Zavrieť

Porady

Nevyplatenie plnej sumy urcenej v osvedceni o dedicstve.

Dobry den,
potreboval by som poradit, ako postupovat v pripade, ze nam (mne a bratovy) nebola vyplatena kompletna suma dohodnuta v osvedceni o dedicstve. Islo o nehnutelnost, ktoru nadobudol otec, s povinnostou vyplaty ustupujucich dedicov financnou pevnou sumou "xy". Zial, otec si to vysvetlil po svojom, a stiahol nam z tej sumy nemale peniaze, a my potrebujeme vediet, ako spravne postupovat pri domahani sa penazi. Nemam s tymto ziadne skusenosti, mohly by ste mi teda prosim napisat presny postup? (Napr. najprv musis ist za pravnikom, ktory spise podnet na sud..., alebo nemusime kontaktovat ziadneho pravnika, pojdes na sud podla miesta bydliska...). My sme ho tusim dva tyzdne po obdrzani penazi akurat vyzvaly pisomnou formou na uhradenie zvysnej sumy. Zijeme v zahranici, a tiez by ma zaujimalo, co vsetko budeme musiet hradit, a ake su priblizne sumy za ukony, a co bude platit strana, ktora "prehra", ci aj cestovne vylohy, ktore budeme potrebovat na pripadnu ucast na sude a podobne.
Za kazdu radu vopred dakujem,
s pozdravom,
Erik.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    samod je offline (nepripojený) samod

    samod
    Vážený pane,
    na uvedenú sú rôzne názory, ale jedna z možností je , že osvedčenie o dedičstve je exekučným titulom § 41/2 písm. e) zákona č. 233/1995 Z.z. . Inými slovami pokiaľ pôjdete za exekútorom ten požiada o poverenie na vykonanie exekúcie a keď súd vydá poverenie exekútor môže konať. Tým pádom sa vyhnete súdu a exekúcia je pomerne rýchla záležitosť ak povinný disponuje majetkom. Otázkou však je ako je formulované osvedčenie o dedičstve a či je výplata sumy viazaná na splnenie podmienky. Túto skutočnosť nepoznám a tým je aj prirodzene obmedzená presnosť odpovede

    Belliny je offline (nepripojený) Belliny

    zaciatocnik uctovnik Belliny
    Dakujem za odpoved,
    toto by bolo vyborne riesenie, teda v nasej situacii... K vyplate sumy su uvedene podmienky: "do 14 dni od predaja nehnutelnosti, najneskor vsak do 30.4.2013. Otec nehnutelnost rozdelil na zahradu, a dom zo zahradou, zahradu predal, a z toho nas vyplatil, priblizne 90% z dohodnutej sumy. Teraz nevieme, ci mame konat hned, alebo radsej pockat az do konca aprila, kedze vlastne cela nehnutelnost nebola predana. Otec sa vsak vyjadril, ze od neho uz ziadne peniaze nedostaneme. Pokial robite exekutora, mozete sa toho chopit, ak mate zaujem, popripade niekoho odporucit. Ak chcete vidiet Osvedcenie o dedicstve, rad Vam ho poslem, aby ste vedely presne znenie, teda ak ste ochotny poskytnut este nejaku radu zadarmo .
    Este raz vdaka,
    Erik.

    Nevyplatenie plnej sumy urcenej v osvedceni o dedicstve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.