Zavrieť

Porady

Stolárstvo+príjmy z prenájmu nehnuteľností

Prosím o radu, mám takýto prípad:
FO od 1.1.2005 do 31.8.2005 podnikal ako SZČO (v živnostenskom liste mal uvedené okrem iných činností aj stolárstvo a ubytovanie). K 31.8.2005 zrušil živnosť a od 1.9.2005 do 31.12.2005 je zamestnanec. Všetky príjmy zo živnosti mal za vykonané stolárske práce, takže tam si chce uplatniť 60%. No okrem týchto príjmov počas celého roka prenajímal nehnuteľnosť. V ŽL má síce uvedené aj ubytovanie, ale tieto príjmy tam podľa mňa nespadajú, nakoľko išlo len o holý príjem za prenájom, a ten podľa živnostenského zákona nie je živnosťou, živnosťou je len ubytovanie spojené s poskytovaním iných služieb (napr.stravovanie). Čiže podľa mňa tieto príjmy nie sú príjmy zo živnosti ale z prenájmu nehnuteľností? Pri týchto príjmoch si totiž chce uplatniť skutočné náklady, čo by nebolo možné, ak by spadali pod príjmy zo živnosti.
Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne, prosím o vaše názory, ďakujem.


Ešte jedna vec:ubytovanie v ŽL má len z toho dôvodu,že pri zakladaní živnosti sa väčšinou do ŽL dáva väčšina voľných činností, ktoré môže niekedy v budúcnosti použiť, aby pri zmene nemusel znova platiť poplatok 1000,-Sk
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak išlo o čistý prenájom, musíš to dať do §6 ods.3 , pretože ako si správne napísala, to nie je činnosť spadajúca pod Živnostenský zákon.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Príjem spadá určite do prenájmu. Pozri si §6 zákona o dani z príjmov. Tam je to dobre rozpísané.

    askam je offline (nepripojený) askam

    askam
    Johanka
    Ak išlo o čistý prenájom, musíš to dať do §6 ods.3 , pretože ako si správne napísala, to nie je činnosť spadajúca pod Živnostenský zákon.

    Tiez suhlasim, ale za podmienky, ze nehnutelnost, ktoru prenajima, nema v obchodnom majetku SZCO, vtedy by to bol prijem zo zivnosti.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Nehnuteľnosť nemá v majetku. Ďakujem za rady, myslela som so že to tak bude, ale potrebovala som si to overiť, hlavne kvôli tým 60% z remeselných živností, ste zlatí že ste mi tak rýchlo odpovedali, pekný zvyšok dňa Eva

    Stolárstvo+príjmy z prenájmu nehnuteľností

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.