Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manžela a príjem z prenájmu

Dobrý deň, prosím o radu:
Manželia majú v r. 2012 príjem z prenájmu podľa §6 ods.3, jedná sa o nehnuteľnosť v BSM. Manželka mala celý rok príjem zo závislej činnosti. Manžel je konateľom s.r.o.,z ktorej nepoberal žiadny príjem, mal len 3 mesiace príjem zo závislej činnosti vo výške 1000,- €. Môže si celý príjem z prenájmu podľa §6 ods.3 zahrnúť do daň.priznania len manželka a zároveň si na manžela uplatniť nezdaniteľnú časť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  abel je offline (nepripojený) abel

  abel
  Manželka si uplatní nezdaniteľnú časť na manžela pri svojich príjmoch zo závislej činnosti.
  Ešte by ale bolo možno zaujímavé rozdeliť príjem z prenájmu napr. 20% manžel a 80% manželka alebo podobne, neviem, o akú výšku prenájmu ide. Ak by na manžela vychádzalo napr. príjem z prenájmu 1300 eur, uplatní si 500.- eur oslobodených, 40% výdavky a žiadnu daň neplatí. A manželke ešte stále zostáva možnosť uplatniť si nejakú tú nezdaniteľnú časť na manžela. Volá sa to daňová optimalizácia a zákon to umožňuje.

  Anik je offline (nepripojený) Anik

  Anik
  do 2. apríla môže ešte podať opravné

  kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

  Jarka jméno mé :) kn-alka
  Žiaľ pri príjme z prenájmu sa NEUPLATŇUJE NČZD ani na seba, ani na manžela. Celú sumu príjem-výdavky treba zdaniť.

  jana555 je offline (nepripojený) jana555

  jana555
  Áno, viem, že pri príjme z prenájmu sa neuplatňuje NČZD. Ide mi práve o to, že ak si prizná celý príjem z prenájmu len manželka, manžel splní podmienku, že nemá iný príjem len zo závislej činnosti a preto by si na neho mohla manželka uplatniť NČZD?

  jana555 je offline (nepripojený) jana555

  jana555
  Ešte doplním: manželka mala celý rok okrem príjmu z prenájmu aj príjem zo závislej činnosti a práve pri tomto príjme zo závislej činnosti by si uplatnila nezdaniteľ.časť na manžela. Je taký postup správny?

  kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

  Jarka jméno mé :) kn-alka
  takto áno, NČZD na seba + na manžela si môže uplatniť pri príjme zo záv.činnosti.
  Musí podať DP typu B, kde uvedie príjmy zo zamestnania a príjmy z prenájmu.
  Treba však počítať s tým, že z prenájmu bude vychádzať daň.

  jana555 je offline (nepripojený) jana555

  jana555
  Horeuvedený dopyt som napísala aj do poradne hospodárskych novín. Na jeho základe je v dnešných hosp.novinách uverejnený článok "Delenie spoločných príjmov je výhodné", z ktorého úryvok prikladám:
  Čo je vlastný príjem?
  Príjmy z prenájmu bytu v bezpodielovom spoluvlastníctve majúaj manželia Marta a Peter Holanovci zo Spišskej Novej Vsi. Tí sa však rozhodli,že celý príjem prizná len manželka, keďže manžel pracoval len 3 mesiace a bolkonateľom firmy, odkiaľ žiadnu odmenu nedostal. Nastáva však problém v tom, žeMarta si chce zo zamestnania uplatniť aj nezdaniteľnú časť základu dane namanžela. „Čo teraz? Mám počítať za vlastný príjem manžela, okrem príjmu za tie3 mesiace, čo pracoval aj príjem z prenájmu, keďže ho máme v bezpodielovomspoluvlastníctve? To by logicky nemalo, keďže som celý príjem zdanila ja sama,“zvažuje Marta. Ani daňový odborníci nie sú jednotní na túto tému. „Príjem sapovažuje za vlastný príjem oboch manželov, teda aj manžela. Podľa nášho názoru§ 4 ods. 8 ZDP neupravuje to, aká časť príjmu pripadá na ktorého z manželov,ale len upravuje, akú časť príjmu každý z nich zdaní. Priznávame, že existujúnázory, že spoločný príjem manželov nemožno považovať za vlastný príjemmanžela/manželky na účely daní. My s týmto názorom však nesúhlasíme,“tvrdí Peter Pašek, vedúci oddeleniaporadenstva Accace. Preto sme sa obrátili na finančné riaditeľstvo, ktoré tútonejasnosť uviedlo na pravú mieru. „Ak simanželia rozdelia príjem z prenájmu nehnuteľnosti tak, že celý príjem pripadnena manželku, ktorá ho uvedie v daňovom priznaní znížený o oslobodenú sumu 500eur, za vlastný príjem manžela sa za predpokladu, že nemá iné príjmy, považujelen jeho hrubý príjem zo závislej činnosti znížený o zaplatené poistné,“ vysvetľuje Miroslava Slemenská, hovorkyňaFinančného riaditeľstva.

  Aký je Váš názor, môže si manželka uplatniť nezd.časť na manžela?

  cami je offline (nepripojený) cami

  cami
  Kolegyňa už podala DP a teraz si spomenula, že manžel v priebehu roka 2012 nemal žiadny príjem a mohla si uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela. Môže teraz podať dodatočné DP.? Ďakujem.

  Tweety je offline (nepripojený) Tweety

  Tweety
  cami Pozri príspevok
  Kolegyňa už podala DP a teraz si spomenula, že manžel v priebehu roka 2012 nemal žiadny príjem a mohla si uplatniť nezdaniteľnú časť na manžela. Môže teraz podať dodatočné DP.? Ďakujem.
  Do dátumu na riadne podanie DP pri opravách podávame opravné, po termíne na riadne už len DDP.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.