Zavrieť

Porady

problém so susedom

Susedovi pada z našej strechy sneh na jeho pozemok vo dvore problem je však v tom že od nášho domu nemá žiadny odstup a blízko nášho domu vedú jeho kolaje od jeho garáži na ulicu.. ked sa sneh zošuchne tak mu spadne niečo sneho aj na kolaj. je s toho nervozny lebo má uzky priestor medzi našim domom a jeho domom a tak je problém so snehom na svete. Prosím Vás som povinná mať zábrany na streche aby sa mu nešuchal sneh utočí na mna s týmto nech si ich namontujem, lebo on už toto neznesie, lebo bohužiaľ je to vätšinou tak že sneh sa nám zošuchne do rána zo strechy akurát k nemu na jeho stranu..lenže ja mám ťažku škridlu a bojím sa že krov by potom ten nápor snehu neuniesol. A ten sneh sa mu aj tak tam zosunie.. Po druhé som povinná ho odhadzovať z jeho pozemku?? Nemá mať nejaký odstup od môjho domu?aby sa sneh z mojej strechy šuchal na môj pozemok..?? Tam bola vraj len ústna dohoda že si môže urobiť rovno žliabok z betotu popri našom dome(múre) aby mal viac priestoru.. a teraz utočí že mám robiť niečo s tým....aby mu sneh nepadal na cestu od garáži. Nieje to jeho problém že si skoro na konci pozemku vzadu postavil garáž a ked chce autom výjsť von musí prejsť celým dvorom a zrovna skoro pri jeho bráne stojí náš dom a nie uplne zároven s našim aj jeho dom a medzi nimi je užší priestor na prejazd autom.JA ZA TO NEMôžEM žE CHCE MAť VšETKO NA MALOM PRIESTORE. Podla mna mal rozmýšlať ked staval si tam dom že kde si dá garáž a že so susedovho domu bude aj cez zimu padať zo strechy aj ten sneh.. Nevieme sa nijak dohodnúť. Ja si zábrany nechcem dať ved kolko je teraz snehu a čo ak mi to poškodí strechu. Som povinná mať zábrany v takomto prípade? aj povinná odhadzovať sneh ktorí sa mi zošuchne zo strechy na jeho pozemok?? Poradte mi prosím niekto čo mám robiť. som už v koncoch aj so snehu aj so suseda... dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Musíte urobiť také opatrenia, aby sneh z Vašej strechy nepadal na susedov pozemok/stavbu/cestu. Čím skôr to vyriešite, tým lepšie pre Vaše susedské vzťahy.
    V tejto veci je irelevantné, kto, kedy a kde postavil dom.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Egyptanka, krútiš dookola to isté.
    Ty si zodpovedná za to, že sneh padá z Tvojej strechy na susedovu cestu do garáže. Musíš prijať také opatrenia, aby sa toto nedialo. Či už snehovými zábranami, alebo kompletnou výmenou strechy. Alebo odhadzovať sneh vždy, keď spadne, ak Ti to sused dovolí.
    Mimochodom rekonštrukcia 60 ročnej strechy Ťa čaká v najbližšej dobe, či chceš, alebo nie.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..sneh je v zime,to je jasné...a strecha má byť taká pevná, aby ho udržala a nespôsobila padaním a zošuchnutím obsahu ohrozenie iného, či už človeka, alebo majetku...myslím, že zábrany proti snehu má mať každá šikmá strecha,alebo ty si povinná ten sneh z nej odpratať...to, ako má sused vyriešený vstup do svojho dvora autom, je jeho problém,ty sa musíš postarať, aby mu tvoj sneh z tvojej strechy nespôsobil škodu..a to aj pre dobré susedské vzťahy...ten sneh padá aj z opačnej strany, na tvoj pozemok a predstav si, že náhopdou zaparkuješ auto, lebo potrebuješ rovno pred domom vystúpiť a sneh sa ti zrúti rovno na kapotu..no?..
    ..daj si tie zábrany,je to pár peňazí a nestojí za to mať vedľa seba nepriateľa kvoli snehu...

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    egyptanka Pozri príspevok
    ..
    .
    som povinná ho odhadzovať z jeho pozemku?? Nemá mať nejaký odstup od môjho domu?aby sa sneh z mojej strechy šuchal na môj pozemok..?

    JA ZA TO NEMôžEM žE CHCE MAť VšETKO NA MALOM PRIESTORE. Podla mna mal rozmýšlať ked staval si tam dom že kde si dá garáž a že so susedovho domu bude aj cez zimu padať zo strechy aj ten sneh.. Nevieme sa nijak dohodnúť.
    ...
    Mne z toho tvojho prispevku pripada, ze VY mate dom postaveny na hranici pozemku,ale ziadate,aby sused dodrziaval nejake rozostupy ? !!!
    Keby ste ho mali postaveny podla zakona a dodrzali rozostupy, tak by vam padal sneh na vas dvor nie susedov...
    Ale asi vam davnejsie sused vysiel v ustrety a povolil stavbu takto blizko...

    Nepises, kto z vas staval skor,ani aky sklon ma tvoja strecha. Ale vy ste povinny zabezpecit,aby ste susedovi nesposobovali skodu.
    Ked si sused na dvore necha napr. auto a sneh z vasej strechy mu ho poskodi, tak moze ziadat od vas nahradu skody, atd.
    kopretinka no ja som to pochopila tak,že oni kedysi dovolili susedovi postaviť dom na hranici pozemku....možno,keby si postavil dom a dodržal predpísanú vzdialenosť,tak teraz by mu nepadal sneh z jej strechy...
    avalik kopretinka ... citaj zaciatok prvej vety v zadani

    felix1 je offline (nepripojený) felix1

    ja felix1
    Najslusnejsie a aj nalacnejsie je na strechu nainstalovat snehove zabrany. Ked si to urobis sam nebude to stat viac ako 100az 150.-EUR. Uz len prve sedenie u pravnika bude drahsie ...

    egyptanka je offline (nepripojený) egyptanka

    egyptanka
    lenže ja mám slabý krov a aj latovačka pod škridlou je staršia a na tom mám dosť tažkú škridlu a ked si tam dám zábrany a sneh sa mi tam bude držať dlho a ešte k tomu takýto ťažký... ked sa mi strecha prelomí kto mi to uhradí sused??? asi ťažko sused ten sa bude akurát tak smiať. alebo mám potom chodiť na šikmú strechu a zhadzovať ho s tade??? náš dom je už vyše patdesiat ročný s tých starších dlhých domov s gangom v predu on si staval dom len nie dávno cca 18rokov a ptýtal si od nás povolenie aby si mohol urobiť prístupovú cestu hned poza náš dom tak ja tam nemám žiadny môj priestor od domu. A strecha už na jeho pozemku nieje až tak vysoko lebo jeho pozemok je o dosť vyššie od nášho. jemu sa ani nešúcha náš sneh na celý jeho pozemok on len ako spadne dole s kopy tak sa mu niečo zasunie na koľaj s kade chodí autom. a to mu najviac vadí..

    egyptanka je offline (nepripojený) egyptanka

    egyptanka
    no tak to je presný opak náš dom tam stojí cca 60 rokov on si staval teraz dom cca 18 rokov dozadu, na pozemku ktrorý slúžil ako prístupová cesta k poľiam kde si niekedy ľudia sadili. a niekedy dávno nedodržiavali ľudia medzi sebov nejaké odstupy podla zákona ani záhrady nie sú vymerané presne podla máp a ked som si to chcela dať do poriadku so sudedom aby prišiel geodet poriadne vymerať záhradu tak som bola všetko možné v nadávkach ani mi to neumožnil.. ale to je iný príbeh.. ja by som bola rada keby padal sneh na moj pozemok ale on žiadal nás aby si am mohol postaviť dom a aby mohol mať popri nás aj prístupovú cestu a aj múrik si urobiť už v zasahujúcom našom pozemku mi sme im to povolili a zrazu... už je zle...
    branislavp egyptanka,. to je Tvoj problém akú máš strechu, bohužiaľ, ale je to Tvoj sneh, ktorý padá z Tvojej strechy a robí problém susedovi, máš smolu. Ty si povinná ustrážiť si sneh na streche, akýmkoľvek spôsobom, aby si nerobila susedovi problém.u

    egyptanka je offline (nepripojený) egyptanka

    egyptanka
    neviem aký má sklon strecha ale na jeho strane nieje tak vysoká od zemi lebo jeho pozemok je o dosť vyššie od nášho základu.. lebo cesta ide postupne do mierneho kopca..

