Zavrieť

Porady

kto dedí dlhy po bezdetnom?

Zdravím,
strýko bol ženatý, ale nemal deti. Majetok, čo mal nadobudol len dedením po svojich rodičoch s mojou mamou na polovicu. Manželku z domu vyhnal v auguste, čiže nežili spolu v jednej domácnosti, ale mala prístup k jeho účtom a narobila dlhy. Strýko začiatkom februára zomrel a jeho žena kompletne vybrakovala dom po mojich starých rodičoch. Komplet znamená, že pobrala aj koberce aj gamatky. Mama na ňu podala trestné oznámenie na polícii. To sme si zistili, že na majetok jeho vdova nemá nárok, všetko dostane moja mama. Len sa chcem spýtať, ako to je s dlhmi? Tie kto zdedí? Ďakujem
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

  kopretinka
  ak sa dedí,tak všetko,aj dlhy. Ako ste zistili,že vdova nič nezdedí? Spísal testament?
  Ak strýko nebol rozvedený,tak manželka zdedí všetko.Nič na tom nemení,že spolu nežili.

  luja5 je offline (nepripojený) luja5

  luja5
  Možno pre vysvetlenie napíšem trochu obšírnejšie zo svojho pohľadu ako to v danom prípade vidím ja, pričom vychádzam z predpokladov-skutočností, že /1/ strýko nezanechal závet, /2/ strýko nemá potomka (nemusel by byť z tohto manželstva), /3/ manželstvo ku dňu úmrtia strýka trvalo, /4/ ani jeden z rodičov strýka už nežije a /5/ nie je osoba, ktorá by spĺňala zákonné podmienky osoby žijúcej aspoň rok v spoločnej domácnosti so strýkom alebo osoby odkázanej výživou na strýka.

  I.
  Okruh dedičov po strýkovi sa neurčí podľa charakteru jeho majetku či išlo alebo nešlo o BSM, ale určí sa podľa väzieb (najmä rodinných) k strýkovi ako poručiteľovi, ktoré sú v Obč. zákonníku usporiadané postupne do štyroch dedičských skupín. OZ neustanovuje inú skupinu dedičov pre majetok v BSM a inú pre majetok mimo BSM.
  Podmienkou, aby mohla manželka dediť, je trvanie manželstva ku dňu strýkovho úmrtia, pričom nie je rozhodujúce, či žili v spoločnej domácnosti (OZ takúto podmienku neustanovuje).
  Rozdiel pri dedení majetku v BSM a majetku mimo BSM je v tom, že z majetku v BSM sa dedí polovica a majetok mimo BSM sa dedí celý.

  II.
  Strýkova manželka bude jedinou dedičkou v druhej dedičskej skupine, v ktorej môže byť aj samostatným dedičom (vyberám z OZ):
  § 474
  (1) Ak nededia poručiteľovi potomci, dedí v druhej skupine manžel, poručiteľovi rodičia a ďalej tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z tohto dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.
  (2) Dedičia druhej skupiny dedia rovnakým dielom, manžel však vždy najmenej polovicu dedičstva.

  III.
  Tvoja mama ako strýkova sestra by mohla dediť až v tretej dedičskej skupine, ak by nededila manželka (vyberám z OZ):
  § 475
  (1) Ak nededí manžel ani žiadny z rodičov, dedia v tretej skupine rovnakým dielom poručiteľovi súrodenci a tí, ktorí žili s poručiteľom najmenej po dobu jedného roku pred jeho smrťou v spoločnej domácnosti a ktorí sa z toho dôvodu starali o spoločnú domácnosť alebo boli odkázaní výživou na poručiteľa.

  IV.
  Ten, kto zdedí majetok strýka, zdedí aj prípadné dlhy strýka. Ak však Tvoja mama (alebo niekto iný okrem manželky) zabezpečovala finančne pohreb strýka, môže si v dedičskom konaní uplatniť nárok na úhradu nákladov spojených s pohrebom (vyberám z OZ):
  § 470
  (1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.

  denisamka je offline (nepripojený) denisamka

  denisamka
  od policajtov: manzelka jeho majetok nezdedí, lebo majetok, ktorý strýko zdedil, nepodlieha BSM. Stryko to dedil dokonca pred manzelstvom.

  kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

  kopretinka
  oni spolu nenadobudli absolútne nič počas manželstva? iba dlhy narobili? tak ich dedí manželka.......

  denisamka je offline (nepripojený) denisamka

  denisamka
  sory, kupili jednu pracku a jednu mikrovlnku. Babka zomrela v auguste a ona sa do uplne hotoveho nanominovala v decembri. Prisla len so svojimi osobnymi vecami.

  kto dedí dlhy po bezdetnom?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.