Zavrieť

Porady

Ako vybaviť invalidný dôchodok?

Dobrý deň,

moja matka má 54 rokov. Má poruchu sluchu na obe uši už vyše 20 rokov. Počuje na základe načúvacieho strojčeka na jedno ucho. Chcel by som sa opýtať že čo je potrebné spraviť pre to aby začala poberať invalidný dôchodok? Zatiaľ vôbec nepoberala invalidný dôchodok, avšak má ZŤP preukaz ktorý jej nejakým (zatiaľ pre mňa neznámym spôsobom) dali, aby mohla mať náramkové hodinky pre nepočujúcich (s extra vibrovaním) s veľkou zľavou. Viem že v minulosti sa už pokúšala u lekára vybaviť, aby jej uznal čiastočnú invaliditu, ale že vraj bez protekcie sa jej to nepodarí vybaviť. Vedeli by ste mojej teda mojej mame poradiť že čo treba spraviť aby jej začala dosťávať invalidný dôchodok?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No v prvom rade treba na SP požiadať o ID.
    Doložiť lekárske správy z odborných vyšetrení a lekári posudkový na SP posúdia či má nárok alebo nemá nárok .
    Tu http://www.socpoist.sk/legislativa/552s si preštudujte hlavne prílohu č. 4 , koľko % môže dostať s akým postihnutím sluchu. A dôležité je to čo napíše odborný lekár ...

    Tu je postup ako žiadať o ID http://www.socpoist.sk/invalidny-dochodok/1288s

    Ako vybaviť invalidný dôchodok?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.