Zavrieť

Porady

Zodpovednosť dopravcu - poistenie CMR.

Ahoj všetci.
Potreboval by som poradiť. Sme firma, ktorá vykonáva medzinárodnú dopravu. Od istého nemeckého partnera som dostal objednávku na ktorej bolo uvedené, že musím mať minimálne CMR poistenie vo výške 250.000,-EUR ( cca 9.000.000,-Sk), čo žiaľ nemám. Preprevy boli vykonané v čase od 13.01.06 - 07.02.06.,všetky v poriadku bez akejkoľvek škody na tovare. Teraz po niekoľkých dňoch mi prišla faktúra na ktorej si nemecká firma fakturuje 4% zo sumy dopravného ako dopoistenie do nimi požadovanej výšky, bez akýchkoľvek príloh, ktorými by toto dopoistenie zdokladovali. Takisto vôbec neuvádzajú výšku hodnoty prepravovaného tovaru. Otázka znie, či som povinný kryť poistenie do nimi stanovenej sumy, aj keď poistenie CMR ktoré mám bolo dostatočné vzhľadom na hodnotu tovaru. Chcem tým povedať, že by si mohli vymyslieť aj krytie 250.000.000.000,-EUR a potom nezmyselne doúčtovávať nejaké fiktívne dopoistenie. Dúfam že sa nájde niekto kto mi poradí ( možno právnik ?? ) Vopred ďakujem.
sansera vidím, že je táto otázka položená už dávnejšie, avšak odpoveď je nadčasová a snáď niekomu pomôže.
Výška poistenia, ktoré vyplýva z dohovoru CMR (zodpovednosť cestného prepravcu za tovar) sa odvíja od jeho zodpovednosti. Tá je napevno daná ako 8,33 Eura na 1 kilogram nákladu. Je to síce divné (kilo čínskych handier má inú hodnotu ako kilo elektroniky), ale je to tak. Poistenie sa preto uzatvara na predpokladanu hmotnost tovaru. Zasielateľ by si mal v takomto prípade poistiť zásielku.
Odporúčam prečítať si:
- Poistenie zodpovednosti CMR (http://www.poistenie.sk/CMR)
- Poistenie zásielok (http://www.poistenie.sk/zasielky)
- Poistenie dopravy (http://www.sudnyznalec.com/news/seri...t-4-poistenie/)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dana9 je offline (nepripojený) dana9

    právnik dana9
    Podľa môjho názoru je postup odosielateľa dosť zvláštny, najmä keď v nákladovom liste nie je vyznačená vyššia cena zásielky (čl 24 Dohovoru CMR).
    Ak to chápem správne, tak sa snažia obísť ustanovenie o tom, že by dopravcovi mali priplatiť, keďže zrejme išlo o zásielku s vyššou cenou, a dopravca by tak zodpovedal v prípade vzniku škody na zásielke s vyššou cenou. Oni však vyššiu cenu nevyznačili, Vám nezaplatili a ešte sa na vás snažia preniesť náklady s dodatočným pripoistením?? Podľa mňa na to nemajú nárok, teoreticky by sa dalo namietať, že ich požiadavka uvedená v objednávke je v rozpore s ustanoveniami dohovoru CMR a teda neplatná (čl 40 a najmä 41)

    Môj názor treba brať s rezervou, s Dohovorom CMR mám len teoretické skúsenosti .

    Roman D je offline (nepripojený) Roman D

    Roman D
    Vďaka za názor. To že by išlo o zásielky s vyššou sumou mi nebolo vopred oznámené. A dosť o tom aj pochybujem, pretože sa jednalo o nekaké výkovky a v dvoch prípadoch o prázdne palety. No v každom prípade im tú faktúru vrátim a budem požadovať o zdokladovanie toho čo fakturujú. Nech dokážu že majú pravdu.

    Zodpovednosť dopravcu - poistenie CMR.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.