Zavrieť

Porady

Čipovanie psov

Dobrý deň všetkým.Potrebujem radu,či aj 11 ročná krížená fenka musí byť začipovaná?
Ďakujem za odpoveď.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Ja sa bojím , že táto povinnosť spôsobí, že sa na ulici ocitne strašne veľa psov - samozrejme pred začipovaním.
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

1Dara Pozri príspevok
mam dojem, ze sa siria dezinformacie ohladne cipovani
Úplne súhlasím, že tu niektoré dámy šíria dezinformácie o čipovaní, však alaya1 - ale keďže som si pozrel Tvoj profil, tak mi to je jasné a už chápem, prečo tu robíš takú propagandu.
Naposledy upravil Samir : 04.03.13 at 07:24
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Čipovanie bude mať ešte aj takú výhodu, že keď prídete do osady na obed s čítačkou čipov a priložíte ju k hrncu, budete vedieť, čo bude na tanieri - či vám varia staré alebo mladé mäsko.
6 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Samuel Sk- Nic v zlom, ale na dejepise sme chybali?
Alebo do koncentracnych taborov chodili dobrovolne ?
HMMMM ??

Nic v zlom, ale osobne povazujem tvoju pasivitu za extremne a najnebezpecnejsiu zo vsetkych.. Cusat a drzat krok.

Opakujem, nie je to utok na tvoju osobu (ani nazor), len sa snazim ZVYRAZIT, moj nazor
A moj jasny a tvrdy postoj k danej problematike.


.................................................. .................................



Tak to snad nie-)),
Preboha, to kde si posunul temu?.... Pohybujem sa v prostredi psov s PP, kde uz roky rokuce je evidencia a oznacenie psa, tetovanim, teraz cipom normalna bezna vec, nikto sa nad tym nepozastavuje.

Pises, ze mas tvrdy postoj k danej teme, toleruj aj postoj inych a bude vsetko OK.
Ty si uz o cipoch pisal tu, v inej teme, potom na inom fore si sa tiez prejavil. Mna len zaraza, ze mas pudlika s PP, hoci nestandartneho, ale mas ho tetovaneho,si povinny ho dat cipovat, ved ty sam si sa mna dotazoval, ako je to s cestovanim psov, tam tetovanie nestaci.....Tak v jednej teme tak, v inej inak.

Ale niektore postoje su uz fakt nemiestne a porovnavania tiez. ved ty mas psa tetovaneho, ako boli aj ti ludia tam. To ti nevadi??????????.nemam rada dvojtvarnost.

Zakon neobhajujem. Akceptujem ho.
Vidim v nom prinos a povazujem za dobru vec a tych 20 eur?? za ine sprostosti som uz vyhodila aj viac.

len by som chcela vediet kolki z odporcov tohto zakona si dali tu namahu a precitali si ho a kolki len tak z principu su proti.
0 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
A preco nedame cipovat deto do 15 rokov?
nemaju obciansky preukaz, chodia do skoly same a mozu sa stratit, ci ?

Cip je pre mojho psa umely predmet v tele, preco by som to mal robit? Lebo zakon povedal?

A je tetovany moj pes preto, ze ina moznost nebola (v 10.tom tyzdni som ho tak doniesol), teraz by som kludne mal psa netetovaneho, ved s kotrym by sa zamenil? je tu maximalne tak 5 rovnakych pudlov na sidlisku, "biely trpaslici" ale rozoznam ich aj na kilometer

Ja v nom prinos nevidim.. To radsej dam 40eur za to aby mi ho tam nedali, alebo hoci aj tych 800eur pokutu (maximum pre f.o.?) a mam pokoj Aj tak im ide len o peniaze..

No a ved tolerujem inych nazor, len poukazujem na to, ze ak niekto povie ze "cip pomoze psa najst" tak je to riadne zavadzajuca polopravda.. i ked no "pomoze" - ale asi tak isto, ako ojobok, ak nie horsie..

Cip nic negarantuje (minimalne pre mna nie), takze vonkoncom nevidim ziadny dovod, preco by som si taky produkt mal kupit. Teda.. kupim, neni problem ale prilepim ho maximalne tak na tu vysacku od mesta, ci na svoju klucenku a "mam cip" a vec vyriesena

Ved nie som proti databaze, ale myslim si, ze cip je cudzorody predmet v zivom organizme mojho psa. Implantat do neho proste nechcem, lebo ho povazujem za rizikovejsi, ako pravdepodobnost, ze sa mi pes strati a kvoli absencii cipu nenajde.

Preco zakon netoleruje mna? Ved aj ja som 'štát' (z jednej sestmiliontiny)..

To skor cely brusel je podvod, este bude haluz, ked zjednotia dane, co teraz trepu v mediach, ale minimalnu mzdu, a dotacia, to uz nezdania, cize aj to je v pohode ?

Povinny sice som, dodrziavat zakon, ale mam aj pravo sa proti nemu postavit, ak to povazujem za blbost.. ci ?

A ten zakon som si cital, a je pisany chaoticky, tak ako kazdy iny..

39/2007

(5) Psy, mačky a fretky určené na obchod musia byť nezameniteľne označené tetovaním alebo mikročipom a ich identifikačné údaje sa musia viesť v centrálnom registri spoločenských zvierat podľa odseku 3.

To je jedine slovo "mikrocip" - zvysok su len take blabla..
Moj nie je urceny na obchod a nikdy nebude (maximalne tak po mojej smrti), cize, zase nevidim dovod na cip
0 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

trocha mimo témy, ale neviem kto už mal nutkanie dať tejto téme vyriešené, trocha ma to prekvapilo.
stále je tu debata na zadanú tému a hoci je jasné, že je to povinnosť, neviem prečo by sa nemohlo diskutovať o tom či je to prínos alebo nie.
či sme už fakt v komunizme, kde nemôžme mať ani svoj názor?
je tu kopa tém, ktoré odbočia od pôvodnej témy a zmenia sa na hádku dvoch osôb o niečom úplne inom alebo sa zmenia na pokec o všetkom možnom, len nie o téme a tam to nik nedá...
takže ak ten človek tému ešte sleduje, zaujímalo by ma, že prečo dal?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Cipovanie prikazuje zakon pod hrozbou pokuty.
Je to dasli prikazujuci zakon, ktory taha ludom z vacku peniaze,ale nevyriesi nic, ako tie zakony pred nim, lebo nie je "dotiahnuty do konca", na kontrolu nie lu ludia a nie su peniaze...

- zakon prikazuje povinne ockovanie
- zakon zakon prikazuje platenie za psov
- zakon zakazuje tyranie
- zakon zakazuje opustenie zvierata a neposkytnutie lekarskej, ci inej pomoci
atd.

Kto kontroluje, ci sa tieto zakony dodrziavaju?
Kazdu chvilu mediami prebehnu obrazky a pribehy o brutalne utyranych, v zime opustenych zvieratach, o vyhladovanych psoch ponechanych na pospas na uz neobyvanych pozemkoch, o psoch ktori mali retaze vrastene hlboko do masa,nehovoriac o mnoziteloch, ktori chovaju zvierata v hroznych podmienkach," o vyrodenych", vysilenych,nepotrebnych fenkach, ktore majitel jednoducho vyhodi na ulicu?
Velakrat sa vie o konkretnom cloveku, co tie hrozy spachal.

Kde su ti tvorcovia zakonov, ked toto si nedokazu ustriehnut a porusovatelov zakonov potrestat? Poculi ste aspon o jedinom pripade, ze by niekoho za porusenie tychto zakonov potrestali,alebo ze by skoncil v base? Ja teda nie Samotne organizacie u ktorych neraz tieto zvierata koncia priznavaju, ze zakony su nanic,ze tychto tyranov aj tak nikto nepotresta.

A veterinari, ze by mali nahlasovat pripady,kedy chovatelia a majitelia psov porusuju zakony? Neverim!
Ti su, cest vynimkam s mnozitelmi jedna ruka.
Velakrat som bola svedkom, ked som cakala v cakarni, prisiel "mnozitel", samozrejme sa neunuval ani len steniatka priniest ukazat,ani necakal v rade, hned sa nahrnul ako stary znamy do ordinacie. Potrebne injekcie,cipy a preukazy nakupil, doktor mu ich len podal v igelitke, vyfasoval prachy a viac sa nestaral. On mal zarobene bez roboty, mnozitel si teiz pride na svoje, len o chudence zvietata sa nik nezaujimal...
4 0
SamuelSK SamuelSK

