Zavrieť

Porady

ako na to- dedicstvo?

Dobry den, potrebovala by som radu ohladom dedicstva. Nahodou som prednedavnom zistila ze moji rodicia ktori su uz zosnuly sú stale vedeni ako vlastnici pozemku v Bratislave ktory bol za vtedajsej doby komunizmu znarodneny. Samozrejme pri dedicnom konani sa to nezistilo alebo sa na to zabudlo kedze to bolo dost davno, no bola by skoda o to prist a tak potrebujem radu na koho sa mam obratit a ake prve kroky zacat podnikat aby to bolo na mna prevedene. V liste vlastnictva na katastry su stale vlastnikmi pozemku bez tarchy. Prosim poradte ci mam najat notarku a obnovit dedicne konanie ale co dalej? Dakujem velmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Moja SRO je offline (nepripojený) Moja SRO

    Moja SRO
    logo
    JOURNAL s. r. o.
    Musíš podať Návrh na prejednanie znovuobjaveného dedičstva na príslušný Okresný súd, v Návrhu presne všetko popísať, vrátane zoznamu dedičov, ktorí boli oprávnení v čase úmrtia tvojich rodičov, dediť. Súd vec pridelí notárovi a následne ťa ten bude kontaktovať s prípadnými otázkami, aby mohol všetkých účastníkov pozvať na prejednanie dedičstva. K Návrhu rovno pripoj poplatok v kolkoch vo výške 6,50 € (základná suma), nakoľko predpokladám, že hodnotu dedičstva teraz odhadnúť nevieš. Tú určí notár a v prípade, ak bude vyššia a základný poplatok nebude dostačujúci, súd ti dovyrúbi doplatok poplatku.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Ak sú na LV vlastníkmi rodičia tak nemohol by znárodnený a teda ani vám nemohol byť v reštitúciách vrátený žiadny majetok.......... Píšeš ako talian.

    Pozemok teda stačí iba predediť po rodičoch ako ti poradila olybaba.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    bol rodičom v reštitúcii vrátený ten majetok, alebo sú iba "omylom" vedení ako vlastníci na LV?

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    1. sú stale vedeni ako vlastnici pozemku v Bratislave ktory bol za vtedajsej doby komunizmu znarodneny ...
    - odkial vies ze bol pozemok znarodneny ?
    - pre konfiskacie sa vyznacovala poznamka "K" na pozemkovokniznej vlozke
    - v takychto pripadoch bola moznost uplatnit si restitucny narok k takymto nehnutelnostiam podla zak.c.229/91 Zb., alebo zak.c.503/2003 Z.z.

    2. v liste vlastnictva na katastri su stale vlastnikmi pozemku bez tarchy....
    - na LV vedeny vlastnik je vlastnikom, zivym, alebo po smrti
    - ked mas zaujem po rodicoch vysporiatat toto vlastnictvo, je moznost poziadat o prerokovanie novoobjaveneho majetku, poziadat a obnovenie dedickeho konania
    bohuzial im nebol v restitucii vrateny ziadny majetok... nas to moc nezaujmalo a mysleli sme si ze komunisti ked znarodnili nam 2 krat dom so zahradou tak urcite sa postarali aj o znicenie veskerych papierov a spravili prepisi, ale dozvedel som sa ze prvy dom ktory nam bol znarodneny tak ten je uz premlcany lebo to vracali len do urciteho roku a kedze sa nikto o to nezaujmal je to prepadnute a tento druhy dom nam znarodnili ked som bol este maly chlapec ale pamatam si to ako nas odtial vyhodili. A rodicom nikdy nic nevratili... len ma nikdy nenapadlo to zacat zistovat a uplnou nahodou som prisiel na to ze oni su stale vlastnici toho druheho pozemku. Takze omylom to urcite nieje...

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    hubatá Pozri príspevok
    Ak sú na LV vlastníkmi rodičia tak nemohol by znárodnený a teda ani vám nemohol byť v reštitúciách vrátený žiadny majetok.......... Píšeš ako talian.

    Pozemok teda stačí iba predediť po rodičoch ako ti poradila olybaba.
    nie sú vlastníci

    pre zadávateľa: treba zistiť na základe akého zákona rodičia prišli o majetok, to však nič nemení na veci, že štát je vlastníkom bez ohľadu na to, kto je zapísaný na LV ako vlastník, keďže štát nezískaval vlastníctvo povolením vkladu vlastníckeho práva, ale na základe rozhodnutí podľa jednotlivých zákonov

    olybaba je offline (nepripojený) olybaba

    olybaba
    matto,
    precitaj si co napisala Katarina3at ... hadam vie co opisala z listu vlastnictva ?

    1. sú stale vedeni ako vlastnici pozemku v Bratislave ktory bol za vtedajsej doby komunizmu znarodneny ...
    2. v liste vlastnictva na katastri su stale vlastnikmi pozemku bez tarchy....

    preco pises ze nie su vlastnici ?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    olybaba Pozri príspevok
    matto,
    precitaj si co napisala Katarina3at ... hadam vie co opisala z listu vlastnictva ?

    1. sú stale vedeni ako vlastnici pozemku v Bratislave ktory bol za vtedajsej doby komunizmu znarodneny ...
    2. v liste vlastnictva na katastri su stale vlastnikmi pozemku bez tarchy....

    preco pises ze nie su vlastnici ?

    LV v tomto prípade nie je alfou omegou a vlastníctvo sa neodvodzuje od toho, čo je uvedené v katastri, ale na základe rozhodnutia, ktoré vydal vtedajší československý štát. Preto hovorím, že je potrebné zistiť, na základe akého zákona štát získal vlastníctvo a riadiť sa právnymi predpismi vtedajšej doby.

    Napr. podľa §2 ods. 1 zák. č. 183/1950 Sb. "Majetok prechádza dňom súpisu do vlastníctva československého štátu, pokiaľ sa v § 9 neustanovuje inak." To znamená, že vlastníctvo prešlo na štát už súpisom bez ohľadu na to, či to štát vyznačil v nejakých pozemnoknižných vložkách. §2 ods. 3 "Prechod nehnuteľností s knihovnými právami a záväzkami na československý štát zapíše súd vo verejných knihách na návrh okresného národného výboru s odvolaním sa na tento zákon."

    Že sú zapísaní ako vlastníci na LV neznamená automaticky, že sú vlastníkmi.
    hubatá Ale na LV sa zapísalo rozhodnutie, uznesenie ONV ........
    olybaba udaje katastra zapisane v pzkn.vlozke, na LV su zavazne ... ked sa na vlastnicky podiel nevztahuje ziadna poznamka, vlastik je "platnym" vlastnikom, ked sa na vlastnicky podiel vztahuje poznamka, uz je to o niecom inom, poznamku je potrebne akceptovat ...

    ako na to- dedicstvo?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.