Možno pre vysvetlenie napíšem trochu obšírnejšie zo svojho pohľadu ako to v danom prípade vidím ja, pričom vychádzam z predpokladov-skutočností, že /1/ strýko nezanechal závet, /2/ strýko nemá potomka (nemusel by byť z tohto manželstva), /3/ manželstvo ku dňu úmrtia strýka trvalo, /4/ ani jeden z rodičov strýka už nežije a /5/ nie je osoba, ktorá by spĺňala zákonné podmienky osoby žijúcej aspoň rok v spoločnej domácnosti so strýkom alebo osoby odkázanej výživou na strýka.
I.
Okruh dedičov po strýkovi sa neurčí podľa charakteru jeho majetku či išlo alebo nešlo o BSM, ale určí sa podľa väzieb (najmä rodinných) k strýkovi ako poručiteľovi, ktoré sú v Obč. zákonníku usporiadané postupne do štyroch dedičských skupín. OZ neustanovuje inú skupinu dedičov pre majetok v BSM a inú pre majetok mimo BSM.
Podmienkou, aby mohla manželka dediť, je trvanie manželstva ku dňu strýkovho úmrtia, pričom nie je rozhodujúce, či žili v spoločnej domácnosti (OZ takúto podmienku neustanovuje).
Rozdiel pri dedení majetku v BSM a majetku mimo BSM je v tom, že z majetku v BSM sa dedí polovica a majetok mimo BSM sa dedí celý.
II.
Strýkova manželka bude jedinou dedičkou v druhej dedičskej skupine, v ktorej môže byť aj samostatným dedičom (vyberám z OZ):
§ 474
(1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
(2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.
III.
Tvoja mama ako strýkova sestra by mohla dediť až v tretej dedičskej skupine, ak by nededila manželka (vyberám z OZ):
§ 475
(1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
IV.
Ten, kto zdedí majetok strýka, zdedí aj prípadné dlhy strýka. Ak však Tvoja mama (alebo niekto iný okrem manželky) zabezpečovala finančne pohreb strýka, môže si v dedičskom konaní uplatniť nárok na úhradu nákladov spojených s pohrebom (vyberám z OZ):
§ 470
(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.