Zavrieť

Porady

Ako vyplniť stranu 12 v DP FO typ B - AKTUÁLNE INFO

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Jednou z noviniek DP FO typ B je strana 12. Tu sa uvádzajú špecifické údaje potrebné pre Sociálnu poisťovňu a pre zdravotné poisťovne - potrebné na správne určenie:

Najskôr citácia z poučenia k DPFO typ B:

"ÚDAJE PRE ÚČELY SOCIÁLNEHO A ZDRAVOTNÉHO POISTENIA

Údaje pre účely sociálneho a zdravotného poistenia vypĺňa každý daňovník, ktorý dosahuje príjmy z osobnej asistencie na základe
uzatvorenej zmluvy o jej výkone v súlade s § 20 zákona č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého
zdravotného poistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a príjmy z podielov na zisku vykázanom
do 31. decembra 2003 vyplatené v roku , za ktoré sa podáva daňové priznanie a každý daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti, ktorý si uplatňuje ako daňový výdavok povinne platené poistné na sociálne a zdravotné poistenie.

Daňovník dosahujúci príjmy z osobnej asistencie na základe zmluvy o výkone osobnej asistencie pre fyzickú osobu s ťažkým
zdravotným postihnutím nie je podľa § 5 zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a § 10b zákona
o zdravotnom poistení, považovaný za samostatne zárobkovo činnú osobu. Z tohto dôvodu sa z jeho príjmu neplatia odvody na sociálne
a zdravotné poistenie a preto na r. 01 až 07 uvedie pre tieto účely samostatne príjmy a výdavky a základ dane resp. daňovú stratu.

V prípade, ak osobný asistent vedie podvojné účtovníctvo, nevypĺňa r. 01 ale začne vypĺňať riadkom 02 až 07.

V riadku 08 daňovník vyplní príjmy, ktoré mu plynuli z podielov na zisku vykázanom do konca roka 2003, ktoré sú stále
zdaniteľným príjmom a ktoré sa uvádzajú na r. 12 v VIII. oddiele ako súčasť ostatných - iných príjmov.

V riadku 09 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného poistného na sociálne poistenie uvedie len sumu, ktorú preukázateľne zaplatil
v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z predchádzajúceho
zdaňovacieho obdobia.

V riadku 10 týkajúcom sa preukázateľne zaplateného preddavku na verejné zdravotné poistenie sa uvedie suma, ktorú preukázateľne
zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie, t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného
zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov."

*****

Z vyššie citovaného poučenia je jasné, čo je cieľom riadkov 01 až 08 a ako sa majú vyplniť.

Problematické boli doteraz riadky 09 a 10.

Aby sa tento problém vyjasnil, 1. marca 2013 sa na MF SR uskutočnilo rokovanie zástupcov MF SR, MPSVaR SR, MZ SR, Sociálnej poisťovne, VšZP, za mojej prítomnosti.

Dovoľte mi prezentovať závery rokovania.

*****

1. Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B sú potrebné na správnu aplikáciu § 43 ods. 3 písm. j) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

Podľa § 43 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov daň sa vyberá zrážkou ak ide o poistné zo zaplateného poistného na verejné zdravotné poistenie, o ktoré si daňovník znížil v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach príjem podľa § 5 alebo § 6, vrátené zdravotnou poisťovňou tomuto daňovníkovi z ročného zúčtovania poistného.

Zdravotná poisťovňa pri vrátení preplatku z ročného zúčtovania získa informáciu, či si v príslušnom zdaňovacom období poistenec, ktorý je SZČO, znížil svoj príjem podľa § 6 o zaplatené poistné, z údajov na strane 12 DP FO typ B.

Údaje v riadkoch 09 a 10 na strane 12 DP FO typ B tak nie sú potrebné na správne určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie.

Na riadku 09 - „Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedú sumy poistného zaplateného v danom zdaňovacom období (v DP za rok 2012 teda počas roka 2012), za podmienky, že sa tohto zdaňovacieho obdobia týkajú, t.j. poistné uhradené v januári 2012 až december 2012, bez prípadných nedoplatkov z predchádzajúcich zdaňovacích období.

Na riadku 10 - „Preukázateľne zaplatené preddavky na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona príslušné zdaňovaciemu obdobiu, za ktoré sa podáva daňové priznanie“, sa uvedie suma preddavkov (za rok 2012), ktorédaňovník SZČO preukázateľne zaplatil v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva daňové priznanie (teda počas roka 2012), t.j. nebude v ňom zahrnutý prípadný nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za predchádzajúci rok resp. nedoplatky z predchádzajúcich rokov.

Dovolím si dodať, že nie je potrebné bazírovať na tom, či tam uviesť preddavky na 11 alebo 12 mesiacov a trápiť sa s presným uvedením tejto sumy. Na účely posúdenia zdanenia zrážkovou daňou prípadného budúceho preplatku z RZZP za rok 2012 stačí pre zdravotnú poisťovňu informácia, že za rok 2012 boli zaplatené nejaké preddavky.

*****

2. Na určenie vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a zdravotné poistenie sú potrebné údaje uvedené v VI. oddieli DP FO typ B pod tabuľkou č. 1:

- Preukázateľne zaplatené poistné na sociálne poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona
- Preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné poistenie z príjmov podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona

Sociálna poisťovňa, resp. zdravotné poisťovne pri stanovení vymeriavacieho základu SZČO na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočítajú poistné uvedené v týchto dvoch riadkoch.

Pozor, v týchto dvoch riadkoch sa však uvádza aj poistné zaplatené v zahraničí, prípadne poistné dobrovoľne poistenej osoby, ak si ich daňovník uplatnil do výdavkov k príjmom podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona.

V takom prípade sa odporúča, aby daňovník uviedol v XIV. oddieli (miesto pre osobitné záznamy) informáciu o výške poistného zaplateného v zahraničí, resp. poistného dobrovoľne poistenej osoby. Pri stanovení vymeriavacieho základu na sociálne poistenie a na zdravotné poistenie sa k základu dane (resp. k daňovej strate) pripočíta len suma povinného poistenia SZČO zaplateného do Sociálnej poisťovne, resp. do zdravotnej poisťovne na Slovensku.

*****

Prosba na záver:

Šírte túto informáciu ďalej, aby aj tí, čo nemajú prístup do DRAK-a respektíve nechodia na porada.sk vedeli, ako majú správne vyplniť DP FO typ B, ďakujem.
Usporiadat
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

veronikasad Pozri príspevok
Mirka, ešte raz - o aké poistné ide ? Dobrovolné poistenie v sociálnej poisťovni, alebo poistenie samoplatitela v zdr.poisťovni ?
Veronika - ona si to poistné nechce uviesť do DP na str 3. - nepotrebuje základ dane znižovať.
Mirka - keď nikde - tak nikde
Naposledy upravil Katy a R : 11.03.13 at 12:40
0 0
stravne stravne

stravne je offline (nepripojený) stravne

Prikladám oznam k strane 9+10 DP typ B, ktorý visí na portáli finančnej správy SR...

http://www.financnasprava.sk/news/62...poistenia.html
0 0
10eva 10eva

10eva je offline (nepripojený) 10eva

chcela by som sa opýtáť Platba preddavku za december 2012 ktoré zaplatil v decembri 2012 dávam do riadku 10 a a so zaplatením preddavku za december 2011 zaplatené v januári 2012 takže dávam túto celu sumu na tento riadok správne som to pochopila?
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Áno, ja som tiež preddavky do SP a ZP za 12/2012 uhradila ešte v decembri 2012 tak som na riadku 09 a 10 uviedla preddavok za 13 mesiacov t.j. za 12/2011, a 01 až 12/2012.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubko6394 Pozri príspevok
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?
Musíš odovzdať celé DP, vrátane strany 12. Či tam nejaké údaje vyplňaš, záleží od druhu príjmov. Prečítaj si pozorne popis v jednotlivých riadkoch na str. 12
2 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
veronikasad Pozri príspevok
Musíš odovzdať celé DP, vrátane strany 12. Či tam nejaké údaje vyplňaš, záleží od druhu príjmov. Prečítaj si pozorne popis v jednotlivých riadkoch na str. 12
Však to čítam ako blbec. R1-R7 sa týka asistentov a to nie som.
R8 ani netuším čo by to mohlo byť.
R9 je poistné podľa §6 odst.1 - lenže v potvrdení mám §5 odst.8
R10 sú preddavky - tie som neplatil.
Debili. Asi im to odovzdám prázdne, nech si s tým spravia čo chcú.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubko6394 Pozri príspevok
Však to čítam ako blbec. R1-R7 sa týka asistentov a to nie som.
R8 ani netuším čo by to mohlo byť.
R9 je poistné podľa §6 odst.1 - lenže v potvrdení mám §5 odst.8
R10 sú preddavky - tie som neplatil.
Debili. Asi im to odovzdám prázdne, nech si s tým spravia čo chcú.
Z čoho sú tie tvoje príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ani podnikaním ?

Na str. 3 si uvádzal nejakú sumu zaplateného poistného (pod tab. v odd. VI)?
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

lubko6394 Pozri príspevok
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?
Asi máš vyplniť typ A ak si podávaš sam ako zamestnanec.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivenka Pozri príspevok
Asi máš vyplniť typ A ak si podávaš sam ako zamestnanec.
ako si na to prišla ?

http://www.porada.sk/t211342-p2-ako-...ml#post2273833
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

lubko6394 Pozri príspevok
Však to čítam ako blbec. R1-R7 sa týka asistentov a to nie som.
R8 ani netuším čo by to mohlo byť.
R9 je poistné podľa §6 odst.1 - lenže v potvrdení mám §5 odst.8
R10 sú preddavky - tie som neplatil.
Debili. Asi im to odovzdám prázdne, nech si s tým spravia čo chcú.
no len opatrnejšie s tými nadávkami - lebo ty si ten, čo nevie, aký má príjem. čítaj pozornejšie!
V tých riadkoch je to jasne napísané, že ktorých príjmov sa týkajú ... a v tejto téme aj patrične vysvetlené
0 0
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?

Podľa toho.....čo píše
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ivenka Pozri príspevok
Musím vyplniť niečo na strane 12 a odovzdať ju ak som zamestanec a príjmy mám zo zamestnania a v DP dopočítavam len príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním a z prenájmu - teda §6 odst.2 písm.b a odst.3 ?

Podľa toho.....čo píše
Pokial "dopočítava" (neviem síce čo)- príjmy z § 6, nemôže podať DP typu A.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
veronikasad Pozri príspevok
Z čoho sú tie tvoje príjmy, ktoré nie sú živnosťou, ani podnikaním ? Výroba elektriny vo FVE

Na str. 3 si uvádzal nejakú sumu zaplateného poistného (pod tab. v odd. VI)? Nie, len v riadku 35,35a a 35b - podľa potvrdenia od zamestnávateľa
V texte
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubko6394 Pozri príspevok
V texte
Zaplatené poistné z § 5 na str. 3 ani 12 neuvádzaš.

Máš na činnosť "Výroba elektriny vo FVE" pridelené DIČ z DU ? Registroval si sa v ZP ako SZČO (ak máš DIČ, pre účely zdr.poistenia si SZČO). Aké príjmy boli z tejto činnosti ?
1 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
veronikasad Pozri príspevok
Zaplatené poistné z § 5 na str. 3 ani 12 neuvádzaš.

Máš na činnosť "Výroba elektriny vo FVE" pridelené DIČ z DU ? Registroval si sa v ZP ako SZČO (ak máš DIČ, pre účely zdr.poistenia si SZČO). Aké príjmy boli z tejto činnosti ?
Vďaka. DIČ pre FVE nie je treba ( ja ho síce mám, ale z titulu prenájmu). Registrácia ako SZČO pre výrobu elektriny nie je potrebná - preto je tam text"nie sú živnosťou ani podnikaním" A v ZP som sa registroval aj odregistroval ako všetci prenajímatelia.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

lubko6394 Pozri príspevok
Vďaka. DIČ pre FVE nie je treba ( ja ho síce mám, ale z titulu prenájmu). Registrácia ako SZČO pre výrobu elektriny nie je potrebná - preto je tam text"nie sú živnosťou ani podnikaním" A v ZP som sa registroval aj odregistroval ako všetci prenajímatelia.
Nemám naštudovanú problematiku okolo odvodov a zdaňovania príjmov z činnosti, ktorú uvádzaš. Ak tento príjem nepodlieha zdaneniu, tak ho v DP vôbec neuvádzaš. Ak zdaneniu podlieha, mal by si mať DIČ (ty DIČ máš ako prenajímatel, nepotrebuješ ďalšie).
Z titulu prenájmu preddavky v ZP neplatíš, či máš platiť z inej činnosti - netuším. Prever si aspoň na infolinke prísl.poisťovne. To len pre budúcnosť - aby si nebol prekvapený pri výpočte preddavkov na rok 2014 (z DP za rok 2012).

Inak - na str. 12 za rok 2012 nič nevyplňuješ. Napriek tomu treba na konci strany uviesť dátum a podpis.
2 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
veronikasad Pozri príspevok
Nemám naštudovanú problematiku okolo odvodov a zdaňovania príjmov z činnosti, ktorú uvádzaš. Ak tento príjem nepodlieha zdaneniu, tak ho v DP vôbec neuvádzaš. Ak zdaneniu podlieha, mal by si mať DIČ (ty DIČ máš ako prenajímatel, nepotrebuješ ďalšie).
Z titulu prenájmu preddavky v ZP neplatíš, či máš platiť z inej činnosti - netuším. Prever si aspoň na infolinke prísl.poisťovne. To len pre budúcnosť - aby si nebol prekvapený pri výpočte preddavkov na rok 2014 (z DP za rok 2012).

Inak - na str. 12 za rok 2012 nič nevyplňuješ. Napriek tomu treba na konci strany uviesť dátum a podpis.
Vďaka. Určite výnos z predaja EE zdaneniu podlieha, dával som ho aj za rok 2012 a v tej istej kolónke.
0 0
junes junes

junes je offline (nepripojený) junes

Vie mi niekto poradiť, čo ak som v roku 2012 uhradila 13 splátok do SP z titulu, že som si posunula platby poistného o pár dní skôr (na koniec mesiaca, za ktorý sa platí) - uvediem všetkých 13splátok? Ďalej SP mi vrátila v roku 2012 preplatok na poistnom z dôvodu PN (vrátila mi alikvótnu časť uhradeného poistného) - PN sa ale týkalo roku 2011, vratka mi prišla až v roku 2012 . Neviem, čo dať na stranu 12, riadok 9 - SP. Vratku som si odpočítala od NOZD (ako POZD).
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Keď si povinne platené SP a ZP pri podnikateľskej činnosti platím, ale do výdavkov neuplatňujem, znamená to, že príslušné kolonky na s. 3 a 12 nemusím vyplňovať? Vyplýva mi to z citovaného http://www.financnasprava.sk/news/62...poistenia.html
0 0
Načítať ďalšie