Zavrieť

Porady

Oznámenie príjmov SZČO za rok 2012 do zdravotnej poisťovne

Ahojte, chcela by som sa poradiť, ako je to v prípade keď szčo nedosiahla za rok 2012 príjem 1882,37 eur a tým pádom by nepodala daňové priznanie. Akým spôsobom potom oznámiť zdravotnej poisťovni výšku príjmov za rok 2012? Našla som oznámenie, ktoré platilo za rok 2011. Použiť toto tlačivo? Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    ZP len listom oznámiš, že ti nevznikla povinnosť podať DP. Ak neide o súbeh zamestnania a podnikania, odvody bude platiť z minima.
    Ak ide len o SZČO (bez súbehu), DP by som podala aj keď príjem nebol dosiahnutý a povinnosť podať DP nevznikla.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nela07 Pozri príspevok
    Ďakujem za odpoveď. V roku 2012 bola na RP do 25.9.2012, od 30.5.2012 do súčastnosti viazaný finančný agent a od 1.6.2012 obnovila živnosť. Príjmy boli len cca 600 eur a zdravotné poistenie bolo uhradené vo výške 130,03 zaplatené v roku 2012. Z iných príspevkov som pochopila, že ak nechcem aby bol prípadný preplatok zdaniteľným príjmov, nemám ho uvádzať ako výdavky znižujúce základ dane, t.j. neuvedie ich v tabuľke 1 ako preukázateľne zaplatené poistné. Uvediem ich iba na strane 12 r. 10 vo výške, ktoré zaplatila v roku 2012, t.j. do 31.12.2012
    A ešte otázka: do času kedy bola na RP a súčasne finančný agent, alebo RP a finančný agent a súčasne obnovená živnosť mala povinnosť platiť minimálne odvody? Minule mi na infolinke tvrdili, že nie a teraz , že áno (že sa povinnosť nevzťahuje platiť min. odvody iba pri materskej). Ja som to pochopila tak, že ak je súčasne poistenec štátu a szčo v r. 2010 a 2011 nemala príjem, tak nie je povinnosť platiť odvody. Ďakujem za odpovede.
    Doporučujem osobnú návštevu ZP a ak je tam preplatok=poistné zaplatené bez právneho dôvodu, listom požiadať o vrátenie. Vtedy ho pošlú nezdanený a nevstupuje do RZZP.

    Odkedy je viazaný finančný agent ? Pre účely zdr.poistenia sa považuje za SZČO a počas RD platí preddavky aj z tohto príjmu (pri súbehu poistenca štátu a podnikania neplatí z minima). Oznámili jej výšku preddavkov od 1.1.2013 ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    nela07 Pozri príspevok
    viazaný agent je od 30.5.2012 doteraz. na RP bola do 25.9.2012. Ale v roku 2010 a 2011 nemala príjmy bola na RP a mala pozastavenú živnosť.
    Ak v roku 2010 a 2011 nemala žiadne príjmy, mohla si určiť v roku 2012 VZ nula. Doporučujem osobnú návštevu ZP.

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    Ďakujem za odpoveď. V roku 2012 bola na RP do 25.9.2012, od 30.5.2012 do súčastnosti viazaný finančný agent a od 1.6.2012 obnovila živnosť. Príjmy boli len cca 600 eur a zdravotné poistenie bolo uhradené vo výške 130,03 zaplatené v roku 2012. Z iných príspevkov som pochopila, že ak nechcem aby bol prípadný preplatok zdaniteľným príjmov, nemám ho uvádzať ako výdavky znižujúce základ dane, t.j. neuvedie ich v tabuľke 1 ako preukázateľne zaplatené poistné. Uvediem ich iba na strane 12 r. 10 vo výške, ktoré zaplatila v roku 2012, t.j. do 31.12.2012
    A ešte otázka: do času kedy bola na RP a súčasne finančný agent, alebo RP a finančný agent a súčasne obnovená živnosť mala povinnosť platiť minimálne odvody? Minule mi na infolinke tvrdili, že nie a teraz , že áno (že sa povinnosť nevzťahuje platiť min. odvody iba pri materskej). Ja som to pochopila tak, že ak je súčasne poistenec štátu a szčo v r. 2010 a 2011 nemala príjem, tak nie je povinnosť platiť odvody. Ďakujem za odpovede.

    charmelka je offline (nepripojený) charmelka

    charmelka
    Ak som mala prijmy ako SZCO za rok 2011 - mala som stratu a platila som cely rok povinne preddavky na ZP - tie najnizsie - mala som poslat Zdravotnej poistovni nejake oznamenie?? A plati to iste aj na rok 2012 - mam tu istu situaciu - mam to oznamit ZP a do akeho terminu a akou formou?

    Dakujem

    Charmelka

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    viazaný agent je od 30.5.2012 doteraz. na RP bola do 25.9.2012. Ale v roku 2010 a 2011 nemala príjmy bola na RP a mala pozastavenú živnosť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    charmelka Pozri príspevok
    Ak som mala prijmy ako SZCO za rok 2011 - mala som stratu a platila som cely rok povinne preddavky na ZP - tie najnizsie - mala som poslat Zdravotnej poistovni nejake oznamenie?? A plati to iste aj na rok 2012 - mam tu istu situaciu - mam to oznamit ZP a do akeho terminu a akou formou?

    Dakujem

    Charmelka
    Ak si mala za rok 2012 stratu, si povinná podať DP. zaplatené preddavky vyčísliš pod tab. na str. 3 aj na st. 12.
    Do ZP nič neoznamuješ.
    V prípade, že nepodnikáš v súbehu so zamestnaním, žiadny preplatok na poistnom ti nevznikne.

    Alebo si tiež na rodičovskej dovolenke ?

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    ďakujem za odpoveď. a v tom daňovom priznaní uvádzať v tabuľke 1 to zaplatené poistné?

    Príjmy boli len cca 600 eur a zdravotné poistenie bolo uhradené vo výške 130,03 zaplatené v roku 2012. Z iných príspevkov som pochopila, že ak nechcem aby bol prípadný preplatok zdaniteľným príjmov, nemám ho uvádzať ako výdavky znižujúce základ dane, t.j. neuvedie ich v tabuľke 1 ako preukázateľne zaplatené poistné. Uvediem ich iba na strane 12 r. 10 vo výške, ktoré zaplatila v roku 2012, t.j. do 31.12.2012

    Oznámenie príjmov SZČO za rok 2012 do zdravotnej poisťovne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.