Zavrieť

Porady

Daňové priznanie pri pozastavení živnosti

Od 1.1.2012 som si pozastavil živnosť na rok 2012, s tým, že som v nej priebehu roka plánoval pokračovať. V mesiaci január 2012 mi ešte nabehla platba za faktúru z roka 2011 vo výške cca 1200 €. Plánoval som ju zaúčtovať v DP za rok 2012 s prijmami po obnovení živnosti, tak isto ako aj odvody do SP a ZP za mesiac december 2012. Situácia mi však obnovenie živnosti nedovolila a ja som pracoval v priebehu roka 2012 len na dohodu. Pritom som si pozastavenie živnosti predĺžil do 31.12.2013.

Viete mi poradiť ako zúčtovať uvedenú platbu za rok 2011. A aké daňové priznanie použiť za rok 2012.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Bmiro Pozri príspevok
    Z rozhodnutia ŽÚ mám pozastavené prevádzkovanie živnosti od 01.01.2012 do 31.12.2013.
    Ja by som odpoveď doplnil ešte o otázku. Ak by som použil DP typu B, moje DIČ by som použil také ako som mal pridelené, nakoľko osvedčenie o registrácii som odovzdal 03.01.2012.
    Čo potom s príjmami, ktoré som mal z dohody v roku 2012.
    Tu je odpoveď z FRSR ohľadom uvedenia DIČ či R.č. na daňové priznanie pri ukončení resp.pozastavení činnosti .
    http://www.porada.sk/t187724-p5-ukon...ml#post2230126

    Takže ak aj uvediete r.č. nebude chybou .

    Vystavíte daňové priznanie B , príjmy a výdavky z podnikania uvediete do VI.ODDIEL riadok 2, príjem z dohôd uvediete do V. ODDIEL .Preddavok na daň §35 z dohôd vpíšete do riadku 105 daňového priznania .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak si živnosť neobnovil do termínu na podanie DP za rok 2011 (do 31.3.2012), mal si upraviť základ dane za rok 2011 o nezaplatené pohladávky a nespotrebované zásoby
    Platbu za rok 2011 neúčtuješ do roku 2012. Musíš podať dodatočné DP za rok 2011.

    V roku 2012 podávaš DP typu A, do ktorého zahrnieš len príjem z dohody.

    Bmiro je offline (nepripojený) Bmiro

    Bmiro
    Predpokladám, že DÚ mi za podanie dodatočného DP vyrubí pokutu. Aká bude cca jej výška pri navýšení dane o 200 €? Talčivo dodatočného DP mám použiť z roku 2011 ?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Bmiro Pozri príspevok
    Predpokladám, že DÚ mi za podanie dodatočného DP vyrubí pokutu. Aká bude cca jej výška pri navýšení dane o 200 €? Talčivo dodatočného DP mám použiť z roku 2011 ?
    alebo použiješ § 32/12 ZDP

    (12) Ak daňovník po skončení podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti alebo prenájmu (§ 17 ods. 9) dodatočne príjme zdaniteľné príjmy súvisiace s týmito činnosťami alebo v súvislosti s týmito činnosťami dodatočne zaplatí výdavky, ktoré by boli uznané za daňové výdavky vynaložené na tieto činnosti, o tieto prijaté alebo zaplatené sumy, zvýši príjmy alebo daňové výdavky za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom (§ 17 ods. 9). Ak daňovník podá daňové priznanie alebo dodatočné daňové priznanie za zdaňovacie obdobie, v ktorom skončil podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo prenájom, len z tohto dôvodu, neuplatní sa postup podľa osobitného predpisu132a). Ak je pre daňovníka výhodnejšie zahrnúť tieto prijaté alebo zaplatené sumy do základu dane za zdaňovacie obdobie, v ktorom takéto sumy prijal alebo zaplatil, uplatní tento výhodnejší postup. Rovnako postupuje aj daňovník, ktorý vráti príjmy, ktoré zahrnul do základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 6 až 8 v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Bmiro Pozri príspevok
    Od 1.1.2012 som si pozastavil živnosť na rok 2012, s tým, že som v nej priebehu roka plánoval pokračovať. V mesiaci január 2012 mi ešte nabehla platba za faktúru z roka 2011 vo výške cca 1200 €. Plánoval som ju zaúčtovať v DP za rok 2012 s prijmami po obnovení živnosti, tak isto ako aj odvody do SP a ZP za mesiac december 2012. Situácia mi však obnovenie živnosti nedovolila a ja som pracoval v priebehu roka 2012 len na dohodu. Pritom som si pozastavenie živnosti predĺžil do 31.12.2013.

    Viete mi poradiť ako zúčtovať uvedenú platbu za rok 2011. A aké daňové priznanie použiť za rok 2012.
    Takže ja pridám ešte jeden názor - živnosť pozastavená od 1.1.2012 do 31.12.2012 a následne ste predĺžili pozastavenie živnosti až do 31.12.2013 ( t.j. do 31.3.2013 nebude obnovená ) tak za rok 2012 podávate daňové priznanie , do príjmu zahrniete úhradu FA z roku 2011 ´+ ak máte nejaké výdavky a na záver roka k 31.12.2012 upravíte základ dane v súlade s § 17 odst.8 ako pri ukončení podnikania .

    Ja by som volila DP typ B .
    Takže ja nevidím žiadnu výhodu vo Vašom prípade v použití §32 odst.12.
    Naposledy upravil Zita5 : 10.03.13 at 18:38

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Dostala som do jednu poznámku k mojej odpovedi - či to nie je to isté ?- teda DP za rok 2012 a §32 odst.12.

    No ja to chápem tak , že zdaňovacie obdobie v ktorom skončil činnosť(pozastavil činnosť §17 odst.9)zadávateľ podnikateľskú činnosť je rok 2012 .Takže riadne podľa zákona §17 odst.8 upravuje základ dane k 31.12.2012(nakoľko živnosť neobnoví do 31.3.2013) . Ale ak by po období od 1.1.2013 do dňa podania DP FO (31.3.2013) prijal ale vydal platbu v súvislosti s jeho podnikaním za rok 2012(musí sa jednať o daňový príjem alebo výdaj) , tak sa môže rozhodnúť v súlade § 32 odst.12 či tieto platby zahrnie do zdaňovacieho obdobia roku 2012 alebo 2013 alebo podá DDP , bez hrozby sankcie .

    Zo zadania mi vychádza , že on nemal čo upravovať ZD v roku 2011 on 31.12. 2011 ešte riadne podnikal.Ostatné rieši v novom zdaňovací období roku 2012 .

    Ja kvitujem priloženie príspevku od Milky §32 odst.12 v prípade , ak by ukončil podnikanie v roku 2011 , čo sa tak nestalo , alebo v prípade ak by prijal alebo vydal nejakú daňovo uznanú platbu po 1.1.2013(do 31.3.2013) .

    Ak sa mýlim tak ma opravte prosím

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Bmiro Pozri príspevok
    Predpokladám, že DÚ mi za podanie dodatočného DP vyrubí pokutu. Aká bude cca jej výška pri navýšení dane o 200 €? Talčivo dodatočného DP mám použiť z roku 2011 ?
    Doplň prosím ťa dátum skončenia podnikania z rozhodnutia živn.úradu.

    Bmiro je offline (nepripojený) Bmiro

    Bmiro
    Z rozhodnutia ŽÚ mám pozastavené prevádzkovanie živnosti od 01.01.2012 do 31.12.2013.
    Ja by som odpoveď doplnil ešte o otázku. Ak by som použil DP typu B, moje DIČ by som použil také ako som mal pridelené, nakoľko osvedčenie o registrácii som odovzdal 03.01.2012.
    Čo potom s príjmami, ktoré som mal z dohody v roku 2012.
    Naposledy upravil Bmiro : 11.03.13 at 20:27

    Daňové priznanie pri pozastavení živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.