Zavrieť

Porady

Platenie štatutárneho zástupcu - čo je správne

V poradách som si našla, že štatutárny zástupca je zamestnancom SVB, je platený, ak sa nemýlim z položky na správu domu a odvádza sa 19 daň a 0,8% do sociálnej poisťovne. Potom som ale našla, pri čítaní starších príspevkov, že podľa najnovšieho zákona o nemocenskom poistení, musí štatutárny zástupca odviesť aj nemocenské poistenie. Čo vlastne platí??? Som tam kde na začiatku . SOS.
Alena
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    štatutárny zástupca sa považoval za SZČO ale už to zasa neplatí.

    G331 je offline (nepripojený) G331

    G331
    Pokiaľ viem, p. Mihál to tu písal, že predsedovia-štatutári musia platiť zdravotné poistenie!!!???

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    písal a potom písal, že to už neplatí.

    Peterf je offline (nepripojený) Peterf

    Peterf
    Statutar predseda (mimochodom ja som predseda) plati len 19% dan z prijmu na DU a nic INEEE!!!!!
    Tu dan odvadza Spolocenstvo za neho, ziadne nemocenske a socialne poistenie.
    Zavolajte si do ZVBS (Zdruzenie vlastnikov bytov a NB priestorov) a dostanete rovnaku odpoved.

    cervena je offline (nepripojený) cervena

    cervena
    Dnes som si čítala zákon o zdravotnom poistení,a našla som toto:
    Platitelia poistného
    (1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
    a) zamestnanec,
    b) samostatne zárobkovo činná osoba,
    c) zamestnávateľ,
    d) štát.
    (2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je
    a) zamestnancom,
    b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
    c) osobou, za ktorú platí poistné štát.
    (3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
    a) fyzická osoba v pracovnom pomere,20)
    b) fyzická osoba v štátnozamestnaneckom pomere,21)
    c) fyzická osoba v služobnom pomere,22)
    d) ústavný činiteľ,23) verejný ochranca práv24) a poslanec Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený za Slovenskú republiku,25)
    e) predseda vyššieho územného celku,26) starosta obce,27) starosta mestskej časti v Bratislave, starosta mestskej časti v Košiciach a primátor mesta,
    f) poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,
    g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)
    h) člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby,27c) ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27d)

    Štatutárny zástupca SVB tam nepatrí??

    Peterf je offline (nepripojený) Peterf

    Peterf
    cervena
    Dnes som si čítala zákon o zdravotnom poistení,a našla som toto:
    Platitelia poistného
    (1) Podľa tohto zákona je povinný platiť poistné
    a) zamestnanec,
    b) samostatne zárobkovo činná osoba,
    c) zamestnávateľ,
    d) štát.
    (2) Poistné je povinná platiť aj osoba, ktorá je verejne zdravotne poistená podľa tohto zákona a nie je
    a) zamestnancom,
    b) samostatne zárobkovo činnou osobou alebo
    c) osobou, za ktorú platí poistné štát.
    (3) Zamestnanec na účely tohto zákona je
    a) fyzická osoba v pracovnom pomere,20)
    b) fyzická osoba v štátnozamestnaneckom pomere,21)
    c) fyzická osoba v služobnom pomere,22)
    d) ústavný činiteľ,23) verejný ochranca práv24) a poslanec Európskeho parlamentu, ktorý bol zvolený za Slovenskú republiku,25)
    e) predseda vyššieho územného celku,26) starosta obce,27) starosta mestskej časti v Bratislave, starosta mestskej časti v Košiciach a primátor mesta,
    f) poslanec vyššieho územného celku, poslanec obecného zastupiteľstva, poslanec mestského zastupiteľstva, poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Bratislave a poslanec miestneho zastupiteľstva mestskej časti v Košiciach, ktorí sú dlhodobo uvoľnení na výkon funkcie,
    g) konateľ spoločnosti s ručením obmedzeným,27a) ak za túto prácu dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27b)
    h) člen štatutárneho orgánu, člen správnej rady, člen dozornej rady, člen kontrolnej komisie a člen iného samosprávneho orgánu právnickej osoby,27c) ak za výkon funkcie dostáva odmenu považovanú za príjem zo závislej činnosti podľa osobitného predpisu,27d)

    Štatutárny zástupca SVB tam nepatrí??
    NIE pretoze predseda nema zavistlu zarobkovu cinnost v podobe odmeny za predsedovanie, ktora je casto len symbolicka.
    Prepokladam ze predseda je riadne zamestnany a plateny zamestnvatelom, ktory mu aj odvadza vs odvody-dan, soc, zdrav., cize je uz poisteny...
    Dostava odmenu a tu zdani, nevykonava ziadnu cinnost spomenutu danym zakonom.
    Toto nieje moj osobny nazor, toto je nazor ZVBS (Zdruzenia vlastn. bytov a NB priestorov) ktore sa spolupodielalo na novelizacii a tvorbe legislativy tykajucej sa spolocenstiev. A ja sa tohto ich nazoru drzim.
    Odvadzam len dan z prijmu a NIC INE.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Ja by som k tomuto chcela jednu pripomienku. Viem že pri vyplácaní dohody o vykonaní práce sa okrem dane odvádza aj ÚP sociálnej poisťovni. Ale keďže predseda by nemal byť zamestaný na základe dohody (je to opakovaná činnosť), je vyplácaný formou odmeny. K tomu stačí doložiť len zápisnicu, prípadne doklad, v ktorom vlastníci bytov o tomto rozhodli. ÁÁÁle... Keď sme sa boli na daňovom úrade zaregistrovať, povedali nám, že v prípade, že budeme vyplácať dohody, musíme odviesť aj 0,8% ÚP. (Sem tam máme práce vykonávané na dohody). Tak sme išli na Sociálnu poisťovňu, lebo sme sa museli aj tam zaregistrovať. Pýtali sa nás, akým spôsobom budeme vyplácať predsedu, povedali sme, že formou odmeny. Žiadali od nás nejakú zmluvu, alebo dohodu. Žiadny doklad o tom, že to bude len odmena, chceli dohodu o vykonaní práce. Tým pádom sme museli odviesť za predsedu aj 0,8% ÚP. Preto som teraz naštvaná, lebo viem, že by som tento odvod platiť nemusela. Môžem teraz za tento rok jednoducho prestať platiť ÚP sociálnej poisťovni a ak by bol problém, zdokladovať len rozhodnutie vlastníkov bytov, že sa jedná o odmenu? Neviem, či som to správne vysvetlila, ale kôli 40,- Sk mesačne tým pádom podávam mesačný výkaz, odvádzam sociálnej poisťovni a od začiatku mám pocit, že sami nevedia, čo so spoločenstvami.

    Platenie štatutárneho zástupcu - čo je správne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.