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    či tak, lebo tak, nemôžeš nechať padať sneh zo svojej strechy na jeho pozemok...
    viem si ho predstaviť, ked ide ráno do práce a - ako ty píšeš - v kolajách má metrové haldy snehu...
    aj ked si dala ten súhlas, to ťa nezbavuje zákonných povinností....

    egyptanka je offline (nepripojený) egyptanka

    egyptanka
    nie ja som si ho bola odhadzovať v týchto uliciach má skoro každý tak strechu do susedovho dvora to isté môžem aj ja robiť so sudom mojim podomnou len ja nemám hned za jeho stenou cestu ale tiež mi padá s jeho strechy sneh na môj pozemok.. a to je už v poriadku ked pišete že ani stromy nemajú presahovať ani konáre ale napr. čerešna z ktorej si môže oberať plody aj on a tak isto aj napr. hrušky to je už v poriadku to toleruje..

    egyptanka je offline (nepripojený) egyptanka

    egyptanka
    myslím že keby mal dodržaný odstup aký má byť nepadal by mu s našej strechy sneh na jednu kolaj.. ale to je podla mna aj o tolerancii a susedských vztahoch..

    Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

    Dubak2000
    a nestacilo by dat medzi pozemky nejaku zabranu na zimu? Ak som to pochopil tak sneh padne k vam a z kopy sa zosuchne k susedovi. Takze mu tazko sposobi skodu. Ak ak by tam bola zabrana tak by sa tam nemal zosuvat....
    Inak problem so snehom mam tiez ale pre vlastnu hlupost. Lebo mi chodnik medzi domom a plotom zasypava moj sneh a to mi zablokuje chodnik do kolne

    egyptanka je offline (nepripojený) egyptanka

    egyptanka
    no to že zábranu by mi asi tam tažko nejaku umožnil lebo tam nemá nejaký velký priestor. ano je to tak že spadne na hrbu a už následne ked je kopa tak sa zosunie no ale to všetko ide aj od toho aký sneh napadne a podmienok aký je napr. ťažký.. atd. podla toho aj dopadne dole a kedy dopadne všetko je to o tom že tam má malý priestor a ked si ešte odhrnie s jeho kolají na našu stranu k domu sneh tak je tam hned kopa a potom sa niet čo čudovať že padá aj na koľaj. ja ho tiež chápem ale mne sa už nedá posunúť dom..

    ace123 je offline (nepripojený) ace123

    ace123
    Moj nazor dohodnut sa so susedom. Ved pisete rozumne argumenty, novu strechu asi robit nebudete. Moji velmi dobry znamy mali taky problem, ze susedia boli hlucny - v lete mali oslavy [je tam aj bar atd.]. Par rokov hadok ako svina. Teraz? Dohoda o kompenzacii XX eur za mesiace, ked robia bordel. Vysledok? Obe strany spokojnost. Divne riesenie, chapem, ale fungovalo. Proste mu povedzte, ze mu date 50 eur na rok, lebo to neviete inak vyriesit, ale ze chapete, ze je to vas problem. Asi lepsie dat jemu ako pravnikovy... alebo proste podobnu sumu. Cakam ukamenovanie :-)

    branislavp je offline (nepripojený) branislavp

    branislavp
    [QUOTE=egyptanka;2252759]myslím že keby mal dodržaný odstup aký má byť nepadal by mu s našej strechy sneh na jednu kolaj.. ale to je podla mna aj o tolerancii a susedských vztahoch..[/QUO
    nerieš odstup, to Ti neprináleží, vychádzaj z danej reality, že ten sneh je Tvoj, ktorý padá zo strechy Tvojej, tam je problém, ktorý Ty musíš vyriešiť, iné Ti nič neostáva. Keby po tej časti išiel človek a Tvoj sneh mu spôsobí ublííženie na zdraví, máš z toho velikánsky problém. Tak radšej porozmýšľaj čo robiť.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Snáď si nemyslíš, že on má na svojom pozemku nechať miesto na sneh z tvojej strechy!
    Z tvojich stavieb na jeho pozemok nemá stekať voda, šmýkať sa sneh, ani konáre z tvojich stromov by nemali presahovať.
    Ak mu snehová lavína z tvojej strechy padne na auto, škodu mu budeš hradiť ty alebo tvoja poisťovňa.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.