Zavrieť

Porady

Dom s tarchou,ako je to v pripade dedenia?

Pekny den, zaujimalo by ma. Stará mama ma zalozeny dom ktorým ruči pri uvere vnucke. Ako je to v prípade smrti, ma ona právo urobit pred smrtou nejaky zavet aby po nej dedili vnucata namiesto vlastnej dcery? Alebo je vobec mozne aby sa zavet robil ak je dom pod tarchou banky?
Dakujem za kazdu informaciu.
Naposledy upravil arizona : 24.02.13 at 14:51
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Deti su neopomenutelni dedicia, takze ak ich nevydedi tak maju narok na svoj podiel.

    marienka252 je offline (nepripojený) marienka252

    marienka252
    Ok, ta dcera by ani problem nebol , len proste aby dedili aj vnucata aj dcera, ide len o to ci sa da zavet urobit aj napriek tomu ze je dom zatial pod tarchou banky ???

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    marienka252 Pozri príspevok
    Ok, ta dcera by ani problem nebol , len proste aby dedili aj vnucata aj dcera, ide len o to ci sa da zavet urobit aj napriek tomu ze je dom zatial pod tarchou banky ???
    záložné právo v prospech banky nie je problém pri spisovaní závetu.

    poručiteľ môže spísať závet s tým, že budú dediť jeho deti aj vnúčatá. Použije sa §479 OZ "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov." Stačí si dať pozor na podiely, aby závet nebol v tejto časti neplatný.
    marienka252 a moze ho porucitel spisat aj sam , len s tym ze mu ho potvrdí notár? alebo ako je to najlepsie?

    marienka252 je offline (nepripojený) marienka252

    marienka252
    mattto Pozri príspevok
    záložné právo v prospech banky nie je problém pri spisovaní závetu.

    poručiteľ môže spísať závet s tým, že budú dediť jeho deti aj vnúčatá. Použije sa §479 OZ "Maloletým potomkom sa musí dostať aspoň toľko, koľko robí ich dedičský podiel zo zákona, a plnoletým potomkom aspoň toľko, koľko robí jedna polovica ich dedičského podielu zo zákona. Pokiaľ tomu závet odporuje, je v tejto časti neplatný, ak nedošlo k vydedeniu uvedených potomkov." Stačí si dať pozor na podiely, aby závet nebol v tejto časti neplatný.
    V poriadku a co v prípade ak ma porucitel dve deti ktore budu dedit a 4 vnucata vo veku ( 30,26,20,15) ako by sa to malo rozdelit v tomto prípade ak je v porucitelovom zaujme aby deti ktore po nom dedia tento dom bez vnucat nepredali??

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    marienka252

    5 Minutes Ago #35772 a moze ho porucitel spisat aj sam , len s tym ze mu ho potvrdí notár? alebo ako je to najlepsie?

    Najčistejšie je zájsť za notárom a spísať ho u neho, usmerní Vás, aby boli podiely uvedené správne a závet mal všetky náležitosti právneho úkonu. Stojí to pár desiatok eur + závet bude uložený v Notárskom centrálnom registri závetov a keď poručiteľ zomrie, ktorýkoľvek notár, ktorý bude prejednávať dedičstvo, ho použije.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    marienka252 Pozri príspevok
    V poriadku a co v prípade ak ma porucitel dve deti ktore budu dedit a 4 vnucata vo veku ( 30,26,20,15) ako by sa to malo rozdelit v tomto prípade ak je v porucitelovom zaujme aby deti ktore po nom dedia tento dom bez vnucat nepredali??
    terajší vek "dedičov" je irelevantný, keďže budú dediť až po poručiteľovej smrti a vtedy ten posledný už nemusí byť maloletý. Trochu nerozumiem druhej časti, poručiteľ bude mŕtvy a vlastník veci môže s vecou slobodne nakladať. Ak im chce poručiteľ skomplikovať život môže za života nehnuteľnosť darovať komu chce v akomkoľvek podiele podľa svojej slobodnej vôle. Tým pádom medzi deťmi a vnukmi vznikne podielové spoluvlastníctvo a vzájomní spoluvlastníci budú mať voči sebe predkupné právo, resp. určité obmedzenia ohľadom nakladania so spoločnou vecou, ale to by bolo nadlho. Najlepšie zájsť za notárom a tam spísať závet, alebo darovaciu zmluvu, alebo aj aj.

    marienka252 je offline (nepripojený) marienka252

    marienka252
    Nejde o skomplikovanie zivota. Porucitel da jeden podiel svojim dvom detom a ostatne podiely svojim 4 vnucatam dokopy. (pripominam s podmienkou dochovania porucitela v dome) je mozné v prípade ze sa dieta porucitela rozhodne svoj podiel predat aby to urobil bez dovolenia 4 vnucat? co robit v prípade ked porucitel vie, ze jedno z jeho detí caka len na zdedenie vsetkych podielov bez naroku nato aby dedili aj vnucata? to potrebujem vediet, ako tie podiely rozdelit?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    marienka252 Pozri príspevok
    Ok, ta dcera by ani problem nebol , len proste aby dedili aj vnucata aj dcera, ide len o to ci sa da zavet urobit aj napriek tomu ze je dom zatial pod tarchou banky ???
    Závet môže spísať aj babka sama - dokonca bez svedkov . vr http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...TJMS5wWxH_84tQ

    Len aby vôbec bolo čo dediť - keď nastane hodina H - aby dom už nepatril banke!

    ešte doplním:
    Že ak chce stará mama naozaj teraz poriešiť majetok - tak ho môže niekomu darovať - komu ona uzná za vhodné.
    Je to jej vec. Samozrejme potom aspoň poriešiť doživotné bývanie.
    Naposledy upravil Katy a R : 24.02.13 at 22:48
    marienka252 nie tak v tom problem nieje, to je 3 mesacna docasna zalezitost...akurat ze je to v období kedy si to chce stara mam dat do poriadku

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    marienka252 Pozri príspevok
    Nejde o skomplikovanie zivota. Porucitel da jeden podiel svojim dvom detom a ostatne podiely svojim 4 vnucatam dokopy. (pripominam s podmienkou dochovania porucitela v dome) je mozné v prípade ze sa dieta porucitela rozhodne svoj podiel predat aby to urobil bez dovolenia 4 vnucat? co robit v prípade ked porucitel vie, ze jedno z jeho detí caka len na zdedenie vsetkych podielov bez naroku nato aby dedili aj vnucata? to potrebujem vediet, ako tie podiely rozdelit?
    ak bude dieťa poručiteľa jediný vlastník veci, môže vec predať. Ak bude dieťa poručiteľa spoluvlastník spolu s vnukmi, majú vnuci predkupné právo s jednou výnimkou.

    ak chce poručiteľ, aby dedili aj vnuci, nech spíše závet u notára, kde odkáže časť majetku aj vnukom, alebo nech za trvania života daruje časť majetku vnukom (iba im) alebo vnukom a deťom.

    marienka252 je offline (nepripojený) marienka252

    marienka252
    Dobre, cize v tomto pripade by stacilo aby porucitel prepisal svoje podiely aj na dieta a aj na vnukov, aby v pripade odpredaja jeden bez druheho samostatne predaj neuskutocnili??
    Dakujem Vam krasne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.