Zavrieť

Porady

Interný doklad - nesedí v peňažnom denníku

Ahojte...
Dúfam, že mi niekto poradíte lebo ja už neviem ako s tým ďalej. V roku 2005 teda začiatkom roku mi prišiel z banky príjem na sumu 3242,58 Sk za tovar zo zahraničia. Faktúrovaná bola ale suma 3103,- Sk. Robím jednoduché účtovníctvo v Alfe a prišla preto väčšia suma lebo som si dala v banke preplatiť šek, ktorý bol v EUR ale oni mi ho vyrátali na SK, takže preto mi pripísali na účet sumu 3242,58. Takže keď prišla táto suma, tak som si ju v peňažnom denníku zapísala ako príjem za tovar a spárovala s pohľadávkou ale na sumu 3103,-SK. Tým sa mi v pohľadávkach vyskytol nedoplatok pri tejto faktúre: -139,58 SK. Chcela som to teda vyrovnať interným dokladom, kde som dala Interný doklad príjem a vybrala sumu -139,58 SK, ktorá sa mi z pohľadávky tak dostala na nulu čo bolo fajn, ale pri kontrole peňažného denníka Príjmy podľa vzorcu: 5+8-12=súčet 14 až 20 sa mi tieto sumy nerovnajú, lebo mi tam lieta tých 139,58 SK. Neviem teda ako to mám urobiť a správne zaúčtovať. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jennys
    Ahojte...
    Dúfam, že mi niekto poradíte lebo ja už neviem ako s tým ďalej. V roku 2005 teda začiatkom roku mi prišiel z banky príjem na sumu 3242,58 Sk za tovar zo zahraničia. Faktúrovaná bola ale suma 3103,- Sk.


    Robím jednoduché účtovníctvo v Alfe a prišla preto väčšia suma lebo som si dala v banke preplatiť šek, ktorý bol v EUR ale oni mi ho vyrátali na SK, takže preto mi pripísali na účet sumu 3242,58. Takže keď prišla táto suma, tak som si ju v peňažnom denníku zapísala ako príjem za tovar a spárovala s pohľadávkou ale na sumu 3103,-SK.
    Tým sa mi v pohľadávkach vyskytol nedoplatok pri tejto faktúre: -139,58 SK.

    Tento rozdiel máš - kurzový rozdiel .
    Do príjmu si mala zaúčtovať sumu 3242,58 Sk ako príjem za tovar a o rozdiel nad sumu faktúry si mala len ručne upraviť pohľadávku v evidencii pohľadávok , nemala si účtovať interným dokladom nič .


    V pohľadávke sa Ti fa síce dostala na nulu , ale v peňažnom denníku
    si príjem odmínusovala -139,58 a to si robiť nemala.Čiže príjem si najskôr mala 3242,58 a potom si ešte účtovala mínus 139,58 Sk, no a vznikol z toho guláš.

    Chcela som to teda vyrovnať interným dokladom, kde som dala Interný doklad príjem a vybrala sumu -139,58 SK, ktorá sa mi z pohľadávky tak dostala na nulu čo bolo fajn, ale pri kontrole peňažného denníka Príjmy podľa vzorcu: 5+8-12=súčet 14 až 20 sa mi tieto sumy nerovnajú, lebo mi tam lieta tých 139,58 SK. Neviem teda ako to mám urobiť a správne zaúčtovať. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.

    ........................................Čítaj tučným písmom.
    Naposledy upravil Zita5 : 05.03.06 at 15:48

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    Jennys
    Ahojte...
    Dúfam, že mi niekto poradíte lebo ja už neviem ako s tým ďalej. V roku 2005 teda začiatkom roku mi prišiel z banky príjem na sumu 3242,58 Sk za tovar zo zahraničia. Faktúrovaná bola ale suma 3103,- Sk. Robím jednoduché účtovníctvo v Alfe a prišla preto väčšia suma lebo som si dala v banke preplatiť šek, ktorý bol v EUR ale oni mi ho vyrátali na SK, takže preto mi pripísali na účet sumu 3242,58. Takže keď prišla táto suma, tak som si ju v peňažnom denníku zapísala ako príjem za tovar a spárovala s pohľadávkou ale na sumu 3103,-SK. Tým sa mi v pohľadávkach vyskytol nedoplatok pri tejto faktúre: -139,58 SK. Chcela som to teda vyrovnať interným dokladom, kde som dala Interný doklad príjem a vybrala sumu -139,58 SK, ktorá sa mi z pohľadávky tak dostala na nulu čo bolo fajn, ale pri kontrole peňažného denníka Príjmy podľa vzorcu: 5+8-12=súčet 14 až 20 sa mi tieto sumy nerovnajú, lebo mi tam lieta tých 139,58 SK. Neviem teda ako to mám urobiť a správne zaúčtovať. Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne. Prosím poraďte mi niekto. Ďakujem.
    Jennys,
    ja by som interný doklad zrušila. Dňom pripísania financií by som
    spárovala s pohľadávkou ,ale iba na sumu, ktorú som vystavila.
    S tým istým bankovým zápisom by som sumu ,ktorú bola vyššia
    ako som požadovala prijala ako príjem OZD a urobila by som
    obyčajný zápis, ktorým by som vysvetlila odkiaľ sa tá suma nabrala
    a síce, že to bolo ovplyvnené prepočtom eur na Sk .
    Pohľadávky Ti budú "sedieť" a sumu navyše tiež priznáš ako POZD.

    A ešte ma napadá čo tak vytvoriť ďaľšiu pohľadávku na kurz.
    rozdiel a sumou z banky obidve tieto pohľadávky vyrovnať?
    Jednu sumou 3103 a druhú sumou 139,58.
    Naposledy upravil Melnick : 05.03.06 at 15:31

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Melnick
    .... a sumu navyše tiež priznáš ako POZD.
    Ja len drobnosť : nejedná sa o sumu navyše. Je to proste tá hodnota, ktorú si dostala ako príjem.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    STRELEC
    Ja len drobnosť : nejedná sa o sumu navyše. Je to proste tá hodnota, ktorú si dostala ako príjem.
    Suma navyše ,mám na mysli sumu, ktorá prevyšuje sumu mojej pohľadávky
    V podstate som dostala viac ,ako som pýtala a ten
    rozdiel teda príjmem ako POZD

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    A ešte ma napadá čo tak vytvoriť ďaľšiu pohľadávku na kurz.
    rozdiel a sumou z banky obidve tieto pohľadávky vyrovnať?
    Jednu sumou 3103 a druhú sumou 139,58.[/quote]

    To by som považovala za účtovanie kurzového rozdielu a to by som nedoporučovala z pohľadu JÚ to ani nie je dovolené.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    A čo tak zrušiť úhradu aj interný doklad a prijať to opäť ale v EUR a kurzom prijatia šeku, ktorý ti bol preplatený, budeš mať spárovanú úhradu a bude to aj POZD, je to asi najjednoduchšie riešenie.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    STRELEC
    Ja len drobnosť : nejedná sa o sumu navyše. Je to proste tá hodnota, ktorú si dostala ako príjem.
    Ak by hodnota koruny medzičasom poklesla a dostala by si o 300.- Sk menej tiež by to bol proste Tvoj príjem (predpokladám plnú úhradu pohľadávky v cudzej mene). Len menej, nie?
    Nemyslím, že by to stálo za to komplikovať vec. Pri plnej úhrade v cudzej mene by som v JU zaúčtoval príjem v tej výške, ako som ho dostal. Už to niekto písal - pohľadávku by som v Sk upravil na potrebnú hodnotu. Spätne.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Ďakujem pekne za rady.
    Zitka, takže ten interný doklad vymažem, a nechám to tak ako to je. Čiže do príjmu bude tá suma prepočítaná na SK a prijatá na účte a ostane to spárované s faktúrou, kde teda ručne odrátam tú sumu 139,58 Sk. Hádam som to správne pochopila.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Jennys
    Ďakujem pekne za rady.
    Zitka, takže ten interný doklad vymažem, a nechám to tak ako to je. Čiže do príjmu bude tá suma prepočítaná na SK a prijatá na účte a ostane to spárované s faktúrou, kde teda ručne odrátam tú sumu 139,58 Sk. Hádam som to správne pochopila.
    Kroky :
    1/ Vymažeš ID .

    2/ Opravíš zápis do pohľadávok kde si navýšiš pohľadávku o 139,58 do poznámky uveď - z dôvodu kurzového rozdielu/toto sprav ešte pred účtovaním/Ty neopravuj fa , ale len výšku pohľadávky v evidencii

    3/ Zaúčtuješ príjem v banke a zároveň dáš odpis z pohľadávok v celej výške . Zostatok bude O, a v peňažnom denníku budeš mať zaúčtovanú sumu teraz presne neviem tých 3 2..... Sk .Však Ty už viečo chcel básnik napísať .

    Ak si to takto pochopila je to OK.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Vďaka Zitka, ty si taký poklad. Ty vieš tak dobre poradiť. Pochopila som to ako si mi to napísala a aj som to tak urobila. Ešte raz ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.