Zavrieť

Porady

Platenie odvodov zo zisku

Ahojte!
Spoločnosť eviduje na účte 428-Nerozdelený zisk minulých období 50 000 EUR. Chceli by sme to rozdeliť medzi spoločníkmi. Moja otázka znie, aké povinnosti majú a aké odvody a dane musia z toho spoločníci ako fyzické osoby platiť?
Ďakujem za rady!
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gina5 Pozri príspevok
Uvedená suma sa nazbierala od roku 2002 a zatiaľ sa z nej nečerpalo.
do r. 2004 , t.j v Tvojom prípade r. 2002 a 2003 sa teraz momentálne zdaňuje zisk zrážkovou daňou 15 %, predtým , ako by ste vyplácali zisk, spoločnosť sa musí prihlásiť na DU , ako platiteľ zrážkovej dane, vyplatí spoločníkom ponížené dividendy o zrážku dane........(potom už nemajú povinnosť samostatne podávať DP a z tejto čiastky nebudú platiť ZP)
r. 2004-2010 bez odvodovej a daňovej povinnosti
r. 2011-2012 bez daňovej ale s odvodovou povinnosťou pre ZP,povinnosť má si nahlásiť sám prijímateľ vyplatenej dividendy príslušnej ZP (ak je poistený na SK, ak nie je nemá takúto povinnosť).....v tomto prípade sa sleduje dátum vyplatenia dividendy, nie za obdobie, za kt. bola dividenda vyplatená.......za rok 2011 má možnosť si ponížiť podiely na zisku o nezdaniteľnú čiastku jedného mesiaca, kt. sa rovná min. VZ t.j. 339,89 €
r 2013 je zmena výplaty, kr. je už podchytená v zákone, budú podiely na zisku sa vyplácať iba so 14% zrážkou prep príslušnú ZP (ŤZP v tomto prípade sa nedá uplatniť), zrážku je povinný vykonávať platiteľ dividend......(to sa ale zvyčajne bude vyplácať až v roku 2014)

je podstatné, či spoločnosť je tuzemská a či podielnici na zisku sú poistencami slovenských ZP......
7 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

witch Pozri príspevok
Skúsim preformulovať otázku. Spoločníci si chcú vyplatiť dividendy z roku 2003. Napríklad ich vyplatí firma v marci, ponížené o zrážkovú daň 15%. Já ako mzdárka mám urobiť čo? Prihlásim firmu na DÚ ako Platiteľa zrážkovej dane oznamovacím listom? Zrazenú daň odvediem alebo môžem nejako započítať v Prehľade? - ale pre rok 2012, 2013 už oddiel pre zrážkovú daň už nie je. Oznámenie o zrážkovej dani je tlačivo z roku 2005,2006, neviem, či sa ešte používa.. Môžte mi niekto napísať postup, ako tú zrážkovú daň oznámim a odvediem. Spoločníci sú zároveň zamestnancami, majú mzdu a poberajú daňový bonus, ktorý započítavam s preddavkami na daň.
Keďže sa jedná o zrážkovú daň podľa mňa by si mala poslať na DÚ Oznámenie o zrazení a odvedení dane.

Pozri ZDzP :

§ 51d
Samostatný základ dane

[jump=hore]Na začiatok[/jump]


(2)
Z podielov na zisku (dividend) vyplácaných daňovníkovi podľa odseku 1 písm. a) a b) sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sadzbou dane vo výške 15 %. Na zdanenie podielov na zisku (dividend) sa uplatní postup podľa § 43 a vyplácajúca obchodná spoločnosť alebo družstvo sa považuje za platiteľa dane podľa § 43, na ktorého sa vzťahujú povinnosti vyplývajúce z tohto ustanovenia.

§ 43

(11) Platiteľ dane122) je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane122) neurčí inak. Súčasne je platiteľ dane122) povinný predložiť správcovi dane oznámenie o zrazení a odvedení dane. Zrážka dane sa vykoná zo sumy úhrady alebo pripísania dlžnej sumy v prospech daňovníka. Za úhradu sa považuje aj nepeňažné plnenie.

