Zavrieť

Porady

Ukončenie živnosti- čo s majetkom?

Prosím Vás, poradte mi. Mám takýto prípad: živnostník ukončil svoju činnosť 15.11.05. V majetku mu zostala nehnutelnosť -malý bufet. Nie som si istá čo mám s touto nehnuteľnosťou robiť. Podľa mojich info musia pri ukonč. živnosti zostať nulové zostatky na Výkaze majetku a záväzkov. Jedna známa mi radí, aby som ZC majetku doodpisovala, ale zároveň priznala príjem z predaja maj. vlastnej osobe podnikateľa v hodnote ZC.
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
v rámci uzávierkových operácií by si mala ZC majetku pripočítať a ak má nejaké záväzky tie by si mala zase odpočítať.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Miška, nerozumiem úplne. Môže tú nehnutelnosť živnostník predať sám sebe, aby som mohla pri predaji doúčtovať ZC a zároveň priznať príjem z predaja vo výške ZC? Zabudla som spomenúť, že táto osoba, už ako nepodnikateľ bude ďalej tento bufet prenajímať.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
On môže predať tú nehnuteľnosť aj sám sebe, myslím že to by bolo najlepšie keď to chce ďalej prenajímať. Je k tomu bufetu aj list vlastníctva?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
ešte podotýkam, že ZC majetku pri ukončení podnikania musí i tak pripočítať k príjmom.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Lenže keby som ZC len pripočítala vyskočil by mi základ dane o výšku ZC. A keď ten bufet predá, tak je to vlastne aj príjem aj výdaj, čiže na nule. Správne?
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
áno ak ho predá tak je na nule. To je tá výhodnejšia alternatíva. Preto som sa pýtala či tam je aj list vlastníctva, lebo sa jedná o rok 2005 a spätne si ho predať už nevie, lebo predaj sa realizuje na základe zápisu v katastri nehnuteľností.
0 0
Lindi Lindi

Lindi je offline (nepripojený) Lindi

Aha už chápem. Ešte pozisťujem okolo LV. Ďakujem Ti pekne Miška a prajem príjemný deň.
0 0
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
Aj Tebe Lindi prajem pekný a úspešný dník. Ak budeš niečo potrebovať kľudne sa ozvi.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiada pohľadávka (nadmerné odpočty za posledné dva mesiace podnikania) a záväzok (odvod DPH zo ZC majetku) v uzávierkových operáciách pri ukončení podnikania k 30.6.2005? A čo s peniazmi na bankovom účte a v pokladni?
0 0
andy22 andy22

andy22 je offline (nepripojený) andy22

Prispejem otázkou, či si môže odpredať pri ukončení živnosti nedoodpisovaný PC živnostník aj sám sebe za podmienky,že príjem z predaja ide zdaní, do nákladov nepôjde odpis, ale ZC PC.
0 0
andy22 andy22

andy22 je offline (nepripojený) andy22

opravujem, že príjem z predaja zdaní. Vďaka.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Živnostník si sám sebe nič nepredáva. Jednoducho to preradí do osobného vlastníctva a v uzávierkových operáciách si pripočíta ZC takto preradeného majetku. Ak bol plátca DPH, tak potom zo ZC odvedie DPH.
0 0
andy22 andy22

andy22 je offline (nepripojený) andy22

A pokiaľ mám snahu dosiahnuť, aby sa príjem z predaja -mínus ZC do nákladov rovnalo nule, môže pripadať do úvahy predaj napr.synovi? Aby sa mi nenavýšil základ dane. (nie je platca DPH) Vďaka za pomoc, nie som v tom doma.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Nerozumiem otázke. Ako môžeš dostať daňový základ O, keď to buď predáš a príjem ide do základu dane (so ZC ak bola nižšia ako predaj sa už neuvažuje), alebo to preradíš do osobného vlastníctva a v uzávierkových operáciách si ZC pripočítaš k daňovému základu.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
juko
Ahojte, vie mi niekto poradiť, ako sa vysporiada pohľadávka (nadmerné odpočty za posledné dva mesiace podnikania) a záväzok (odvod DPH zo ZC majetku) v uzávierkových operáciách pri ukončení podnikania k 30.6.2005? A čo s peniazmi na bankovom účte a v pokladni?
Pred rokom a pol som položil účtovníctvo a veľmi rýchlo som zabudol ako sa má naložiť s peniazmi, ktoré zostali pri ukončení podnikania v pokladni a v banke. Poradí niekto?
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

juko
Pred rokom a pol som položil účtovníctvo a veľmi rýchlo som zabudol ako sa má naložiť s peniazmi, ktoré zostali pri ukončení podnikania v pokladni a v banke. Poradí niekto?
Ja si myslím, že peniaze v pokladni a v banke patria FO a môže si s nimi nakladať ako on uzná za vhodné, čiže ich trebárs minie na osobnú spotrebu. Daňový základ to neovplyvní.
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

juko
Nerozumiem otázke. Ako môžeš dostať daňový základ O, keď to buď predáš a príjem ide do základu dane (so ZC ak bola nižšia ako predaj sa už neuvažuje), alebo to preradíš do osobného vlastníctva a v uzávierkových operáciách si ZC pripočítaš k daňovému základu.
Ak predám HM za zostatkovú cenu, do nákladov si môžem dať celú ZC a vtedy mám nulu.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
Omlúvam sa za zavedenie ohľadom ZC, ale človek by nepovedal, čo ten rok a pol urobí s vedomosťami ohľadom účtovania.
0 0
juko juko

juko je offline (nepripojený) juko

štátny zamestnanec
A tie nadmerné odpočty DPH sa pripočítajú k daňovému základu pri položení živnosti? /prvá časť otázky z príspevku č.10/
0 0
Lubkka Lubkka

Lubkka je offline (nepripojený) Lubkka

My sme to urobili tak, ze hotovost sme celu vybrali z pokladne datumom ukoncenia zivnosti, takze pokladna je nulova. V banke sme tiez zauctovali ako keby vyber na osobnu spotrebu, aby tam nebol zostatok.

Problem mame ale s neuhradenymi prijatymi a vydanymi fakturami! Vramci zavierkovych operaci to mame zauctovat rovnako ako keby boli skutocne uhradene ? Tym myslim do rovnakych koloniek penazneho dennika, napr na 02 - služby ? Alebo to mame uviest do danoveho priznania ako pripo a odpo polozky .... Ak ma niekto skusenosti prosim poradte.

Dakujem
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať