Zavrieť

Porady

Hypotekárny úver - dedenie po smrti

Hypotekárny úver - maloleté dieťa - životná poistka - dedenie

1. Zobrala som si hypotéku na byt
2. Uzavrela životnú poistku
3. Som matka maloletého dieťaťa, ktoré podľa zákona nemôžem závetom vydediť (ani nemám v úmysle, skôr mi ide o to, aby sa byt dostal do správnych rúk). Keďže by po mojej smrti bolo dieta automaticky v starostlivosti otca, tým pádom by zdedilo aj byt, ktorý by keďže máme s expartnerom veľmi zlé vzťahy, do jej 18-rokov "spravoval" otec.

Neviem či je možné túto záležitosť zariadiť takto:
1. Životná poistka - oprávnenou osobou bude moja matka. Po mojej smrti dostane peniaze.
2. Vyplatí úver v banke, tým pádom by bol byt "čistý" bez záložného práva (neviem či je možné)
3. Dedičské konanie - budem mať s matkou podpísanú zmluvu o pôžičke, t.j., že som si od nej požičala za života peniaze, a plnenie záväzkov má prednosť pred dedením, tým pádom by byt zostal matke.

Je možné túto záležitosť takto "ošetriť"? Resp. ako to má riešiť žena, ktorá chce, aby v prípade, že sa jej niečo stane, aby sa dostal jej majetok do správnych rúk, ktoré budú spravovať majetok do 18 roku dieťaťa.

Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    2. Nemá právny dôvod plniť banke, keďže nie je z úverovej zmluvy zaviazaná, ani nenastúpi do právnych vzťahov ako dedička.
    3. Byt zdedí dieťa aj s Vašim dlhom voči Vašej matke, ktorý bude musieť uhradiť. Plnenie záväzkov nemá prednosť pred dedením tak, ako ste to uviedli. Ak dlhy poručiteľa prevyšujú majetok, môžu sa dediči dohodnúť, že majetok prenechajú veriteľom. Dohoda podlieha súhlasu súdu. Rozhodnutia za maloletého mimo bežných vecí taktiež podliehajú súhlasu súdu.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Draik,
    nemôže zadávateľka určiť ako poručníka dieťaťa niekoho príbuzného .. napr. spomínanú matku? Tým by sa mnoho vecí poriešilo.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ešte môže byť vinkulácia živ poistky - splatí sa úver - a ak by niečo zostalo, tak ide oprávnenej osobe. Oprávnená osoba môže byť hocikto - koho určíš.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    verato Pozri príspevok
    Viete mi prosím poradiť, čo mám spraviť pre to, aby byt zostal matke?
    môžeš jej ho teraz darovať (ak máš obavy) - alebo aspoň časť bytu! - ale nepoznáme situáciu, ja neviem vlastne čoho sa obávaš

    verato je offline (nepripojený) verato

    verato
    Keďže máme zlé vzťahy a môjmu expartnerovi by bolo asi "šumafuk" čo bude s bytom, tak si to potrebujem ošetriť. Jednak by on spravoval majetok dcéry (asi by ho aj ciganom prenajal ) a takisto nechcem, aby byt zostal banke, ale zostal mojej matke, ktora by vyplatila uver a do 18-tky ho napr. platila alebo užívala a potom by bol dcérin.

    verato je offline (nepripojený) verato

    verato
    Darovat ho nemozem, lebo je na nom zalozne pravo v prospech banky. A nechcem ani to, aby byt nechal dedič (dieťa - spravca majetku bude otec ) banke, keďže nebude splateny uver.

    Hypotekárny úver - dedenie po smrti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.