Zavrieť

Porady

Nárok na 25 dní dovolenky.

Manžel dovŕši v auguste tohto roku 33 rokov. Čiže má už v tomto roku nárok na 25 dní dovolenky. Ako je to však, ak človek zmení v danom roku zamestnávateľa?

V marci totiž manžel končí u terajšieho zamestnávateľa a v apríli začína u nového. Pri výpočtoch zostávajúcej dovolenky za tie 3 mesiace, ktoré odrobil u starého zamestnávateľa, mu zamestnávateľ však rátal dovolenku len z 20 dní, lebo vraj keď tam končí, tak to mám tak byť.
Je to správne? Nemal mu už rátať dovolenku z tých 25 dní?
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
sabyna Pozri príspevok
Nie, nebol PN, odpracoval celé 3 mesiace. Mal len 1 deň dovolenku a 1 deň ošetrenie u lekára.
Má nárok na 3/12 ročného nároku, keďže v roku 2013 dosiahne vek 33 rokov, tak 3/12 z 5 kal.týždňov.

§ 103
Základná výmera dovolenky

Na začiatok

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.

(2) Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku, je najmenej päť týždňov.

tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

tictac7
postup zamestnávateľa nie je správny. V zmysle § 103 ods. 2 je jeho výmera dovolenky 25 dní. Teda, aj pomerná časť dovolenky má byť počítaná z 25 dní. Treba na to zamestnávateľa upozorniť aj s dovetkom, ak to nedá do súladu so ZP, že dá podanie na Inšpektorát práce....

Gaaspi je offline (nepripojený) Gaaspi

Soľmi chudobný, neschopný sa uživiť. Veľakrát nemám ani na kredit. ...viac Gaaspi
Zdravím a ja sa chcem opýtať že podľa čoho je tých 20 a 25 dní? Je to len o veku alebo aj odpracovaných rokoch? Bol som často aj na úrade práce a nemám odpracovaných dokopy ani 10 rokov ale za dva roky mám 33 a budem mať odrobených horedole 8 rokov. Aj tak dostanem tých 25 dní? Ráta sa teda vek že treba dovŕšiť 33 alebo mať odpracovaný nejaký daný počet rokov?
4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
veronikasad Po novele Zákonníka práce len o veku. Čítal si priložený § 103 v predch.príspevku ? 25 dní dostaneš ak odpracuješ celý kal.rok. Ak nastúpiš do zamestnania v priebehu kal.roka, patrí ti pomerná časť dovolenky (ak odpracuješ 60 dní) za kal.rok, alebo dovolenka za odpracované dni (ak podmienku 60 dní nesplníš)
Gaaspi Ale ako verča vravela že záleží či som v danej robote celý rok alebo nie... Ako rýchlo ten čas letí veď toto som písal keď som mal 31. Ale doteray som sa poriadne nepozrel na pásku lebo každý rok mením robotu skoro tak nikdy asi celkovo to nemám. Väčšinou sú celozávodné dovolenky 2 týždne v lete a 2 v zime tak cca 20 dní by sa aj minulo. Bezohľadu na to, či mám nemám dostatok dní. Pri celozávodnej má každý voľno.
VERONIKA6 V roku, v ktorom dovŕšiš vek 33 rokov, je nárok na 25 dní dovolenky.
misoft Tak-tak, keď budeš mať Kristové roky i päť dní dostaneš navyše
  zbaliť

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
sabyna Pozri príspevok
Manžel dovŕši v auguste tohto roku 33 rokov. Čiže má už v tomto roku nárok na 25 dní dovolenky. Ako je to však, ak človek zmení v danom roku zamestnávateľa?

V marci totiž manžel končí u terajšieho zamestnávateľa a v apríli začína u nového. Pri výpočtoch zostávajúcej dovolenky za tie 3 mesiace, ktoré odrobil u starého zamestnávateľa, mu zamestnávateľ však rátal dovolenku len z 20 dní, lebo vraj keď tam končí, tak to mám tak byť.
Je to správne? Nemal mu už rátať dovolenku z tých 25 dní?
Má, resp. bude mať v roku 2012 odpracovaných 60 dní, teda vznikol mu nárok na dovolenku za kal.rok ? (pomerná časť). Aký nárok na dovolenku mu vypočítal zamestnávatel ? Končí 31.3. alebo skôr ?

sabyna je offline (nepripojený) sabyna

sabyna
Za rok 2012 má odpracovaných 60 dní. Končí k 31.3. Zamestnávateľ mu vyrátal 5 dní dovolenky ku dňu ukončenia pracovného pomeru.

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

veronikasad
sabyna Pozri príspevok
Za rok 2012 má odpracovaných 60 dní. Končí k 31.3. Zamestnávateľ mu vyrátal 5 dní dovolenky ku dňu ukončenia pracovného pomeru.
Prepáč, v predch.príspevku je preklep. Chcela som sa spýtať na počet odprac.dní v roku 2013. Nebol v roku 2013 PN ?
Naposledy upravil veronikasad : 09.03.13 at 09:36

sabyna je offline (nepripojený) sabyna

sabyna
Nie, nebol PN, odpracoval celé 3 mesiace. Mal len 1 deň dovolenku a 1 deň ošetrenie u lekára.

jana007 je offline (nepripojený) jana007

jana007
Chcem si overiť - za odpracovaných 5 mesiacov patrí zamestnancovi 10,5 dňa dovolenky?
Tweety ak je odpracovaných celých 5 mesiacov, nárok je na 5/12 z ročného nároku, takže pri 5 týždňoch je to tak ako píšeš, vychádza 10,416, je na vás, ako to zaokruhlíte
jana007 velká vdaka

Nárok na 25 dní dovolenky.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.