Zavrieť

Porady

strosta nechce podpisat uzemne konanie

Zdravim vás.
Potreboval by som od vás radu. S priateľkov si chceme postaviť dom. Jej rodičia mali veľku parcelu z ktorej sme si dali tretinu zamerat a prepisat na seba. Parcela sa nachadza v extravilane obce ale je zahrnuta v uzemnom plane na individualnu bytovu vystavbu. Na pozemku nie su inž. siete ale od plynarni, elektrarni, telekomunikacii, ciest, vynatie z podneho fondu ... sme dostali kladne vyjadrenia. V priebehu tychto vybavovacie sme skusali ziadat aj o to aby nám elektrarne na ich naklady predlzili siet na pozemok (nepodstatne aj tak sa to nepodarilo) na co sme potrebovali od starostky vyjadrenie, kde sa vyjadrila ze sa jedna o pozemok urceny na individualnu bytovu vystavbu a este nam aj vravel ze fajn ze to vybavujeme v zime ze si mame aj projekt domu uz kupit a pod, prosto zatial ziaden problem. A teraz nastava problem ... Starostka naprojektovala cez pozemok priatelkynych rodicov kanal ku vzdialenejsej lokalite. Priatelkyn otec jej vsak nechce dovolit po jeho pozemku tento kanal tahat ( nasho pozemku sa tento kanal netyka, tato cas pozemku je uplne inede). Teraz ked uz mame vybavene vsetky papiere a chceme ziadat o uzmene konanie nam starostka oznamila ze to len tak jednoducho nepojde (aj ked doposial tvrdila opak a mame aj to vyjadrenie co som pisal skor o tom ze pozemok je urceny na individualni bytovu vystavbu a je aj v uzemnom plane obce na to urceny). Tato cast obce urcena na ind. byt vystavbu ma len 3 parcely. Nasu priatelkynych rodicov a este jedna rodina, ktrora tam uz byva. Pani starostka sa zacala ohanat tym ze v tom uzemnom plane ma na nasich pozemkoch zakreslenu cesticku a asi 12 domcekov a tym ze my sme z tej rodicovskej veclekej parcely vyclenili len jeden pozemok na ktorom chceme stavat tak ze to neni uz v sulane s uzemnym planom kde je ich 12 ... Moze nam ona urcovat ako ja mam rozdelit parcelu a kolko domov ja mam na nu postavit ??? Ja ani nechapem ako je mozne ze na tom nasom pozemku si ona mohla takyto uzemny plan urobit. A ked uz aj hovorime o uzmenom plane. Vzdy som videl len uzemne plany kde bolo to uzemie napr urcene na vystvabu oznacene len srafovanim, ziadne domaceky, ziadne orientacie a podobne ... Dalej jej tam vadi ze sme si vybavili vynimku na vstup z cesty a ze ona uz dalsiu taku vynimku nedostane. Ale nechapem na co by jej ta vynimka bola ked vsetky okolite pozemky su rodicov mojej priatelky, preco ju boli hlava. No prosto mam pocit taky že nas stale nahovarala aby sme si povybavovali vsetky papierovacky objednali projekt (naliali do toho 2000 E) a ona ma nas teraz pekne v hrsti. Keby to tvrdila na zaciatku ze to nepojde a robila problemy a nedala nam ten papier pre tie elektrarne ze je to na byt vystavbu tak od toho odskocime, ale prave naopak, este nas posmelovala aj ked to teraz popiera. No vsetky pie problemy preco sa to neda by sa dali vyriesit ak by priatelkyn otec podpisal ze cez jeho pozemok moze ist kanal. ZAZRAK, zrazu by to islo. Pripada mi to ako zamerne uvedenie nas do omylu a hnusne vydieranie. Tak sme nakoniec tu ziadost na uzemne ani nepodali, bolo nam luto tych 40 eur vyhodit ked aj tak z toho, nic ale mame tam ziadost na ohlasenie drobnej stavby na el. stlp ku ktorej sa nam tiez doposial nevyjadrila s ustnym odvovodnenim ,,ze je tu stale ten problem a caka na priatelkyneho ocka kedy to pride vyriesit,, Pritom nas pozemok v tym jej kanalom nic nema. Je od neho vzdialeny 25 metrov. A dalsie vec na tom tretom pozemku ktory je zahrnuty v tom uzemnom plane ako ind. byt. vystavba (nas, priatelkynch rodicov a susedov) si sused postavil dom. A tiez rozmer jeho domu ani velkost pozemku nezodpoveda tym pokreslenym stvorcekom v uzemnom plane, ktotrym sa ona uhana. Jeho pozemok je tiez uz extravilane a jemu to povolenie podpisala. Prosto zda sa mi to ako hnusne vydieranie ... Skusne mi poradit. V podelok idem za veducou uzemneho rozhodovania na mestkom uradev Presove pod ktre spade aj obec Zaborske, lebo je to moja znama ci mi nejako neporadi, ale ako citam tak na starostov a ich odbornost v problematike vystavy aj ked ma vystudovane murar - casnik neni ziaden organ co by ich riadil. Skuste mi poradit co mam robit. Mame aj ine pozemky, ale nech ma potom k nahrade vsetky tie poplatky a projekt domu, ked nas cely cas zavadzala. Dakujem velmi pekne za radu. Ak by ste chceli poslat nejake papiere tak mi napiste naskenujem .... Dakujem este raz
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    12janci12 je offline (nepripojený) 12janci12

    Svet je čím ďalej čudnejší. Vadí mi, že ak rozprávam spisovne, tak mi ľudia nerozumejú, že ja nerozumiem tej spúste angličtiny čo miešajú do slovenčiny, vadí mi reklama na každom kroku. Nerozumiem ľudom čo si myslia že peniaze sa "zarobia" nejakým vkladom do fondu či akcií a nie prácou. Ďakujem ľuďom čo sú ešte stále normálny a bojujú za správne veci. ...viac 12janci12
    My sme mali podobný problém. Tu u nás je človek ktorý robí stavebné konania na živnosť pre mesto a okolité obce. Dlhé roky všetci o ňom vedia že je hajzel a berie úplatky. Dovádza ľudí do šialenstva. Má zabehaný systém - žiada od ľudí veci na ktoré nemá absolútne právo, žiada od vás doplniť veci po jednej, všetko vám dá v posledný deň termínu, dá vám zamietnutie bez odôvodnenia aby mohol potom lavírovať a pod. Viem o ľuďoch ktorých dokázal naťahovať 6 rokov. Prichytili ho policajti s úplatkom, je naňho more sťažností - a nič. Na Krajskom úrade povedia že oni s tým nemôžu robiť nič, starostovia mu držia chrbát (prečo, to môžeme len hádať), je kamarát s policajtmi, dostal aj viackrát po papuli....
    Má aj sofistikované systémy kasírovania. Okrem "priamej platby" si ho môžete dať ako stavebný dozor ktorý síce vyplatíte, ale on tam nikdy nepríde, alebo sú tu živnostníčky čo na živnosť vybavujú stavebné povolenia. Má dve spriaznené, ktoré ak vám to vybavujú, nikdy nemáte problém. Zaúčtujú si trošku viac, prečo, to si môže človek domyslieť. Aby som bol presný, problémy nerobí úplne každému, ale ako si selektuje obete to neviem.
    Tu sú dve možnosti - sklopiť uši alebo bojovať. Ja som za celý život nedal nikomu úplatok a ni nedám. Podľa vášho popisu vidím že ste vôbec neštudovali príslušné zákony. Naštudujte ich! Mne sa osvedčilo, že keď mi začali na stavebnom úrade rozprávať rozprávky, tak som ich 3 x zavrátil že v zákone je to inak a už sa ku mne správali obozretnejšie. Ak máte čas a nesúri vás stavanie, tak je možné riešiť to aj cez súdy. Na všetko chcite papiere, tí ľudia sú často tak nekompetentní, že to až vyráža dych. Za prieťahy sa dá žiadať od obce neskôr odškodnenie za nárast cien materiálu.
    Naštudujte si dobre územný plán. Malo by tam byť aká môže byť strecha, výška apod. Tomu musí váš projekt vyhovovať. Ak máte aj súhlasné stanoviská, požiadajte o územné rozhodnutie, aby ste dostali na papieri dôvod - to že má byť niekde inde nejaký kanál a pod. to je smiešne. Dôležité sú siete a prístup na pozemok. Tie štvorčeky a ich veľkosť vôbec nič neznamenajú. Dôležité sú len obmedzenia v územnom pláne, napr: či môže byť stavba poschodová, akú má mať strechu, môžu byť zadané farby a pod. Tomu musíte vyhovieť. Ale konkétne umiestnenie stavby a jej veľkosť atď. sa rieši až pri územnom konaní. A na zamietnutie musí byť relevantný dôvod.

    strosta nechce podpisat uzemne konanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.