Zavrieť

Porady

Nepravdivé obvinenie na verejnosti

cien cien

cien je offline (nepripojený) cien

Ahojte,
chcem Vás požiadať o radu. Pohádal som sa so susedou (ona hádku vyvolala, hoci tvrdí opak). o pár dní pred cca 10 inými susedmi tvrdila, že som ju chcel zbiť. Okrem toho každému zvlášť vykladá, že sa ma teraz bojí a že som ju skoro zbil. Síce sme na seba kričali, ale k ničomu podobnému ani zďaleka nedošlo, nepadli ani žiadne vyhrážky a pod.
Je reálne vyhrať prípadný súdny spor ak podám trestné oznámenie za falošné obvinenie a ohováranie? Prípadne na koho sa obrátiť? Urobila zo mňa násilníka pred celým panelákom, čo mi prekáža.
Ďakujem
Usporiadat
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

"skoro" zbil- to je tažké dokazovať, asi škoda času...
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
cien cien

cien je offline (nepripojený) cien

Ona tvrdí, že som ju chcel zbiť a teraz sa ma preto bojí. Ide mi o to obvinenie, či je to možné brať ako poškodenie môjho mena alebo niečo podobné.
0 0
mareko mareko

mareko je offline (nepripojený) mareko

Niečo čo sa "skoro" stalo sa nestalo, takže asi tak, teda nič. A tiež ak chcem niečo urobiť a neurobím to, iba chcem...to mi ani v robote nezaplatia :-)
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

cien Pozri príspevok
Ona tvrdí, že som ju chcel zbiť a teraz sa ma preto bojí. Ide mi o to obvinenie, či je to možné brať ako poškodenie môjho mena alebo niečo podobné.
to nedokážeš dokázať...
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
cien Pozri príspevok
Ahojte,
chcem Vás požiadať o radu. Pohádal som sa so susedou (ona hádku vyvolala, hoci tvrdí opak). o pár dní pred cca 10 inými susedmi tvrdila, že som ju chcel zbiť. Okrem toho každému zvlášť vykladá, že sa ma teraz bojí a že som ju skoro zbil. Síce sme na seba kričali, ale k ničomu podobnému ani zďaleka nedošlo, nepadli ani žiadne vyhrážky a pod.
Je reálne vyhrať prípadný súdny spor ak podám trestné oznámenie za falošné obvinenie a ohováranie? Prípadne na koho sa obrátiť? Urobila zo mňa násilníka pred celým panelákom, čo mi prekáža.
Ďakujem
...a problém ???...šak to naprav ......
1 0
cien cien

cien je offline (nepripojený) cien

Ja nepotrebujem dokazovať, či som ju zbil alebo nie. Ide o to, že ona ma obvinila z dosť závažnej veci. A ja ju chcem dať na súd, za toto obvinenie... Alebo podľa Vás obvinenie, že som ju chcel zbiť a skoro som to aj spravil (a ona sa ma vraj teraz bojí) nie je dostatočne závažné? Nepoškodila tým podľa Vás moje meno?
0 0
branislavp branislavp

branislavp je offline (nepripojený) branislavp

cien Pozri príspevok
Ahojte,
chcem Vás požiadať o radu. Pohádal som sa so susedou (ona hádku vyvolala, hoci tvrdí opak). o pár dní pred cca 10 inými susedmi tvrdila, že som ju chcel zbiť. Okrem toho každému zvlášť vykladá, že sa ma teraz bojí a že som ju skoro zbil. Síce sme na seba kričali, ale k ničomu podobnému ani zďaleka nedošlo, nepadli ani žiadne vyhrážky a pod.
Je reálne vyhrať prípadný súdny spor ak podám trestné oznámenie za falošné obvinenie a ohováranie? Prípadne na koho sa obrátiť? Urobila zo mňa násilníka pred celým panelákom, čo mi prekáža.
Ďakujem
Naprav to ako Ti radí buchač. Aj ja Ti radím. Zlé treba na dobré obrátiť. Alebo, že je to až tak vyhranené na súd?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Ide o to, že ona ma obvinila z dosť závažnej veci. A ja ju chcem dať na súd, za toto obvinenie...
Pre booooožíííčka .....šak neblbni ..........

Každý deň sa prihodí podobná ( dokonca aj horšia ) udalosť na Slovensku a nik nevyvádza tak ako Ty .....
Súdy majú aj tak dosť roboty ....
Nebuď precitlivelý jak nevesta pred vydajom .....

Respektíve nepozeraj toľko reláciu " Súdna sieň " ...realita je trochu iná ...
Naposledy upravil buchač : 05.02.13 at 05:36
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

§ 373
Ohováranie


(1) Kto o inom oznámi nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť jeho vážnosť u spoluobčanov, poškodiť ho v zamestnaní, v podnikaní, narušiť jeho rodinné vzťahy alebo spôsobiť mu inú vážnu ujmu, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky.

(2) Odňatím slobody na jeden rok až päť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním značnú škodu,
b) z osobitného motívu,
c) verejne, alebo
d) v podnikaní závažnejším spôsobom konania.

(3) Odňatím slobody na tri roky až osem rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1

a) a spôsobí ním škodu veľkého rozsahu, alebo
b) a spôsobí inému stratu zamestnania, úpadok podniku alebo rozvod manželstva.


Som zvedavý ako súdu dokážeš, že si ju nechcel zbiť
0 0
cien cien

cien je offline (nepripojený) cien

Prečo by som mal súdu ja niečo dokazovať? Ja mám dôkaz, že ma ohovárala a obvinila. Nech ona dokazuje, že to nie je falošné obvinenie.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Písala som to už v mnohých príspevkoch na porade či už vo veci ohovárania, prípadne krivého obvinenia a musím to zopakovať znovu, toto sú malichernosti, ktorými sa nikto nebude zaoberať. Ohováranie je oznámenie nepravdivého údaja (informácia, správa) o inom, ktorý je v rozpore so skutočnosťou. Musí ísť však o taký nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť ohováraného u spoluobčanov; k samotnému ohrozeniu vážnosti u spoluobčanov však nemusí dôjsť. Na forme a spôsobe oznámenia nezáleží. Stačí, ak takýto nepravdivý údaj oznámi páchateľ čo len jednej osobe odlišnej od ohováraného. (potiaľto by ste si možno mysleli, že to je môj prípad!) ale.....

Príklady možného ohrozenia vážnosti osoby, ide o:
poškodenie v zamestnaní – napr. možnosť preradenia na nižšiu funkciu, možnosť výpovede a pod.,
narušenie rodinných vzťahov – napr. možnosť rozvratu manželstva, závažné narušenie vzťahov medzi rodičmi a deťmi a pod.,
inú vážnu ujmu – napr. ohrozenie politickej kariéry, zmarenie dôležitej zmluvy a pod.
Viete dokázať, že vám spôsobila niektorú z týchto možností ohrozenia vážnosti vašej osoby?

Znaky skutkovej podstaty trestného činu, ktoré sú uvedené v Trestnom zákone musí konanie páchateľa obsahovať. Ak chýba jeden zo znakov, ktoré tvoria súhrn znakov skutkovej podstaty trestného činu, potom chýba predmetná skutková podstata ako celok a teda nejde o trestný čin. Toto je najčastejší výrok vyšetrovateľov, ktorí často takéto trestné činy (niekedy bohužiaľ) odmietnu, prípadne to skončí priestupkovým konaním.
No a o lživom alebo presne povedané krivom obvinení by ste mohli uvažovať len vtedy, ak by Vás lživo obvinila z trestného činu (napr. ublíženie na zdraví) v úmysle privodiť vám trestné stíhanie. Obvinením tu treba rozumieť konanie páchateľa, ktorým dáva podnet na trestné stíhanie nevinnej osoby. Keďže trestný čin krivého obvinenia je úmyselným trestným činom, páchateľovi sa musí preukázať, že si bol vedomý toho, že obviňuje inú osobu nepravdivo v úmysle privodiť jej trestné stíhanie.

Poviem Vám, je to nepríjemné a určite človek, ktorý chodí po ulici s pocitom, že na neho zazerajú, lebo "jedna pani povedala"......vykašlite sa na to. Ak vám to tak veľmi vadí, trestné oznámenie môžete podať kedykoľvek, ale ako som napísala, buď to bude odmietnuté, alebo skončí to ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, pani si zavolajú na obvodný úrad, dostane max. pokarhanie a môžu sa stať 2 veci. Prestane s tým, alebo nie. V jednom prípade sa nám podarilo dosiahnuť aj verejné ospravedlnenie, čo bol ten lepší prípad pre poškodenú osobu (určitý spôsob zadosťučinenia), o ktorej sa tiež šírili nepravdivé informácie, ale je to veľmi, veľmi zdĺhavé, ťažko dosiahnuteľné a ani policajti, ani úrady nemajú na takéto veci čas. Je to inak paradox, že mali by sme zabraňovať takémuto konaniu skôr, ako sa niečo naozaj stane, ale..........u nás je to tak, ako to je. Skúste sa nad to povzniesť, aspoň vám všetci dajú pokoj, skúste to zobrať z tej inej stránky. Potrebujete tých ľudí okolo seba? Možno oni raz budú potrebovať vás a stačí jeden, ktorému pomôžete a všetko sa obráti vo váš prospech a pani sa bude potom hanbiť......verte je to tak, mám to vyskúšané a dnes sa na to pozerám úplne inak. Riešila by som to až vtedy, ak by vám toto obvinenie spôsobilo trestné stíhanie, t.j. ak by toto "napadnutie" už riešila polícia.
5 0
Ferdosondo Ferdosondo

Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

Nemáš na hockoho len tak vykrikovať.
Mať tak Tvoje problémy. Uvedom si svet sa netočí len okolo Teba.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Paneboze prestante z pleziru podavat trestne oznamenia za kazdu blbost, potom uz ich nikto ani nemoze brat vazne. Skutocnost je ta, ze ona nemusi dokazovat nic, pretoze v trestnom prave plati princip prezumpcie neviny. Ona tam v podstate moze iba tak sediet a ak prokurator neunesie dokazne bremeno, sud ju musi oslobodit.

Ako uz bolo spominane, v prvom rade treba dokazat (to je praca organov cinnych v trestnom konani, no ty im budes musiet pomoct):
1, ze o tebe nieco rozkrikuje
2, ze toto, co o tebe rozkrikuje, je sposobile znacnou mierou (jedno z toho aspon):
a) ohrozit tvoju vaznost u spoluobcanov
b) narusit tvoje rodinne vztahy
c) poskodit ta v zamestnani, podnikani
d) sposobit ti inu vaznu ujmu
3, ze pokial ide o zasah do ochrany tvojej cti a dobrej povesti pred ohovaranim, ktore je sposobile vyvolat jeden z vyssie spomenutych ucinkov, tak to bud:
a) chcela urobit, alebo
b) vedela, ze toto moze sposobit, a bolo jej sum a fuk, ci sa tak stane

To by sme mali vsetky znaky skutkovej podstaty, plus predpokladam, ze aj vek uz ma dostatocny a ze bola pricetna (aj ked pricetnost sa aj tak skuma az neskor). Este stale musi prokurator dokazat jednu z dvoch alternativ:
1, ze zavaznost cinu bola vyssia ako nepatrna (ak ma uz po 18ke) - to sa posudzuje ''vzhľadom na spôsob vykonania činu a jeho následky, okolnosti, za ktorých bol čin spáchaný, mieru zavinenia a pohnútku páchateľa''. V tomto pripade by pomohlo, ak by k spachaniu doslo pred aspon troma ludmi sucasne, lebo vtedy je tu vyssia sadzba (1-5 rokov).
2, ze ti tym sposobila (a tu uz musela sposobit, opat aspon jedno z toho):
a) skodu velkeho rozsahu - nechce sa mi to presne ratat, ale je to viac ako 100,000€
b) upadok podniku
c) stratu zamestnania
d) rozvod
a navyse, ze:
a) vedela, ze ti toto moze sposobit, ale bez ''primeranych dovodov'' sa spoliehala, ze ti to nesposobi, alebo
b) nevedela, ze ti toto moze sposobit, ale vzhladol na okolnosti a svoje osobne pomery to mohla a mala vediet
V tomto pripade ide o zlocin so sadzbou 3-8 rokov a zavaznost sa tu nedokazuje.

Takze toto jej treba dokazat na to, aby mohla ist sediet (alebo dostat iny trest). Ale ty ju dufam nechces dostat do basy, ze? Neblbni.

Ak sa uz silou mocou chces sudit, tak potom radsej zalobou na ochranu osobnosti:

§ 11
Fyzická osoba má právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia, svojho mena a prejavov osobnej povahy.

§ 13
(1) Fyzická osoba má právo najmä sa domáhať, aby sa upustilo od neoprávnených zásahov do práva na ochranu jeho osobnosti, aby sa odstránili následky týchto zásahov a aby mu bolo dané primerané zadosťučinenie.

Ale aj tak si myslim, ze sa sudit vobec netreba.
0 0
cien cien

cien je offline (nepripojený) cien

GabiZ Pozri príspevok
Písala som to už v mnohých príspevkoch na porade či už vo veci ohovárania, prípadne krivého obvinenia a musím to zopakovať znovu, toto sú malichernosti, ktorými sa nikto nebude zaoberať. Ohováranie je oznámenie nepravdivého údaja (informácia, správa) o inom, ktorý je v rozpore so skutočnosťou. Musí ísť však o taký nepravdivý údaj, ktorý je spôsobilý značnou mierou ohroziť vážnosť ohováraného u spoluobčanov; k samotnému ohrozeniu vážnosti u spoluobčanov však nemusí dôjsť. Na forme a spôsobe oznámenia nezáleží. Stačí, ak takýto nepravdivý údaj oznámi páchateľ čo len jednej osobe odlišnej od ohováraného. (potiaľto by ste si možno mysleli, že to je môj prípad!) ale.....

Príklady možného ohrozenia vážnosti osoby, ide o:
poškodenie v zamestnaní – napr. možnosť preradenia na nižšiu funkciu, možnosť výpovede a pod.,
narušenie rodinných vzťahov – napr. možnosť rozvratu manželstva, závažné narušenie vzťahov medzi rodičmi a deťmi a pod.,
inú vážnu ujmu – napr. ohrozenie politickej kariéry, zmarenie dôležitej zmluvy a pod.
Viete dokázať, že vám spôsobila niektorú z týchto možností ohrozenia vážnosti vašej osoby?

Znaky skutkovej podstaty trestného činu, ktoré sú uvedené v Trestnom zákone musí konanie páchateľa obsahovať. Ak chýba jeden zo znakov, ktoré tvoria súhrn znakov skutkovej podstaty trestného činu, potom chýba predmetná skutková podstata ako celok a teda nejde o trestný čin. Toto je najčastejší výrok vyšetrovateľov, ktorí často takéto trestné činy (niekedy bohužiaľ) odmietnu, prípadne to skončí priestupkovým konaním.
No a o lživom alebo presne povedané krivom obvinení by ste mohli uvažovať len vtedy, ak by Vás lživo obvinila z trestného činu (napr. ublíženie na zdraví) v úmysle privodiť vám trestné stíhanie. Obvinením tu treba rozumieť konanie páchateľa, ktorým dáva podnet na trestné stíhanie nevinnej osoby. Keďže trestný čin krivého obvinenia je úmyselným trestným činom, páchateľovi sa musí preukázať, že si bol vedomý toho, že obviňuje inú osobu nepravdivo v úmysle privodiť jej trestné stíhanie.

Poviem Vám, je to nepríjemné a určite človek, ktorý chodí po ulici s pocitom, že na neho zazerajú, lebo "jedna pani povedala"......vykašlite sa na to. Ak vám to tak veľmi vadí, trestné oznámenie môžete podať kedykoľvek, ale ako som napísala, buď to bude odmietnuté, alebo skončí to ako priestupok proti občianskemu spolunažívaniu, pani si zavolajú na obvodný úrad, dostane max. pokarhanie a môžu sa stať 2 veci. Prestane s tým, alebo nie. V jednom prípade sa nám podarilo dosiahnuť aj verejné ospravedlnenie, čo bol ten lepší prípad pre poškodenú osobu (určitý spôsob zadosťučinenia), o ktorej sa tiež šírili nepravdivé informácie, ale je to veľmi, veľmi zdĺhavé, ťažko dosiahnuteľné a ani policajti, ani úrady nemajú na takéto veci čas. Je to inak paradox, že mali by sme zabraňovať takémuto konaniu skôr, ako sa niečo naozaj stane, ale..........u nás je to tak, ako to je. Skúste sa nad to povzniesť, aspoň vám všetci dajú pokoj, skúste to zobrať z tej inej stránky. Potrebujete tých ľudí okolo seba? Možno oni raz budú potrebovať vás a stačí jeden, ktorému pomôžete a všetko sa obráti vo váš prospech a pani sa bude potom hanbiť......verte je to tak, mám to vyskúšané a dnes sa na to pozerám úplne inak. Riešila by som to až vtedy, ak by vám toto obvinenie spôsobilo trestné stíhanie, t.j. ak by toto "napadnutie" už riešila polícia.
Ďakujem za info, toto mi fakt pomohlo, toto som potreboval počuť (čítať). Ide o to, že toto je jedna z milióna vecí, ktoré vyťahuje a vymýšľa a rozširuje po celom okolí. A bojím sa, aby náhodou niekde nespadla, nespravila si modrinu a neobvinila mňa, že som ju naozaj napadol. Hlavne ak teraz všade šíri reči o tom, ako sa ma bojí a všetci ju ľutujú a veria jej to. Okrem iného tvrdí, že ju prenasledujeme a sledujeme a pod. No proste bludy. Takže neviem čo ešte si dokáže vymyslieť a chcem to nejak zastaviť. Len neviem ako.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
cien Pozri príspevok
Ďakujem za info, toto mi fakt pomohlo, toto som potreboval počuť (čítať). Ide o to, že toto je jedna z milióna vecí, ktoré vyťahuje a vymýšľa a rozširuje po celom okolí. A bojím sa, aby náhodou niekde nespadla, nespravila si modrinu a neobvinila mňa, že som ju naozaj napadol. Hlavne ak teraz všade šíri reči o tom, ako sa ma bojí a všetci ju ľutujú a veria jej to. Okrem iného tvrdí, že ju prenasledujeme a sledujeme a pod. No proste bludy. Takže neviem čo ešte si dokáže vymyslieť a chcem to nejak zastaviť. Len neviem ako.
Hlavne to už zastav tu.
2 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Sú to bežné otázky ľudí, ktorí si naozaj nevedia rady a poznajú nejaké pojmy "ohováranie" "vyhrážanie" "krivé obvinenie" a pod., len nevedia či sa môžu brániť touto cestou. Nie vždy je to len na cti útŕhanie, ale niekedy je to naozaj problém a kto takúto situáciu nezažil, len ťažko pochopí. A poviem vám, dokáže to človeku niekedy pekne skomplikovať život, hoci to na prvý pohľad tak nevyzeralo. Niektorí to riešia hneď na mieste, ako sa povie "za horúca" a všetko je v poriadku, niekto chce legálnou cestou dosiahnuť len svoj pokoj a niekto sa tak utiahne, že nakoniec na takýchto "ohováračov" doplatí, čím dosiahnu to, o čom im išlo. Preto je ťažko radiť, ako to zastaviť, lebo všetko závisí od konkrétnej osoby, od toho, čo je možné od nej očakávať, vyskúšať, či by nestačilo ignorovať ju, prejsť len s úsmevom na tvári okolo nej, alebo za prítomnosti svedkov sa jej spýtať, ako ste jej ublížil, keď o vás rozširuje to, čo rozširuje a prečo to teda neriešila ona trestným oznámením, keď sa cíti byť ohrozená, čím by sa musela pred inou osobou vyjadriť a hneď by bolo jasné, kto klame a pod.(hlavne sa nedať vyprovokovať).....možnosti ako to skúsiť cestou bez zbytočných komplikácii by bolo, len čo zaberie, to je ťažko povedať. Možno to časom prejde, keď nebude odozva, možno bude naozaj treba požiadať o pomoc vo forme dovolania sa priestupku proti občianskemu spolunažívaniu. Najskôr treba skúsiť vyčerpať tieto možnosti a potom sa uvidí. V tejto fáze by sa zrejme na polícii na vás pozerali........no viacmenej divne, takže zvážte to s chladnou hlavou a možno to nebude taký problém, aký sa zdá byť dnes.
3 0
cien cien

cien je offline (nepripojený) cien

Ďakujem, veď práve to je ten problém, že neviem čo ešte vymyslí a ani neviem prečo to robí. Na slušné otázky odpovedá krikom a s hystériou, ale nie k veci. A ja som pred celým panelákom aj okolím násilník a ten, čo ubližuje jej. Ignoroval som ju doteraz, ale ona priostruje, takže asi musím zakročiť. Len ešte fakt neviem ako. Ale vďaka za info, mám o čom premýšľať
0 0
Braňo Braňo

Braňo je offline (nepripojený) Braňo

Moja rada znie, že to treba zobrať s nadhľadom a považovať to ako dedinské "dristy" jedna baba povedala - jedným uchom dnu a druhým von.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Podla mna- kazde cudo tri dni trva, aj v zivote, aj tu na Porade-)
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
cien Pozri príspevok
Takže neviem čo ešte si dokáže vymyslieť a chcem to nejak zastaviť. Len neviem ako.
marjankaj Pozri príspevok
Hlavne to už zastav tu.
Taký Desert Eagle nemá konkurenciu ....

0 1
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať