Zavrieť

Porady

zrušenie BSM počas trvania manželstva

Manželovi sa narodilo nemanželské dieťa. Dohodli sme sa preto, že by bolo dobré zrušiť BSM počas trvania manželstva, teda manžel s tým súhlasí. Ide o to, aby nemanželské dieťa nezískalo časť majetku, ktorý sme s manželom nadobudli počas trvania manželstva. Manžel má majetok, ktorý získal ešte pred manželstvom, takže nemanželské dieťa by nezostalo bez zabezpečenia. BSM by sme chceli zrušiť a celý majetok napísať na mňa, s tým, že by manžel chcel nejaké právne zabezpečenie, že majetok nezneužijem. Je možné zrušiť BSM za trvania manželstva aj dohodou manželov? Je možné právnu istotu pre manžela zabezpečiť tým, že by som mu podpísala zmenku na určitú hotovosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Dohodou nie, rozhoduje súd rozsudkom. Zmenku môžete podpísať, je iba otázka času, kedy sa to obráti proti Vám.

    §148 ods. 2 OZ "Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. - to asi nebude tvoj prípad."

    §148a ods. 2 OZ "Súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh môže podať ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh podať ktorýkoľvek z nich."

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Živnosť mať môžte, podnikať Vás nikto nenúti. Zo začiatku sú odvody len do ZP, ak nebudete mať príjem nad stanovenú hranicu, odvody do SP platiť nebudete (ak áno, tak od júla budúceho roka). Čo sa týka zmenky - vystaviť ju môžte, len je otázka, ako chcete časovať jej prípadné vyplatenie. Ak by ste totiž neuviedli žiaden údaj, tak by šlo o tzv. vistazmenku, ktorú je však potrebné predložiť na preplatenie do jedného roka odo dňa jej vystavenia. Existujú aj iné možnosti splatnosti zmenky, preto si na to dajte pozor. Predsa len o peniaze ide až v prvom rade. Samozrejme napríklad v prípade zhoršenia Vašich vzťahov sa manžel môže domáhať preplatenia zmenky alebo ju posunúť inému, ktorý by mohol vymáhať peniaze.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Najjednoduchšie dosiahnete zrušenie BSM tak, že jeden z Vás si založí živnosť. Návrh na zrušenie BSM potom musí byť podaný na súd druhým manželom. Zmenka by musela byť správne koncipovaná, aby nebola neplatná (zmenka je síce výborný nástroj, ale aj silná zbraň, ktorá sa môže obrátiť proti jej vystaviteľovi).

    SimaL je offline (nepripojený) SimaL

    SimaL
    Je možné založiť si živnosť a nevykonávať ju? Po akom dlhom čase by som potom túto živnosť mohla zrušiť? Počas trvania živnosti by som však musela zrejme platiť odvody na ZP a SP (aj napriek tomu, že mám trvalý pracovný pomer). Myslíte, že by bolo chybou podpísať zmenku na hotovosť,ktorá by predstavovala 1/4 skutočného majetku, ktorý by mu patril pri BSM? Ďakujem za reakcie.

    zrušenie BSM počas trvania manželstva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.