Novšie Oznámenie som nenašla, skús pohľadať...
http://www.drsr.sk/NS/data/tlaciva/data/oz_vybzraz.pdf
1 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

Treba vyplniť tlačivo „oznámenie o príjmoch“ bud elektronicky alebo osobne v zdr. poisťovni
http://www.vszp.sk/novinky/mali-ste-...-si-splnit-ozn
Ak ten link nepôjde otvoriť tak potom tu - 1.odkaz
http://www.vszp.sk/hladat/?words=pr%...mit=+&docid=17
V DP sa uvádzajú dividendy pred r. 2004 – tie ešte podliehali zdaneniu
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

radoslav.robes Pozri príspevok
ok, ale v tomto pripade pre roky 2011 a 2012 bol ZP 10% a max. strop cca 27 000 sa mi zda. Cize 14 Percent a strop 94 320 plati az pre dividendy za rok 2013 vyplatene v roku 2014. nie?
Sadzba sa použije 10%, pre osoby so zdrav.postihnutím 5%. Aj keď momentálne pre dividendy za rok 2011 a 2012 vyplatené v r.2013 je maximálny VZ 36x786 = 28296, chystá sa novela zákonao ZP, ktorá má platiť aj pre rzzp za rok 2013, kde sa maximum pre dividendy stanovuje na sumu 60x786=47160 €. Maximum sa posudzuje spoločne v súbehu s ostatnými vymeriavacími základmi.
1 0
-Dana- -Dana-

-Dana- je offline (nepripojený) -Dana-

deha Pozri príspevok
To sú minuloročné oznámenia paltné k 31. 5. 2012, nové nie je nič?

http://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&...44011176,d.Yms
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Luci
A pre dividendy za rok 2011 vyplatené v roku 2012 platí maximálny VZ 27683?
Ak mal spoločník s.r.o. aj príjmy zo závislej činnosti, tak od tohto maxima odpočíta VZ dosiahnutý v závislej činnosti a odvedie 10% len z toho rozdielu?

Príklad:
VZ z príjmov zo závislej činnosti v roku 2012 - 14.000 €
Podiel na zisku za rok 2011 vyplatený v roku 2012 : 30.000 €
Výpočet ročného zúčtovania:
Maximálny VZ zdravotného za rok 2012 27.683 - 14.000 = 13.683 a z tohoto 10% vyjde nedoplatok voči ZP? Alebo sa to ešte ponižuje o 339,89?

Ďakujem. Luci
Nesprávne. Spočíta sa úhrn VZ, ak je vyšší ako maximálny VZ, tak každý VZ sa bude úmerne krátiť.
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

málo informácií......
za kt. roky je vytvorený zisk?
0 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

Uvedená suma sa nazbierala od roku 2002 a zatiaľ sa z nej nečerpalo.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gina5 Pozri príspevok
Uvedená suma sa nazbierala od roku 2002 a zatiaľ sa z nej nečerpalo.
Musíš sa riadiť zákonmi platnými v týchto obdobiach.
0 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

Teda povedzme, že z tej sumy chceme vyplatiť čiastku 7 000 EUR za rok 2011. Znamená to, že spoločník musí platiť z nej daň 19% a zdravotné poistenie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gina5 Pozri príspevok
Teda povedzme, že z tej sumy chceme vyplatiť čiastku 7 000 EUR za rok 2011. Znamená to, že spoločník musí platiť z nej daň 19% a zdravotné poistenie?
daň sa za toto obdobie neplatí...
ZP áno, ak je poistencom slov. ZP pri výplate zisku, ak je inej ZP ako SK tak odvodovú povinnosť nemá......a tento podiel na zisku si hlási sám poistenec svojej ZP.....
0 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

Môže sa spoločník sám rozhodnúť o tom, že za ktorý rok si chce vybrať patričný zisk? Teda ak sa rozhodne napr. že si vyberie 4 000 EUR za rok 2006, nebude mať žiadne povinnosti? Ďalej môže si zobrať z tých 4 000 EUR aj nejakú čiastku (napr. 2 000 EUR)?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

gina5 Pozri príspevok
Môže sa spoločník sám rozhodnúť o tom, že za ktorý rok si chce vybrať patričný zisk? Teda ak sa rozhodne napr. že si vyberie 4 000 EUR za rok 2006, nebude mať žiadne povinnosti? Ďalej môže si zobrať z tých 4 000 EUR aj nejakú čiastku (napr. 2 000 EUR)?
O tom, aký bude rozdelený rozhoduje VZ.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