SamuelSK je offline (nepripojený) SamuelSK

Samuel
Inac, aby som nevyzral len ak kritik, tak...
Ak by bol cip na dobrovolnej baze, tj. ponuknu mi ho, ci ho nechcem, pre akykolvek dovod a ja mozem povedat ano/nie. Tak by som asi povedal ano.. Tak isto ako som si nechal usit obojok s cislom - dobrovolne.. ide dost o psychologiu
Paradoxne, takto idu na stiahnutie hotovosti z trhu.. S kreditkami, kdezto si ludia neuvedomuju, ze 2-3% zo sumy ide banke/kreditnej spolocnosti ako poplatok, tym padom sa sluzby nezmyselne predrazuju (a kreditky su nebezpecne, staci mi na nu pohlad z oboch stran (a mozno aj jednej) a viem ju "vybielit" staci mat dobru pamat.. ale to je uz fakt offtopic )
A ako vidim, takato dobrovolna vymena hotovosti za nezmyselne karty (a neskor mozno aj cip), im funguje..
Hold, sekli sa, ked chceli cip nanutit, podla mna..

A ze mi nezaockuju psa? No a ? miliony dedinskych psov veterinara a ihlu nikdy nevideli, ani necitili pod kozou a ziju, dozuvau sa pozoruhodneho veku, a to maju akukolvek stravu, a nie granule, cize.. je to fakt diskutabilne..

Skor by sa mali zamerat na neodpratavanie vykalov po psoch, kedze to je skutocna hrozba (parazity) a nie len na par dni, ale aj na dlhe mesiace (ak nie roky, ako som pocul).. Ale tiez nie tak, ze POKUTA POKUTA POKUTA.. ale staci rozdat letaky, a vzdelavat ludi. Nie je nic horsie, ako nevzdelany volič.. A samozrejme aj ist tvrdo po mnoziteloch, lenze - toto je dalsi paradox? Kde je dopyt, tam je ponuka, nedokazu vymazat zo svete obchod so zbranami, drogamy a v neposlednom rade co je najdoleiztejsie ani s ludskym masom a detmi, takze o com to je ? Podla mna je to v genoch, "kde je dopyt, tam je ponuka" .. otazne je, preco su tie geny take egoisticke..
0 0
účtovník 007 účtovník 007

účtovník 007 je offline (nepripojený) účtovník 007

To by som aj ja chcela občas vedieť. ...viac
My sme si minulý rok vzali psíka z útulku, čip už mal, tak tento problém neriešim, ale som presvedčená, že čipovanie je sprostá buzerácia od sadlom prerastených nečipovaných úradníkov.
U nás má čítačku iba veterinár. Ak sa mi stratí pes, kto ho identifikuje? Nikto. Budem behať po meste, obvolávať útulky, volať na mestskú políciu, či ho neodchytili do karantény. Pre mňa nemá čip žiaden význam.
Diskusia sa však uberá iba smerom psíci. No ja mám aj mačičku, už druhého nalezenca, ktorému som dala domov, dala som ju sterilizovať, očkovať, odčervujem ju. No v žiadnom prípade nedám za čip pre mačku 30 eur (toľko stojí čip u nás). Mačka je tvor slobodný a má množstvo neprajníkov. Už zajtra ju môže zraziť auto, zastreliť nejaký poľovník, lebo si dovolila ísť až na pole a tam loviť myši. Nikdy ju nenájdem a čip bude fuč. Alebo vzlietne vrtuľník MV aby mi vyhľadal zdochnutú mačku s čipom?

Mám svojho dvorného veterinára a rozprávala som sa s ním o tomto nezmyselnom čipovaní. Viete, aký je jeho názor? rovnaký, ako môj. Lebo vraj kedysi, keď prišiel do dediny a dal vyhlásiť v obecnom rozhlase, že očkuje, tak zo 100 psov doviedli majitelia 70. Teraz príde 10-15!!!! Psy nebudú očkované a ak niekoho pohryznú, nikto sa k nim neprizná.
Ľudia, čo ste v živote neboli na dedine? O čipoch môže niekto mudrovať možno vo veľkých mestách, ale celoplošne len ten, kto chce na tom zarobiť.
Moja mačka čip nebude mať.
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

SamuelSK Pozri príspevok

...

A ten zakon som si cital, a je pisany chaoticky, tak ako kazdy iny..

39/2007

(5) Psy, mačky a fretky určené na obchod musia byť nezameniteľne označené tetovaním alebo mikročipom a ich identifikačné údaje sa musia viesť v centrálnom registri spoločenských zvierat podľa odseku 3.

To je jedine slovo "mikrocip" - zvysok su len take blabla..
Moj nie je urceny na obchod a nikdy nebude (maximalne tak po mojej smrti), cize, zase nevidim dovod na cip
nazorne si ukazal ako sa siria dezinformacie

mozno si cital zakon, ale nie v platnom zneni ... takze ak dovolis budem citovat:

§ 19
Identifikácia a registrácia zvierat

(1) Hospodárske zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri hospodárskych zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register hospodárskych zvierat vedie fyzická osoba alebo právnická osoba poverená ministerstvom.
(2) Centrálny register hospodárskych zvierat obsahuje
a) systém identifikácie zvierat,
b) počítačovú databázu pre centrálny register hospodárskych zvierat,
c) pasy hovädzieho dobytka a koňovitých zvierat,
d) individuálny register vedený v každom chove.
(3) Spoločenské zvieratá musia byť identifikované a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat. Počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat prevádzkuje Komora veterinárnych lekárov Slovenskej republiky.
(4) Systém identifikácie a registrácie spoločenských zvierat obsahuje
a) individuálnu identifikáciu spoločenského zvieraťa,
b) počítačovú databázu pre centrálny register spoločenských zvierat, pre ktoré sú vystavené pasy spoločenských zvierat,
c) pasy spoločenských zvierat,
d) evidenciu vedenú povereným veterinárnym lekárom.
(5) Ku všetkým údajom z centrálneho registra hospodárskych zvierat a centrálneho registra spoločenských zvierat musí byť umožnený trvalý prístup všetkým orgánom veterinárnej správy.
(6) Vlastníkovi zvierat osoba poverená ministerstvom na základe jeho žiadosti vydá výpis z centrálneho registra hospodárskych zvierat, ktorým sa preukazuje aktuálny stav zvierat v centrálnom registri zvierat, ktoré sú v jeho vlastníctve.
(7) Ku všetkým údajom a informáciám, ktoré sa týkajú systému identifikácie a registrácie zvierat, musí byť umožnený prístup Európskej komisii.
(8) Označovať psy, mačky a fretky schváleným transpondérom môže len veterinárny lekár.
(9) Psy, mačky a fretky musia byť nezameniteľne označené101) a ich identifikačné údaje sa vedú v centrálnom registri spoločenských zvierat.
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

účtovník 007 - úplne súhlasím. Čipovaním mačiek som sa absolútne nezaoberal, lebo to je utópia a neexistuej žiadny zákon, ktorý by ma k tomu prinútil. Vidno, že to pochádza z pera niekoho, kto sedí v kancli na zadku a nemá o tom ani poňatia. Tiež máme kocúra, ktorý je členom rodiny. Len v našom okolí sa voľne pohybuje po záhradách a okolí min. 10 mačiek. Takže kto bude a akým spôsobom kontrolovať a čipovať to množstvo mačiek, ktoré každý rok príde na dedinách na svet? Kto to bude platiť? Keď má jedna babka mačku, ktorá ročne má povedzme 6 mačiatok, to má akože každé mačiatko dať každý rok začipovať? To mi je naozaj na smiech, rovnako ako každý, kto mi bude tvrdiť, že treba mačky čipovať.. Mačka je slobodný tvor, rozmnožuje sa a žije svojím životom tak, ako ona chce. Samozrejme niečo iné sú čistokrvné mačky, ktoré celý život prežijú na gauči v byte alebo chodením po výstavách. Ale takých je oproti tým bežným mačkám minimum.
Naposledy upravil Samir : 04.03.13 at 12:31
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja len nechapem,ako sa do tohto zoznamu dostali fretky. To akoze ludia u nas bezne na dvoroch chovaju tieto zvierata? ja som fretku videla akurat tak v telke

Tiez sa mi zda nezmyselne prikazanie, ze veterinar nemoze osetrit neocipovane zviera.
Je dost ludi, ktori su ochotni pomoct neznamym, cudzim psom, ci mackam, ktore najdu v zubozenom stave,niekde pri ceste a zoberu ho na osetrenie k veterinarovi.
To akoze budu musiet zaplatit aj cip,len aby zviera bolo osetrene a zbytocne netrpelo?

Alebo iny priklad. Mala som susedov, starsich dochodcov, ktori mali radi zvierata a hlavne macky. V dedine sa to vedeleo, takze vsetky zatulane a nechcene maciatka zahadnym sposobom koncili u nich za plotom...
Niekedy mali doma macky dve, niekedy aj 15. Zili iba zo skromneho dochodku,ale macence vzdy nakrmili,postarali sa o ne. Medzitym im hladali novu rodinu,vzdy sa nasli zaujemcovia.
Casto sa ale maciatka nedozili dospelosti, lebo ich pozabijali auta,nakolko byvali pri hlavnej ceste.
Mali by podla zakona davat cipovat? Ved oni tie macky nenamozili,len ich uchylili a chovali,pokym im nenasli novu rodinu.
Keby chceli tento zakon dodrziavat,tak by na to nemali...maju platit za svoju obetavost?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

arizona Pozri príspevok
Ja len nechapem,ako sa do tohto zoznamu dostali fretky. To akoze ludia u nas bezne na dvoroch chovaju tieto zvierata? ja som fretku videla akurat tak v telke

Tiez sa mi zda nezmyselne prikazanie, ze veterinar nemoze osetrit neocipovane zviera.
Je dost ludi, ktori su ochotni pomoct neznamym, cudzim psom, ci mackam, ktore najdu v zubozenom stave,niekde pri ceste a zoberu ho na osetrenie k veterinarovi.
To akoze budu musiet zaplatit aj cip,len aby zviera bolo osetrene a zbytocne netrpelo?

Alebo iny priklad. Mala som susedov, starsich dochodcov, ktori mali radi zvierata a hlavne macky. V dedine sa to vedeleo, takze vsetky zatulane a nechcene maciatka zahadnym sposobom koncili u nich za plotom...
Niekedy mali doma macky dve, niekedy aj 15. Zili iba zo skromneho dochodku,ale macence vzdy nakrmili,postarali sa o ne. Medzitym im hladali novu rodinu,vzdy sa nasli zaujemcovia.
Casto sa ale maciatka nedozili dospelosti, lebo ich pozabijali auta,nakolko byvali pri hlavnej ceste.
Mali by podla zakona davat cipovat? Ved oni tie macky nenamozili,len ich uchylili a chovali,pokym im nenasli novu rodinu.
Keby chceli tento zakon dodrziavat,tak by na to nemali...maju platit za svoju obetavost?
fretky sa chovaju ... ja poznam dva pripady - znama chovala na balkone v Petrzalke a moj ex pri dome

uz som pisala vyssie, nenasla som v zakone ze lekar nemoze osetrit nezacipovane zviera - ak to niekto tvrdi, nech laskavo uvedie § kde je to prikazane

uz ked citujem zakony, tak dam aj definiciu spolocenskeho zvierata:

123/2008 Z. z. Vyhláška Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a o požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá - http://www.zakonypreludi.sk/zz/2008-123

§ 2

Základné pojmy

Na účely tejto vyhlášky sa rozumie

a) spoločenským zvieraťom jedinec domestikovaného druhu psa, mačky, fretky, králika a jedinec druhu zaradeného medzi hlodavce a okrasné ryby s výnimkou voľne žijúceho zvieraťa a zvieraťa chovaného alebo držaného na farmárske účely1) chovaný najmä v domácnosti vlastníka alebo držiteľa na naplnenie jeho záľuby, poskytovanie spoločnosti alebo na ochranu domácnosti a majetku,
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

1Dara, nie, že to je v zákone napísane, že veterinár nesmie ošetriť nezačipované zviera. Skôr si myslím, že to je na rozhodnutí veterinára. A verím, že sú takí, čo odmietnu zaočkovať, kým nedáš začipovať - ale len kvôli peniazom.

Toto tu tvrdila alaya1, aj keď si myslím, že o nejakej povinnosti len zavádzala:

"Je povinnostou kazdeho veterinara, aby pri kazdorocnom preockovbani psa na besnotu, /toto ockovanie je zo zakona povinne a kto ho obchadza porusuje zakon a tomu cloveku sa velmi cudujem, ze sa vystavi ohrozeniu,/ zistil, ci je pes cipovany a ked nie je nema psa na besnotu zaockovat, kym ho majitel neda ciopovat."

"Ale od jesene uz by ich bez cipu (alebo existujuceho tetovania) nebude moct ockovat a bude musiet hlasit, ma tu povinnost danu zakonom."
Naposledy upravil Samir : 04.03.13 at 14:57
0 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

inač psa proti besnote netreba dávať očkovať každý rok - v závislosti od typu vakcíny, nakolko tie viaczložkové vakcíny obsahujú dlhodobú vakcinu proti besnote (2-3 roky), potvrdila mi to veterinárka, ked som bola minulý rok preočkovať nasu sučku, ale tie dalsie vakcíny v nej - teda proti psinke a parvoviroze maju učinok len 1 rok, preto všetci automaticky každý rok preočkovávajú. alebo sa mýlim?
0 0
bromid bromid

bromid je offline (nepripojený) bromid

a ak pes nasledkom cipovania umrie co potom? ja mam psa, ktory aj po obycajnej injekcii, ma na vpihcnutom mieste hrb ako tava. mu to musim potom tyzden liekmi lilecit. vsetko co sa da, tak sa lieci bez injekcii, ale akonahle ma injekciu, tak musi nato brat lieky. ja sa skorej u toho mojho havkaca obavam, ze ten cip, mu nebude robit dobre.
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

Inak som tiež išiel písať, že som dnes čítal ten zákon. Veru je otrasne a komplikovane napísaný. A nikde som nenašiel, že by museli byť očipované všetky psy a mačky na území celého štátu. Možno som len zle čítal. Tiež si viem predstaviť, žeby sa to mohlo týkať iba ľudí, ktorí zo zvieratami obchodujú a pod., ale nie kríženca, ktorého si ľudia podarujú na dedine. Takisto v diskusiách veterinári hovorili, že to je totálny nezmysel. Pochybujem, že sa to bude nejako postihovať. Každopádne každý si to vykladá podľa toho, ako mu to vyhovuje. A kto chce na tom zarobiť, tak sa bude vyhrážať, že keď nedáš začipovať, tak dostaneš pokutu. bla bla bla. Kde môžem udať veterinára, ktorý mi odmietne ošetriť nezačipovaného psa?
Inak tu už bolo napísané - je to len produkt, ktorý sa predáva. Takže ďakujem, ale o tento produkt nemám záujem. Kto chce, nech si ho kúpi.
0 0
Zitulda Zitulda

Zitulda je offline (nepripojený) Zitulda

Prepáčte tak trochu ale mám sarkastickú otázku Je to príma evidencia všetkého živého tak potom sa natíska otázka - prečo by po čipovaní psíkov, mačičiek či fretiek nenariadiť začipovanie nás ľudí?!..od detičiek, čo sa narodia až do 100 rokov veku. Veď sa uľahčí tým hľadanie osôb a starí ľudia by mali mať "akože majiteľa" písané svoje deti a tie by si tiež rozmysleli či ich zveria do ústavu, alebo vyhodia rodičov ako bezdomovcov. Som zlááá že?
0 0
Samir Samir

Samir je offline (nepripojený) Samir

neboj, aj to nás čaká....
Zitulda Pozri príspevok
Prepáčte tak trochu ale mám sarkastickú otázku Je to príma evidencia všetkého živého tak potom sa natíska otázka - prečo by po čipovaní psíkov, mačičiek či fretiek nenariadiť začipovanie nás ľudí?!..od detičiek, čo sa narodia až do 100 rokov veku. Veď sa uľahčí tým hľadanie osôb a starí ľudia by mali mať "akože majiteľa" písané svoje deti a tie by si tiež rozmysleli či ich zveria do ústavu, alebo vyhodia rodičov ako bezdomovcov. Som zlááá že?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

bromid Pozri príspevok
a ak pes nasledkom cipovania umrie co potom? ja mam psa, ktory aj po obycajnej injekcii, ma na vpihcnutom mieste hrb ako tava. mu to musim potom tyzden liekmi lilecit. vsetko co sa da, tak sa lieci bez injekcii, ale akonahle ma injekciu, tak musi nato brat lieky. ja sa skorej u toho mojho havkaca obavam, ze ten cip, mu nebude robit dobre.
tie problemy su reakcia na liecivo alebo ockovaciu latku ...

pri cipovani sa ale ziadna chemia nevstrekuje ... je to male zrnko ryze - aspon ten cip co dostal moj pes bol mensi ako zrnko dlhozrnnej ryze - to len na predstavu ... samozrejme moze byt alergia na material, z ktoreho je cip vyrobeny
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať