Zavrieť

Porady

pripojka elektriky a vody cez nas pozemok k susedovi

Dobry den.
chcela by som poprosit o radu, ak ma niekto prakticku skusenost alebo vie ako riesit takuto situaciu:
- moji rodicia maju na svojom pozemku postaveny rodinny dom. na susednom pozemku postavil v minulosti dom brat mojho otca kedze boli surodenci, dohodli sa, ze tento brat si k svojmu domu potiahne pripojku vody aj elektriky cez pozemok mojich rodicov. Pisomny zapis o tejto dohode nemaju, ale skutkova podstata je taka, ze skutocne tie pripojky vedu cez nas pozemok.
Brat mojho otca pred 6 rokmi prisiel v exekucii o tento dom, je jedno z akych dovodov, a jeho dom ziskal do uzivania novy majitel - pre nas uplne cudzi clovek.
Napriek ustnym poziadavkam si tento novy sused za 6 rokov neprerobil pripojku vody ani elektriky na svoj pozemok, stale vyuziva to ako to bolo urobene kedysi medzi bratmi.
Chceme to vsak konecne vyriesit a primat suseda, aby si pripojky urobil na vlastnom pozemku.

Moji rodicia nemaju na svojom pozemku zapisane ziadne vecne bremeno posobiace in rem.

Je na to nejaky predpisany pravny postup? Treba to oznamovat na prislusne institucie (elektrarne, vodarne)? Alebo staci ak mu dorucime postou list s pisomnou vyzvou, aby si pripojky prerobil?
Nema niekto s tymto prakticku skusenost alebo aspon vie ako sa to v praxi riesi?
Rada by som sa vyvarovala nejakych zbytocnych omylov.
Dakujem za kazdu uzitocnu radu.
Pekny den vsetkym prajem.
Naposledy upravil sunnyday2009 : 11.03.13 at 13:17 Dôvod: doplnenie info
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Keďže vlastník pozemku zrejme súhlasil s vedením prípojok (aj v stavebnom konaní) tak, ako je to realizované, tak len zmena vlastníka susednej nehnuteľnosti nie je dôvodom na to, aby si nový majiteľ susednej nehnuteľnosti automaticky musel zriadiť nové trasovanie prípojok.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    draik Pozri príspevok
    Keďže vlastník pozemku zrejme súhlasil s vedením prípojok (aj v stavebnom konaní) tak, ako je to realizované, tak len zmena vlastníka susednej nehnuteľnosti nie je dôvodom na to, aby si nový majiteľ susednej nehnuteľnosti automaticky musel zriadiť nové trasovanie prípojok.
    Ako príklad uvediem to, že sused A povolil vodovodnú prípojku vo svojej vodomernej šachte a cez svoj pozemok susedovi B, s čím vyjadril súhlas pri objednávke prípojky na tlačive BVS...po čase sa rozhádali, ale už mu vodárne nedovolili zrušiť prípojku v jeho šachte
    Aha, skusim sa porozpravat s otcom ako to dohodli s bratom pri stavebnom konani brata. Ci vyjadril suhlas nejakou pisomnou formou vo formulari elektrarni alebo plynarni alebo vo vyjadreni pre stavebny urad pri stavebnom konani. Vdaka.

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    ttroman Pozri príspevok
    Teoreticky sa môže stať, že napríklad pri klčovaní stromov sa prípojka poškodí
    ...a potom tomu susedovi budú musieť na vlasné náklady vybudovať novú a možno o to mu ide
    prave o to mi ide - neverim, ze tie pripojky su niekde zakreslene. ak by aj niekde pri stavbe domu boli v projekte pripojenia IS nakreslene, ten projekt uz nikto nema k dispozicii a ja netusim kde cez nas pozemok idu. ked budem niekedy nieco na pozemku robit, nerada by som niekomu len tak pretala privod elektriky ci vody do domu a mala potom z toho nejake opletacky.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Stavebník (brat otca) bol povinný uchovať dokumentáciu (projekt) ohľadne skutočného realizovania stavby. Ak došlo k zmenám trasovania sietí počas stavby, tieto mali byť do projektovej dokumentácie zanesené a potvrdené stavebným úradom. Je jasné, že realita býva nie ojedinele úplne iná.
    V každom prípade nesmiete poškodiť prípojky, inak by ste znášali náklady na ich opravu, ako aj ďalšiu prípadnú škodu spôsobenú susedovi, ktorý by Vás mohol ešte popoťahovať za to, že ste mu ich poškodili nebodaj úmyselne. Ak boli siete postavené legálne, tak zostáva jediná cesta - so súhlasom suseda ich preložiť, ale na náklady majiteľa pozemku, cez ktorý prechádzajú.
    OľgaV "zostáva jediná cesta - so súhlasom suseda ich preložiť, ale na náklady majiteľa pozemku, cez ktorý prechádzajú. " toto je nespravne tvrdenie. § 45 odst.2 -Náklady na preložku elektroenergetického rozvodného zariadenia je povinný uhradiť ten, kto potrebu preložky vyvolal, ak sa vlastník elektroenergetického
    rozvodného zariadenia a ten, kto potrebu preložky vyvolal,
    nedohodnú inak.
    draik Zmenu by v tomto prípade vyvolal vlastník pozemku, cez ktorý siete prechádzajú a nie vlastník odberného miesta. Okrem toho je otázne, či nejde o prípojku za elektromerom.
    draik Pozri príspevok
    Ak boli siete postavené legálne, tak zostáva jediná cesta - so súhlasom suseda ich preložiť, ale na náklady majiteľa pozemku, cez ktorý prechádzajú.
    tak to ma vobec netesi ale dakujem, samozrejme

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ttroman Pozri príspevok
    Teoreticky sa môže stať, že napríklad pri klčovaní stromov sa prípojka poškodí
    ...hehe...toto aj mňa napadlo ....
    pepa78 Pozri príspevok
    ...a potom tomu susedovi budú musieť na vlasné náklady vybudovať novú a možno o to mu ide
    ...možno by sa dalo inakšie ... ale to je len dumka ...či ???

    Majiteľ pozemku chce stavať , rozšíriť , pristaviť.....proste úpravy a tie prípojky mu zavadzajú a pri stavebných prácach by mohlo dôjsť k ich poškodeniu ...
    Musel by aj vtedy majiteľ pozemku susedovi hradiť tie prípojky ???

    pripojka elektriky a vody cez nas pozemok k susedovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.