Zavrieť

Porady

Ako realizujete právo vlastníka nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu? Máte v zmluve ošetrené, že si môžete robiť fotokopie, výpisky ?

Právo nahliadať do dokladov je u nás iluzórne. Predseda SVB jednoducho na nevyhovujúcich vlastníkov nemá čas, dopredu vyžaduje, čo chcete vidieť (napr. dátum zápisnice, ale vy neviete, na ktorej schôdzi sa daná vec preberala..) a zasa nemá čas, potrebuje prizvať tamtohoahentoho... Aký postup doporučujete ? Ako zmeniť terajšiu situáciu, keď sa predseda SVB chová ako vlastník domu?
Usporiadat
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Vox populi.
Inými slovami - všetci sa zídete, cigaretku vyfajčíte, klebety preberiete, medzi rečou spomeniete, že oného precedu by zosadiť vhodné bolo, paprče dvihnete, nového pasujete, na lajstro to položíte, precedovi oznámite, že už nie je precedom (možno podpecedom!)
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Beata789 Beata789

Beata789 je offline (nepripojený) Beata789

Jaj, ... Ked nasi ludia na schodzu pridu 8 z 32, z toho je jeden predseda SVB, 3 clenovia 5-clennej rady, k tomu 3-4 spnomocnenia pre predsedu (ano, vlastnik splnomocni kontrolovaneho), robia si zapisnicu ako len chcu (hlavne co sa im do nej nehodi, to tam nebude), zopar neprijemnych jedincov prehlasuju ... fčul budz mudry..
Ale važne: ďakujem.
0 0
IvanPK IvanPK

IvanPK je offline (nepripojený) IvanPK

Aký postup doporučujete ? zákonný...napr. že Vás bude na zhromaždení nadpolovičná väčšina....
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Vždy je to o ľudoch a ľudoch. Ak nebude zo zákona čosi na podobnej úrovni, kde budú mať všetci zainteresovaní právo vidieť čo vidieť chcú, tak predsedovia a spávcovia sa budú správať ako napoleónikovia.
profesionálny zástupca vlastníkov

niekedy stačí málo, skener a trocha miesta na webe, ktoré je najlepšie zadarmo. A to podstatné, profesionálny prístup k vlastníkom, veď sa nejedná o arizátorov a vlastník vlastníkom ostáva aj keď ho vo veciach správy domu zastupuje profesionál(?).
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Máte v zmluve ošetrené, že si môžete robiť fotokopie, výpisky
veď tie doklady sú aj moje, to akože sa mám pýtať ich velebnosti či mi to dovolia?
0 0
mackoivan mackoivan

mackoivan je offline (nepripojený) mackoivan

Beata789 Pozri príspevok
Jaj, ... Ked nasi ludia na schodzu pridu 8 z 32, z toho je jeden predseda SVB, 3 clenovia 5-clennej rady, k tomu 3-4 spnomocnenia pre predsedu (ano, vlastnik splnomocni kontrolovaneho), robia si zapisnicu ako len chcu (hlavne co sa im do nej nehodi, to tam nebude), zopar neprijemnych jedincov prehlasuju ... fčul budz mudry..
Ale važne: ďakujem.
musíš zmúdrieť tak, že sa odteraz budeš o všetko zaujimať- zbierať všetky prešľapy orgánov SVB- postaviť sa pred dvere predsedu a pýtať od neho k nahliadnutiu doklady-prefocovať sa to dá aj na mobil mám to odskúšané-prinajhoršom počkať pokiaľ orgánom neskončí 3 ročné funkčné obdobie, potom nové môžte zvoliť aj nadpolovičnou väčšinou prítomných. Nič ti nebráni agitovať v dome poukazovať preukazateľne na chyby predsedu . Mňa by tiež vytočilo keby odomňa niekto niečo chcel a ani sám nevie čo. Na kontrolu predsa máte 5 člennú radu. To ani oni ti nič nevysvetlia? Ake dostávate ročné vyučtovanie? Nesedia nejaké peniaze? Kto vám robí učtovníctvo- neporadí an učtovník?.....A najbližšie sa prihlás, že zapisovateľa na zhromaždení budeš robiť ty, neverím že ti to neschvália, ale píš objektívne :-)
Naposledy upravil mackoivan : 19.03.13 at 13:01
0 0
Beata789 Beata789

Beata789 je offline (nepripojený) Beata789

macinko ivan, dakujem.

Ide o to, ze viem, ktory doklad potrebujem, ale neviem, v ktorej zapisnici, v ktorom fascikli, atd.. sa to nachadza. U nas su doklady v schodzovej miestnosti, kluce ma len predseda a naozaj sa v niektorych veciach sprava ako vlastnik domu. Mavat zakonom, ze mama pravo nahliadat do dokumentacie zatial neprinieslo ovocie, lebo predseda "nema cas". A ked nahodou ma cas, tak potrebuje privolat predchadzajuceho predsedu, ten zasa byvaleho spravcu a ten napr. svoju mamu ... Prehanam, ale naozaj ma do dokladov nechcu pustit. Potrebujem kopiu jedneho dokladu a kedze islo o chybne rozhodnutie vtedajsieho predsedu (kamarat terajsieho) ... neviem sa pohnut dopredu a riesit problem spojeny s mojim bytom. Zakon - nezakon, nahliadanie je u nas utopia.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

SVB je právnická osoba, má svoje orgány, aj kontrolný orgán, radu SVB. Požiadaj ju o vyhotovenie kópie požadovaného dokladu, ak nie je pre srandu králikom, alebo predsedu, tak do tridsať dní by ti mali odpovedať. Možno povedia, že sú to utajované skutočnosti, ktoré by mohli poškodili dobré meno SVB. Alebo, že sú to osobné údaje a preto máš držať hubu a nepchať nos, tam kde netreba, ti ho.
0 0
janeb janeb

janeb je offline (nepripojený) janeb

U nás sme prístup vyriešili tak, že sme si urobili stránku kde sú nascanované všetky zmluvy, zapisnice a doklady. Kazdy byt ma login a heslo a kto chce môže si to prezriet. A je jasne, ze sem tam sa niekto ozve, ale tym ze vsetci maju info o tom, ze je to pristupne nie je tych pripadov vela.
1 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
U nás sme prístup vyriešili tak, že sme si urobili stránku kde sú nascanované všetky zmluvy, zapisnice a doklady. Kazdy byt ma login a heslo a kto chce môže si to prezriet. A je jasne, ze sem tam sa niekto ozve, ale tym ze vsetci maju info o tom, ze je to pristupne nie je tych pripadov vela
..keď partia dobrodincov nemá čo skrývať je to v tejto dobe najlepšie riešenie. Každý sme nejaký, jeden rýpe, druhý kradne, tretí je klientelista... Je to na webw, a každý si to môže pozrieť, ak chce. Pokoj majú všetci, predseda, správca, zástupca vlastníkov. Ale domôcť sa aby to bola samozrejmosť? Utópia. Niellen napoleónikovia, ale aj hovná v poličke si myslia že oni sú spasitelia domu, a niekedy aj sveta.
Tak, ako Guťan v inej téme by bol oveľa informovanejší, keby si mohol pozrieť dokumenty, faktúry a Energetický dertifikát domu.
Čo bráni zverejňovať všetko na webe? Tí napoleóni a hovná položené v poličke, lebo si myslia že sa stali džemom.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

U nás sú vo väčšine starší ľudia, tak to cez počítač nejde.
Každá zápisnice je zverejnená na nástenke a v každoročnej správe o hospodárení a činnosti spoločenstva sa vyhodnocujú aj uznesenia prijaté na zhromaždeniach a ich plnenie.
Ak chce niekto nahliadnuť do dokladov, tak príde v čase stránkových hodín, ktoré boli stanovené pre predsedu. Ak je toho viacej, tak si dohodne s predsedom termín a predseda musí dať požadované doklady k nahliadnutiu. Nesmú sa robiť fotokópie a ani žiadne doklady zapožičiavať ale v prípade potreby si žiadateľ môže robiť poznámky.

Akú podáva predseda správu o hospodárení a činnosti spoločenstva a čo členovia rady ?
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Nesmú sa robiť fotokópie, to je ako za totality, keď súdruhovia zakazovali fotiť kasárne.
Ešteže štátna správa musí robiť kopie a zverejňovať na webe, môžem si stiahnuť kópiu zmluvy na teplo pre kasárne, za koľko majú zmluvu na servis výťahov...., ale nemôžem si urobiť kópiu zmluvy vlastného domu.
Tak nás pán boh opatruj, že sme všetci jeho deti..
0 0
ĽubicaMT ĽubicaMT

ĽubicaMT je offline (nepripojený) ĽubicaMT

Ja som pred rokom požiadala doporučeným listom predsedu SVB o nahliadnutie do zápisníc aj do tlačových zostáv z účtovníctva, týkajúcich sa čerpania FPÚaO a Správy za rok 2011 - doteraz mi to neumožnil. Kedysi sme mali tieto zostavy vo vývesných tabuliach vo vchodoch a ktokoľvek si ich mohol prečítať. Tlačové zostavy som chcela vidieť z dôvodu, že sme mali nedoplatok za „správu“ v ročnom vyúčtovaní služieb cca 24 Eur/byt. Na reklamáciu mi účtovníčka odpovedala, že je to služba a musí sa vysporiadať vo vyúčtovaní (?). Potom som písomne požiadala o nahliadnutie do asi 7 dokladov predsedu rady, ktorý mi „zamával“ zmluvou o spoločenstve, že vraj podľa nej nemám právo nahliadnuť do žiadneho dokladu SVB. Ja som „zamávala“ zákonom, nepomohlo. Neskôr mi prišiel doporučený list (však máme dosť peňazí na poštovné a potom to znovu budeme mať ako nedoplatok vo vyúčtovaní), že rada na moju žiadosť vykonala kontrolu konkrétnych dokladov (žiadala som o nahliadnutie do dokladov nie o ich kontrolu) a odpoveď vyzerala takto: „DR skontrolovala zmluvu medzi SVB a predsedom (chcela som si overiť, či je pravda, že zvýšenú odmenu pre predsedu SVB schválila pred 2 rokmi rada, nie zhromaždenie), DR skontrolovala objednávky a dodacie listy na vedenie účtovníctva – účtovníčka nemá uzatvorenú nijakú zmluvu so SVB (!!!), DR skontrolovala faktúru za posudok statika, DR skontrolovala list SVB firme ... a jej odpoveď SVB, DR skontrolovala objednávku tepla na r. 2013...“ Požiadala som aj o nahliadnutie do 2 zápisníc z r. 2011, na čo mi odpísali, že som dostala do schránky uznesenie zo zhromaždenia.
V zmluve o spoločenstve máme napísané, že vlastník bytu má právo nahliadnuť do zápisníc a predseda je POVINNÝ jeho žiadosti vyhovieť. Žiaľ, asi je to len zdrap papiera, rovnako ako aj zákon 182-ka, nezáväzná ani pre radu, ani pre predsedu SVB. Predseda SVB na mňa naziapal, že ja som nechcela nahliadať, ale kontrolovať (?), v čom má čiastočne pravdu, pretože som vlastník a mám právo kontrolovať, kde idú aj moje peniaze.
Zaujímavé je, odkiaľ naše vedenie čerpá „vedomosti“ o nahliadaní do dokladov – zrejme priamo z regionálneho centra Z SVB, odkiaľ som dostala písomnú odpoveď: „Nie ste predseda, člen rady ani účtovník, máte právo nahliadať len do dokladov, týkajúcich sa vášho bytu a vašej osoby“. A za takéto "usmernenie" platíme každý mesiac príspevky 0,17 Eur/byt ...
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

No, stále je možnosť sa domáhať svojho práva, aj spoluvlastníckeho na súde. Ale, dá sa súdom, tu na Slovensku veriť, že rozhodnú v súlade so zákonom ...
0 0
Stanislav 1975 Stanislav 1975

Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

sito Pozri príspevok
No, stále je možnosť sa domáhať svojho práva, aj spoluvlastníckeho na súde. Ale, dá sa súdom, tu na Slovensku veriť, že rozhodnú v súlade so zákonom ...
-Sitko,ty aj žiješ, dýchaš ešte?
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Stanislav 1975 Pozri príspevok
-Sitko,ty aj žiješ, dýchaš ešte?
Tak, napoly, či na poli?
0 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
Nie ste predseda, člen rady ani účtovník, máte právo nahliadať len do dokladov, týkajúcich sa vášho bytu a vašej osoby“. A za takéto "usmernenie" platíme každý mesiac príspevky 0,17 Eur/byt ...
táto "logická" odpoveď sa dá interpretovať, tak že do dokladov môže nahliadnuť iba predseda, člen rady a účtovník, A teda mali by nahliadať len do dokladov týkajúce sa času ich pôsobenia vo funkciách?

šalamúnska odpoveď...a čo sa netýka môjho bytu a domu áno?
Náklad na vodu-spoločný, teplo spoločné, výťah- spoločný....Môže mať niekto problém, že sused vie jeho spotrebu vody, náklad na kúrenie..tak potom mu môže vadiť aj to, že vedia o ňom koľko má detí.
Správa domu typu: blbečkovia buďte spokojní, mi tu pre Vás robíme, zaplaťte a čušte by už konečne mala mať stop. Porušovať povinnosti pri správe cudzieho majetku, obchádzať zákon, a myslieť si že je to pre dobro domu...
Každý, čo spravuje cudzí majetok by mal byť rád, že vlastník tohto majetku má chuť a čas zadarmo kontrolioať ako jeho majetok za jeho peniaze spravujú, a na prípadné nedostatky, porušenia zákona a veci ktoré mu vadia upozorní. Malo by to byť samozrejmosť, že vlastník sa zaujíma za čo platí, komu platí a či platí preto, že tak chceli spoluvlastníci, či len samozvaní spasitelia.
Vše pro dobro světa a vlastníkov.

Naposledy upravil nunenko : 21.03.13 at 06:08
1 0
nunenko nunenko

nunenko je offline (nepripojený) nunenko

prďous, táraj, gágaj
verkaz

23 Hours Ago #37981viď časopis -Vlastník-byt- bytový dom - vydávaný Združením spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku.

Verkaz, keď budú mačky vydávať časopis, isto pes budú musieť podľa neho nosiť náhubok, a ako dôvod bude uvedené, že je to pre dobro psov, aby sa nemohli pokúsať.


Má vlastník bytu právo na oboznámenie sa so zápisnicou zo schôdze vlastníkov v bytovom dome?


2407
2007Predseda spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov odmieta zverejniť zápisnicu zo schôdze vlastníkov bytov a nebytových priestorov, pred tým sa zápisnica obvykle vyvesovala vo vchode domu, kde si ju mohol každý prečítať. Je predseda povinný zápisnicu doručiť obvyklým spôsobom vlastníkom bytov a v akom termíne po konaní schôdze? Ak nie, tak môžem si zápisnicu odfotiť, resp. urobiť kópiu? Je predseda povinný mi predložiť k nahliadnutiu konkrétnu faktúru za práce na dome? Môžem si urobiť jej kópiu?


Odpoveď na príspevok “Má vlastník bytu právo na oboznámenie sa so zápisnicou zo schôdze vlastníkov v bytovom dome?”

0408
2007admin (17:03:21) :Otázky, na ktoré sa pýtate, sú upravené zákonom č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov v znení neskorších predpisov (ďalej len “zákon”).
Na účely správy spoločných častí domu a spoločných zariadení domu, nebytových priestorov, ktoré sú v spoluvlastníctve vlastníkov bytov a nebytových priestorov (ďalej len “spoločné nebytové priestory”), príslušenstva a priľahlého pozemku vrátane ich údržby a obnovy, sa zriaďuje spoločenstvo vlastníkov bytov (ďalej len spoločenstvo). Pokiaľ vlastníci bytov nevytvoria spoločenstvo, sú zo zákona povinní uzatvoriť zmluvu o výkone správy so správcom.
Spoločenstvo vlastníkov bytov pritom má niekoľko orgánov:
a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie, príp.
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.
Predseda je štatutárny orgán spoločenstva, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie. Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí.
Rada je dozorný orgán spoločenstva a
a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.
V zmysle ustanovenia § 7c zákona členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
Ďalším dôležitým a zároveň najvyšším orgánom spoločenstva je zhromaždenie, ktoré tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Ide o kolektívny orgán, ktorý je odlišný od jeho členov - vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
Vlastníci bytov majú v rámci kontroly vykonávania správy spoločenstvom tiež isté oprávnenia a v zmysle ustanovenia § 11 ods. 6 zákona vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo nahliadať do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv. Nakoľko schôdza vlastníkov (zhromaždenie) je tiež jednou z foriem výkonu správy domu spoločenstvom, o ktorej priebehu sa spisuje zápisnica, má vlastník bytu v zmysle ustanovenia § 11 ods. 6 zákona právo na nahliadnutie do nej (oboznámenie sa s ňou).
Zákon výslovne ukladá tomu, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, povinnosť výsledok hlasovania oznámiť do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým. Najčastejšie sa tak deje vyvesením výsledku hlasovania na spoločnej tabuli vo vestibule bytového domu (§ 14 ods. 1 zákona). V zmysle ustanovenia § 14 ods. 4 zákona ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Zhromaždenie pritom podľa zákona zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Preto povinnosť oznámiť výsledok hlasovania prislúcha práve rade.
Pokiaľ ide o nahliadnutie do faktúry za vykonané práce na dome, právo vlastníka na nahliadnutie do dokladov týkajúcich sa správy domu alebo čerpania fondu prevádzky, údržby a opráv, sa týka aj nahliadnutia do takejto faktúry, pretože práce na dome boli pravdepodobne hradené z fondu prevádzky, údržby a opráv.
Pokiaľ ide o otázku, či má vlastník bytu právo urobiť si z uvedených dokladov, do ktorých nahliada, aj ich fotokópiu, zákon o takejto výslovnej možnosti mlčí, avšak vzhľadom na všeobecnú právnu zásadu zakotvenú v článku 2 ods. 3
Ústavy SR, podľa ktorej každý môže konať, čo nie je zákonom zakázané, a nikoho nemožno nútiť, aby konal niečo, čo zákon neukladá, má vlastník bytu v prípade dokladov, do ktorých má právo nahliadať, podľa nášho názoru aj právo urobiť si z nich na vlastné náklady výpisy, odpisy, prípadne aj ich fotokópiu. To všetko aj s ohľadom na všeobecné ústavné právo na slobodné získavanie informácií (článok 26 ods. 1 a 2 Ústavy SR).

Naposledy upravil nunenko : 21.03.13 at 06:30
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
ttroman Pozri príspevok
Já ti Karle nevím

Keď som prišiel na družstvo / povedal som, čo chcem, tak som dostal :
- sofort
- dátum kedy si múžem prísť

PS
Iba s medzisprávcovským vyrovnaním a presunom FO nsa cukali asik 6-9 týždňov
...Karle , to víš ...to máš takhle ...

Předevčírem mně pípla SMS ....ať si přijdu po ten výpis z čerpáni fondu za poslední kvartál ...a sofort
0 0
janeb janeb

janeb je offline (nepripojený) janeb

Aj nas volakedy spravovalo Bytove družstvo - čistý socík a čierna diera na peniaze. Platili sme a doplácali. A potom sme si povedali dosť a už rok sa riešime sami a prehľadne. Je fakt, že doklady z čiernej diery sme nedostali, ale riešili sme to tým, že sme čiernu dieru odstavili. S takym molochom kde sa tety a ujovia nechávajú nežne oslovovať pán inžinier a na dverách majú honosné pozície ako námestník pre ekonómiu a tajomník ... sorry, vďaka, dovidenia.
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať