bol zapocitany len on, ako samostatna vyzivovacia osoba, lebo ja by som mu s mojim doterajsim prijmom len uskodila a nedostali by sme.
    Takze dobre tomu rozumiem?
    Urcitu ciastku ste nasporili spolu a na zbytok ste brali hypo,ktoru budete splacat obaja?
    Ty si tiez davala svoje uspory na kupu,na hypo budes tiez prispievat a este ti chcu prisiet aj tvoji rodicia...
    Ale on ti tvrdi, ze je lepsie,ak na LV je zapisany len on...
    Ja z toho stale vidim vypocitavost z jeho strany,prepac. "Lepsie" to je jedine pre neho.

    Predtym, nez zacnes do bytu davat dalsie investicii ziadaj aj ty nejake zaruky pre seba,vid prispevky vyssie...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    lucinka04 Pozri príspevok
    Vsetkym Vam dakujem za nazor aj rady, v podstate ho kupil on, ale ja mu mam pomahat so splacanim a financovanim zariadenia. Planujeme svadbu, ale momentalne nie su financie nazvys. Cast bytu je na uver a cast sme setrili spolu, ale nie je presne dane, ze kto kolko. Tvrdil mi, ze ak je uver na neho ze aj naLV je lepsie jedna osoba, neviem. Do rozpoctu uveru bol zapocitany len on, ako samostatna vyzivovacia osoba, lebo ja by som mu s mojim doterajsim prijmom len uskodila a nedostali by sme.
    Toto Vám povedali v banke? Bola si s ním vôbec v nejakej banke? Lebo väčšiu sprostosť som ešte nepočula... Vždy sú predsa dva príjmy viac ako jeden... Sorry, ale ak Ty si v podstate preňho niečo ako škodná... hlavná vec, že nebude škodovať on...
    Úver ste si mohli zobrať ako dlžník a spoludlžník a obaja figurovať na liste vlastníctva.

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ak je to tak, že s jej príjmom by mu pri vybavovaní hypotéky skôr uškodilo, tak reálne jej finančný prínos skôr symbolický. Je veľká pravdepodobnosť, že po svadbe príde dieťa / deti, teda finančne celú domácnosť bude dlhodobo ťahať manžel. Ak je to pár tisíc eur, tak by som to neriešil, skôr to narobí zlej krvi. Nábytok je v tejto dobe v porovnaní spred 20 - 30 rokmi lacný. Ale ak sa Ti to zdá veľa, tak tvoji rodičia nemusia nič dávať, zariadite sa nábytkom postupne.

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    vratnik Pozri príspevok
    Ak je to tak, že s jej príjmom by mu pri vybavovaní hypotéky skôr uškodilo, tak reálne jej finančný prínos skôr symbolický. Je veľká pravdepodobnosť, že po svadbe príde dieťa / deti, teda finančne celú domácnosť bude dlhodobo ťahať manžel. Ak je to pár tisíc eur, tak by som to neriešil, skôr to narobí zlej krvi. Nábytok je v tejto dobe v porovnaní spred 20 - 30 rokmi lacný. Ale ak sa Ti to zdá veľa, tak tvoji rodičia nemusia nič dávať, zariadite sa nábytkom postupne.
    S deťmi môže na materskej aj rodičovskej ostať manžel a finančne ťahať celú domácnosť manželka. Sorry ale tento argument je proste úplne mimo, žiadna žena si to dieťa nespraví sama a riešiť že na materskej nemá príjem a teda muž "ju živí" a teda všetky príjmy sú jeho je hrubý šovinizmus. A neviem pre koho je v dnešnej dobe "pár tisíc" niečo čo sa neoplatí riešiť. Dať si pekne na papier kto koľko prispel určite nenarobí zlú krv, skôr môže otvoriť oči aj ohľadom vecí, ktoré ešte spolu očividne neriešili. A to je lepšie skôr ako neskôr.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.