Zavrieť

Porady

NIE SOM SZČO, CHCEM UBYTOVÁVAŤ

Poraďte mi prosím, nie som SZČO a chcem ubytovávať, čo mi treba vybaviť, a po daňovej stránke, čo je najvýhodnejšie, musím mať živnosť?
Dopredu ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    ANNAP
    .... nie som SZČO a chcem ubytovávať, čo mi treba vybaviť, a po daňovej stránke, čo je najvýhodnejšie, musím mať živnosť?.....
    To "chcem ubytovávať" je príliš neurčité. Proste od Carltonu po podnájom všetko.
    Ak chceš ubytovávať napr. študentov na voľnej izbe v dome, byte, tak na to živnosť nepotrebuješ. Ak chceš ubytovávať pasantov z voľného cestovného ruchu, poskytovať pravidelne nocľahy pre robotníkov a pod. - to už je predmetom živnosti. A samozrejme nielen živnosti. Hygiena, SOI .... To už je o prevádzkovaní ubytovacieho zariadenia (penzión, ubytovňa, hotel ...) , kde sa živnoúradu (a iným..) nevyhneš.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Podľa môjho názoru môžem nehnuteľnosť prenajímať aj bez živnostenského listu. Určite by som sa však išla prihlásiť na daňový úrad, že mi začnú plynúť príjmy z prenájmu. Daňový úrad by mal prideliť daňové identifikačné číslo.
    ešte by som doplnila, pravdepodobne máš na mysli ubytovávanie napr. rekreantov počas zimnej sezóny v nejakom napr. rodičovskom dome, potom je potrebné prihlásiť sa na DÚ ale je potrebné navštíviť aj obecný úrad alebo mestský úrad, kde je nehnuteľnosť, lebo je potrebné si vyzdvihnúť knihu ubytovania a zaplatiť nejaký poplatok "ubytovávací" každý úrad obecný alebo mestský má iný poplatok. Zároveň takýto úrad vydá aj rozhodnutie o tom, že vie, že chcete ubytovávať a že nemá pripomienky k poskytovaniu tejto Vašej služby. Nuž a potom DÚ vydá DIČ. DÚ môže potom hocikedy vykonať kontrolu - závisí to od regiónu a od intenzity prenajímania "rodičovských a starorodičovských domov" v danom regióne a na kontrolu daňovací chodia ako inkognito ako jeden z turistov a až po celkovej ceremónii - zápis do knihy ubytovania, príjmový pokladničný doklad - až potom predložia preukaz daňováka. V našom regióne s tým máme bohaté skúsenosti.

    NIE SOM SZČO, CHCEM UBYTOVÁVAŤ

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.