gina5 Pozri príspevok
Môže sa spoločník sám rozhodnúť o tom, že za ktorý rok si chce vybrať patričný zisk? Teda ak sa rozhodne napr. že si vyberie 4 000 EUR za rok 2006, nebude mať žiadne povinnosti? Ďalej môže si zobrať z tých 4 000 EUR aj nejakú čiastku (napr. 2 000 EUR)?
jasne, že môže aj nejaký rok preskočiť, (na základe valnej hromady a jej rozhodnutia).......ale pozor na zákon o hotovostných platbách.....
0 0
gina5 gina5

gina5 je offline (nepripojený) gina5

Ďakujem Vám za rady, veľa ste mi pomohli!
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Mila123 Pozri príspevok
do r. 2004 , t.j v Tvojom prípade r. 2002 a 2003 sa teraz momentálne zdaňuje zisk zrážkovou daňou 15 %, predtým , ako by ste vyplácali zisk, spoločnosť sa musí prihlásiť na DU , ako platiteľ zrážkovej dane, vyplatí spoločníkom ponížené dividendy o zrážku dane........(potom už nemajú povinnosť samostatne podávať DP a z tejto čiastky nebudú platiť ZP)
.
Ako sa prihlásime ako platiteľ zrážk. dane? Najprv oznamovacím listom, a ktorým tlačivom oznamujem zrazenie zrážkovej dane?
Zrážkovú daň som ešte neriešila.. Ďakujem
Naposledy upravil witch : 11.02.13 at 10:19
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Skúsim preformulovať otázku. Spoločníci si chcú vyplatiť dividendy z roku 2003. Napríklad ich vyplatí firma v marci, ponížené o zrážkovú daň 15%. Já ako mzdárka mám urobiť čo? Prihlásim firmu na DÚ ako Platiteľa zrážkovej dane oznamovacím listom? Zrazenú daň odvediem alebo môžem nejako započítať v Prehľade? - ale pre rok 2012, 2013 už oddiel pre zrážkovú daň už nie je. Oznámenie o zrážkovej dani je tlačivo z roku 2005,2006, neviem, či sa ešte používa.. Môžte mi niekto napísať postup, ako tú zrážkovú daň oznámim a odvediem. Spoločníci sú zároveň zamestnancami, majú mzdu a poberajú daňový bonus, ktorý započítavam s preddavkami na daň.
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
witch Pozri príspevok
Skúsim preformulovať otázku. Spoločníci si chcú vyplatiť dividendy z roku 2003. Napríklad ich vyplatí firma v marci, ponížené o zrážkovú daň 15%. Já ako mzdárka mám urobiť čo? Prihlásim firmu na DÚ ako Platiteľa zrážkovej dane oznamovacím listom? Zrazenú daň odvediem alebo môžem nejako započítať v Prehľade? - ale pre rok 2012, 2013 už oddiel pre zrážkovú daň už nie je. Oznámenie o zrážkovej dani je tlačivo z roku 2005,2006, neviem, či sa ešte používa.. Môžte mi niekto napísať postup, ako tú zrážkovú daň oznámim a odvediem. Spoločníci sú zároveň zamestnancami, majú mzdu a poberajú daňový bonus, ktorý započítavam s preddavkami na daň.
Vedel by mi niekto pomôcť, prosím?
0 0
witch witch

witch je offline (nepripojený) witch

človek milujúci a chybujúci
Ďakujem Aljok. Prešla som všelijaké témy a stránku DRSR, a nenašla som iba toto Oznámenie (tlačivá drsr 2005,6). Keď dobre chápem, toto do miezd nevstupuje, ani do Prehľadu. (ani do DP FO)
Asi zvolím postup: Valné zhromaždenie - schválenie vyplatení zisku, vyplatení zisku - 15%, zaplatení zr. dane na účet DRSR (aký vs ešte musím zistiť), odoslanie Oznámenia. Dúfam, že takto to bude vybavené a správne...
0 0
cacka cacka

cacka je offline (nepripojený) cacka

účtovník, mzdár
Poprosila by som o radu: spoločník v sro minulý rok 7/2012 zomrel a dividendy za rok 2011 boli zaslané na účet jeho manželke (mojej sesternici). Asi treba z toho odviesť 10% do ZP, ale neviem koho mám uviesť na tlačive.
A ešte jedna vec. Tento spoločník poskytol aj pôžičku sro a v roku 2012 mu bol vyplatený úrok z pôžičky, tiež na účet jeho manželky. Kto má tento úroky zdaniť - uviesť v priznaní za nebohého manžela alebo to uvedie manželka a odvádza sa z toho ZP?
Ďakujem.
Naposledy upravil cacka : 15.03.13 at 16:19
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať