Zavrieť

Porady

vydavky u živnostníka

Robim si danove prví krat. Mám celkovo príjem 2100 eur, cize si viem narokovat aj danovy bonus. Zaujímalo by ma či neboli neaké zmeny čo sa tyka vydavkov.
Myslím na 40% -ny odpocet, alebo ako to nazvať...
Neviem sa z tohto vysomáriť. Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    žiadne výrazné zmeny oproti roku 2011
    ​aj DB aj 40% paušálne výdavky si môžeš uplatňovať

    Cibija je offline (nepripojený) Cibija

    Cibija
    Dobrý deň, ja sa pridám, robím manželovi DP (vždy len jednorázovo raz do roka). Doteraz som robila v JÚ, toho roku by som chcela paušálnymi výdavkami. Môj manžel podniká so suvenírmi sprostredkovanie a predaj cez reg. pokladnicu, nie je platcom DPH a v lete sme mali jednorázovo brigádničky na dohodu. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.
    Príjem mal 13024,71 - (paušálne výdavky 40% 5209,88 + zdr. a soc. poistenie 1917,77) = 5897,06 -(2xnezdaniteľná časť 3644,74), daň 0
    Môžem takto podať daňové?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Cibija Pozri príspevok
    Dobrý deň, ja sa pridám, robím manželovi DP (vždy len jednorázovo raz do roka). Doteraz som robila v JÚ, toho roku by som chcela paušálnymi výdavkami. Môj manžel podniká so suvenírmi sprostredkovanie a predaj cez reg. pokladnicu, nie je platcom DPH a v lete sme mali jednorázovo brigádničky na dohodu. Môže si uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.
    Príjem mal 13024,71 - (paušálne výdavky 40% 5209,88 + zdr. a soc. poistenie 1917,77) = 5897,06 -(2xnezdaniteľná časť 3644,74), daň 0
    Môžem takto podať daňové?
    Manželka nemala žiadny príjem ? (mzda, nemocenské, dávka v nezamestnanosti, dôchodok ???)

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Cibija, môžeš ale do zdrav. a soc. poistenia idú len odvody čo platil za seba mng. nie odvody za brigádničky.
    veronikasad za brigádničky (ak tam ich viedla) to v min.roku veľká suma nebola
    Xanti To je pravda, garančný fond a úrazové poistenie ... ako je človek už mimo z tých nových povinností

    Cibija je offline (nepripojený) Cibija

    Cibija
    Ďakujem, ja som na rodičovskej dovolenke, mám potvrdenia od ÚPSVR, a žiaden iný príjem som nemala. Poistenie tomu rozumiem, len jeho vlastné. Čiže aj v tom prípade, že sme mali brigádničky, môže použiť paušálne výdavky.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Cibija Pozri príspevok
    Ďakujem, ja som na rodičovskej dovolenke, mám potvrdenia od ÚPSVR, a žiaden iný príjem som nemala. Poistenie tomu rozumiem, len jeho vlastné. Čiže aj v tom prípade, že sme mali brigádničky, môže použiť paušálne výdavky.
    Ano môže použiť paušalne výdavky ak mal brigádničky, zákon mu to dovoluje.

    vikuš je offline (nepripojený) vikuš

    vikuš
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať - brat bol od januára do konca novembra evidovaný na úrade práce, 1. decembra si založil živnosť a mal príjem 2200 eur - má dve deti - môže si uplatniť nárok na DB ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vikuš Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcela by som sa spýtať - brat bol od januára do konca novembra evidovaný na úrade práce, 1. decembra si založil živnosť a mal príjem 2200 eur - má dve deti - môže si uplatniť nárok na DB ?
    vedie účtovníctvo ? Aký mal základ dane ? Dostal aj dotáciu ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    vikuš Pozri príspevok
    chce 40% výdavky, dotáciu si nebral
    Podmienku príjmu splňa, pri paušálnych výdavkoch vykáže kladný základ dane. Ak splňa ostatné podmienky (nezaopatrenosť dieťaťa, spoločná domácnosť) má nárok na doplatenie DB za celý rok 2012.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.