Zavrieť

Porady

Otec a syn

Otec - zivnostnik - fakturuje mesacne svojmu synovi - zivnostnikovi - mesacne 10.000,-.

Obstoji to pred konrolou, alebo moze nastat nejaky problem v tom zmysle, ze je to obchodovanie medzi rodinou?

V cechach sa kamaratovi stalo, ze mu takto fakturoval (znizoval zaklad dane, co robi aj syn v mojom pripade) brat sa sluzby. A danovaci si to vsimli, ze kazdy mesiac islo o rovnaku ciastku. No a nakoniec mu to neuznali ako danovy vydavok. Vraj v tom pripade, mal brata zamestnat normalne ako zamestnanca.

Prosim o pomoc. Ide o tom, ze otec nema ziaden iny prijem a zivnost bola zalozena za tymto ucelom (znizenie dane). Da sa to teda obhajit pred kontrolou??

este raz vdaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Mohlo by to tak byť, len si treba dať pozor na akú činnosť sa
    faktúra vystavuje, aká je zmluva medzi obidvoma subjektami.
    Skutočne sa môže jednať o charakter prác, ktoré by mohli mať
    charakter zamestnaneckého vzťahu a v tom prípade by daňová
    kontrola postupovala tak ako popisujete. Zjednodušene povedané
    prácu ktorú fakturujem musím vykonať sám, na vlastnú
    zodpovednost atď. .... Všeobecný recept sa nedá určiť. Treba
    vedieť konkrétne náležitosti.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    Ide este aj o to, ze otec mu fakturuje to, co ma aj syn v zivnost. liste.
    Ide o spracovanie dan na PC - prepisovanie textov, editorska praca...
    Myslite, ze by to mohlo byt na zamestnavatelsky pomer?
    Dakujem

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Ak syn takúto činnosť nevykonáva pre iné osoby, môže mu myslím bez problémov otec
    túto činnosť fakturovať. Nevidím v tom problém. V ŽL mám vela činností ale ich nevykonávam, z časových dôvodov nestíham, preto si dávam niektoré práce robiť
    dodávateľsky. S týmto by som argumentovala u daňovákov. Nejedná sa o zamestnanecký pomer.

    ajacik je offline (nepripojený) ajacik

    robím to, čo ma baví a zarábam pri tom ťažké prachy :) ...viac ajacik
    A ak by syn vykonaval tuto cinnosti aj pre ine osoby? To znamena, ze nieco robi on, ale nieco, ako si pisala, nestiha a dava robit otcovi. Stale to nie je na zamest. pomer, vsak??
    Vrela vdaka

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Súhlasím s VierouM. V živnosti živnostníci, v obch.registri s.r.o. si preventívne zapíšu mnohé činnosti podnikania, ktoré v momente zakladania ešte netušia, že budú realizovať.Robia tak preto,aby dodatočne nemuseli "cvakať" poplatky za rozšírenie činnosti, ktoré predtým nevykonávali. Ak mi niekto - cudzí alebo vlastný syn - pripravuje podklady pre moju činnosť na základe živnosti alebo DOVP, nevidím problém v odmeňovaní alebo fakturácii, i keď máme v náplni registrovanú tú istú činnosť. Dodám príkad: Pracujem pre s.r.o., ktorá má v obch.registri aj spracovanie účtovníctva. Oni obchodujú s inými zaregistrovanými činnostiami a mňa odmeňujú za spracovanie účtovníctva,ktorú mám zaregistrovanú aj ja. Obaja si zdaňujeme svoju skutočnú činnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.