Zavrieť

Porady

Nelegálne zamestnávanie a nevyplatenie mzdy

Dobrý deň. Chcela by som sa spýtat,že ked bývalí zamestnanci na mna podali hromadné trestné oznámenie za nelegálne zamestnávanie a nevyplatenie mzdy,aký postih mi hrozí? Dohody boli robené vždy po dohode s nimi,len nakolko som prevádzku zatvorila,tak sa spikli voči mne,lebo niektoré mzdy neboli ešte vyplatené. Je pravda,že ked som mala kontrolu,niektorí neboli nahlásení na sociálke a inšpektorát práce to bral ako nelegálne zamestnávanie. Chcela by som vediet či mi hrozí po podaní trestného oznámenie len pokuta ale to može mat aj iné následky.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    MimiSami Pozri príspevok
    Neviete mi povedat či tam bude len nejaká pokuta alebo ma možu aj trestne stíhat
    Samozrejme ved nevyplatenie mzdy, časti mzdy je trestným činom http://www.pravnelisty.sk/clanky/a99...y-a-odstupneho

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    MimiSami, co keby si miesto premyslania o treste, rozmyslala skor o vine, priznala svoju chybu pred zamestnancami, aj uradmi a snazila sa o maximalnu moznu napravu? Nie som pravnik, ale okrem toho, ze sa aj Ty aj zamestnanci budete citit lepsie, mohlo by sa to brat aj ako polahcujuce okolnosti, keby naozaj doslo k sudu.

    K tomu trestu:
    Nevyplatenie mzdy a odstupného

    Podľa § 214 ods. 1 Trestného zákona (zákon č. 300/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov), kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, spácha trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného, za čo bude potrestaný trestom odňatia slobody.
    Páchateľom tohto trestného činu je aj štatutárny orgán právnickej osoby, ktorá je zamestnávateľom, ktorým v prípade spoločnosti s ručením obmedzeným je jeden alebo viac konateľov. Mzda, iná odmena za prácu, náhrada mzdy a odstupné sú upravené najmä v Zákonníku práce (z. č. 311/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov), predovšetkým v 4. časti – mzda, priemerný zárobok, náhrada mzdy a náhrada výdavkov a v 5. časti – prekážky v práci. Mzda je peňažné plnenie alebo plnenie peňažnej hodnoty (naturálna mzda) poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu. Za mzdu sa nepovažuje plnenie poskytované v súvislosti so zamestnaním podľa iných ustanovení tohto zákona alebo podľa osobitných predpisov, najmä náhrada mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, príspevky zo sociálneho fondu, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií a náhrada za pracovnú pohotovosť. Za mzdu sa tiež nepovažuje ďalšie plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi zo zisku po zdanení. Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu.
    Podstatnou skutočnosťou pre konštatovanie, že konateľ konal protiprávne a je trestne zodpovedný za nevyplatenie mzdy alebo odstupného, je, ak konateľ ako štatutárny orgán právnickej osoby – zamestnávateľa:
    • nevyplatil preukázaný mzdový nárok (mzda, náhrada mzdy, iná odmena za prácu, odstupné) zamestnanca,
    • nevyplatí mzdový nárok zamestnancovi už v uvedený deň ich splatnosti, ale zároveň
    • v deň splatnosti mal zamestnávateľ peňažné prostriedky na výplatu a
    • zároveň tieto peňažné prostriedky nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie svojej činnosti (vyplatenie nevyhnutnej čiastky za suroviny, energie a pod.) tak, aby bez výpadkov v podnikateľskej činnosti zabezpečil ďalší chod firmy, alebo
    • vykonal iné opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto finančných prostriedkov a napokon musí ísť o úmyselné konanie konateľa, tzn. vedome a cielene urobil také právne úkony za spoločnosť, aby nemusel vyplatiť riadne a včas splatné finančné prostriedky svojim zamestnancom.
    Pod vykonaním iných opatrení smerujúcich k zmareniu vyplatenia týchto finančných prostriedkov možno rozumieť napr. dohodu zamestnávateľa s jeho obchodným partnerom alebo iným subjektom o nepoukázaní finančných prostriedkov na jeho účet v čase splatnosti mzdy v úmysle nevyplatiť včas finančné prostriedky zamestnancom.
    NEPREHLIADNITE!
    Trestným je aj vyplatenie len časti finančných prostriedkov, ak sú splnené ďalšie znaky tohto protiprávneho konania konateľa spoločnosti, ktorá je zamestnávateľom, akceptujúc súčasne zásadu, že nejde o trestný čin, ktorého závažnosť by bola nepatrná (§ 10 ods. 2 Trestného zákona).
    Trest
    Za spáchanie trestného činu nevyplatenia mzdy a odstupného hrozí konateľovi trest odňatia slobody až na 3 roky. Prísnejšou trestnou sadzbou (v rozpätí od 1 až 12 rokov trestu odňatia slobody) je sankcionované nevyplatenie mzdy a odstupného, ktorým:
    • bola spôsobená väčšia škoda, ktorou sa rozumie suma minimálne 80 000 Sk alebo značná škoda, ktorej zodpovedá suma minimálne 800 000 Sk a najprís­nejšie trestané bude nevyplatenie týchto nárokov presahujúce sumu 40 000 000 Sk, čo sa rozumie škodou veľkého rozsahu (do týchto limitov sa spočítavajú z hľadiska trestnoprávnej zodpovednosti všetky mzdy nevyplatené čo aj viacerým zamestnancom) alebo
    • konateľ tak konal za zamestnávateľa s osobitným motívom. Podľa § 140 Trestného zákona osobitným motívom sa rozumie spáchanie trestného činu
      a) na objednávku,
      b) z pomsty,
      c) v úmysle zakryť alebo uľahčiť iný trestný čin,
      d) z národnostnej, etnickej alebo rasovej nenávisti alebo nenávisti z dôvodu farby pleti, alebo
      e) so sexuálnym motívom;
    • spáchal tento trestný čin voči aspoň 11 zamestnancom.
    Naposledy upravil taiko : 13.03.13 at 12:20

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    No nech si robila cokolvek a akokolvek, mala by si sa spojit so svojim pravnikom. Obavam sa, ze tu bude problem najst pochopenie a snahu poradit, ak si zneuzivala a klamala svojich zamestnancov a urady. Nesudim, len radim
    Braňo pokiaľ si mala peniaze a urobila si to zámerne, tak tam môže byť nepodmienečný tres

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    MimiSami Pozri príspevok
    aký je to trestný čin,možem skončit vo vazení?
    No môžeš podľa mna skončiť aj vo vezení, všetko bude záležať od sudcu a od okolností.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    MimiSami Pozri príspevok
    aký je to trestný čin,možem skončit vo vazení?
    Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného, a potom ešte to samotné nelegálne zamestnávanie.

    Nelegálne zamestnávanie a nevyplatenie mzdy

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.