Zavrieť

Porady

evidencia hmotného majetku

Prosím Vás akú evidenciu treba viesť na hmotný majetok, ktorého cena nepresiahne 30,000,-Sk, teda sa neodpisuje? Mám na mysli inventárne karty? či majú byť jednotlivé veci nejak označené? Hlavne celú evidenciu, aby som na niečo nezabudla.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Treba to ošetriť vo vnútropodnikovej smernici, ja vediem majetok do 30 000 v operatívnej evidencii, každému pridelím číslo a na konci roka si vytlačím zostavu k inventarizácii, aby sa dal skontrolovať fyzicky.

    Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

    Lentilka
    Môžete mi to upresniť bližšie, poprípade aj s kontrétnym príkladom. Som začiatočník, jedná sa o inventár malej súkromnej predajne. Neviem si predstaviť, čo by mala obsahovať vnútropodniková smernica.

    rosemary je offline (nepripojený) rosemary

    rosemary
    Smernica by mala okrem iného obsahovať ako sa účtuje o majetku nad 30 000 a do 30 000 v jednotlivom prípade. Pri nákupe do 30 000 hneď do nákladov, majetku pridelím číslo /Čísla mám rozdelené podľa jednotlivých stredísk/ poradové. Evidenciu vediem v počítači v EXEL , na konci roka si vytlačím zostavy k fyzickej inventúre, lebo každý majetok, ktorý má dobu upotrebenia dlhšiu ako 1 rok by mal byť v nejakej evidencii. Mám z minulosti takú skúsennosť, že keď sa neopatrí číslom a nebudem ho každoročne kontrolovať fyzicky či existuje určite dostane nohy.
    ja si na konci roba vytlacim z excelu tabulku-Zoznam drobného majetku uctovaného priamo do spotreby. Evidujem tam, kedy to bolol napupene, co to bolo a cenu.

    stefan je offline (nepripojený) stefan

    stefan
    rosemary
    Smernica by mala okrem iného obsahovať ako sa účtuje o majetku nad 30 000 a do 30 000 v jednotlivom prípade. Pri nákupe do 30 000 hneď do nákladov, majetku pridelím číslo /Čísla mám rozdelené podľa jednotlivých stredísk/ poradové. Evidenciu vediem v počítači v EXEL , na konci roka si vytlačím zostavy k fyzickej inventúre, lebo každý majetok, ktorý má dobu upotrebenia dlhšiu ako 1 rok by mal byť v nejakej evidencii. Mám z minulosti takú skúsennosť, že keď sa neopatrí číslom a nebudem ho každoročne kontrolovať fyzicky či existuje určite dostane nohy.
    Môžete prosim zverejniť ako ma táka smernica vyzerať.
    Ešte by som sa spýtal učutujem v JU ako mam zaučtovať hmotný majetok do 30000, musím ho evidovať na sklad alebo možem priamo cez knihu zavezkov.

    Ja evidujem DIM v knihe ktorá je súčasťou učtovníctva.
    Naposledy upravil stefan : 03.01.05 at 17:38

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    Ja to robím takto: ak je hmotný majetok nakúpený na faktúru, fa zapíšem cez knihu došlých fa - záväzkov. Po úhrade sa mi záväzok vyrovná a úhrada ide ako výdavok do peň. denníka, v priebehu roka nákup hmotného majetku dávam na výdavok neovplyv. základ dane, na konci roka skontrolujem či náhodou jeden druh hmotného majetku neprevyšuje 30 000,- a interným dokladom prevediem na výdavok ovplyv. zakl. dane.
    Evidujem potom aj v operatívnej evidencii, pre poriadok.

    stefan je offline (nepripojený) stefan

    stefan
    dom
    Ja to robím takto: ak je hmotný majetok nakúpený na faktúru, fa zapíšem cez knihu došlých fa - záväzkov. Po úhrade sa mi záväzok vyrovná a úhrada ide ako výdavok do peň. denníka, v priebehu roka nákup hmotného majetku dávam na výdavok neovplyv. základ dane, na konci roka skontrolujem či náhodou jeden druh hmotného majetku neprevyšuje 30 000,- a interným dokladom prevediem na výdavok ovplyv. zakl. dane.
    Evidujem potom aj v operatívnej evidencii, pre poriadok.
    Ak tomu rozumiem správne tak to cez sklad DIM neevidujete.
    Naposledy upravil stefan : 03.01.05 at 17:36

    AdaG je offline (nepripojený) AdaG

    AdaG
    Nesúhlasím s tvrdením, že evidencia cez sklad sa týka PU. Vieš si predstaviť kopu firiem, ktoré fungujú ako FO, vedú JU a majú napríklad predajňu alebo viac prevádzok?! Robím v jednej firme JU a tak isto evidujú tovar a materiál v sklade.
    Rozdiel je len v účtovaní.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    téma sa týka evidencie drobného hmotného majetku, preto skratka DIM, aj ked nepresná. Nerozoberáme skladové zásoby.

    Assea je offline (nepripojený) Assea

    Assea
    Mám otázočku --- je mojou povinnosťou viesť evidenciu "drobného majetku" teda napr. stoličky a pod, ktoré účtujem priamo na 501? Sme malá firma a nemá pre nás zmysel takúto evidenciu viesť, nemáme obavy že by niečo dostalo nohy Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.