Zavrieť

Porady

Licencne poplatky a DIC

Dobryden.
1)Naozaj sa musim registrovat na danovom urade a musim mat prideleneDIC, ked chcem ako fyzicka osoba fakturovat licencne poplatky zasoftver? (Na zaklade licencnej zmluvy, nie zmluvy o dielo). Ktoryparagraf to diktuje?
2) Ak musim mat DIC, tak musia mat DIC ajumelci (spevaci a pod.), ktori su podla mna v rovnakej situacii? Akoni nemusia mat DIC, v com je rozdiel?
3) Musim teda platitzdravotne odvody z takychto prijmov?


Mensi uvod do problemu, ktory riesim.

Predvyse mesiacom som bol na prednaske p. Mihala a tam som sa dozvedel,ze z prijmov na zaklade licencnej zmluvy podla autorskeho zakona (§40autorskeho zakona) neplati fyzicka osoba ziadne odvody. Pochopil somto tak, ze su tym myslene socialne aj zdravotne odvody, ktore vpripade takychto licencnych prijmov nemusim ako autor softverovehoproduktu platit.
Nazaklade tychto informacii som sa spytal nasej auditorky, co musimurobit, aby som akofyzicka osobamohol fakturovatlicencne poplatky za softver, ktoreho som autorom a ktory je akodielo dostupny zadarmo a platia sa za neho uz iba licencie (t.j.chcem uzatvarat licencne zmluvy, nie zmluvy o dielo). Od auditorkysom dostal odpoved, ze sa musim zaregistrovat na danovom urade a bolsom upozorneny, ze aj ked nebudem musiet platit socialne odvody ztakychto prijmov, tak zdravotne odvody budem musiet platit.

Argumentyauditorky vychadzali z webu VsZP:
http://www.vszp.sk/platitelia/platen...o-cinna-osoba/
1)Za samostatne zárobkovo činnú osobu sa považuje osoba, ktorá:-vykonáva umeleckú činnosť alebo inú tvorivú činnosť (napr.podľa zákona o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zapisovacíchnávrhoch alebo činnosti podľa autorského zákona)2)Do príjmu zdaňovaného podľa §6 ods. 1 a 2 zákona o dani zpríjmov patria:-e) príjmy z použitia alebo z poskytnutia práv z priemyselnéhoalebo iného duševného vlastníctva vrátane autorských práv apráv súvisiacich s autorským právom, a to vrátane príjmov zvydávania, rozmnožovania a rozširovania literárnych a iných dielna vlastné náklady,


Mojapoznamka k bodu 1 - Podla mna to je myslene na tie pripady, kedy savykazuju prijmy na zaklade zmluvy o dielo (to je ta tvoriva cinnost)a nie na zaklade licencnej zmluvy (pasivny prijem).
Moja poznamkak bodu 2 - Tu to uz vyznieva tak, ze su tym myslene aj prijmy zlicencii, ale nie som si isty.


Vyjadreniepoistného odboru VšZP, ktore auditorka ziskala:Každáosoba, ktorej daň. úrad udelí DIČ, sa pre účely zdravotnéhopoistenia považuje za SZČO.Keďžeje daný človek (t.j. ja) v súbehu so zamestnaním, bude maťnulové preddavky na poistné až do vykonania roč. zúčtovania,kedy bude urobené zúčtovanie a vypočítané preddavky podľadosiahnutého príjmu na budúce obdobie.Zuvedených príjmov sa teda budú platiť zdravotné odvody, ale ažv rámci ročného zúčtovania.

Ukazuje sa teda,ze v otazke platenia zdravotnych odvodov sa klucovym stava poznatok,ci sa musim alebo nemusim registrovat na danovom urade, aby som moholmat pasivne prijmy z licencii, nakolko od tejto registracie saodvijaju aj zdravotne odvody.
Auditorkama presviedca, ze sa zaregistrovat musim a ako argument uvadza webDRSR (s prislusnymi paragrafmi), na ktorom ja vsak nevidim nic, co bypre moj pripad podporovalo jej tvrdenia.

Argumentyauditorky podla webu DRSR:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...cia/dzp01.html

Dakujem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    tatramat je offline (nepripojený) tatramat

    tatramat
    založ si SRO, keďže si aj zamestnanec nemusíš byť konateľom s uzatvorenou pracovnou zmluvou so svojou SRO podľa zákonníka práce (neplatíš odvody), ale tiež súčasne si môže SRO účtovať náklady, ktoré budú znižovať základ dane pri zdanení. Súčasne, a hlavne, čo sa týka rôzneho pochybenia, ručí za záväzky SRO samotná SRO, nie ty (samozrejme ak máš splatené celé základné imanie do sro 5000 €, ale na to ti stačí 1 papier a máš ho splatené). /// Aktuálne, všetky tvoje príjmy a prípadné finančné povinnosti sú priamo nastavená na tvoju osobu, teda v prípade chýb z nevedomosti, komu a koľko platiť by mohol vyvstať problém, kedy by si ľahko sa mohol ocitnúť v dohľade exekútora, pretože zdravotným poisťovnia stačí vystaviť výkaz nedoplatkov, ktorý je po určitej lehote exekučným titulom a náklady rastú. Exekútor v tomto prípade ťa už len pozdraví napr. tým, že ti môže zablokovať účet a nechať napr. preplatiť všetky náklady na zistenie, v ktorej banke máš účet + jeho odmena.

    TekoTeko je offline (nepripojený) TekoTeko

    TekoTeko
    tatramat Pozri príspevok
    založ si SRO, keďže si aj zamestnanec nemusíš byť konateľom s uzatvorenou pracovnou zmluvou so svojou SRO podľa zákonníka práce (neplatíš odvody), ale tiež súčasne si môže SRO účtovať náklady, ktoré budú znižovať základ dane pri zdanení.
    RE: tatramat

    Dufam, ze sa svojim komentarom nikoho nedotknem, ale naozaj nerozumiem, naco dava rady niekto, kto nesleduje zakony. Tatramat, Tvoja rada zalozit si s.r.o. je od veci, kedze povinnost platit odvody zo zisku (resp. z dividend) je zavedena uz niekolko rokov a od 1.1.2013 sa sadzba zvysila na 14%. Takze, ked tvrdis, ze z s.r.o neplatis odvody, tak nehovoris pravdu.

    Ja riesim rovnaky problem ako zadavatel otazky. Som autorom softveru, ktory ponukam k stiahnutiu zadarmo cez internet a ako 99% programatorov nemam ziadne naklady. Softver je hotovy, nemenim ho. Cas na vyvoj sa do nakladov dat neda. Chcem si uctovat ako fyzicka osoba licencne poplatky podla §40 autorskeho zakona, pricom licencna zmluva je uvedena v texte pocas instalacie softveru (ide o standardne riesenie, ktore pouziva kazdy). Kedze sa v teme autorskeho zakona na Slovensku nevyzna takmer nikto, tak som sa nikde nedopatral, ci sa musim registrovat na danovom urade, co by malo za dosledok, ze by som musel platit zdravotne odvody (tak ako uviedol zadavatel temy).
    Moja predstava je taka, ze sa na danovom urade nebudem musiet registrovat a teda nebudem musiet platit ziadne odvody (na rozdiel od s.r.o.). Z prijmov z licencnych zmluv by som platil iba dane a to je vsetko. Lenze toto mi nikto nevie zistit a tak asi budem musiet zajst osobne na danove riaditelstvo, aby som sa ich spytal, ktory paragraf ktoreho zakona mi prikazuje registrovat sa na DU.

    Taktiez neviem, ci mozem ako fyzicka osoba, ktora NIE JE registrovana na DU, fakturovat licencne poplatky podla autorskeho zakona - t.j. vytvarat a odosielat faktury.

    Taktiez by ma zaujimala odpoved na druhu otazku, ktoru polozil zadavatel temy:
    2) Ak musim mat DIC, tak musia mat DIC aj umelci (spevaci a pod.), ktori su podla mna v rovnakej situacii? Ak oni nemusia mat DIC, v com je rozdiel?

    VYZNA SA NIEKTO V TOM, ako aplikovat autorsky zakon na danove a odvodove povinnosti?
    Nechcem zbytocne platit odvody - ani socialne, ani zdravotne, obzvlast, ked nemam ziadne naklady, ktore by mi znizovali danovy zaklad (a tym padom aj sumu odvodov). Som normalne zamestnany a prijmy zo softveru chcem mat iba ako pravidelne bocne prijmy. Na ziskavanie takychto bocnych prijmov pritom nemusim vykonavat ziadnu cinnost (okrem fakturacie), kedze softver je hotovy a nechcem ho menit.

    JanaSys je offline (nepripojený) JanaSys

    JanaSys
    Ako toto celé dopadlo? Aký je záver? Práve to riešim tiež. Aj s povinnosťou odviesť 2 perc do literarneho fondu.

    Licencne poplatky a DIC

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.