Zavrieť

Porady

Predaj bytu kúpeného cez hypotéku

Zdravím,

prosím Vás o radu. Dá sa predať byt kúpený prostredníctvom hypotéky, ktorá ešte nie je splatená? Pravdepodobne asi nie, avšak potrebujem to mať potvrdené. ĎAkujem

Natália
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Na zobratie hypotéky ste museli niečim ručiť. Mám na mysli majetok, ak byt nie je založený tak sa môže predať, ale ak je hypotéka založená bytom, tak nie. Neverím tomu, že by kupujúci súhlasil zo zálož.právom...., ved by pri vašich ones.splátkach môhol prísť oň.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    nape
    Zdravím,

    prosím Vás o radu. Dá sa predať byt kúpený prostredníctvom hypotéky, ktorá ešte nie je splatená? Pravdepodobne asi nie, avšak potrebujem to mať potvrdené. ĎAkujem

    Natália
    Pokiaľ nemáš ten byt založený v prospech finančnej inštitúcie, ktorá Ti hypotéku poskytla, tak to problém nie je.

    Ak je ten byt založený, tak to problém je, ale tiež existuje riešenie, keď sa dohodneš s tou fin. inštitúciou na nejakom riešení, napr. že ponúkne inú zábezpeku za úver. Inou zábezpekou môže byť napr. iná nehnuteľnosť, alebo vinkulovaný peňažný vklad kupujúceho.

    elli je offline (nepripojený) elli

    elli
    Principialne sa da vsetko, aj predat byt, ktory sa kupoval cez hypoteku a je na nom zalozne pravo v prospech banky.
    Najlahsie je to v pripade, ked mas v zmluve zakotvenu moznost predcasneho splatenia uveru a predaj pojde v hotovosti s plnenim priamo do hypouveru.
    Tvoja otazka je velmi vseobecna na to, aby si dostala konkretnu odpoved - definuj konkretny problem.

    dealfin je offline (nepripojený) dealfin

    dealfin
    ...teoreticky , ale aj prakticky to je mozne:-)
    - potencionalny kupujuci musi suhlasit , ze prevezme hypoteku na seba , a rovnako so zmenou podmienok musi suhlasit aj banka ...
    - mal som taky pripad , vsetky zucastnene strany vsak musia suhlasit a navyse kupujuci musi byt dostatocne bonitny pre banku
    - vela stastia pri hladani vhodneho kupujuceho...
    - vyhladajte hypo poradcu , urcite vam pomoze , ale nie hypo predajcu ...,to je znacny rozdiel....:-))

    Ervin je offline (nepripojený) Ervin

    Ervin
    V zásade mám za to, že to možné je. Bolo by však potrebné bližšie konkretizovať obsah zmluvných podmienok, ktoré sú dojednané.

    Anife je offline (nepripojený) Anife

    Anife
    nape
    Zdravím,

    prosím Vás o radu. Dá sa predať byt kúpený prostredníctvom hypotéky, ktorá ešte nie je splatená? Pravdepodobne asi nie, avšak potrebujem to mať potvrdené. ĎAkujem

    Natália
    Áno je možné predať byt ktorý bol zakúpený prostredníctvom hypotéky.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    miroszlav
    SPAM SPAM SPAM
    Skús bližšie definovať, čo to znamená "nebude stáť ani korunu navyše". Znamená to, že vybavíš hypotekárny úver s nulovou úrokovou sadzbou a bez poplatku? Alebo zabezpečíš poistenie založenej nehnuteľnosti zadarmo ako aj vklad do katastra? Neviem si predstaviť, čo navyše by som mal platiť, lebo znalecký posudok zvyčane zaplatí banka.

    Ale ak naozaj vieš pomôcť výrazne znížiť náklady na hypotéku, tak to uveď všetkým a možno sa Ti ozvem.

    : Ak je to len reklama na Tvoju firmu, tak ekonomické ani iné služby by si tu ale nemal takto propagovať.
    Naposledy upravil Richard : 08.01.07 at 11:17
    Chobot
    Skús bližšie definovať, čo to znamená "nebude stáť ani korunu navyše". Znamená to, že vybavíš hypotekárny úver s nulovou úrokovou sadzbou a bez poplatku? Alebo zabezpečíš poistenie založenej nehnuteľnosti zadarmo ako aj vklad do katastra? Neviem si predstaviť, čo navyše by som mal platiť, lebo znalecký posudok zvyčane zaplatí banka.

    Ale ak naozaj vieš pomôcť výrazne znížiť náklady na hypotéku, tak to uveď všetkým a možno sa Ti ozvem.

    : Ak je to len reklama na Tvoju firmu, tak ekonomické ani iné služby by si tu ale nemal takto propagovať.
    chcel som tým povedať, že existujú spôsoby ako sa z dlhodobého hľadiska nepreplatí hypotéka ani o korunu z toho teoretického hľadiska sa dá aj na nej niečo málo zarobiť.
    Nedá sa to takto zovšeobecnovať, pretože nie vždy sa to dá tak spraviť. Preto tu ani neuvediem celé know-how. Celé to je postavené na absolútne racionálnom základe, jediné čo to nedokáže zohľadniť je inflácia. Avšak tento problém by už nemal byť až tak závažný, keď príjmeme euro a stým spojené opatrenia bude to ok. Nieje to propagácia mojej firmy, ja s tým pracujem a moja práca je pomáhať ľudom v oblasti privátnych financií. V prípade záujmu sa môžeme o tom nezávezne porozprávať... Ale nedávam žiadne poradenstvo bez konkrétnych informácií, potom sa stáva, že ak je niečo inak, ľudia ohovárajú a stratím dobré meno, ktoré si už dlho budujem.

    chlap je offline (nepripojený) chlap

    riadim firmu, ktorá prenajíma priestory ...viac chlap
    nape
    Zdravím,

    prosím Vás o radu. Dá sa predať byt kúpený prostredníctvom hypotéky, ktorá ešte nie je splatená? Pravdepodobne asi nie, avšak potrebujem to mať potvrdené. ĎAkujem

    Natália
    Pred dvomi mesiacmi som predal byt zaťažený hypotékou (7 rokou pred splatnosťou hypotéky) a kúpil som nový byt.

    Existuje X spôsobov ako sa to dá spraviť.

    1. kupujúci prevezme hypotéku
    2. predčasne splatíš hypotéku (záleží od podmienok zmluvy)
    3. prevedieš záložné právo na kupovaný byt - toto je pomerne zložité, a dlhé na rozpisovanie.

    Ale opäť platí to, čo som už X krát na porade napísal: napíš, čo presne potrebuješ riešiť a my ti to pomôžeme riešiť. Pretože problém "dá sa predať byt zaťažený hypotékou" je len časť problému. Dôležitý je dôvod predaja a od toho sa budú odvíjať naše rady. Budú totiž iné, ak chceš predať byt, lebo odchádzaš do zahraničia a iné ak chceš predať byt a chceš kúpiť iný byt.

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    Tiež sme v roku 2007 predali byt kúpený na hypotéku 8 rokov pred splatnosťou, riešilo sa to tak, že kupujúci túto hypotéku prevzal a doplatil este dohodnutú cenu. Mám k tomu jednu otázku ohľadne dane z príjmov. My sme kupovali byt za 1 mil Sk (suma v kupnej zmluve), zobrali sme hypotéku 700 tis., po dvoch rokoch zostalo z hypotéky 500 tis., ktoré doplatí kupujúci a v kupnej zmluve je že kupna cena je 1 mil Sk (nepiše sa nic o tom ze prevezme hypotéku). V roku 2007 nam zaplatil zatial len 200 tis. Aký je náš základ dane v roku 2007? A aký bude ked nám neskor zaplatí zvyšok? Nasim umyslom je samozrejme neplatit dan a ukazat ze kupna aj predajna cena je 1 mil Sk, lebo nemame narok na oslobodenie. Prosím o radu a nazor skusenejsich poradakov.

    Peto9 je offline (nepripojený) Peto9

    Peto9
    Ako ste vyriesili tu dan z prijmu ? Mam tiez rovnaky problem, minuly rok som kupil byt cez hypoteku a teraz ho idem predat za mensiu cenu ako som ho pred rokom kupil...

    silviaproch je offline (nepripojený) silviaproch

    silviaproch
    Peto9 Pozri príspevok
    Ako ste vyriesili tu dan z prijmu ? Mam tiez rovnaky problem, minuly rok som kupil byt cez hypoteku a teraz ho idem predat za mensiu cenu ako som ho pred rokom kupil...
    No, ak ste nieco predali za menej penazi ako ste kedysi kupili, dan neplatite samozrejme, fyzicke osoby platia dan az ked zinkasuju peniaze, ak ste teda v roku 2008 zinkasovali peniaze , tak by ste mali podat danove priznanie typu B, kde v prislusnej casti danoveho priznania (oddiel VIII, riadok 3) napisete vase prijmy a vydavky len do vysky prijmov , tym vam vyjde danovy zaklad 0 Sk. Ak zinkasujete peniaze v roku 2009, podavat danove priznanie budete az za rok 2009 rovnakym sposobom. Ak ste ako FO mali trvaly pobyt v tom byte dlhsie ako dva roky, predaj takehoto bytu je od dane oslobodeny.

    nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

    nika.sum
    Ahoj, ja som zadala otazku v teme Predaj bytu a dan z prijmu, jedna sa tiez o byt kupeny na hypoteku a predany, hypoteka bola predcasne splatena, byt predany za vyssiu cenu ako kupeny. Chcela by som len vediet ci to co bolo na hypoteke zaplatene viac ako bola hypoteka (cize uroky) mozem povazovat za vydavky na obstaranie majetku, myslim tym aj poplatok za precasne splatenie a poistenie uveru? Priklad:
    kupil byt za 3400000 z toho 550000 zapl. v hotovosti a 2850000 hypotekou, pri predaji bytu islo 3520000 na splatenie hypoteky (vratane poplatku za predcasne splatenie+poistenie uveru), cize jeho kupa bytu vysla 4070000, je to tak aj z hladiska zakona?
    Naposledy upravil nika.sum : 28.03.09 at 07:29

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.