Zavrieť

Porady

Ktorý objektív ?

Dobrý deň, potrebovala by som pomoc s výberom základného objektívu ku minolte dynax 7D.
Minolta AF 28-100/3,5-5,6 D
Minolta AF 35-105 F3.5-4.5 N

ktorý ?..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alabut je offline (nepripojený) alabut

    alabut
    Nie som fotograf, ale zalezi, co chces fotit. Osobne by som si vybral ten prvy, kvoli ohniskovej vzdialenosti, ktora umoznuje fotit aj v interieroch, cize zblizka. Objektiv je sirokopasmovejsi, preto ma aj vacsie clonove cislo pri maximalnom zoome, tu by bol vyhodnejsi druhy objektiv, ktory je viac vhodny na fotenie skupiniek a krajinky, ma mensi uhol zaberu a tym padom by mal dat kvalitnejsiu fotku pri rovnakom zabere. Pri maximalnom zoome ma svetelnejsi objektiv, co by sa dalo vyuzit pri zmenseni hlbky ostrosti, ale myslim, ze rozdiel nie je zas tak velky, aby bol v praxi poznatelny. Ja doporucujem prvy. :-)
    vlado 33 Toto som chcel pisat ale neviem zistit velkost cipu. Takze radsej davam od toho ruky prec. Aj ta 28smicka je na interier vela. Radsej nejaku 17.

    Vitacit je offline (nepripojený) Vitacit

    Vitacit
    Ahoj objektív Minolta AF 28-100/3,5-5,6 D bol vyrobený v roku 2003. Tento objektív obsahuje veľa umelohmotných častí ktoré môžu spôsobiť napríklad poškodenie kolies a tým pádom čiastočne znefunkčnenie celého objektívu. Tento objektív bol vyrobený skôr pre fotografa amatéra ktorý chce malý peniaz niečo držať v ruke. ( http://www.dyxum.com/lenses/Minolta-AF 28-100-F3.5-5.6-D_lens35.html )

    objektív Minolta AF 35-105 F3.5-4.5 N bol vyrábaný v roku 1988. Tento objektív už nieje čistá umelá hmota a jeho sklá sú podstatne kvalitnejšie ako má model 28-100 D. ( http://www.dyxum.com/lenses/Minolta-...-N_lens45.html )

    Osobne by som ti doporučil preštudovať celú www.dyxum.com. Tento web podáva veľmi kvalitné informácie. Sám som podľa neho pre svoju minoltu vyberal a z výsledkom som veľmi spokojný.
    Moje objektívy sú Minolta AF 50 F1.7, Minolta AF 35-70 F4, Minolta AF 70-210 F4. Všetko sú to staršie objektívy ktoré majú veľmi kvalitnú kresbu

    Doporučil by som ešte zvážiť ten výber. Minolta AF 35-105 F3.5-4.5 N ma síce podstatne kvalitnejšie sklá čo sa odzrkadlí na kresbe ale jeho nízka clona sa mi vôbec nepáči. Navyše pri týchto objektívoch z 80tých rokov a nízkej clone sa ti na fotkách bude tvoriť (u niektorých fotografov) nechcená chromatická aberácia. Napríklad keď budeš fotiť v zime.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    7D ma APS-C snimac, cize crop 1,6 ... teda ani jeden z tych 2 objektivov nie je vhodny tam kde je potrebne siroke ohnisko...
    preto z pohladu svetelnosti a konstrukcie by som z tych dvoch bral jednoznacne druhy

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    alabut Pozri príspevok
    Pri maximalnom zoome ma svetelnejsi objektiv, co by sa dalo vyuzit pri zmenseni hlbky ostrosti, ale myslim, ze rozdiel nie je zas tak velky, aby bol v praxi poznatelny. Ja doporucujem prvy. :-)
    naopak, rozdiel v svetelnosti je priepastny a rozhodne v praxi poznatelny ... nie je to len o hlbke ostrosti, rozdiel medzi 4,5 a 5,6 je az 1EV, co v praxi znamena ze kde pri prvom musim pouzit napr. ISO 800, pri druhom bude stacit ISO 400 ... alebo kde pri prvom vychadza cas 1/100, pri druhom 1/200, co hlavne pri dlhsom ohnisku moze dost pomoct udrzat ten cas v ruke ...
    alabut Mam podobny objektiv a najviac mi pije krv velka hlbka ostrosti, zbytok viem tolerovat. :-)

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Vitacit: celkom s tebou súhlasím čo sa týka súdkovitosti a vinetácie objektívu. Je jasné, že s takým rozsahom ohniska a pri tejto svetelnosti to nebude diera do sveta. Ale nezabúdaj, že sa bavíme o objektívoch, kde sa bazárová cena pohybuje cca 30€. A ešte kukni toto: http://www.fotoaparat.cz/article/7187/3

    Vitacit je offline (nepripojený) Vitacit

    Vitacit
    Vlado: Som pozeral hlavne jeho nízku aberáciu. Ale ja by som neriskoval objektív z umelej hmoty. Navyše pri testoch bol použitý nový objektív. Moje skúsenosti sú že sklá čo obsahujú rôzne prímesi plastov, telo plast, plastové ozubené kolesá fungujú prvé roky skvele ale potom je to vo hviezdach.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.