Zavrieť

Porady

koncesionarske poplatky

som v dochodku 4 roky, doteraz som platila "koncesionarske poplatky" (4,64€).Pri odchode do dochodku, ani doteraz ma nenapadlo poziadať o zlavu, až teraz ked je ten rozruch okolo toho som si to uvedomila. Mozem teraz spatne požiadať RTVS o zlavu , vrátia mi zaplatené peniaze?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    mattto Pozri príspevok
    požiadať môžeš, ale nevrátia ti, lebo nárok na zníženie sadzby vzniká až po oznámení a preukázaní, že si poberateľom dôchodkovej dávky (§6 ods. 4 zák.č. 340/2012 Z.z.)
    § 7
    (4) Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa
    a) zistenia tejto skutočnosti vyberateľom úhrady alebo
    b) doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti.
    (5) Právo na vrátenie úhrady alebo jej časti podľa odseku 4 zanikne uplynutím dvoch rokov nasledujúcich po roku, v ktorom bola úhrada vyberateľovi úhrady zaplatená.



    zakon 68/2008 platny do 31.12.2008
    §7
    (4) Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti.

    §6

    (3) Sadzba úhrady podľa odseku 1 sa znižuje na polovicu platiteľovi podľa § 3 písm. a), ktorý je
    a) poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu17) alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti,18) nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady podľa § 9 ods. 6 písm. d) alebo

    posli doklady preukazujuce narok na zlavu a nasledne aj ziadost o vratenie preplatku - http://www.porada.sk/t206351-p3-konc...ml#post2270930

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Kvietocek Pozri príspevok
    Ak ma firma kupene auto s radiom musi platit koncesionarske poplatky?
    § 3
    Platiteľ úhrady

    Platiteľ úhrady (ďalej len „platiteľ“) je

    b) zamestnávateľ,4) ktorý v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu zamestnáva aspoň troch zamestnancov; na účely tohto zákona sa služobný úrad5) posudzuje ako zamestnávateľ.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    požiadať môžeš, ale nevrátia ti, lebo nárok na zníženie sadzby vzniká až po oznámení a preukázaní, že si poberateľom dôchodkovej dávky (§6 ods. 4 zák.č. 340/2012 Z.z.)

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    avalik Pozri príspevok
    § 7
    (4) Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa
    a) zistenia tejto skutočnosti vyberateľom úhrady alebo
    b) doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti.
    (5) Právo na vrátenie úhrady alebo jej časti podľa odseku 4 zanikne uplynutím dvoch rokov nasledujúcich po roku, v ktorom bola úhrada vyberateľovi úhrady zaplatená.



    zakon 68/2008 platny do 31.12.2008
    §7
    (4) Úhradu alebo jej časť zaplatenú bez právneho dôvodu je vyberateľ úhrady povinný platiteľovi vrátiť do 60 dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti platiteľa o vrátenie úhrady alebo jej časti; k žiadosti platiteľ priloží doklad preukazujúci nárok na vrátenie tejto úhrady alebo jej časti.

    §6

    (3) Sadzba úhrady podľa odseku 1 sa znižuje na polovicu platiteľovi podľa § 3 písm. a), ktorý je
    a) poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu17) alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti,18) nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti a vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady podľa § 9 ods. 6 písm. d) alebo

    posli doklady preukazujuce narok na zlavu a nasledne aj ziadost o vratenie preplatku - http://www.porada.sk/t206351-p3-konc...ml#post2270930
    nie, toto nie je prípad platenia bez právneho dôvodu, tebou cit. ustanovenie sa týka §5 ods. 3.

    Kým ona neoznámi a nepreukáže vznik skutočností uvedených v §6 ods. 3, nevzniká jej nárok platiť zníženú sadzbu, je stále platiteľom v zmysle §3 písm. a) a preto sa nejedná o platenie bez právneho dôvodu

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    mattto Pozri príspevok
    nie, toto nie je prípad platenia bez právneho dôvodu, tebou cit. ustanovenie sa týka §5 ods. 3.

    Kým ona neoznámi a nepreukáže vznik skutočností uvedených v §6 ods. 3, nevzniká jej nárok platiť zníženú sadzbu, je stále platiteľom v zmysle §3 písm. a) a preto sa nejedná o platenie bez právneho dôvodu
    ved som pisala, ze najprv ma preukazat skutocnosti az potom ziadat ... zaroven tam je link na odpoved od RTVS o vzniku preplatku ...

    do 31.3.2013 platia este prechodne ustanovenia ... inac narok vznika az od nasledujuceho mesiaca po preukazani vzniku skutocnosti (§6 ods. 4)
    zakon 68/2008 nedefinoval posunutie vzniku naroku az od preukazania skutocnosti

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    mattto Pozri príspevok
    požiadať môžeš, ale nevrátia ti, lebo nárok na zníženie sadzby vzniká až po oznámení a preukázaní, že si poberateľom dôchodkovej dávky (§6 ods. 4 zák.č. 340/2012 Z.z.)
    Mne pred 4 rokmi vrátili asi za dva mesiace spätne - po zaslani preukazu ŤZP (nevedela som, že stačí preukaz, čakala som na rozhodnutie o priznaní ID). Preukaz ŤZP som posielala priamo do RTVS.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Ak ma firma kupene auto s radiom musi platit koncesionarske poplatky?

    koncesionarske poplatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.