Zavrieť

Porady

Uctovanie PayPal

Zdravim,

• pripravujem web, ktory bude zamerany pre globalne publikum a potrebujem vyriesit byrokraciu okolo paypal-u

• na webe sa budu poskytovat mikrosluzby. Ako priklad uvediem, napr. pohladnice (obrazok + text venovania).

• niektore sluzby budu kompletne zadarmo, cize hocikto moze hocikomu poslat pohladnicu (mailom) a nic nebude platit

• ak bude so sluzbou / webom spokojny, moze prispiet na paypal ucet - klasicke donate. V tomto pripade je mi uplne suma-fuk, kto je dany clovek, jeho udaje nepotrebujem. Ale jeho jeden ci dva dolare / eura / oriesky musim nejako priznat a zauctovat. Otazka je ako, ked o tom cloveku nemam ziadne udaje? Fakturu mu asi len tazko vystavim... a pytat si udaje po tom co prispel je.... no... ved vieme.... nerealne

• niektore "pohladnice" budu premiove, cize platene. Uzivatel cez paypal posle optrebnu ciastku a dana sluzba sa mu spristupni. Kedze tiez pojde o polozky radovo v jednotkach dolarov / eur za kus, je tak trochu naivne cakat, ze mi clovek povie svoje kompletne udaje, ktore potrebujem na fakturu....

• na firmy web zamerany nebude... len cisto na koncovych zakaznikov, fyzicke osoby z celeho sveta.... resp. z hocikade...

Viete mi, prosim, niekto poradit ako tieto dolare / eurace zauctovat a poriesit to tak, aby boli vsetky tieto platby v poriadku? Len doplnim, ze majitel a prevadzkovatel webu bude slovenska sro, neplatca DPH (aspon zo zaciatku).

Ja som googlil a precital kopec for, ale stale mam v tejto otazke "tak trochu" bordel.... neviem ci som "vyhul" ja, alebo mame "divne" zakony

Dakujem za vsetky odpovede

Dopo-dovi
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Žiaľ je to tak, že faktúru so všetkými potrebnými údajmi vystaviť musíš! Tj. musíš mať údaje tých ľudí - každého jedného z nich - a to aj keby sa jednalo len o centy! Ak nemáš, máš problém! To že si ich nevieš zohnať nikoho nezaujíma.

    Že ti ich tí ľudia nedajú to si môžeš byť istý – oni sú zvyknutý zaplatiť a ďalej nič neriešiť.
    Väčšina zahraničných ľudí (aj firiem) pôsobiacich online absolútne nechápe načo sú komu ich údaje ako adresa a podobne. Presvedčiť firmu z USA aby ti povedali ich TAX ID (DIČ) tak to je iná story. Ako keby si neviem čo od nich chcel vedieť.
    Aj na zopár týždňov presviedčania a xy emailov s nimi (každým) vymenených sa priprav!
    Ak ich vôôôôôbec presvedčíš! Môžeš si byť istý, že stretneš aj také firmy, ktoré ti ich TAX ID (DIČ) a ich adresu nedajú aj keby si ich na kolenách prosil ...
    A nebudú to žiadne malé, či pochybné firmičky, ale známe a v online svete veľké firmy!

    Ale vlastne, nemožno sa im diviť.
    Napr. v USA im na zaúčtovanie účtovného prípadu stačí len výpis z účtu. Nič viac im netreba. Žiadne DIČ, adresy, skrátka nič. Takže samozrejme hodne neveriaco pozerajú na toho kto od nich chce ich plné obchodné meno, adresu, TAX ID (DIČ), a podobné (podľa nich veľmi citlivé) údaje. O to viac ak sa jedná o obchod doslova za centy!

    Inak, … ako reálne docieliš napríklad to, že u teba nenakúpia firmy, keď chceš mať celosvetovú pôsobnosť a vravel si, že budeš predávať len ľuďom, nepodnikateľom? Spomínal si, že nechceš byť platcom DPH. Vieš o tom, že pokiaľ by u teba nakúpila firma usídlená v inom členskom štáte EU musíš byť registrovaný ako „platca“ DPH minimálne podľa §7a, a to ešte pred dodaním služby do iného členského štátu EU – ak nie tak máš taký problém, že až - ak ti tam príde nejaká firma z iného členského štátu EÚ a nakúpi ti tam pred tým než budeš registrovaný podľa §7a, alebo §4.
    Totiž také „uvedomelé“ firmy usídlené v iných členských štátoch EÚ tiež stretneš, len sa neboj – také čo ti tam hŕŕŕŕŕ nakúpia a zaplatia, ale o smerniciach EÚ, prijatí služby z iného členského štátu EU a celkovo povinnostiach, ktoré z toho pre vás dvoch vyplývajú nevedia nič.

    Aj keď budeš predávať len „virtuálny tovar” (vlastne služby) budú pre teba platiť všetky pravidlá ktoré platia pre eshopy. Napr. že ti budú môcť ľudia tvoj „virtuálny tovar“ vrátiť bez udania dôvodu do 14 dní od jeho kúpy a ty im samozrejme budeš musieť vrátiť peniaze! No a oni budú mať samozrejme povinnosť zmazať si z ich PC ten tvoj „virtuálny tovar”.

    Ja len tak ... aby si vedel čo ťa prípadne čaká ak sa na Slovensku rozhodneš podnikať v online svete ...
    Naposledy upravil flector : 19.03.13 at 18:58

    jozi28 je offline (nepripojený) jozi28

    jozi28
    Dakujem za odpoved... cize to vyzera tak, ze mame naozaj posahane a predpotopne zakony :-/... a vraj podpora podnikania.... takove makove...

    Ono, jasne, ze je mozne, ze sluzby yvyuziju aj firmy, ale nie su cielovka... len okrajovy, nahodny zakaznik...

    No nic... vidim to tak, ze vsetko bude zo zaciatku kompletne zadarmo a uvidim ako sa to vyvinie.... uvidim kolko tam bude uzivatelov, co budu robit a podla toho sa potom zariadim.... stale je moznost, ze si zriesim nejaku firmu vonku, v krajine, kde paypal poznaju a budu radi za dane, ktore zaplatim...

    Mate niekto podobnu skusenost?

    mozeme sa potom divit, ze kazdy kto moze uteka prec :-/

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    flector Pozri príspevok

    Aj keď budeš predávať len „virtuálny tovar” (vlastne služby) budú pre teba platiť všetky pravidlá ktoré platia pre eshopy. Napr. že ti budú môcť ľudia tvoj „virtuálny tovar“ vrátiť bez udania dôvodu do 14 dní od jeho kúpy a ty im samozrejme budeš musieť vrátiť peniaze! No a oni budú mať samozrejme povinnosť zmazať si z ich PC ten tvoj „virtuálny tovar”.

    Ja len tak ... aby si vedel čo ťa prípadne čaká ak sa na Slovensku rozhodneš podnikať v online svete ...
    Aby to nebolo take tmave, na SVK sa od zmluvy uzavretej online da odstupit nie do 14, ale len do 7 pracovnych dni.
    Pri sluzbe sa NEDA od zmluvy odstupit pokial uz bola poskytnuta pred uplynutim lehoty so suhlasom spotrebitela.
    Zakon 108/2000
    jozi28 - na uvod to daj zadarmo, uvidis zaujem... ak ti to pojde a ludia budu chciet aj kupovat, vyries to firmou napr v USA. Az tak drahe to nie je, pri malych obratoch je aj uctovnictvo a celkovo vedenie firmy za prijatelne peniaze.
    Aby si toto robil so slovenskou sročkou a uplne košer, tak sa zblaznis. a zaplatis velke peniaze za uctovnika.
    dobry web o veciach v usa - www.podnikanivusa.com

    jozi28 je offline (nepripojený) jozi28

    jozi28
    peter_hornik: ten blog poznam, ale dakujem ze reakciu

    neviem preco, ale zase sa mi potvrdilo, ze tato krajina nema zaujem o vytvorenie podmienok na to, aby sa tu dali normalne odvadzat dane... napr. z takehoto projektu... idealne by asi bolo aby sme boli vsetci cisto priemerny a mali uplne v ... (tam kde slize spievaju)... uvidim ako projekt pojde a ked to bude v pohode, asi to fakt budem riesit cez zahranicie.... zbytocne komplikacie, ale ked sa inac neda :-/

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    pokial budes mat len donate paypal a nie vyslovene platby, tak to vsetko mozes evidovat ako dary, to predsa nepotrebujes osobne udaje nikoho, ci?

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Pokiaľ viem tak dar je darom iba vtedy pokiaľ za to neposkytuje žiadna protihodnota, čo v tomto prípade vlastne nie je pravda.
    Poskytuje za to nepriamo ten „virtuálny tovar“ na webstránke.

    Okrem toho myslím, že na prijatie každého daru ako s.r.o. by mal mať po správnosti vyhotovenú riadnu darovaciu zmluvu so všetkými údajmi. Pokiaľ nebude mať tak v prípade kontroly bude dôkazné bremeno na ňom – o tom, že sa naozaj jedná o dary (je tam tá nepriama protihodnota!) – tj. keď na tom svojom webe použije PayPal donate tlačidlo bude s tým mať potenciálne kopu problémov a možno pre pár centov. Pretože nebude vedieť hodnoverne dokázať úradom, kto, čo a z akej Tramtárie mu tam na ten PayPal naposielal „len tak“ peniaze.
    jozi28 - ak tieto mikroplatby nemas cez nejaky centralizovany system, ako priklad uvediem Apple Store (ktory ti zuctuje vsetky par centove, dolarove pohyby raz za nejake obdobie), tak je to tazko so slovenskou s.r.o. riesitelne. Administrativa a uctovnictvo ta budu stat viac, ako tie platby.

    Ale neboj, vo volebnom programe niektorej strany v roku 2078 sa to urcite objavi.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    podla mna pri darovani nepotrebuje vystavovit danovy doklad a tym padom nepotrebuje udaje osoby
    blavaciko - ked ty nieco ponukas na webe, tu istu polozku X krat, tak ti za nu ludia nedavaju dar, ale platia - lebo dostavaju jasnu protihodnotu.

    dar je, ked ti ja dam 10 eur a ty mi podakujes.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    stale hovorim len o tomto:
    ak bude so sluzbou / webom spokojny, moze prispiet na paypal ucet - klasicke donate.


    Je jasne, ze "premiove pohladnice" bude musiet normalne fakturovat.
    Moze ale vyuzit par. 74, ods 3, zakona o dph a vystavovat "Zjednodusenu fakturu" pri obchode do 100,-€ vratane dph

    jozi28 je offline (nepripojený) jozi28

    jozi28
    ono v podstate su mozne tri riesenia:

    level 1) bude to kompletne for free a ked budu naklady na server vacsie ako "toto v pohode utiahnem, lebo ma ten projekt bavi", nahodi sa tam nejaka reklama, aby to cca pokrylo naklady.... adsense napr...

    level 2) mohlo by tam byt donate tlacidlo, ale tym padom by neexistovali premiove sluzby.... proste vsetci mozu vsetko for free a ak sa im to paci, mozu web podporit... ak nechcu, nemusia... ale vsetlko budu mat dostupne

    level 3) boli by aj premiove sluzby, pricom by al vsetky boli hlboko pod 100€.... cize tu by sa dala vyuzit ta zjednodusena faktura... ake udaje musi obsahovat? Ako vlastne funguje? Idem si o nej cosi pohladat, lebo pravdu-povediac som sa s nou este nestretol


    Firma je neplatca DPH, ale mame tu registracia podla par.7a) (tusim??) na styk so zahranicim (zatial sme ju este nevyuzili, ale spravili sme ju prave preto, ze sa moze hodit... napr. aj pri obchodoch do Ceska a pod)... cize problem by s tym nemusel byt, nie? Zostava len vyriesit to fakturovanie..... ci?
    Necropost ako svina ale neda mi:
    Udaje nepoznas, nepozna ich ani DÚ.
    Fakturu vystavuj na dobreho kamarata, ktory kedykolvek potvrdi ze prispieval 50x za mesiac

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.