Zavrieť

Porady

Preprava tovaru

Dobrý deň všetkým diskutujúcim,
som tu síce nová, ale už veľmi dlho poradu navštevujem.
Prešla som si asi všetky príspevky týkajúce sa prepráv, no odpoveď na môj "problém" som nenašla, preto prosím poraďte.

Mám objednávku od švajčiarskej firmy/ čo je tretí štát/ na prepravu tovaru zo Slovenska do Talianska. Preprava sa vykoná bez toho, aby kamión išiel do Švajčiarska, čiže pôjde len po území EÚ.
Celkom mi nie je jasné, či vystaviť faktúru s alebo bez DPH.
Preprava je síce oslobodená od DPH pri vývoze, ale ak správne chápem, tak miesto dodania by malo byť územie tretích štátov a mala by byť spojená s vývozom tovaru /a my tovar priamo nevyvážame/.
Vie mi niekto poradiť nejaké riešenie?
Veľmi by mi to pomohlo.
Vopred vďaka.
Usporiadat
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Andrea, pozri si prosim par. 18 a povedz nám, čo platí pre Tvoj prípad.
A napíš prosím, kto Vám vystavoval tú CMRku.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Andrejka , ja som mala ten istý prípad. Špedičná fyrma Sk DPH si u nás objednala prepravu tovaru . Na objednávku si napísala, že tovar pochádza z tretích krajín/káva/. Ja som jej najprv vystavila fa z DPH, ktorú mi vrátili s odvolávkou na § 48 ods.8. Podotýkam, že je to pomerne veľká špedička, a pani s ktorou som telefonovala mala v tom pomerne jasno, určite viac ako ja. Takže som jej fa opravila bez DPH. Ale či je to o.k., no to naozaj neviem:
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Ďakujem všetkým diskutujúcim.

Ta preprava určite robi starosti viacerým a som rada, že si môžme takto vymeniť názory.
Lutik ta CMR bola vystavena v Hamburgu a tovar bol preclený v KE. O chvílu sa ozvem idem volať špedičke.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
No tak teraz neviem, ale pani ekonómka z firmy pre ktorú sme túto prepravu robili mi povedala, že jej mám faktúru opraviť s DPH.

Rosemery, ja ti neviem, tebe povedala opraviť bez DPH v jednej špedičke a mne v druhej špedičke s DPH a povedala, že dali dotaz na daňové riadit. do Blavy, ale zatiať nedostali nijake stanovisko a preto vyžadujú s DPH.

Prosím všetkých, aby sa k tomu vyjadrili nech máme aspoň trošku jasno ako to vlastne je.
- tovar z Činy naložený v Hamburgu (vystavená CMR) je prepravený do KE na Slovensko kde je aj preclený. Ja ako prepravca fakturujem špedičnej firme, ktorá si u mňa túto prepravu objednala (obidvaja sme SK a platci DPH) túto prepravu - službu fakturujem s DPH alebo bez DPH?????
Ďakujem a vysvetlenie a prajem pekný víkend.
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Keď na to pôjdeme logicky, nás ako dopravcov, ktorý poskytuje službu by nemal pôvod tovaru zaujímať. Objednávateľ služby je Sk DPH, dopravca je Sk DPH, takže jednoznačne s DPH, ale čo ten § 48 ods.8? Objednávateľ služby nám na objednávku pôvod tovaru uviedol, a pani zo špedičky bola ku mne veľmi príjemná, vraj či neviem čítať.Naozaj neviem, či je to dobre. V dobrej viere som to opravila, lebo si myslím, že keď sa so mnou niekto bude dohadovať má v tom jasno. No a ja sa priznám , že som darebnica a jasno v tom stále nemám
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Rosemery, darebnica určite nie si , ale maš v tom tak akurát miš-maš ako väčšina z nás. Teraz by len trebalo zistiť čo je pravdou či to s DPH alebo to bez DPH. Prosím aj ostatných nech sa do toho zapoja a povedia svoj názor.

Viac hláv - väčši zmätok......
0 0
rosemary rosemary

rosemary je offline (nepripojený) rosemary

Andrejka, budem sa snažiť zistiť, ako je to správne, potom dám samozrejme vedieť, keby si zistila ty, určite budeme viacerí radi.
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Pokusim sa ešte u nás na DÚ o ich vyjadrenie sa k tomúto prípadu, ale pani ekonómka zo špedičnej firmy povedala, že chce FA s DPH tak jej opravim. A čo mi povedia na DÚ dam vedieť.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
andrea
- tovar z Činy naložený v Hamburgu (vystavená CMR) je prepravený do KE na Slovensko kde je aj preclený. Ja ako prepravca fakturujem špedičnej firme, ktorá si u mňa túto prepravu objednala (obidvaja sme SK a platci DPH) túto prepravu - službu fakturujem s DPH alebo bez DPH????
Andrea, ešte sa pokúsim trošku analyzovať...
- tovar prišiel z Číny do Nemecka - pre Nemecko je to dovoz z tretieho štátu - v Nemecku by mal byť preclený, však? Alebo Nemecko je iba krajina prekládky tovaru? - ale aj tak, by mal byť preclený na nemeckej colnici
- z Nemecka ide tovar na Slovensko - to ho v Nemecku niekto kúpil a následne ho predáva na Slovensko?
- prepravu na trase Nemecko - Slovensko vykonáva slovák s IČ DPH, na základe objednávky od slováka s IČ DPH
- prepravu Nemecko - Slovensko by som faktúrovala s DPH, pretože objednávka bola zadaná so slovenských IČ DPH

- následne ak čítam ten § 48 ods. 6, tak vidím oslobodenie prepravnej služby iba pre špedičku - vysvetlím:

1. Ja ako MARIŠA (mám pridelené IČ DPH) si objednám tovar z Nemecka, resp. Číny na Slovensko (ak je z Nemecka je to dodanie z iného členského štátu oslobodené od DPH, ak je to z Číny, tak je to dovoz tiež oslobodený od DPH)
2. k tomuto tovaru si objedná MARIŠA od slovenskej špedičky (pridelené IČ DPH) prepravu tohto tovaru z Nemecka (Číny) na Slovensko - preprava oslobodená od DPH podľa § 48 ods. 6
3. DOPRAVCA nemá s MARIŠOU nič spoločné (veď ani ju nepozná :-), DOPRAVCA má objednávku od slovenskej špedičky (s IČ DPH) a vykonáva prepravu z Nemecka na Slovensko
4. preto DOPRAVCA faktúruje službu špedičke S DPH

puffff, toľko moje vysvetlenie... fakt som sa snažila o dôkladnú analýzu, dúfam, že sa nemýlim :-)
pekný víkend
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Vladan - Nemecko je iba prekladka tohto tovaru. Tam sa nezaclieval, zaclieval sa až na Slovensku. (z lode sa nakladal na kamion a viezol na Slovensko).
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Milá Andrea, pozrela som sa na celú problematiku z inej stránky, možno som vedľa, ale .......

Moja otázka: nakladali ste ten tovar v colnom sklade?

Ak áno, tak podľa mňa je to ako keby ste nakladali priamo v treťom štáte a išlo by o dovoz a týmpádom by bola služba/aj prepravná / oslobodená od dane podľa par.48, ods.8.
Myslím si, že treba vychádzať z toho, či sa jedná o dovoz alebo nie.
A dovozom tovaru je vstup tovaru z územia tretích štátov na územie ES.
Par. 18 hovorí -
1. Miestom dovozu tovaru je členský štát, na území ktorého sa tovar nachádza v čase, keď vstupuje na územie Európskych spoločenstiev s výnimkou podľa odseku 2.
2. Ak má dovážaný tovar pri jeho vstupe na územie ES postavenie dočasne uskladneného tovaru, alebo ak je umiestnený do slobodného colného pásma alebo do slobodného colného skladu alebo ak je prepustený do colného režimu uskladňovanie v colnom sklade..........................je miestom dovozu členský štát, v ktorom sa skončia tieto colné opatrenia.

Keďže ste tovar vyclievali až na Slovensku / a dúfam, že ste ho nakladali v colnom sklade/, vychádza mi z toho, že šlo skutočne o dovoz a preprava by mala byť oslobodená od DPH.
Nebrala by som tu do úvahy, že ju objednala slovenská firma.

Dúfam, že som tým nikoho nezamotala a ozvú sa ešte ďalší skúsenejší, aby mi moje úvahy vyvrátili, či potvrdili.
Pa.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

Andrea , ako ste to nakoniec vyriešili?
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
FA som opravila s DPH. Konzultovala som to na DU aj s ekon.príslušnej firmy.
0 0
lutik lutik

lutik je offline (nepripojený) lutik

A neprezradíš nám aj dôvod, prečo s DPH?

Aké bolo vyjadrenie DÚ?
0 0
andrea andrea

andrea je offline (nepripojený) andrea

trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac
Keďže sa jedna o slov.firmu ktorej poskytujem ja službu tak s DPH vraj ma nema vôbec zaujímať čo veziem (ha ha môžem aj emigrantov........) ale nie vážne. Na DU si myslia že s DPH, ale dohodla som sa s ekon.príslušnej firmy, ona napísala na DR do Blavy a ich vyjadrenie mi potom postúpi. Takže FA je s DPH.
0 0
vcielkaZuzka vcielkaZuzka

vcielkaZuzka je offline (nepripojený) vcielkaZuzka

Dobrý deň všetkých. Prosím Vás o radu v tomto probléme: Sme slovenská firma s IČ DPH SK a urobili sme prepravu pre českú firmu s IČ DPH CZ z Plzne do Bratislavy. Mám to fakturovať bez dane, a keď áno tak do ktorej kolonky tlačiva DPH to mám uviesť?
Pre Vás to nieje asi veľký problém, ale pre mňa áno. Ďakujem
0 0
Luckasari Luckasari

Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

faktúra bez DPH a do daňového priznania sa táto suma neuvádza
0 0
vcielkaZuzka vcielkaZuzka

vcielkaZuzka je offline (nepripojený) vcielkaZuzka

Ďakujem, myslela som si to ale nebola som si istá. Predstavte si, že som sa pýtala na to na daňovom úrade a tam ani na oddelení kontroly to nevedeli. To je čo?
0 0
Monika Gáborová Monika Gáborová
prosím o vyriešenie problému ceský prepravca fakturuje prepravu spolu s dplnkovými službami slovenskému odberateľovi, na fa rozpísané:
prepravné....
clo....
iné,....
ako je to s DPH u nás, keď na čekej faktúre je napísané preprava tovaru oslobodená oo DPH dakujem
0 0
Monika Kováčová Monika Kováčová

Monika Kováčová je offline (nepripojený) Monika Kováčová

Aký paragraf je tam na faktúre?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať