Zavrieť

Porady

Smie človek na Slovensku ryžovať zlato (ako fyz. osoba/nepodnikateľ)?

Otázka je jasná, ako to je na Slovensku? Smie fyzická osoba (nepodnikateľ) skúšať ryžovať zlato napríklad v miestnom potoku? Nemyslím vo veľkom, ale len tak sám pre seba. Skúšať to skrátka ...
Nemyslite si, nie som naivný. Nemyslím si, že sa postavím do stredu nejakého slovenského potoka a hneď tam nájdem ležať zlaté nugety všade na okolo.

Skôr mi to vŕta v hlave len tak z čistej zvedavosti, to je celé, nič viac ...
Že ako to vlastne je na Slovensku čo sa týka legislatívy? Občas vidím napríklad na rôznych dokumentárnych kanáloch ako sa chlapíci vyberú kade tade po svete zlato ryžovať a pod.
Tak mi pri pozeraní takých dokumentov mnoho krát vŕtalo v hlave, že ako je to vlastne tu u nás?

Teda:
1.) Smie sa skúšať ryžovať zlato? Tj. napríklad len stáť v potoku a očividne ryžovať zlato (nie nutne nájsť, len skúšať).
2.) Ak by som nejaké náhodou našiel musím ho odovzdať? Je za to nejaká kompenzácia, myslím v prípade odovzdania, že či štát nevyplatí napríklad nejaké % z hodnoty nájdeného zlata, či pod.

Plus, vlastne ma to zaujíma nie len čo sa týka zlata, ale prípade iných nerastov a pod.

Vďaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kopretinka čítala si to?na tej stránke nič nie,je prázdna
    Katy a R aj keď som ju prikladala skoro pred 2 rokmi - prázdna nie je! sú tam info o ryžovaní - dokonca sú tam aj odkazy na zlatokopecké stránky (na zlatokopov je nutná registrácia, na asociáciu netreba)
    však aj súťaže sa robia v ryžovaní zlata ...
    kopretinka no hej,sú tam odkazy.........ani som si nevšimla,že je to staré.......načo to vôbec niekto vyťahoval....
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    flector Pozri príspevok
    Otázka je jasná, ako to je na Slovensku? Smie fyzická osoba (nepodnikateľ) skúšať ryžovať zlato napríklad v miestnom potoku?
    1.) Smie sa skúšať ryžovať zlato? Tj. napríklad len stáť v potoku a očividne ryžovať zlato (nie nutne nájsť, len skúšať).
    2.) Ak by som nejaké náhodou našiel musím ho odovzdať? Je za to nejaká kompenzácia, myslím v prípade odovzdania, že či štát nevyplatí napríklad nejaké % z hodnoty nájdeného zlata, či pod.

    Plus, vlastne ma to zaujíma nie len čo sa týka zlata, ale prípade iných nerastov a pod.

    Vďaka za odpovede.
    1. Smie ...

    2. Zasmial som sa trošička .....nakoľko dostaneš trt a nie kompenzáciu ...
    Skôr je to naopak , citujem :

    Z každého množstva zlata ktoré bolo vyryžované vyššie uvedeným postupom ste
    povinný zaplatiť

    - do pokladnice ministerstva hospodárstva 30 %,
    - do pokladnice ministerstva životného prostredia 30 %
    - do pokladnice príslušného samosprávneho celku podľa miesta nálezu 30 %
    Zvyšných 10 % zlata musíte priznať do daňového priznania a zdaniť osobitnou sadzbou dane ktorú vám vyrubí daňový úrad podľa miesta bydliska.

    Nerasty detto ...
    Historické predmety sa musia odovzdať úplne - tam môže byť nejaké nálezné ...

    Hlasovalo 4 pouzivatelov

    Užitočné (2)
    flector, Monika Kováčová
    Neužitočné (1)
    Nevhodné (1)
    0
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    misoft ...inými slovami - ostane mu len z koláča diera.
    Zewa nemate tak celkom pravdu s tymi poplatkami.
    ryzovanie / slichovanie zlata alebo nerastov a mineralov je prieskumna technika ktorou sa v praxi overuje lozisko hladaneho nerastu alebo kovu.
    v praxi ide skor o to aby dotycny clovek neryzoval v oblasti ktora je chranena alebo na sukromnom majetku ci v priestoroch kde je z inych dovodov zakazany pristup, ci uz zo zakona, alebo na zaklade lokalnych predpisov a nariadeni ci na zaklade vlastnickych vztahov k pozemku a tokom.
    treba si uvedomit ze zlato sa nenachadza iba v riekach a potokoch ale aj inde - voda za riek sa vyuziva na premyvanie a odplavenie nepotrebnych zloziek.

    Nerastne bohatstvo je majetkom Slovenskej Republiky.
    Za nerastne bohatstvo sa povazuju podla zakona cislo 44/1988 Zb. o ochrane a vyuziti nerastneho bohatstva (bansky zakon) zmeneny a doplneny v zneni zakona SNR cislo 498/1991 Zb., vsetky loziska vyhradenych nerastov (vo vlastnictve statu) a nevyhradenych nerastov (v sukromnom vlastnictve). Lozisko je prirodne nahromadenie nerastov, ako aj umelo vytvorene: odkalisko, halda a podobne.

    Za nerasty sa podla tohoto zakona nepovazuju:
    -vody, s vynimkou mineralnych vod
    -prirodne liecive vody
    -raselina
    -bahno, piesok, strk a okruhliaky v korytach vodnych tokov, pokial neobsahuju nerasty v dobyvatelnom mnozstve
    -kulturna vrstva pody (ornica)

    Z toho vyplyva: ak ryzujeme zlato z riecnych pieskov a tieto piesky neobsahuju zlato v dobyvatelnom mnozstve, nie je toto banskym zakonom zakazane a ziadne poplatky tym padom nikto neplati.
    Patrikp98 Somarina čo z toho bude mať ten človek, v minulosti sa zlato ryžovalo na zbohatnutie jedincov nie na kŕmenie darmožráčov a prasiat !!! TAKŽE NASRAŤ !
    PS. Planéta Zem patrí každému z nás. Sami sa pozrite na lesy čo s nimi štát urobil.
      zbaliť

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    flector Pozri príspevok
    Hmmm ... takže smola.
    Ale vlastne nič iné som ani nečakal ...
    Ale taká zlatá žila je úplne daneprostá...

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    Excise Duty Pozri príspevok
    Ale taká zlatá žila je úplne daneprostá...
    závisí kde je umiestnená, o tú čo je medzi polovičkami asi veľký záujem nie je.
    pavol54 doplňujem: vlastnými polovičkami

    Excise Duty je offline (nepripojený) Excise Duty

    ten, čo už nemusí do roboty Excise Duty
    pavol54 Pozri príspevok
    závisí kde je umiestnená, o tú čo je medzi polovičkami asi veľký záujem nie je.
    Ani by som nepovedal. Koľkí sa za ňou usilovne cpú a sú tam večne strčení!

    Zewa je offline (nepripojený) Zewa

    Zewa
    Na Slovensku sa zlato v mnozstve ake propaguju TV neda v potokoch najst, cize ak tak si mozes urobit maximalne vzroku a aj to musis mat velke stastie, aby si nieco nasiel

    pozri si moj komentar ku komentaru co napisal buchac.

    drzim palce a pripadne daj vediet v niektorom vlakne na www.zlatokopi.sk - registracia nutna.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Kto by dnes už len ryžoval v nejakom potoku?
    Alebo si tam videla niekoho z Penty alebo J&T?
    misoft ....tí ryžujú inak a inde.....

    Smie človek na Slovensku ryžovať zlato (ako fyz. osoba/nepodnikateľ)?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.