Zavrieť

Porady

Podnikanie v poľnohospodárstve

Poraďte mi, prosím vás, chcem začať podnikať v poľnohosp., presne pestovať vinič a ovocné stromy. Nemôžem to robiť na živnosť.
Nemáte niekto skúsenosti ako na to?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Matejko1 je offline (nepripojený) Matejko1

    Matejko1
    Viera25
    Poraďte mi, prosím vás, chcem začať podnikať v poľnohosp., presne pestovať vinič a ovocné stromy. Nemôžem to robiť na živnosť.
    Nemáte niekto skúsenosti ako na to?
    Pokojne ho začni pestovať - a výsledné produkty môžeš predávať ako prebytky poľnohospodárskej činnosti ( do 40.000/osoba - ak máš deti bez príjmu, píš to na ne - nemusíš v takom prípade podať daň. priznanie ).

    Viera25 je offline (nepripojený) Viera25

    Viera25
    Ano, to by som mohla, ale mne ide hlavne o to, aby som si mohla uplatniť náklady. Budeme piati, nevieme sa rozhodnúť pre právnu formu.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    kedysi sa bolo potrebné evidovať na obecnom alebo mestskom úrade a oni vydali doklad o tom, že človek je registrovaný ako "poľnohospodár". Skús sa na to opýtať či to ešte platí.

    Matejko1 je offline (nepripojený) Matejko1

    Matejko1
    Viera25
    Ano, to by som mohla, ale mne ide hlavne o to, aby som si mohla uplatniť náklady. Budeme piati, nevieme sa rozhodnúť pre právnu formu.
    Na podnikanie sú už dvaja moc... ( poznám 2 prípady, kde to vychádza, ale mne to už dvakrát nevyšlo - 5 ľudí je príliš veľa ). Kým sa nedarí, je všetko v poriadku.. ale keď sa začne dariť, každý začne byť chamtivý !!!

    P.S: Prečítaj si ešte raz svoju odpoveď - ja som ti napísal postup, vďaka ktorému podnikáš bez papierov - preboha načo je ti uplatnenie nákladov??? Ak máš možnosť, nevybavuj si žiadnu právnu formu (zatiaľ) - ešte nevieš, ako ti to pôjde, a náklady - to sú peniaze, ktoré musíš fyzicky zaplatiť ( nižšia vrstva obyvateľstva tvrdí "Šak to si dá do nákladov, podnikatel jeden!" - ale ten to musí zaplatiť v hotovosti - peniazmi, ktorými disponuje)

    lovec je offline (nepripojený) lovec

    lovec
    Ak chceš podnikať v tejto oblasti skus si na Obecnom urade v mieste bydliska vybavit registráciu ako Súkromne hospodariaci rolnik.Plati sa neviem už presne kolko /pár stoviek/ ale je to ovela menej než ked sa registruješ na Živnostenskom.Dostaneš 6 originalov.Musiš ich roznosit alebo poslať na všetky úrady atd.Ale tiež by som sa do toho nejak nehrnul je to aj dosť riziková oblasť /počasie,choroby stromov atd./ jedine ak plánuješ na to zobrať dotacie.Neviem či sa to dá ale skus sa pozriet aj na to.

    Matejko1 je offline (nepripojený) Matejko1

    Matejko1
    Ja však na druhej strane oceňujem tvoj záujem - poľnohospodárstvo môže byť aj v dnešnej dobe výnosné - poznám rodiny ( muž + žena ), ktorí za sezónu dokážu zarobiť 250.000 - 300.000,- Sk.
    Mnoho ľudí sa k poľnohospodárstvu otáča chrbtom, avšak ja predpokladám, že o pár rokov sa povedomie ľudí zdvihne natoľko, že prestanú podporovať dovoz ovocia a zeleniny zo zahraničia ( jahody pestujem už dlho, ale nech mi nikto nehovorí, že tie 10cm dlhé jahody zo zahraničia nie sú plné chémie... ) , a začnú si vážiť domácu prácu.

    horan je offline (nepripojený) horan

    horan
    Viera25
    Poraďte mi, prosím vás, chcem začať podnikať v poľnohosp., presne pestovať vinič a ovocné stromy. Nemôžem to robiť na živnosť.
    Nemáte niekto skúsenosti ako na to?
    Ak chceš iba pestovať hrozno a ovocie a predávať to čo dopestuješ, stačí ak sa zaeviduješ na obecnom úrade ako súkromne hospodáriaci roľník. Tam Ti už podajú konkrétnejšie informácie. Pridelia Ti IČO a ty sa musíš prihlásiť do poisťovní a pod. Je to podobne ako by si mala živnostenský list. Rozdiel je v tom, že ak chceš svoju produkciu ďalej spracovávať, potom si už musíš vybaviť aj živnosť. Ale inak vedieš si účtovníctvo, môžeš zamestnávať ľudí a pod. Platia pre Teba zákony o účtovníctve, o DPH dani z príjmu a pod. tak ako pre živnostníkov. Ale môžem povedať, že po otvorení trhu s EÚ je problém s predajom hrozna, nakoľko sa začalo dovážať lacné víno zo Španielska, Talianska a pod., takže cena hrozna išla hlboko dolu. Niekedy až pod výrobné náklady. Ale dúfajme, že sa to časom ustáli a aj konzumenti si začnú kupovať radšej kvalitnejšie vína. Veľa šťastia

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    Ahojte. Chcela by som s Vami prekonzultovať jeden problém.
    S.R.O. si prenajala poľnohospodársku pôdu od nájomcu (družstva), nakúpila osivo, zasiala. Práce na pôde im aku subdodávku vykonáva to družstvo a následne im práce fakturuje. S.R.O v predmete podnikania nemá ani zmienku o poľnohospodárstve. Podľa živnostenského registra poľnohospodárstvo nie je podnikaní. Teraz neviem čo máme urobiť. Ak niekto má s týmto skúsenosť prosím poraďte. Ďakujem

    va1ke je offline (nepripojený) va1ke

    va1ke
    va1ke
    Ahojte. Chcela by som s Vami prekonzultovať jeden problém.
    S.R.O. si prenajala poľnohospodársku pôdu od nájomcu (družstva), nakúpila osivo, zasiala. Práce na pôde im aku subdodávku vykonáva to družstvo a následne im práce fakturuje. S.R.O v predmete podnikania nemá ani zmienku o poľnohospodárstve. Podľa živnostenského registra poľnohospodárstvo nie je podnikaní. Teraz neviem čo máme urobiť. Ak niekto má s týmto skúsenosť prosím poraďte. Ďakujem
    Prosím poraďte.

    Podnikanie v poľnohospodárstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.