Zavrieť

Porady

krátenie mzdy

Dobrý deň,

náš šéf by chcel jednorázovo "zraziť" zo základnej mzdy 30% za nejaké porušenie pracovnej disciplíny.

Môj názor: základná mzda je zaručenou zložkou mzdy a zamestnávateľ môže "siahnuť" na nezaručenú ako napr. prémie.

Poradíte mi?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    No, nie som si istá, či s Tebou súhlasím. Skôr by ma zaujímalo, či sa náhodou nedostane pod minimálnu mzdu.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    pod min mzdu a nedostane, ale skôr som teraz našla § 126 - mzda pri chybnej práci ...

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Podla môjho názoru tak zamestnávateľ nemôže postupovať, aspoň podľa toho čo ste napísali. Zrážky zo mzdy je totižto možné vykonať iba na základe obojstrannej dohody medzi ZĽ a ZC, a to podľa § 131 ods. 3 Zákonníka práce. V opačnom prípade, t.j. jednostranným krátením mzdy zo strany ZĽ by išlo o trestný čin.
    Otázne pritom je aj to, či v dôsledku porušenia prac. disciplíny vznikla škoda, alebo ide len o "subjektívny pocit zamestnávateľa" . V každom prípade vznik škody a prípadné zavinenie sa musí zamestnancovi preukázať, okrem prípadov, keď zamestnanec škodu "uzná", v takom prípad sa zvyčajne pristúpi k spomenutej dohode podľa § 131.
    Naposledy upravil dana9 : 07.03.06 at 08:40 Dôvod: doplnenie

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    A nevzťahuje sa na to náhodou § 131 ods. 2c) ? ... po vykonaní zrážok podľa ods. 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len ... peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov (predpokladám, že to vykonateľné rozhodnutie sa vzťahuje len na tie náhrady - ale možno sa mýlim).

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Ľuba
    A nevzťahuje sa na to náhodou § 131 ods. 2c) ? ... po vykonaní zrážok podľa ods. 1 môže zamestnávateľ zraziť zo mzdy len ... peňažné tresty (pokuty), ako aj náhrady uložené zamestnancovi vykonateľným rozhodnutím príslušných orgánov (predpokladám, že to vykonateľné rozhodnutie sa vzťahuje len na tie náhrady - ale možno sa mýlim).
    Podľa môjho názoru Zákonník práce v § 131 ods. 2c) rieši prípady, keď bola zamestnancovi uložená pokuta, resp peňažný trest, pričom ja si to vykladám tak, že pokuty a peňažné tresty sú sankcie, ktoré sa ukladajú na základe rozhodnutia, rozsudku súdu, správneho orgánu, za porušenie povinností ustanovených zákonom, nejde teda o "trest" zo strany zamestnávateľa za porušenie disciplíny. (t.j. vykonateľné rozhodnutia sa vzťahuje aj na peňažné tresty.)

    Zákonník práce rieši zodpovednosť len v kontexte vzniku nejakej škody, preto podľa môjho názoru krátenie základnej mzdy závisí od preukázania vzniku škody konkrétnemu zamesntnancovi. Samozrejme prémie a odmeny nie sú nárokovateľné, bohužiaľ , takže závisia len od vôle zamestnávateľa.

    monika-s je offline (nepripojený) monika-s

    monika-s
    ďakujem za všetky podnetné pripomienky. už ani neviem kde je sever. Ja by som sa toho bála "zrážať" mzdu, lebo k tomu treba podľa mňa nejaké adekvátne podklady kde bude presne a jasne dokázaná vina. Lenže pokiaľ je to nejasné... neviem, neviem

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Plne súhlasím s danou 9. Ak je dohodnutá základná mzda, túto nesmie zamestnávateľ jednostranne krátiť alebo meniť. Iné je to u pohyblivých, nenárokovateľných častí (výknové odmeny, osobné ohodnotenie,...). Tieto časti môže v prípade zlých prac. výsledkov krátiť alebo nepriznať vôbec. Ale nie základnú mzdu!

    Ten §131 ods. 2 sa netýka trestov a pokút udelených zamestnávateľom, ale peňažných trestov, ktoré udelia iné orgány (súd, polícia, daň. úrad,...).

    Treba si tiež pozrieť disciplinárny poriadok firmy (ak bol prijatý), aké druhy trestov firma môže udeliť.

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    Ahojte. Naši zamestnanci sú odmeňovaní úkolovou mzdou. Neviete mi niekto poradiť akým spôsobom, príp. aké tlačivo môžem použiť pri zrážkach za nekvalitne odvedenú prácu? Chceli by sme to mať písomne podchytené.
    Máte niekto s týmto skúsenosti? Čo by mal takýto "záznam o nekvalite" obsahovať? Ďakujem za každé postrehy.

    Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

    Marti.ka
    Ako je to pri úkolovej mzde? Podľa par. 126 zákonníka práce by za chybne vykonanú prácu zamestnávateľ nemal zamestnancovi zaplatiť, ak zamestnanec svoju prácu nemôže napraviť. Pochopila som to správne? Predpokladám, že by mal existovať nejaký záznam, kde by zamestnanec aj jeho nadriadený spísali nejaký protokol o chybne odvedenej práci. Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.